خطرناک‌ترین تله ذهنی (قضاوت)

هر یک از ما ممکن است روزانه هزاران چیز مختلف را در زندگی روزمره‌مان مورد قضاوت قرار دهیم. ما همه چیز را از فیلتر ذهنی خودمان می‌گذرانیم و تمام جهان بیرونی ما صرفا با این فیلتر تعریف می‌شود.

 همانطور که می‌بینیم زمانی که واقعیت یک چیز ثابت است، افراد با فیلترهای ذهنی مختلف برداشت‌های متفاوتی از آن می‌کنند.

هرکسی از ظن خود شد یار من

از درون من نجست اسرار من

مولانا نیز به زیبایی این موضوع را در داستان طوطی و مرد بقال بیان می کند. داستان از این قرار است که طوطی که در اثر تنبیه صاحبش به علت ریختن روغن‌های بقالی کچل می‌شود، بعد از آن اتفاق زمانی که درویش بی‌مویی را می‌بیند به او چنین می‌گوید:

از چه ای کل با کلان آمیختی

تو مگر از شیشه روغن ریختی

به واقع ما همان طوطی هایی هستیم که فکر می‌‌کنیم تمام جهان همانطوری است که در ذهن محدود ما تعریف شده  حال آنکه هرکسی اعتقاد، فکر و ذهنیتی دارد.

از طرف دیگر از آنجا که قضاوت کردن باعث ایجاد شلوغی در فکر می‌شود نهایتا آن را از کارهای اصلی که برای خود فرد ضروری است باز می دارد و شخص روی دور باطلی از افکار بیهوده می افتد. این افکار مختلف فرد را از ماندن در لحظه حال و درک آن لحظه که درواقع تنها دارایی واقعی ما در جهان است، بازمی دارد.

زمانی که ما در لحظه حال باشیم بیشترین قدرت را برای جذب خواسته‌هایمان داریم چون درواقع با جهان هستی هماهنگ هستیم؛ مدام اعلام حضور می‌کنیم و فرکانس‌‌های خواسته‌هایمان بدون هیچ مقاومتی ارسال می‌شوند. اما وقتیکه درگیر قضاوت می‌شویم بی‌درنگ لحظه حال را از دست می‌دهیم و به علاوه با از دست دادن آرامش فکری و متعاقبا احساس بد حاصل از آن در مسیر جذب ناخواسته‌ها قرار می‌گیریم. 

دانلود فایل‌های تصویری و صوتی خطرناک‌ترین تله ذهنی که آزارتان می‌دهد

فایل تصویری طرناک‌ترین تله ذهنی که آزارتان می‌دهد ویدئو

مدت زمان: 6:39 دقیقه | حجم: 729 مگابایت

فایل صوتی طرناک‌ترین تله ذهنی که آزارتان می‌دهد فایل صوتی

مدت زمان: 6:39 دقیقه | حجم: 9 مگابایت

همین حالا اگر شما برای لحظاتی مثل ناظر سوم شخصی از بالا به ذهنتان نگاه کنید و همزمان با این نظارت هر یک از سه کار شنیدن صداهای مختلف، مشاهده کردن دنیای اطرافتان و لمس کردن چیزهای مختلف را انجام دهید، خواهید دید که ذهن همه چیز را با عینک قضاوت می‌نگرد؛ ساکت و شلوغ، زشت و زیبا، کم و زیاد، بزرگ و کوچک، زبر و نرم و …

حالا به عنوان تمرین برای کنار گذاشتن قضاوت ذهنی سعی کنید هر آنچه می‌بینید یا می‌شنوید یا لمس می کنید را مورد قضاوت قرار ندهید و صرفا خود آن عمل دیدن یا شنیدن را انجام دهید.  ابتدا این کار را به مدت ۵ دقیقه در روز انجام دهید و به مرور، زمان تمرین را افزایش دهید.

شاید اوایل برایتان سخت باشد ولی کم کم می‌توانید ذهنتان را به خوبی تربیت کنید. برای بهتر انجام دادن تمرین می‌توانید به محض اینکه متوجه قضاوت کردنتان شدید سریعا موضوع توجه تان را تغيير دهید مثلا اگر در حال نگاه کردن به یک درخت هستید و متوجه شدید که دارید یکی از خصوصیاتش را قضاوت می‌کنید سریع چشمانتان را از درخت بگیرید و به آسمان نگاه کنید.

اگر مدتی این تمرین شگفت انگیز را انجام دهید خودتان متوجه نتایج بی‌نظیرش در زندگیتان خواهید شد پس همین امروز برای تغییر همت کنید و زیبایی بیافرینید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×