وبلاگ

۱۰ تکنیک‌ بی نظیر پاکسازی ذهن و روح

۱۰ تکنیک‌ بی نظیر پاکسازی ذهن و روح

اتاقی را در نظر بگیریم که در آن هیچگونه نظمی وجود ندارد. اتاقی که از فرط شلوغی، نمی‌توان در آن گام برداشت. لباس‌ها بر روی زمین پخش شده و محتوای داخل کمد، بیرون ریخته شده است. لابه‌لای این لباس‌ها و کتاب‌ها، زباله‌های ریز و درشتی قرار گرفته است. این شرایط می‌تواند در بعضی مواقع، تداعی‌گر ذهن ما باشد. گاهی اوقات حس می‌کنیم اتاقک ذهنمان از نگرانی‌ها، برنامه‌ها، استرس‌ها و زباله‌هایی همچون افکار منفی به شکلی نامناسب و نامنظم بهم ریخته و این در هم ریختگی، احساسی ناخوشایند را به ما القا می‌نماید. سوال مهم این است که چگونه باید این وضعیت را سامان بدهیم و از چنین اوضاعی خلاص شویم؟
پاسخ روشن است، تکنیک‌های فوق‌العاده کاربردی و مهم پاکسازی ذهن، همان چیزی است که به این آشفتگی پایان می‌دهد و ما در این مقاله سعی داریم تا این تکنیک‌ها را به شکلی جامع و کاربردی بیان نماییم.

پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

مقدمه

همانطور که پیش‌تر بیان گردید، پاکسازی ذهن و روح نامنظم در این دنیای شلوغ واجب و لازم است. دنیایی که در آن همواره استرس‌ها، برنامه‌ها، نگرانی‌ها، افکار منفی و اخبار منفی به اعماق ذهنمان نفوذ کرده و احساسی ناخوشایند را در ما بوجود می‌آورند.
واقعیت این است که دنیا هیچگاه در یک شرایط بدون مشکل، بدون جنگ و بدون دغدغه نبوده است و همواره این را می‌دانیم که این دنیا، امکان کاشت سیاهی و زشتی را در خود داشته است. مثلا آیا می‌توانیم ادعا کنیم که کرونای امروزی از طاعون دنیای دیروز بدتر است؟ یا اینکه جنگ‌های موجود در کشورها در دوران امروز، بدتر از جنگ‌های دنیای دیروز بوده است؟ قطعا پاسخ خیر است و دنیا همیشه کارزاری برای مشکلات و سختی‌ها بوده است.
اما هیچگاه به روی دیگر سکه دقت داشته‌ایم؟ واقعیت مهم این است که همواره در خلال تمام تلخی‌ها و بدی‌ها، دنیا زیبایی‌ها و ظرفیت‌های فراوانی را به منظور آرامش ذهن و روح ما تدارک دیده است. ظرفیت‌هایی که ذهن و روح پریشان ما را به خوبی نظم می‌دهد و با توجه به این ظرفیت‌ها، آرامشی عمیق را برای‌مان فراهم می‌آورد. همین موضوع است که مارا مجاب می‌کند تا بلد باشیم با استفاده از پاکسازی ذهن و روح، طعم سپیدی‌های بی‌شمار جهان را بچشیم.
به همین منظور، قصد داریم تا در ادامه تکنیک‌هایی را برای پاکسازی روح و روان بیان کنیم و تمام جوانب این تکنیک‌ها را به شکلی جامع، کامل و مفید بیان نماییم.

 

چرا پاکسازی ذهن و روح؟

دلیل مهمی که سبب می‌شود ما به تکنیک پاکسازی ذهن روی آوریم، این است که بتوانیم روی برخی موارد مهم‌تر تمرکز نماییم. استفاده از تکنیک‌ها و موضوع پاکسازی، سبب می‌شود که ما بتوانیم از نگرش‌ها، عادات، الگوها و شرایطی که در آن گیر کرده‌ایم و از آن رنج می‌بریم، رها گردیم و در عین حال، انتخابی بیشتر و گسترده‌تر در زندگی داشته باشیم.
تکنیک‌های پاکسازی روح، رهایی از مشکلات فعلی را به‌دنبال داشته و سبب کسب آزادی و انرژی بیشتری به منظور هرچه بهتر و با قدرت‌تر پیش بردن زندگی می‌گردد.
از دیدگاه دیگر، این تکنیک‌ها، سبب این می‌شود که ما بتوانیم احساس مسئولیت و تنش را در خود آزاد کرده و همچنین سبب ظهور دانش ذاتی و درونی ما گردد و به عنوان یک نیروی هدایت‌گر عمل نماید.
مزیت دیگری که ما را مجاب کرده است تا به سمت استفاده از تکنیک‌های پاکسازی روح و روان حرکت کنیم، این موضوع است که سبب رفع موانع و سردرگمی‌ها گشته و ما را از روابطمان حفظ می‌کند. ضمن اینکه کمکی است تا اهدافمان را در زندگی شخصی و حتی شغلی و تجاری شناسایی کرده و به آن برسیم. از همه مهمتر، امکان با عشق و شفافیت زندگی کردن را در اختیار ما قرار می‌دهد.

 

تکنیک‌های پاکسازی ذهن و روح

در این بخش، با بررسی منابع علمی و مناسب، روش‌های موثر و مفید در زمینه پاکسازی روح و روان استخراج گردیده و در اختیار شما همراهان بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قرار گرفته است تا با بهره بردن از این موارد، همواره به احساسی عالی و مزایایی که پیش‌تر در خصوص آن صحبت گردید، دست یابید.

 

1 – رهایی از افکار منفی

تنها خودمان هستیم که مسئولیت هر آن چیزی که در ذهن می‌گذرد را بر عهده داریم. بسیاری از ما به خودمان این اجازه را می‌دهیم تا به راحتی با افکارمان دچار مشکل گردیم. قطعا زمانی که تمام مدت ذهنمان به سمت افکار منفی می‌رود، هرگز به حال و هوایی مطلوب دست نخواهیم یافت. پس باید هر زمان که فرصتی نصیبمان شد، خود را از افکار منفی رها نماییم. این رهایی از افکار منفی سبب رهاسازی ذهن از استرس‌ها می‌شود.

 • یادداشت افکار:
  اگر دارای یک ذهن بهم ریخته هستیم، کافیست قلم و کاغذی برداشته و سپس شروع به نوشتن این افکار نماییم. برای نوشتن این افکار، باید این اجازه را بدهیم تا افکار و احساسات ما به شکل کامل بر روی کاغذ پیاده‌سازی شوند. هر آنچه در ذهن داریم، شامل ایده‌ها، سوالات و برنامه‌ها را در این کاغذ می‌نویسیم و اجازه حرکت آزادانه را به قلم می‌دهیم.
  اکنون باید افکار نوشته شده را دسته بندی کنیم. در این افکار دو دسته به شکل عمده موجود است: افکار سازنده و افکار غیر سازنده.
  افکار سازنده را برای خود نگه می‌داریم و حتی در زمانی مشخص و در پایان روز، به این افکار فکر می‌کنیم.
  اما افکار غیرسازنده را لحظه‌ای نباید نگه داریم و باید آن را دور بریزیم.
  تنها با امتحان این تکنیک، می‌توانیم دریابیم که این موضوع، به چه میزان و چقدر عالی می‌تواند بر روی پاکسازی ذهنمان از افکار مزاحم تاثیرگذار باشد.
 • به تصویر کشیدن افکار:
  از دیگر روش‌های فوق‌العاده جذاب و موثر برای رها شدن از افکار مزاحم، نقاشی کردن این افکار است. همواره احتیاجی نیست که نقاشی چیره دست و ماهر باشیم، تنها کافیست یک قلم و کاغذ برداشته و به نقاشی این افکار مشغول شویم.
 • صحبت با شخص دیگر:
  در مواردی، ممکن است تا به منظور آرام شدن و رهایی از افکار منفی، نیاز به صحبت با شخص دیگری باشد. اگر برای این افکار مزاحم فکری نکنیم، این افکار همچون یک گلوله برفی کوچک که در حال پایین آمدن از یک مسیر است، رفته رفته بزرگ شده و خسارات جبران‌ناپذیری را به همراه خواهند داشت.
  دو نکته‌ای که ضروری است تا در این زمینه مورد توجه قرار گیرد، این است که شخصی را انتخاب کنیم که با او احساس راحتی می‌کنیم و از آن مهمتر اینکه شخص مورد نظر، قابل اطمینان باشد.
 • یادآوری نکات مهم زندگی:
  زمانی پیش می‌آید که ذهنمان را افکار و خاطراتی سراسر با جنبه منفی فرا گرفته که می‌دانیم هیچ کمکی به ما نخواهند کرد. بهترین کار در این لحظه، جایگزینی این افکار با افکار مثبت و توجه به نکات مثبت زندگی است. برای مثال نکات مثبت می‌توانند شامل مواردی همچون: “خانواده خوب”، “دوستان خوب”،” سلامتی و امنیت”،” غذا و سرپناه مناسب” و غیره باشند.

 

2 – مراقبه کردن

از دیگر تمرینات مهم و کارساز پاکسازی روح، مدیتیش است. تمرین مدیتیشن راهی برای تخلیه افکار منفی بوده و آگاهی عمیقی نسبت به خودمان را ایجاد می‌نماید. ما می‌توانیم برای انجام مدیتیش بر روی هر چیزی تمرکز کرده و ذهنمان را از دیگر افکار خالی نماییم. به همین منظور، می‌توانیم هر زمان که افکار منفی به سراغمان آمد و بخواهد توجهمان را درگیر کند، با تنفس عمیق و منظم و مدیتیشن آن را از خود دور نماییم.

 • پیاده روی:
  یافتن یک پارک و یا یک فضای آرام و قدم زدن در این فضا بسیار مناسب و موثر است. این فضای آزاد و طبیعت بکر اطراف ما، می‌تواند افکاری آرام و مثبت در ذهنمان القا کند که استفاده خوب و موثر از این فضای آرام، پاکسازی ذهن از افکار مزاحم را به دنبال خواهد داشت.
 • تمرکز چشمی:
  برای تمرکز چشمی، کافیست شی‌ای را پیدا کرده و چشمان خود را بر روی آن متمرکز نماییم. باید سعی کنیم تا تمرکز را بر روی شی قرار داده و بخش هوشیار ذهنمان را کمرنگ‌تر کنیم. این کار سبب خواهد شد تا پس از مدتی، زمان شروع به کند شدن کرده و در این زمان چیزی که ما را نگران کند وجود نخواهد داشت. دلیل این موضوع نیز این است که تمرکز صد در صدی ما تنها بر روی شی قرار گرفته است.پس از گذشت زمان و حضور در این حالت، می‌توانیم تمرکزمان را آهسته آهسته بر روی شی دیگری قرار دهیم. این تمرین می‌تواند حس خیلی خوبی را برای ما به ارمغان آورد.
  ضمناََ، تمرکز طولانی بر روی اشیاء دورتر، دشوار است و باید سعی کنیم تا در فاصله 3 متری خود بر روی یک شیء متمرکز شویم.
 • تمرینات تنفسی:
  گاهی تمرینات پاکسازی روح، می‌توانند به سادگی یک نفس کشیدن باشند. تک تک سلول‌های موجود در بدن، برای یک عملکرد درست و کامل، به تنفس نیاز داشته و با تمرین تنفس صحیح، می‌توان علاوه بر به دست آوردن آرامشی عمیق، سطح استرس را کاهش داده و از بیماری‌ها نیز جلوگیری نمود. این تمرینات می‌توانند ذهنمان را آرام سازند، کافیست این را بیاموزیم تا عمیق و طولانی نفس بکشیم و در حین تنفس، حرکت نکنیم.
  یکی از بخش‌های مهم و موثر مراقبه، تنفس صحیح و عمیق است. این روش نیز در پاکسازی ذهن از افکار مزاحم، بسیار مهم و حیاتی می‌باشد. پس بیایید تا اینگونه تنفس را در زندگی روزمره اجرا نماییم:
  – در حالت ایستاده، عمل بازدم را انجام دهیم.
  – سپس ضمن شل کردن عضلات شکم، عمل دم را انجام دهیم و بر پر کردن شکم و ریه از هوا تمرکز کنیم.
  – در این لحظه لازم است تا نفس خود را حبس کرده و مانع از بازدم به شکل غریزی شویم.
  – اکنون لازم است تا بازدم را به شکلی کاملا آرام انجام دهیم و شکم و ریه را کاملا از هوا خالی نماییم.
  – سپس کافیست با چشمانی بسته، به مدت 5 الی 30 دقیقه بر روی این نوع از تنفس تمرکز نماییم.

3 – پرت کردن حواس

 • ورزش و یا انجام بازی:
  در برخی موارد، پاکسازی ذهن از افکار مزاحم، یعنی همان پرت کردن حواس از افکار منفی. این اتفاق و پرت کردن حواس می‌تواند از طریق یک بازی جذاب و همچنین، یک فعالیت ورزشی مناسب رخ دهد. برای مثال، شروع به تمرین‌های بدنی در یک باشگاه بدنسازی و یا فوتسال بازی کردن، مواردی هستند که می‌توانند حواسمان را از افکار منفی پرت نمایند.
 • مشغول شدن به چالش‌ها:
  برای پرت کردن حواس خود از افکار منفی، می‌توانیم چالش‌هایی را برای خود تدارک ببینیم. برای مثال، چالشی که امروزه در میان کاربران فضای مجازی نیز مطرح است، چالشی است که در آن، می‌توانیم به مدت یک سال، روزانه از خود عکس گرفته و در پایان، آن را با استفاده از اپ‌های ویدئویی به یکدیگر متصل نماییم و چالش را تکمیل کنیم.

 

4 – تهیه لیستی از کارها

گاهی اوقات، تعداد بسیاری از کارها و برنامه‌ها وجود دارد که همه را به ذهن خود سپرده‌ایم. این یک اشتباه است. بهتر است این کار را رها کرده و تمامی این موارد را درون یک لیست پیاده‌سازی نماییم. اینگونه دیگر نیاز نیست تا اینهمه موارد را به ذهن سپرده تا شکلی نامنظم در ذهنمان به وجود آورند.
برای تهیه لیست می‌توانیم به سراغ یک دفترچه کوچک و یا برنامه‌های مناسب برای تلفن همراه و رایانه برویم. البته ایجاد یک لیست در رایانه و یا گوشی هوشمند، این مزیت را دارد که ضمن اینکه گم نمی‌شود و موارد را می‌توان به راحتی حذف یا اضافه نمود، می‌توان برای هر کار در زمان معین یک آلارم به جهت یادآوری اضافه کرد.

 

5 – هنر نه گفتن

این یک هنر است اگر بتوانیم کاری که برای ما دشوار است و یا در برنامه‌ریزی ما جایی ندارد را انجام ندهیم. بسیار روشن است که ما می‌توانیم با “نه” گفتن، زمان را مدیریت نماییم. “نه” کلمه‌ای جادویی است که نجاتبخش ما از کارهاییست که در اولویت ما نمی‌باشند. این دقیقا یک مشکل است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مشکلی که در آن، نه گفتن کاری دشوار و سخت است.
به همین سبب، این هنر را به شکلی عمیق و جامع، در آخرین بخش از مقاله “با ترفندهای مدیریت زمان دیگر اتلاف وقت نداشته باشید” بیان کرده‌ایم تا بتوان با بهره‌گیری از آن، خود را از کارهایی که بدان علاقه نداریم و بر سر تعارف آن‌را می‌پذیریم، تا ذهنمان را شلوغ و دغدغه‌ای تازه به این ذهن اضافه نماییم، راحت کنیم.

 

6 – صداقت به خرج دادن

حتی اگر پشت دروغ ما نیت خوبی باشد، تنها می‌تواند یک حجم کاری و گرفتاری عظیمی را به ذهنمان اضافه نماید. بیان یک دروغ، دروغ‌هایی دیگر را ایجاد می‌کند که برای پوشاندن دروغ پیشین آن را بیان می‌کنیم. به همین سبب، این پیوستگی و اتصال بین دروغ‌ها، نیازمند این است تا تک تک دروغ‌های پیشین را به خاطر آوریم تا با بیان یک دروغ جدید، گرفتار نشویم. از کارهایی که می‌تواند آرامشی ذهنی و آسودگی خاطر به دنبال داشته باشد، این موضوع است که همواره با مردم در تمام موقعیت‌ها، صادق باشیم. برای مثال، اگر از یک کار خارج و یا ناامید شدیم، نیازی به بیان دروغ نیست، بلکه صداقت و به اشتراک گذاشتن آن، ما را در تخلیه میزانی از فشار ذهن یاری می‌کند.

 

7 – اعمال یک محدودیت در استفاده از تکنولوژی

استفاده از تکنولوژی فواید زیادی دارد، مخصوصا در این زمینه که امروز ما با استفاده از همین تکنولوژی، به سمت یافتن و یادگیری تکنیک‌های فوق‌العاده موثر مربوط به پاکسازی ذهن رفتیم. اما موضوع مهم این است که استفاده نکردن از تکنولوژی، برای یک مدت کوتاه، خود نیز می‌تواند طراوت و تازگی ذهن را به‌دنبال داشته باشد. مثلا می‌توانیم سعی کنیم مدتی در طول روز، دستگاه‌های هوشمند خود را خاموش نماییم.
به منظور دوری از تکنولوژی و کسب ذهنی آرام، می‌توان کارهای دیگری را نیز دنبال نمود:

 • رایانه، تلویزیون و تلفن همراه را در طول روز خاموش نگه داریم.
 • به پیاده روی رفته و از تکنیک‌های مراقبه که در چند خط بالاتر بیان شد استفاده نماییم.
 • کلاس‌های یوگا را دنبال نماییم.
 • درون منزل، به انجام حرکات کششی بپردازیم.
 • حمام کردن و متمرکز کردن ذهن.

 

8 – مراقبت از بدن

برس کشیدن، یکی از روش‌هایی است که در طب آیورودا استفاده می‌شود و مزایای آرامش بخشی را به همراه دارد. روشی سریع و ارزان که برای پاکسازی ذهن بسیار مهم است. برای این مراقبت، تنها به یک برس بدن نیاز است تا از بالا به سمت پایین، بدن را برس بکشیم. پس از آن نیز می‌توانیم یک حمام را به صورت عادی انجام دهیم و پس از حمام نیز از لوسیون و یا روغن بدن به منظور مرطوب نگه داشتن پوست خود استفاده نماییم.
یکی دیگر از ایده‌ها، استفاده از دوش کنتراست است. بعضی متخصصان نیز این شکل از دوش گرفتن را ایده‌ای عالی برای تقویت گردش خون و انرژی می‌دانند.

 • دوش کنتراست:
  کنتراست و درمان به این وسیله، تکنیکی است که گاهی اوقات به منظور کمک به بهبودی مورد استفاده واقع می‌شود و شامل جریان متناوب آب سرد و گرم است. برای استفاده از این روش در منزل، کافیست یک دوش گرفته که در آن آب به شکلی متناوب گرم و سرد می‌شود. در ابتدای امر، آب باید تا حدی که بدن را نسوزاند داغ باشد. با گذشت دو یا سه دقیقه در این شرایط، لازم است دمای آب را تا جایی که می‌توانیم پایین آورده و آن را سرد نماییم و در مدت یک الی دو دقیقه در آب سرد باقی بمانیم. این کار را دو تا سه بار تکرار می‌کنیم و آرامشی ذهنی و درونی را برای خود به ارمغان می‌آوریم.

 

9 – استراحت کردن

متاسفانه، بسیاری از مردم نمی‌توانند به خود استراحت بدهند و یا اینکه فرصتی برای اینکار ندارند. اما واقعیت این است که با این عدم استراحت، بیشتر و بیشتر دچار مشکل می‌شوند و این مشکل، سبب می‌گردد تا نتوانند به درستی فکر کنند و همواره دچار اشتباه می‌گردند. چند دقیقه دوری از کار و فعالیت، کمکی شایان به پاکسازی افکارمان می‌کند.

 

10 – تکنیک هواپونوپونو

تکنیک هواپونوپونو، طبق نگاه سطحی مردم، یک نوع ذکر بوده و تکرار مداوم برخی کلمات، سبب پاکسازی ذهنی و معنوی می‌شود. هواپونوپونو را می‌توان یک روش آمرزش و اصلاح دانست که به منظور پاکسازی افکار، خاطرات و آلودگی‌های درونی که منشاء مشکلات و ناملایمات دنیای بیرون است، مورد استفاده واقع می‌گردد.
استفاده از این روش، تنها برای زمان حضور در یک بحران نیست و انجام مداوم روش، می‌تواند به پیشگیری از بحران‌هایی که قرار است رخ دهد، بپردازد.
تکنیک هواپونوپونو در مقاله “ تکنیک جادویی پاکسازی با هواپونوپونو ” به شکلی جامع و کامل، برای شما همراهان بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده بیان گردیده است.

تکنیک جادویی پاکسازی با هواپونوپونو

 

فایل‌های ویدئویی موجود در این زمینه:

بدون شک، استفاده از نظر و دروس افرادی که به شکل تخصصی زمینه‌های مختلف را دنبال می‌کنند، کمک خاصی برای ما می‌باشد تا خود را در آن زمینه به بهترین شکل ممکن تقویت نماییم. دکتر محمدزاده، در ویدئویی جامع و کامل تحت عنوان “چگونه ورودی‌های ذهنمان را کنترل کنیم؟ “، به بررسی دقیق و کاربردی این موضوع پرداخته‌اند و ما می‌توانیم با استفاده از این دروس و نکات بیان شده در این ویدئو، به بهترین شکل خود را به سمت پاکسازی ذهن و روح و داشتن یک ذهن منظم و با کارایی بسیار بالاتر هدایت نماییم.

چگونه ورودی‌های ذهنمان را کنترل کنیم؟

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×