وبلاگ

30 رازی که ثروتمندان نمی‌خواهند شما بدانید

30 رازی که ثروتمندان نمی‌خواهند شما بدانید

چیزی که اکثر افراد طبقه متوسط جامعه نمی‌دانند، این است که بسیاری از افراد ثروتمند، درست مانند آن‌ها شروع به کار کرده‌اند. بسیاری از آن‌ها در شغلی که احتمالا دوست نداشته‌اند، سخت کار کرده‌اند تا زندگی خود را تامین نمایند. از طریق همین کار و تلاش زیاد همراه با تصمیمات هوشمندانه بود که بیشتر آن‌ها، ثروت خود را به‌دست آوردند.

در بسیاری از افراد طبقه متوسط جامعه، این فکر که آن‌ها هم می‌توانند ثروتمند باشند، هرگز به ذهنشان هم خطور نکرده است. ما اغلب آنچان درگیر روزمرگی زندگی می‌شویم که افکارمان به واقعیت تبدیل می‌شود.

در این نوشته قصد داریم اسرار ثروت را به شما نشان دهیم؛ اسراری که ثروتمندان، هرگز نمی‌خواهند شما آن‌ها را بدانید. برخی از این نکات به قدری ساده هستند که ممکن است از قبل آن‌ها را بشناسید.

تا انتهای این نوشته با ما همراه باشید.

 

مقدمه

آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که نام‌های بزرگی همچون وارن بافت، ایلان ماسک، بیل گیتس، جف بزوس و اپرا وینفری چه اشتراکی دارند؟ بله؛ مطمئنا می‌خواهید بگویید آن‌ها جزو ثروتمندترین افراد جهان هستند؛ اما دیگر چه اشتراک با اهمیت‌تری میان این افراد وجود دارد؟ یکی دیگر از مواردی که این افراد ثروتمند را از دیگران متمایز می‌کند، سبک زندگی روزمره و عادات پولی آن‌ها می‌باشد که سبب موفقیت این افراد شده است.

ثروتمند شدن، بدون شک آرزوی همه ما می‌باشد، اما ثروتمند شدن تنها به معنای کسب درآمد بیشتر نمی‌باشد. اینکه چگونه هر روز برنامه‌ریزی می‌کنید، چه عاداتی را به یک روال برای خود تبدیل می‌کنید، چگونه تعادل کار و زندگی را حفظ می‌کنید، با پول خود چه می‌کنید، چگونه روی این پول سرمایه‌گذاری می‌کنید و غیره، همگی به یک اندازه در سفر شما به سمت ثروتمند شدن مهم هستند. در نهایت، این شما هستید که باید ثروت خود را کنترل نمایید، نه برعکس!

طبق گزارش فدرال رزرو، باید دلیلی وجود داشته باشد که یک درصد ثروتمندترین افراد، اکنون بیش از 30 درصد ثروت جهان را تا پایان سال 2021 در اختیار دارند. شاید ثروتمندان رازهای خاصی برای جمع‌آوری ثروت داشته باشند، اما این بدان معنا نیست که آنچه می‌دانند، باید یک راز باقی بماند. درمورد استراتژی‌هایی که می‌توانید استفاده کنید تا بتوانید ثروت خود را بسازید، بیاموزید.

زمانی که کسانی می‌گویند قصد دارند ثروتمند شوند، اغلب منظورشان رویدادی است که یک‌بار در زندگی رخ داده و به ثروت می‌رسند! برای مثال یک سرمایه‌گذاری خوش‌شانس یا برنده شدن در قرعه‌کشی که آنان را به مانند یک منجنیق به سمت میلیونر شدن پرتاب نماید. ثروتمند شدن به یک باره غیرممکن نیست، حقیقت این است که بسیاری از میلیونرهای دنیای امروز، خوش‌شانس نبوده‌اند؛ در عوض آن‌ها ثروت خود را با برنامه‌ریزی مالی هوشمند، مشاوره‌های تخصصی، سواد مالی و تعیین هدف به دست آورده‌اند.

اکنون که توجه شما جلب شد، در ادامه نکاتی که وجود دارد که می‌توانید آن را دنبال نمایید. چه کسی می‌داند؟ ممکن است روزی شما میلیونر بعدی شوید!

30 رازی که ثروتمندان دوست ندارند بدانید:

بدون هیچ مقدمه‌ای، در اینجا 30 راز وجود دارد که ثروتمندان نمی‌خواهند شما درخصوص پول بدانید:

 

1 – یک هدف اولیه داشته باشید

افراد ثروتمند، یک هدف اصلی در زندگی انتخاب می‌کنند و با دقت لیزری، بر روی این هدف تمرکز می‌نمایند؛ حتی اگر این هدف بسیار دشوار یا دست نیافتنی به نظر برسد. هرکاری که انجام می‌دهند، هر تصمیمی که می‌گیرند و هر اقدامی که انجام می‌دهند، همگی با در نظر گرفتن این هدف اولیه انجام می‌شود. تمرکز شدید بر این هدف، همان چیزی است که ثروتمندان را قادر می‌سازد تا آنچه را که دیگران فقط در مورد آن آرزو دارند، به انجام برسانند. به گفته کورلی 80% از افراد ثروتمند بر روی دستیابی به یک هدف متمرکز می‌شوند، در حالی که تنها 12% افراد غیر ثروتمند بر یک هدف تمرکز می‌کنند.

2 – اهداف را یادداشت نمایید

برای دستیابی به ثروت، تعیین اهداف که بیان شد، بسیار مهم است، اما اگر تنها شرط بود، تقریبا همه ثروتمند شده بودند. برای ثروتمندان، تعیین اهداف خاص و نوشتن آن اهداف یک عادت برنده است که بسیار کارساز نیز می‌باشد.

البته به یاد داشته باشید، همه اهداف گسترده، هدف نیستند. برای مثال صرفا آرزوی ثروتمند شدن داشتن، هدف نیست؛ بلکه هدف‌گذاری خاص شامل برنامه ریزی برای چیزی ملموس می‌باشد؛ مانند کسب مقدار X در زمان Y از طریق فعالیت‌های Z.

طبق آمار کورلی، 62% از افراد ثروتمند، هر روز بر روی اهداف خود تمرکز می‌کنند، در حالی که تنها 6% از افراد فقیر این کار را انجام می‌دهند. ناگفته نماند که 67% افراد ثروتمند، این اهداف را به شکل نوشته شده و مکتوب دنبال می‌کنند.

3 – هر روز افکار خود را بنویسید

پیش از اینکه این دنیای دیجیتال زندگی همه را بمباران کند، روش سنتی و قدیمی را به یاد آورید که هر روزتان را با قلم و کاغذ ثبت می‌کردید. این را می‌توان یکی از رایج‌ترین عادت‌هایی دانست که بسیاری از افراد ثروتمند و موفق از آن پیروی می‌کنند. وقتی هر روز می‌نویسید(منظور تایپ کردن نیست)، به افکار خود فکر می‌کنید، سرعت خود را کاهش می‌دهید و ذهن را برای تفکری منسجم آموزش می‌دهید. به این ترتیب، نوشتن افکار و تجربیات به شکل روزانه به شما این امکان را می‌دهد تا در این خصوص که روزتان چگونه گذشت، چه کارهایی را می‌توانستید متفاوت انجام دهید و چه درسی از تجربیات کوچک و بزرگ آن روز خود گرفته‌اید، فکر نمایید. اگر بخواهید به جای نوشتن کاغذی، روز خود را در یک وبلاگ یا مجله آنلاین تایپ کنید، بازهم بسیار خوب و موثر است و در هر صورت، هدف این است که به خود اجازه دهید افکار و اعمالتان را به شکلی مسالمت‌آمیز به خود منعکس نمایید.

4 – صرفه‌جویی را از یاد نبرید

یک جمله مشهور وجود دارد که می‌گوید برای کسب درآمد، باید پول خرج کرد؛ این جمله درست است، اما اکثر افراد غیرثروتمند این واقعیت را در نظر نمی‌گیرند که هرچه پول بیشتری خرج کنید، سرمایه کمتری نیز برای شما باقی می‌ماند و خرج کردن بیشتر از درآمد، منجر به ثروت نخواهد شد.

افراد ثروتمند از ولخرجی پرهیز می‌کنند. اینکه این افراد به راحتی می‌توانند یک خودروی کاملا جدید و نیم میلیون دلاری را بخرند، به این معنی نیست که این کار را می‌کنند. ثروتمندان وقت خود را در مقایسه‌های خرید و مذاکره سرمایه‌گذاری می‌کنند، بهترین معاملات را برای سرمایه خود دریافت می‌کنند و پول بیشتری را نسبت به هزینه‌های خود پس‌انداز می‌کنند. آن‌ها یک بودجه معقول را با خدماتی همچون سرمایه شخصی ایجاد کرده و به آن پایبند هستند.

صرفه‌جویی یعنی تعهد به پس‌انداز، هزینه کمتر و پایبندی به بودجه که یکی از عوامل ثروت است و به میلیونرها کمک میکند تا ثروت بسازند. هزینه‌های بالاتر از حد خودتان، خرج کردن به جای پس‌انداز برای بازنشستگی و خرج کردن در انتظار ثروتمند شدن شما را برده چک می‌کند،حتی با سطح درآمدی فوق‌العاده.

5 – بسیار مطالعه کنید

آیا می‌دانید 88 درصد از افراد ثروتمند جهان، عادت به مطالعه 30 دقیقه در روز دارند؟ بنابراین فقط کافیست فنجان قهوه خود را بردارید و اجازه دهید خواننده مشتاق و پنهان‌شده در درونتان، بیرون آمده و شما را در اقیانوس بی‌پایانِ دانش ساکن نماید. وارن بافت همواره عادت خواندن را ابزاری اساسی برای بهبود مستمر دانش می‌داند که به او اعتبار بخشیده است.

وارن بافت یک خواننده مشتاق است که همواره می‌گوید خواندن، ارزشمندترین منبع دانش جهان است. مدیرعامل برکشایر هاتاوی روزانه 500 صفحه مطالعه می‌کند.

چو تاک ونگ، رئیس گروه فویائو بهترین توصیه دنیا از نظر خودش را بیان می‌کند:

“به جوانان می‌گویم که بخوانند و مطالعه کنند؛ کتاب‌هایی در مورد نحوه انجام یک کار به شکل صحیح بخوانید؛ کتاب‌هایی را بخوانید که به شما بگوید چگونه انسان خوبی باشید.”

اگر درخصوص میلیاردرها یک تصویر کلیشه‌ای دارید که آن‌ها صفحات اقتصادی روزنامه را می‌خوانند،تصور اشتباهی نیست، چرا که برخی از این ثروتمندان همین کار را می‌کنند. بسیاری از ثروتمندان مواردی همچون اکونومیست، فایننشال تایمز، فورچون یا وال استریت ژورنال را ترجیح می دهند. برخی نیز به سراغ بیوگرافی رهبران تجاری شاخص یا کتاب‌هایی درخصوص امور مالی، تجارت، علم، تاریخ یا فناوری می‌روند. آن‌ها همچنین از کتاب‌های داستانی و خودیاری، چیزهای زیادی را یاد می‌گیرند.

اگر می‌خواهید یک رویکرد سیستماتیک برای خواندن داشته باشید، فهرست اولویت‌بندی عناوین را بر اساس علایق یا توصیه‌های مشاوران برای خود نگه دارید؛ درست نوشته‌هایی که به زندگی شما ارزش می‌افزاید. اگر می‌خواهید مسیر بیشتری را نیز طی کنید، قسمت‌های جالب را علامت بزنید و یادداشت‌ها، افکار و ایده‌ها را بنویسید.

افراد ثروتمند همواره به اهمیت خودسازی و ادامه تحصیل اعتقاد دارند و معمولا برای برآوردن این علایق، به مطالعه روی می‌‌آورند. آمارها نشان می‌دهد که 86% از افراد ثروتمند عاشق مطالعه هستند که این رقم در میان افراد غیرثروتمند، 26% است.

چیزی که افراد ثروتمند مطالعه می‌کنند بسیار مهم است و مواد خواندنی افراد ثروتمند، غیرداستانی بوده و عموما در زمینه خودسازی است.

6 – زود بیدار شوید

اکثر افراد ثروتمند، زود بیدار شدن را یکی از بزرگترین مولفه‌های موفقیت در زندگی خود می‌دانند. اکثر این افراد ساعت بیداری خود را در حدود 5:30 صبح قرار داده‌اند.

در ساعات اولیه، زمانی که خورشید تازه شروع به طلوع می‌کند، نوع خاصی از انرژی اولیه تراوش می‌کند. ضمن اینکه شما نیز زمان بیشتری برای فکر کردن در سکوت، کار بدون مزاحمت و آمادگی ذهنی برای آن روز دارید. از همه مهمتر این است که شما در حال شروع هستید و دیگران هنوز در خواب.

توجه به این نکته لازم است که خواب کمتر آن پارامتر مهمی نیست که شما را موفق نماید. تعداد کمی از میلیاردرها وجود دارند که تنها بین 3 تا 4 ساعت بخوابند و اکثریت آن‌ها پس از 6 یا 8 ساعت استراحت، بهترین عملکرد را دارند. کسانی که به خواب بیشتری نیاز دارند، زودتر نیز به رخت‌خواب می‌روند و پس از خواب کافی، صبح زود بر می‌خیزند.

مانی استول، مدیرعامل Moose Toys، در این خصوص می‌گوید که زود بیدار شدن زندگی او را تغییر داده است:

“بیدار شدن زودهنگام در ابتدا یک مبارزه بود، اما بعد از حدود دو هفته، بدون گذاشتن آلارم و زنگ به راحتی بیدار می‌شدم؛ من هرگز این عادت را ترک نکردم و همواره آن را حفظ کرده‌ام؛ اهمیتی ندارد چه ساعتی به رخت‌خواب بروم، همیشه زود بیدار می‌شوم و یک ساعت را به ورزش مشغول می‌شوم.”

7 – حفظ سلامتی

بدون سلامتی، زندگی می‌تواند رنگی تیره به خود بگیرد و هیچ مقدار پولی نمی‌تواند اوضاع را بهتر کند. چه یک میلیاردر 40 ساله و چه 80 ساله، همه با ورزش منظم به دنبال حفظ سلامت خود هستند.

لیریو پاریسوتو، کارآفرین موفق و ثروتمند برزیلی می‌گوید که سه بار در هفته روی تردمیل می‌رود:

“متوسط کالری سوزانده شده من در هر تمرین، 1000 کالری می‌باشد. هر زمان که ممکن بود این کار را انجام می‌دهم. زمانی که در سفر هستم، این کار دشوارتر است، اما درست زمانی که از سفر باز می‌گردم، روزهایی را که از دست داده‌ام را جبران می‌کنم.”

جالب است بدانید که بسیاری از افراد ثروتمند، ورزش‌های مورد علاقه خود را در برنامه تمرینی قرار می‌دهند. افراد میلیاردر بر این باورند که ورزش، برد و باخت را به شما می‌آموزد که هر دو از مهارت‌های ضروری در زندگی و تجارت هستند. به همین سبب است که فرانک استروناخ، بنیان‌گذار Magna International می‌گوید که:

“در ورزش، شما در مورد شخصیت، رقابت و نحوه بازی جوانمردانه یاد می‌گیرید.”

ورزش تنها عنصر یک زندگی سالم برای میلیاردرها نیست. بسیاری از افراد ثروتمند، مدیتیشن را انجام می‌دهند یا به یک رژیم غذایی سالم و مفید پایبند هستند. بسیاری از افراد میلیاردر عادت‌های سالمی دارند و خیلی از این افراد، سیگار مصرف نمی‌کنند.

دلایل زیادی وجود دارد که افراد ثروتمند مراقب آنچه می‌خورند هستند، اما مهم‌ترین آن‌ها، می‌تواند تضمین عمر طولانی‌تر و در نتیجه فرصتی طولانی برای کسب درآمد بیشتر باشد.

8 – تفکر کنید

افراد ثروتمند بسیار علاقه‌مند هستند تا زمانی را در تنهایی بگذرانند؛ آن‌ها ممکن است این کار را با مدیتیشن یا فعالیت آرامش‌بخش دیگری که از آن لذت می‌برند انجام دهند.

کیم بئوم سو، یکی از موفق‌ترین کارآفرینان اینترنتی کشور کره جنوبی، از صبح خود برای تفکر عمیق استفاده می‌کند. او در این خصوص می‌گوید:

“هنگامی که دوش می‌گیرم یا پیاده‌روی می‌کنم، وقت می‌گذارم تا فکر کنم؛ این مهمترین عادت من است. در آن زمان‌ها است که می‌توانم افکارم را سازماندهی کنم، در مورد چیزهای خاصی وضوح بیشتری کسب کنم و ایده‌های جدیدی را توسعه دهم.”

9 – تعهد به کارهای روزمره داشته باشید

روال‌ها و مناسک، مجموعه‌ای از عادات هستند که اگر به‌طور مداوم انجام شوند، به نتایج عمیق و بلندمدتی ختم می‌شوند. افراد میلیاردر، بیشتر کارهای روزمره را در ابتدای روز شروع می‌کنند.

برخی روزمرگی‌ها ساده‌تر و برخی پیچیده‌تر است، اما همانطور که قبلا اشاره شد، عناصر معمول یک روال صبحگاهی در میلیاردرها، شامل زود بیدار شدن، ورزش، مطالعه و تفکر است.

مثلا، ثروتمندی به نام کیم بئوم سو می‌گوید:

“ساعت 11:30 شب می‌خوابم و بین ساعت 5 تا 6 صبح از خواب بیدار می‌شوم. به محض این که از خواب بیدار شدم، کلاهی به سر گذاشته و بیرون از منزل به قدم زدن می‌پردازم. زمانی که به منزل برگشتم، دوش می‌گیرم و سپس به اتاق مطالعه رفته و کتابی را که نظرم را جلب کند انتخاب می‌کنم. پس از 30 دقیقه مطالعه، نیم ساعت به موسیقی گوش می‌دهم، صبحانه را در کنار خانواده می‌خورم و پس از این کارها به محل کار می‌روم.”

مهم نیست که چه زمانی فعالیت‌های معمول خود را انجام می‌دهید، آن چیزی که مهم است، این است که شما متعهد به انجام آن‌ها هستید؛ حتی زمانی که تمایلی به آن ندارید.

10 – رعایت نظم و انضباط

میلیاردرها، از منظم‌ترین افراد جهان هستند. آن‌ها استانداردهای فوق‌العاده بالایی را برای خود و اطرافیان تعیین می‌کنند.

اگر در ورزش، نظم کافی برای تمرین منظم نداشته باشید، نمی‌توانید به نتایج عالی برسید. همین امر در خصوص زندگی و حرفه شما نیز صدق می‌کند. حواس‌پرتی و وسوسه‌هایی که مانع پیشرفت شما می‌شوند را محدود کنید و برای رشد مهارت‌های خود مشتاق باشید.

البته از یاد نبرید که میلیاردرها به هیچ وجه ابرانسان نیستند؛ آن‌ها مانند بقیه هستند؛ درست شبیه به ما، روزهایی دارند که احساس تنبلی و بی‌انگیزگی می‌کنند. با این حال، تفاوت این است که آن‌ها کاملا از آن آگاه هستند و به خود اجازه سستی نمی‌دهند؛ آن‌ها با مبارزات خود قدرت می‌گیرند.

میشل اسلوو سرمایه‌گذار موفق و ثروتمند می‌گوید:

“من هر روز صبح باید کارهایی را انجام دهم که دوست ندارم؛ اما من همچنان خودم را مجبور می‌کنم آن‌ها را انجام دهم تا امروز احساس خوبی داشته باشم.”

11 – کارهای روزانه را فهرست کنید

برای دستیابی به یک هدف فراگیر مثل دستیابی به ثروت، باید تعدادی از اهداف کوچکتر را که منجر به رسیدن به اهداف بزرگ می‌شوند، تشکیل دهید. به همین دلیل، اکثر افراد ثروتمند یعنی 81% این کار را انجام می‌دهند درحالی که در افراد فقیر، تنها 19% به ایجاد فهرست مشغول می‌شوند. آمار کورلی همچنین به ما می‌گوید که 67% درصد افراد ثروتمند، بیشتر از 70% از کارهای داخل لیست را در طول روز تکمیل می‌نمایند.

12 – قانون 30 روز را پیش از هر خرید رعایت کنید

آیا تاکنون شده است چیزی را به طور ناگهانی خریده باشید و چند روز بعد از خرید آن پشیمان شوید؟ با اطمینان می‌توان گفت که اکثر ما با این موضوع برخورد داشته‌ایم. این دقیقا همان جایی است که قانون معروف 30 روز می‌تواند به کمک شما بیاید.

به عبارت ساده، هر بار که قصد خرید ناگهانی را دارید، تنها لازم است خرید را متوقف کرده و این خرید را برای 30 روز به تعویق بیندازید. شاید آن را به لیست خواستنی‌های خود اضافه کنید یا درصورت خرید آنلاین، اجازه دهید در سبد خریدتان باقی بمان و حتی خود را متقاعد نمایید که اگر واقعا به خرید آن نیاز دارید، پس از 30 روز به فروشگاه بازگشته و آن را خریداری خواهید نمود. این کار باعث خواهد شد اکثر خریدهای غیرمنطقی شما حذف شده و پس از گذشت 30 روز، به خرید چیزهایی بپردازید که واقعا به آن نیاز دارید.

13 – اول پس‌انداز، بعد خرج

وارن بافت یک جمله بسیار عالی دارد:

“اگر چیزهایی را بخرید که نیاز ندارید، به زودی چیزهایی را که نیاز دارید می‌فروشید.”

دقیقا به همین دلیل است که اغلب افراد ثروتمند، ابتدا پس‌انداز می‌کنند و بعد خرج می‌کنند. پس لطفا از ناتوان دانستن خود در پس‌انداز کردن دست بردارید و از بهانه‌هایی همچون درآمد ناکافی، هزینه‌های زیاد و جملاتی همچون “شما فقط یکبار زندگی می‌کنید” خلاص شوید. کلید پس‌انداز درون عادتی به نام “اول پس‌انداز و بعد خرج کردن” نهفته شده است. هرماه قسمتی از درآمد خود را به عنوان پس‌انداز کنار بگذارید که برای شروع می‌تواند 20، 30 یا 50% باشد. تنها بحث مورد نیاز این است که منظم باشید و به این عادت وفادار بمانید. این را نیز به یاد داشته باشید که هرزمان درآمد شما افزایش یافت، به‌جای افزایش هزینه‌های خود، نسبت پس‌انداز را افزایش دهید.

14 – بخشیدن ثروت و نیکوکاری را سرلوحه زندگی قرار دهید

نیکوکاری و فعالیت بشر دوستانه، از ویژگی‌های بارز ثروتمندان است. افرادی که ثروتمند و موفق هستند، عموما تمایل دارند تا با ثروت خود، بخشنده باشند. نمونه‌های زیادی در طول تاریخ این موضوع را تایید می‌کنند؛ از نلسون راکفلر و اندرو کارنگی گرفته تا کارلوس اسلیم و بیل گیتس، همگی به دنبال این فعالیت بوده‌اند. بخشش به جامعه و بهبود جهان هستی، یکی از ویژگی‌های مهم برای ثروتمندان است.

15 – بیشتر گوش کنید و کمتر صحبت کنید

ارتباط موثر یکی دیگر از مهارت‌های حیاتی برای افراد ثروتمند است و گوش دادن نیز بخشی ضروری از آن است. به‌طور کلی، افراد ثروتمند به ازای هر یک دقیقه صحبت، 5 دقیقه را صرف گوش دادن می‌کنند. این کار سبب می‌شود تا به درستی درک کنند و مکالمات را تسهیل می‌کند که روابط را بیشتر کرده و سبب موفقیت نیز می‌شود.

16 – بزرگ فکر کنید

از دیگر رازهای میلیاردر شدن می‌توان به افزایش افق دید اشاره کرد. بزرگترین اشتباه مالی که یک فرد می‌تواند مرتکب شود، این است که افق دید خود را محدود نگه دارد. برای میلیاردر شدن لازم است تا از منطقه امن خود خارج شوید و همیشه اهداف بزرگی در ذهن خود داشته باشید. این سیاره از کمبود پول رنج نمی‌برد، اما فقدان ایده‌های شجاعانه و خلاقانه در آن موج می‌زند.

17 – افراد موفق را الگوی خود قرار دهید

اکثر مردم دنیا در طبقات متوسط و فقیر جامعه متولد شده و زندگی می‌کنند؛ این افراد عموما به همین زندگی اکتفا کرده و سبک زندگی موفق را در چشم‌انداز آینده خود نمی‌بینند. اگر شما قصد دارید سبک زندگی خود را به یک سبک موفق تبدیل نمایید، به یک الگو نیاز دارید. پس لازم است تا به مطالعه زندگی ثروتمندان و کسب اطلاعات درخصوص زندگی و تجربیات این افراد مشغول شوید، چرا که اکثر ثروتمندان دنیا، مخالف به اشتراک گذاشتن دانش و تجربیات خود هستند.

ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده این کار را برای شما آسان کردیم و زندگینامه افراد موفق همراه با نکات مهم و اساسی آن را جمع‌آوری کرده و در اختیار شما عزیزان قرار داده‌ایم.

زندگینامه افراد موفق

 

18 – هماهنگی بین خرج و اهداف

یکی از کلیدهای ثروتمند شدن، داشتن هدف است. ثروتمندان می‌دانند که به چه چیزی اهمیت می‌دهند. آن‌ها همواره مراقبت می‌کنند تا منابع را برای چیزهایی که هیچ ارزشی ندارد، هدر ندهند. ثروتمندان همواره تمایل دارند تا تنها برای چیزهایی که به آن‌ها اهمیت می‌دهند پول خرج کنند. شما نیز می‌توانید با تعیین اهداف خود و سپس نظارت بر مخارجتان، از این موضوع درس بگیرید تا ببینید آیا خرج‌ها با آن اهدافی که در ذهن دارید مطابقت دارد یا خیر؟

19 – افراد ثروتمند پشتکار دارند

یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های افراد ثروتمند و افراد کارآفرین مشهور را می‌توان پشتکار و پرتلاش بودن آن‌ها دانست. این افراد به آسانی ناامید نمی‌شوند و پس از هربار زمین خوردن، خیلی سریع تمام انرژی و نیروی خود را برای سرپا شدن جمع می‌کنند.

20 – پول خود را برای تحت تاثیر قرار دادن دیگران هدر ندهید

اکثر افراد ثروتمند، وقت و سرمایه خود را صرف تحت تاثیر قرار دادن دیگران نمی‌کنند. این افراد در یک مسابقه نیستند و می‌دانند که موفق شده‌اند؛ بنابراین، توجهشان به اینکه دیگران چه فکری می‌کنند نیست. در واقع، اگر بسیاری از افراد ثروتمند، پولی را که به سختی به‌دست آورده بودند را صرف خرید چیزهایی برای همگام شدن با دیگران می‌کردند، ثروتمند نمی‌شدند.

این واقعیت را در کتاب همسایه میلیونر، اثر توماس استنلی نیز می‌توان دید و تقریبا همین صحبت را درخصوص تحت تاثیر قرار دادن دیگران داشته است؛ آن‌ها در این کتاب که چند راز کلیدی ثروتمندترین افراد را بیان می‌کند، این نکته را قید کرده‌اند که افراد ثروتمند، با خرجی کمتر از درآمدشان زندگی می‌کنند.

خرج کردن پول برای اینکه ثروتمند به نظر برسید، یک راه مطمئن برای خراب کردن اهداف ثروتمندساز شما می‌باشد. بنابراین روی آنچه که مهم است تمرکز کنید؛ یعنی “جمع‌آوری ثروت در سال‌های آینده”.

21 – سرمایه‌گذاری روی خود

یکی از بزرگترین رازهای ثروتمندان این است که آن‌ها اول روی خودشان سرمایه‌گذاری می‌کنند. آن‌ها درک می‌کنند که موفقیتشان به تلاش و توانایی‌شان بستگی دارد؛ بنابراین همیشه به دنبال راه‌هایی برای بهبود مهارت و دانش خود هستند.
شما نیز به عنوان یک صاحب شغل و کارآفرین، باید همین کار را انجام دهید. به همین منظور به‌طور مستمر بر روی آموزش و پیشرفت خود سرمایه‌گذاری کنید تا در کاری که انجام می‌دهید بهتر شوید. هرچه ارزشمندتر باشید، پول بیشتری نیز بدست خواهید آورد و هرچه درآمد بیشتری داشته باشید، جمع‌آوری ثروت نیز آسان‌تر می‌شود.

22 – زمان سرمایه است

به‌طور کلی، افراد ثروتمند برای رسیدن به اهداف خود سخت کار می‌کنند. این افراد از هدر دادن زمان برای چیزهای بدون بازدهی و غیر مولد مانند رسانه‌های اجتماعی اجتناب می‌کنند و این اجتناب آن‌ها به این دلیل است که این افراد معتقدند زمان سرمایه است و زمان را به شکل نادرست گذراندن، یعنی سرمایه را از دست دادن.

ثروتمندان عمدتا به جای در نظر گرفتن درآمد هفتگی، ماهانه یا سالانه، بر روی میزان درآمدی که در هر ساعت باید داشته باشند تمرکز می‌کنند و به این فکر می‌کنند با انجام کارهایی که پول تولید نمی‌کند، چه مقدار سرمایه از دست خواهند داد. این موضوع به آن‌ها اجازه می‌دهد که از هدر دادن زمان‌هایی که اغلب افراد فقیر درگیر آن هستند، اجتناب نمایند.

23 – پذیرفتن ریسک‌های محاسبه شده

افراد ثروتمند به خوبی می‌دانند که ریسک‌ها منجر به پاداش می‌شوند و در نتیجه، تمایل بیشتری به ریسک دارند؛ اگر چه معمولا ریسک‌های حساب شده را متحمل می‌شوند، نه ریسک‌های بی‌ملاحظه را! علاوه بر این، ثروتمندان دقیقا می‌دانند که اگر یک ریسک نتواند فایده‌ای ارائه دهد، چه چیزی را از دست خواهند داد. افراد ثروتمند به احتمال زیاد، برنامه‌های اضطراری برای به حداقل رساندن پیامدهای احتمالی درصورتی که ریسک طبق برنامه پیش نرود، داشته باشند.

پس اگر به دنبال رازهای میلیاردر شدن هستید، باید جرات ریسک کردن را داشته باشید. برای مثال، باید جرات داشته باشید تا در سهم‌هایی با ریسک و بازده بالاتر سرمایه‌گذاری کنید و حتی توانایی ترک کار فعلی و شروع به انجام کاری جدید با درآمدی بیشتر را داشته باشید. یکی دیگر از رازهای میلیاردر شدن افراد ثروتمند این است که همواره اقدام به ریسک کردن‌های حساب شده می‌کنند.

24 – ایجاد ارتباط با افراد موفق

افراد ثروتمند به خوبی می‌دانند که برای موفقیت، باید اطراف خود را با افراد موفق احاطه نمایند. برقراری ارتباط با افراد ثروتمند، افرادی که با انگیزه هستند و افرادی که پتانسیل ثروتمند شدن را دارند، برای موفقیت شما بسیار مهم است.

طبق آمار، 79% از افراد ثروتمند حداقل 5 ساعت در ماه را صرف شبکه و ارتباط می‌کنند؛ این شبکه می‌تواند در یک کنفرانس، رویداد مشتری، وبینار آنلاین یا صرف قهوه باشد. این آمار در میان افراد غیرثروتمند تنها 16% است. این کار به شما اجازه می‌دهد تا ذهنیت خود را با دیگر افرادی که به موفقیت دست یافته‌اند، هماهنگ کنید.

25 – کار روزانه را در زمان مناسب تعطیل کنید

سخت‌کوشی برای افراد ثروتمند بسیار مهم است، اما آن‌ها به خوبی اهمیت زمان لازم برای زندگی شخصی، آرامش و بهبود خود را درک می‌کنند. به همین دلیل است که آن‌ها به ندرت روغن نیمه شب را می‌سوزانند.

دانستن این نکته که اگر با بیداری زیاد، به خود فشار بیاورید تا به کار ادامه دهید، در نهایت خسته، ناکارآمد و ناتوان خواهید بود، برای موفقیت ضروری است. طبق گفته افراد ثروتمند، آن‌ها معمولا تا 4 الی 6 عصر از محل کار خود خارج می‌شوند و تا صبح روز بعد به آن‌جا بر نمی‌گردند.

26 – یک پایگاه برای خود در اینترنت ایجاد کنید

اینترنت به عنوان یک رسانه، فناوری و ابزاری جدید می‌تواند زمینه میلیاردر شدنتان را فراهم نماید. بیل گیتس نیز آینده را از آن شرکت‌ها و افرادی می‌داند که در این زمینه سرمایه‌گذاری نمایند. درواقع، ایده‌های شما باید درباره‌ی راه حل‌هایی باشد که در آینده انجام کارهای شما را به نحوی تسهیل می‌بخشند. استفاده از اینترنت در این زمینه می‌تواند بسیار کمک حالتان باشد.

27 – شاگرد زندگی باقی بمانید

دنیا دینامیک و پویا است و همواره تغییرات سبک زندگی، فناوری، علم و غیره را به دنبال دارد. آن‌چه امروز می‌دانید یا در آن برتری دارید، ممکن است فردا بی‌ارزش و زائد گردد. بنابراین، تنها راه برای تکامل، تداوم ورزیدن در یادگیری است. بزرگترین و موفق‌ترین شخصیت‌های دنیا همچون ایندرا نویی و وارن بافت همواره تاکید کرده‌اند که راز یادگیری مستمر، شاگرد زندگی ماندن است. زندگی هر لحظه، هر ساعت و هر روز چیزی برای آموزش دارد؛ آموزشی با روش‌های غیرقابل تصور. تنها چیزی که لازم دارید یک اراده خالص برای ادامه دادن، یادگیری و رشد است.

28 – بدهی را پرداخت کنید

از مهم‌ترین راه‌های میلیاردر شدن که در اغلب موارد توسط افراد نادیده گرفته می‌شود، اولویت بخشیدن به پرداخت بدهی‌ها می‌باشد. پیش از آن‌که به شکل منظم اقدام به پس‌انداز و سرمایه‌گذاری نمایید، معمولا بهتر است بدهی‌هایی را که تاکنون نپرداخته‌اید، بپردازید. بدهی کارت اعتباری، بدهی دانشجویی و حتی وام خودرو جزو عواملی هستند که می‌توانند نرخ و بهره سنگینی را برای شما به همراه داشته باشند که مانع پیشرفت و موفقیتتان شده و شما را به سمت پایین سوق دهند. همچنین موارد گفته شده شما را مجبور به پرداخت اقساط ماهیانه می‌کنند که خود به تنهایی جزء عواملی است که بیشتر درآمد شما را تا مدتی طولانی کاملاً به خود اختصاص می‌دهد.

29 – در مقابل بدیهیات مقاومت نکرده و از دیگران  تقلید نکنید

زمانی که کاری را دیگران انجام می‌دهند و شما آن را ادامه می‌دهید، همان چیزی می‌شوید که دیگران هستند. برای متمایز شدن در میان مردم، شبیه به اکثر افراد موفق و ثروتمند جهان، باید به چیزهای بدیهی فکر کنید و این موارد را انجام دهید. در هر موقعیت بزرگ و کوچکی که قرار گرفتید، خارج از چارچوب فکر کنید و هنجارهای قدیمی را که برای دهه‌های متوالی به شکلی کورکورانه دنبال می‌شوند، به چالش بکشید. به این ترتیب، عادت دور شدن از جمعیت را در خود ایجاد کرده و به خود اجازه می‌دهید که آزادی تحقیق و آزمایش داشته باشید. این کار خیلی زود به روشی عادی برای فکر کردن و یا انجام کارهای روزمره شما تبدیل می‌شود.

این راز، راز بیل گیتس نیز می‌باشد که اگر می‌خواهید در تجارتتان موفق باشید، هرگز مقلد جمع نباشید. روش خود را پیدا کنید و به این روش منحصر به فرد که تنها به خودتان متعلق است پایبند بمانید؛ این روند را ادامه دهید تا به بهترین نتایج برسید. هیچگاه به این دلیل که یک سبک در آن زمان ترند شده است پیروی نکنید و همیشه به دنبال پیدا کردن و ساختن راه خود باشید.

30 – احساسات خود را کنترل کنید

یک فرض کلی وجود دارد که افراد ثروتمند می‌توانند صادقانه و بی‌پرده رفتار کنند، اما ثروتمندان می‌دانند که هر فکر یا احساسی نباید بیان شود. روابط خوب، پایه و اساس بسیار مهمی برای موفقیت مالی است و صحبت کردن درخصوص افکار و از روی احساس، می‌تواند به روابط آسیب برساند. تنها 6 درصد از ثروتمندان به‌طور منظم آنچه را که فکر می‌کنند، بیان می‌کنند. در سمت دیگر و در افراد غیرثروتمند، 69% از افراد این کار را انجام می‌دهند.

 

جمع‌بندی

در این نوشته سعی شد تا رازها و نکاتی که با تحقیق و جستجو در زندگی افراد موفق دیده شده بیان گردد و در بخشی دیگر نیز برخی از این رازها را از زبان خود ثروتمندان بیان کردیم تا به جامع‌ترین شکل ممکن این موضوع مهم را بررسی کرده باشیم.
درس‌های موفقیت از ثروتمندان برای همه انسان‌ها جذاب است، چرا که این دروس می‌تواند مسیر زندگی را تغییر دهد. این زندگینامه و بیوگرافی به ما یادآوری می‌کند که در راه تلاش برای رسیدن به هدف، نیاز است تا برخی از ویژگی‌ها را در وجود خود تقویت‌کنیم. ویژگی‌ها و خصوصیاتی که به طور مشترک در بسیاری از این افراد می‌یابیم و می‌توانیم از آن‌ها به عنوان راز موفقیت این افراد یاد کنیم. اما تنها خواندن این نکات و رازها نمی‌تواند کمک‌کننده بوده باشد. پس لازم است تا این دروس را با تمام وجود باور کرده و به کار بگیرید.

 

نوشته‌های مرتبط:

با 15 شخصیت موفقی که شکست را تجربه کردند آشنا شوید!

 

اشتباهات فاجعه‌آمیز در موفقیت کسب و کار

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×