وبلاگ

اشتباهات فاجعه آمیز در موفقیت کسب و کار

اشتباهات فاجعه آمیز در موفقیت کسب و کار

اگر می خواهید یک کسب و کار راه اندازی کنید، این نوشته که شامل اشتباهات تجاری و کسب و کار می‌شود را بخوانید و برای جلوگیری از آنها تلاش کنید. هر یک از آن‌ها می تواند سرمایه گذاری و کسب و کار جدید شما را خراب کرده و آن را به جای موفقیت به شکست تبدیل کند.

در مقاله “چگونه به نفر اول کسب و کارمان تبدیل شویم؟“، به شکل جامع و کامل، درخصوص نکات لازم و مفید برای شروع و ادامه دادن یک کسب و کار صحبت شد و به شکلی مختصر و بسیار خلاصه، از نبایدها نیز پرده برداشتیم. اما در این نوشته قصد داریم تا مواردی را که کسب و کار شما را به سمت عدم موفقیت و حتی شکست و نابودی می‌کشاند بیان نموده و به شکلی جامع و کامل صحبت نماییم. مباحثی که برگرفته از اشتباهات رایج در کسب و کارهای واقعی بوده و مطالعه آن می‌تواند برای یک کسب و کار، از نان شب واجب‌تر باشد.

پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

مقدمه

زمانی که به نرخ شکست کسب و کار SME نگاه می‌کنید، نگران‌کننده است!
آمار می‌گوید که بیش از 50 درصد از کسب و کارهای کوچک، در 5 سال نخست فعالیت خود شکست می‌خورند. این یک نرخ بسیار بالا از شکست بوده و مطمئنا هیچ صاحب کسب و کاری نمی‌خواهد زمانی که کسب و کارش را راه‌اندازی می‌کند، این شکست را تجربه نماید. افتتاح یک شرکت، نیاز به تلاش بسیار زیاد دارد و به سختی ایجاد می‌شود و به همین دلیل است که صاحبان کسب و کار جدید، باید در خصوص آنچه که برای توسعه یک کسب و کار موفق نیاز است، بینش و دانش کسب نمایند.
بهترین بینشی که می‌تواند به هر صاحب کسب و کار داده شود، اشتباهاتی است که توسط دیگر کارآفرینان انجام می‌شود. این دروس ارزشمند به شما کمک می‌کند تا از دام‌های رایجی که به شکست کسب و کار ختم می‌شود، دوری نمایید. پس لازم است برای موفقیت، این اشتباهات رایج را مطالعه نمایید و آن را درک کنید. این یک موضوع ناامیدکننده و نگران‌کننده است که چگونه بسیاری از کارآفرینان تازه‌کار، از اشتباهاتی که دیگر صاحبان مشاغل مرتکب شده‌اند می‌دانند و همچنان همان اشتباهات را دنبال کرده و بر این اشتباهات پافشاری می‌کنند.
بدون شک، شما هرگز علاقه به شکست ندارید و دوست ندارید در شرایط صاحبان مشاغل شکست‌خورده قرار بگیرید. به همین منظور، ما لیستی از بزرگترین اشتباهات که کارآفرینان مرتکب می‌شوند جمع‌آوری کرده و به شکل جامع، به بیان آن می‌پردازیم.

سرمایه‌‌گذاری‌های کارآفرینی، مملو از گام‌های نادرست و اشتباهات هستند. مهم نیست که چقدر در تجربه مالکیت کسب و کار غرق هستید، ممکن است در مقطعی با مشکل مواجه شوید.
مایک میکالوویچ، کارشناس کسب و کارهای کوچک می‌گوید:

“کلید موفقیت شما، این است که به سرعت، اشتباهات خود را شناسایی کنید، از آن‌ها درس بگیرید و از تکرار اشتباهات مشابه جلوگیری کنید. این همان اشتباهاتی است که می‌تواند تفاوت میان داشتن یک کسب و کار کوچک موفق و با دوام یا یک گودال پولی را ایجاد کرده که می‌تواند شما را برای سال‌های آینده، در رنج مالی قرار دهد.”

 

اشتباهات فاحش در شروع یک کسب و کار

در جوامع مختلف، اشتباهات عموما یک موضوع نابخشودنی می‌باشد. همواره به ما گفته می‌شود اشتباهات خود را بپوشانیم یا آن‌ها را به گردن دیگران بیندازیم و در مجموع، هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا خود را از بار وحشتناک یک کار اشتباه جدا کنیم.
اکثر مردم، به دلیل ترس از اشتباه کردن، کسب و کار خود را راه‌اندازی نمی‌کنند؛ اما این شکست‌ها یک راز بزرگ با خود به همراه دارند؛ اشتباهات تجاری شتاب شما را متوقف نمی‌کند، آن‌ها به شما کمک می‌کنند مسیر بهتری را پیدا کنید، مخصوصا هنگام افتتاح یک فروشگاه آنلاین.
یکی از بهترین راهبردهای اعتمادسازی این است که با اشتباهات خود، به عنوان تجربیات یادگیری رفتار کنید. به هر حال، در دنیای کارآفرینی، اشتباهات زیادی مرتکب خواهید شد؛ انسان نمی‌تواند بدون اشتباه کسب و کار خود را پیش برده و از اشتباهات اجتناب نماید، اما می‌تواند برای برخی از آن‌ها برنامه‌ریزی کند.
این نوشته شما را با برخی از رایج‌ترین اشتباهات آشنا می‌کند و نکاتی را به اشتراک می‌گذارد که باید از آن اجتناب کنید تا بهترین شانس موفقیت را به ایده و کسب و کارتان بدهید.
همه کسب و کارها اشتباه می‌کنند، مشکلی نیست. چه اولین و چه پنجمین کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید، پیشگیری مهم است. در ادامه، اشتباهات رایجی که صاحبان مشاغل مرتکب می‌شوند بیان شده و چگونگی اجتناب از آن‌ها نیز تعیین شده است. چه افرادی محکوم به شکست هستند؟ پاسخ اینجاست، افرادی که:

از شکست می‌ترسند

بزرگترین اشتباهی که هر کارآفرین و صاحب کسب و کار می‌تواند مرتکب شود، ترس از شکست می‌باشد. بدانید که شکست کلید موفقیت شماست و غلبه بر ترس، برای کسب و کار و تجارت آینده شما بسیار مثبت و مفید است. تنها چیزی که لازم است، این است که در مواجه شدن با شکست، راه خود را ادامه دهید و از اشتباهات خود که منجر به شکست شده است، درس بگیرید؛ این درس از شکست، بزرگترین کلید موفقیت است.

نمونه‌های بسیار زیادی از افراد موفق وجود دارد که شکست را تجربه کرده‌اند؛ برای مثال در اینجا به استیون اسپیلبرگ اشاره می‌کنیم. امروز استیون اسپیلبرگ، از تولیدات سینمایی خود بیش از 9 میلیارد دلار درآمد داشته است که این آثار، سه اسکار را برای او به ارمغان آورده است. اما جالب است بدانید که اسپیلبرگ پیش از موفقیت، دو مرتبه توسط دانشکده هنرهای سینمایی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی رد شده است و پیش از آن نیز با نارساخوانی دست و پنجه نرم کرده است که تحمل مدرسه را برای او سخت می‌کرد. این شخصیت با وجود شکست‌ها، امروزه 11 جایزه امی، 3 اسکار و 7 گلدن گلوب کسب کرده است و از موفق‌ترین کارگردان‌های سینمای امروز می‌باشد.

ما در مقاله‌ای تحت عنوان “با 15 شخصیت موفقی که شکست را تجربه کرده‌اند آشنا شوید!” درخصوص 15 شخصیت مشهور و نام آشنای جهان صحبت کرده‌ایم و می‌توانید با مطالعه این نوشته، به مفهوم “هر شکست مقدمه یک پیروزی است” پی ببرید:

با 15 شخصیت موفقی که شکست را تجربه کرده‌اند آشنا شوید

طرح کسب و کار تهیه نمی‌کنند

بسیاری از کسب و کارها، بدون برنامه‌ریزی اولیه کار را آغاز می‌کنند و اگر در برنامه‌ریزی شکست بخورید، اساساً برای شکست برنامه‌ریزی کرده‌اید! یک استارتاپ و کسب و کار، باید یک طرح تجاری را ترسیم کند، حتی اگر این طرح تنها یک صفحه باشد. این طرح باید شامل هزینه‌های عملیاتی، پیش‌بینی میزان فروش، نوع مشتری و دلیل خرید محصول شما می‌شود.

نظم و انضباط ندارند

سازماندهی، بسیار مهم و کلیدی می‌باشد. طبیعی است که ده‌ها اتفاق در آن واحد رخ دهد؛ بنابراین، لازم است تا هر صاحب کسب و کار، یک لیست وظایف روزانه داشته باشد که در آن باید کارهایی که لازم است انجام شود قرار بگیرد و این فعالیت‌ها، بر اساس اولویت فهرست گردد. ساده به نظر می‌رسد، اما بسیار کاربردی و سازنده است.

مخاطب و بازار هدف را تعریف نمی‌کنند

از اشتباهات رایج یک کسب و کار این است که هیچ وقتی برای درک و فهم بازار و مشتریان خود قرار نمی‌دهند. مثلا، برای یک برنامه‌نویس یا بنیان‌گذار فنی، نوشتن کد بسیار آسان‌تر از صحبت کردن با مشتریان به نظر می‌رسد؛ اما هیچ راهی برای دانستن اینکه در مسیر درستی هستید یا خیر وجود ندارد، مگر اینکه دائما از مشتریان فعلی یا احتمالی بازخورد دریافت نمایید. اینکه بدانید ساخت یک محصول عالی اغلب به یک تجارت موفق تبدیل نمی‌شود، بسیار مهم است.

ساختار ثبت شده و قانونی برای کسب و کار ندارند

یکی از بزرگترین اشتباهات هر کسب و کار تازه تاسیس شده، ثبت نکردن کسب و کار و عدم انتخاب عنوان تجاری مناسب یا محافظت از مالکیت معنوی کسب و کار خود می‌باشد. این موارد برای شروع یک کسب و کار بسیار مهم بوده و اگر به درستی انجام نشود، زمان و هزینه زیادی برای اصلاح آن هدر خواهد رفت.

تلاش می‌کنند همه امور را به تنهایی انجام دهند

اشتباه فاحشی که کارآفرینان مرتکب می‌شوند، این است که همواره فکر می‌کنند تنها هستند و در همه حال سعی می‌کنند مستقل عمل نمایند؛ استقلال نادرستی که آن‌ها را از یک مشورت عاقلانه و به کارگیری افراد متخصص محروم می‌کند. هرگز تلاش نکنید خودتان به شکل سرخود و ناگهانی یک کسب و کار راه‌اندازی نمایید. مشاوران باتجربه و قابل اعتماد را پیدا نموده و با آن‌ها به مشورت بپردازید تا در خصوص ایده‌های کسب و کار، استراتژی، چالش‌ها و پیشرفت صحبت نمایید. همواره به دنیال مشورت و دریافت نظرات به شکل مستمر باشید تا اشتباهات شما در کسب و کار به حداقل برسد.
اداره یک کسب و کار کوچک، حتی اگر یک کسب و کار تک نفره باشد، آنقدر وظایف مختلف را شامل می‌شود، که هیچ فردی نمی‌تواند همه آن‌ها را به خوبی انجام دهد.

از عقد قرارداد و توافقات اجتناب می‌کنند

از بزرگترین اشتباهاتی که صاحب یک کسب و کار می‌تواند مرتکب شود، عدم عقد قراردها و توافقات می‌باشد. هرچقدر که روابط شما خوب و حسنه باشد، زمانی که قرارداد و توافق برقرار نشود، می‌تواند به کسب و کارها ضرر برساند.

در به کارگیری افراد عجله می‌کنند

از مهمترین اشتباهات یک کسب و کار، استخدام زودهنگام کارکنان است؛ درست مانند استخدام کارکنان تمام وقت، زمانی که به‌کارگیری یک کارمند پاره‌وقت می‌تواند منطقی‌تر باشد؛ یا استخدام یک کارمند، زمانی که یک پیمانکار می‌تواند همان وظیفه را به بهترین شکل انجام دهد. راه‌اندازی یک تجارت با پیمان‌کاران پاره‌وقت و خدمات سایر متخصصان بسیار آسان و بصرفه می‌باشد.

افراد نامناسب را استخدام می‌کنند

مجموعه افراد، مهارت‌ها و پیش‌زمینه‌هایی برای موقعیت‌های مختلفی که لازم دارید، مورد نیاز است. هنگامی که شروع به کار کردید، مطمئن شوید متخصصینی سخت‌کوش و همه‌جانبه داشته که می‌توانند هر کاری را که نیاز دارید، انجام دهند. زمانی که کسب و کار شما به رشد رسید، برای نقش‌هایی که نیاز به متخصص دارند، در میان افراد جستجو نمایید. زمانیکه به یک شخص متخصص نیاز دارید، از استخدام افراد عمومی پرهیز کنید و برعکس، برای انجام یک کار عمومی، به سراغ افراد متخصص نروید.

فرآیند حسابداری مناسبی را اجرا نمی‌کنند

یک عادت اشتباه و نادرست این است که بسیاری از کسب و کارها، کار خود را بدون داشتن فرآیند حسابداری آغاز می‌نمایند. عادت به حسابداری به شما کمک می‌کند تا تصمیمات تجاری هوشمندانه‌تری بگیرید، فرصت‌ها را بسیار زودتر تشخیص دهید و پیش از آن‌که مشکلات غیرقابل کنترل شوند، از آن‌ها دوری کنید. درک وضعیت مالی کسب و کار به حفظ سلامت مالی کسب و کار کمک می‌کند. علاوه بر این، شیوه‌های حسابداری مناسب، می‌تواند مسائلی همچون مالیات و بیمه را تضمین کند، مسائلی که عموما در کسب و کارهای بزرگ، می‌توانند مشکل ایجاد نمایند.

طرح بازاریابی ایجاد نمی‌کنند

زمانی که مسئله، بازار و ایده کسب و کار خود را با موفقیت طرح و تایید نمودید، باید برنامه‌ای داشته باشید که چگونه اولین کاربر، 10 کاربر نخست، 100 کاربر نخست و غیره را به‌دست آورید. اینجاست که شما به یک استراتژی بازاریابی دقیق نیاز دارید که شامل جذب اولیه کاربران، تبدیل کاربران به مشتریان خریدار و راضی کردن این مشتریان شود و به شما کمک نماید تا مشتریان بیشتری را جذب نمایید.

وعده بیش از حد مجاز می‌دهند

برای کسب درآمد بالا، هرگز زیاده‌روی نکنید! بسیار خوب است اگر به مشتری بگویید که می‌توانید در ماه آینده پروژه را به او تحویل دهید و هرگز برای تحویل پروژه، فشار زیادی را متحمل نشوید. این کار سبب می‌شود تا از شکست در دستیابی به اهداف به دلیل افزایش حجم کار نجات یافته و به نظر برسد که تقاضای بسیار زیادی نیز دارید! این یک اقدام خوب و هوشمندانه می‌باشد.

خواسته‌های کسب و کار را دست‌کم می‌گیرند

یکی از اشتباهات رایج کسب و کارها، دست‌کم گرفتن لازمه‌های یک کسب و کار است. این روزها، مستندات و نوشته‌های مختلف درخصوص کسب و کار، سبب شده است که مردم بسیار خوش‌بینانه فکر نمایند! اطلاعات موجود در این نوشته‌ها سختی‌های یک کسب و کار را برجسته نکرده، اما پایان یک کسب و کار پر رونق را بسیار تجلیل می‌نمایند. به همین دلیل است که بسیاری از افراد تصور می‌کنند ایجاد یک کسب و کار بسیار آسان و سرگرم‌کننده است و با کوچکترین شکستی در این مسیر، از اهداف بزرگ خود دست می‌کشند. این را به یاد داشته باشید که کسب و کار، وقت، انرژی و پول شما را می‌گیرد و حتی در بدترین حالت، روابط را تیره و تار می‌گرداند.

انتظار نتایج سریع با حداقل تلاش را دارند

بسیاری از صاحبان کسب و کارهای نوپا، به‌قدری شیفته سبک زندگی کارآفرینان موفق می‌شوند، که به کلی از یاد می‌برند نتایج حاصل شده برای این افراد، از کار سخت و طولانی‌مدت بوده است. میانبری برای موفقیت وجود ندارد! برای ایجاد یک کسب و کار، باید سخت کار کنید و برای مدتی، لذت‌های شخصی را در ازای کسب موفقیت قربانی نمایید. اگر قصد دارید در کمتر از یک ماه، به یک میلیونر تبدیل شوید، راه‌اندازی کسب و کار چیزی نیست که باید دنبالش باشید! پیش از رسیدن به اهداف بزرگ، باید صبور باشید و بر ارائه بهترین محصول و خدمات متمرکز شوید.
موفقیت‌های بزرگ یک شبه نبوده و معمولاً 15 تا 20 سال طول می‌کشد تا به دست آید. اگر انتظار دارید خیلی سریع و یک روزه ثروتمند شوید، ممکن است خیلی زود دل‌سرد شوید و زودتر از موعد، رویای خود را رها کنید. موفقیت به زمان، پشتکار و کمی چاشنی شانس نیاز دارد. به کسب و کار خود فرصت رشد بدهید. تنها در صورتی که شرکت شما برای مدت طولانی راکد باشد، باید آن را به عنوان نشانه‌ای از اینکه باید چیز جدیدی را امتحان کنید، در نظر بگیرید.

برای تجارتی که تعهد بلندمدت است، تفکر کوتاه مدت به کار می‌گیرند

هرگز با فکر کردن در یک لحظه کوتاه تصمیمی نگیرید که در بلندمدت بر تجارت شما اثر بگذارد! برای مثال، شما یک نرم افزار ساخته و مبلغ فروش آن را 10 میلیون تومان در نظر می‌گیرید و شخص خریدار، از این نرم افزار شما صدها میلیون تومان سود می‌برد! شما دیگر نمی‌توانید این تصمیم را پس بگیرید و به نظر می‌رسد از محصول شما سوءاستفاده شده باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که پیش از هر تصمیم تجاری، به چشم‌انداز بلند خود فکر نمایید. به معنای واقعی کلمه، شما با یک تصمیم برای هدایت کسب و کار به سمت شکست فاصله دارید.

وبسایت کسب و کار را برای تلفن همراه بهینه‌سازی نمی‌کنند

بسیاری از خریداران، تحقیقات آنلاین خود را در خصوص یک کسب و کار، از طریق تلفن‌های همراه خود انجام می‌دهند و بسیاری از این افراد، خرید خود را از این طریق ترجیح می‌دهند. اگر وبسایت کسب و کار شما برای کاربران تلفن همراه طراحی نشده است، یک کسب و کار بالقوه در حال از دست رفتن است. زمانی که یک خریدار متوجه شود وب‌سایت شما با موبایل او سازگار نیست، به راحتی آن را رها می‌کند، چرا که ترجیحات او برآورده نشده است. یکی از عوامل ادامه کسب کار، رعایت ترجیحات مشتری می‌باشد. اگر وب‌سایت سازگار با تلفن همراه ندارید، تقریبا مشتری مطمئن است که رقبای شما این ویژگی را دارند و در نتیجه، کسب و کار آنلاین آن‌ها عالی عمل می‌کند.

علایق را بدون در نظر گرفتن شرایط به کسب و کار تبدیل می‌کنند

بسیاری از کارآفرینان، مشتاقانه “علاقه خود را دنبال کنید” را خیلی جدی می‌گیرند. شما می‌توانید به چیزی علاقه‌مند باشید، اما ممکن است در راه‌اندازی یک کسب و کار حول موضوعی که به آن اشتیاق دارید، وحشتناک عمل نمایید. اشتیاق به این معناست که شما عاشق انجام یک کار خاص هستید و کسب و کار به این معنا می‌باشد که شما مجبور خواهید بود بسیاری از کارهایی را که دوست ندارید انجام دهید تا از اشتیاق خود سود ببرید! این بدان معناست که شما برخی چیزهایی را که به‌طور خاص دوست ندارید را انجام دهید، مواردی همچون بازاریابی، فروش، خدمات مشتری و مدیریت. به همین دلیل است که در نیمه راه احساس ناامیدی به شما دست داده و با شکست مواجه شوید. پس اگر مشتاق ایجاد یک کسب و کار موفق نیستید، نباید به دنبال راه‌اندازی یک کسب و کار، صرفاً به دلیل علاقه‌ای که می‌خواهید دنبال کنید، باشید. ایجاد یک کسب و کار، فرآیندی با کارکردهای مختلف است، نه فقط اشتیاق شما.

مشتری ایده‌آل خود را شناسایی نمی‌کنند

تصور اینکه همه افراد، مشتری شما هستند، یکی از بدترین اشتباهات بسیاری از صاحبان کسب و کار است. همه مشتری شما نیستند چرا که همه به محصولات یا خدمات شما نیاز ندارند. بنابراین باید یک نمایه مشتری ایجاد نمایید که به شما کمک می‌کند به سرعت تشخیص دهید که آیا فردی که با او صحبت می‌کنید، شانس واقعی برای تبدیل شدن به مشتری شما را دارد یا خیر. هرگز سعی نکنید کسی را مجبور کنید که مشتری شما شود، اگر آن‌ها با مشخصات ایده‌آل مشتری شما مطابقت نداشته باشند، تلاش برای تبدیل آن‌ها به مشتری اتلاف وقت خواهد بود.

در یافتن مربی و مشاور ناتوان هستند

صاحبان مشاغل و کارآفرینان موفق، مشاوران و مربیانی دارند  که به آن‌ها کمک می‌کنند تا به مرحله بعدی کسب و کار رسیده و از اشتباهاتی که خود مرتکب شده‌اند، اجتناب نمایند. مربیان و مشاوران، بینش ارزشمندی درخصوص چگونگی ایجاد یک کسب و کار موفق براساس دانش و تجربه‌ای که در طول سال‌ها به‌دست آورده‌اند، ارائه می‌دهند. شما به این افراد در اطراف خود نیاز دارید تا درخصوص تصمیمات مهمی که می‌خواهید بگیرید، به شما مشاوره دهند و شما را با افراد دیگری آشنا نمایند که توانایی کمک به پیشرفت کسب و کار شما را دارند. ارتباطاتی که شما به عنوان یک کارآفرین برقرار می‌کنید، روابط ارزشمندی هستند که می‌توانند شما را بیش از رقبای خود که این نوع روابط را برقرار نکرده‌اند، حرکت دهند.

برای وقت خود ارزش قائل نیستند

برای یک کسب و کار، بسیار مهم است که صاحب کسب و کار، از زمان اختصاص داده شده مراقبت نماید. اتلاف وقت، فرصتی ایده‌آل برای رقبا می‌باشد تا نسبت به شما برتری پیدا نمایند. به همین دلیل، بسیار مهم است که زمان خود را روی بهبود مداوم کسب و کار متمرکز نمایید. اگر به دنبال یک کسب و کار موفق هستید، در زمان خود بسیار سختگیر عمل نمایید. این به معنای نداشتن زندگی شخصی و اجتماعی نیست؛ ولی اگر می‌خواهید زندگی شخصی عالی در پیش بگیرید، باید بیشتر وقت خود را به کسب و کار خود اختصاص داده که سبک زندگی موفق را ممکن می‌سازد.

مقاله “با ترفندهای مدیریت زمان دیگر اتلاف وقت نداشته باشید” به شما کمک می‌کند برای وقت خود ارزش قائل شده و از آن به بهترین شکل ممکن استفاده نمایید:

با ترفندهای مدیریت زمان دیگر اتلاف وقت نداشته باشید

به‌جای انجام کار واقعی، تمرکزشان بر عوامل پرت کننده حواس است

بسیاری از افراد، تمایل دارند توجهشان از انجام کار گرفته شود، چرا که این کار خسته‌کننده است. این افراد، در عوض بر روی چیزهای سرگرم‌کننده، مانند معاشرت در رسانه‌های اجتماعی تمرکز می‌کنند و این کار را به عنوان ایجاد مخاطب، برای خود طبقه‌بندی می‌کنند. اگر فعالیتی که انجام می‌دهید، منجر به تولید پول و سرمایه برای کسب و کارتان نشود، خیلی زود متوجه خواهید شد که کسب و کارتان، به‌جای حرکت رو به جلو، درحال شکست می‌باشد. شما نمی‌توانید اجازه دهید، عوامل پرتی حواس، شما را از کسب و کارتان دور نماید. اگر در طول انجام کار و فعالیت، ذهنتان خسته می‌شود، 15 الی 30 دقیقه استراحت نمایید و به کار خود بازگردید. این موضوع که همیشه حواستان از کسب و کار پرت باشد، خیلی زود شما را از مسیر صحیح کسب و کار خارج می‌کند.

اگر موقعیت اجتماعی شما در دنیای مجازی، بر مقدار سرمایه‌ای که به کسب و کار خود وارد می‌کنید اثر نمی‌گذارد، ارزش تلاشی که برای افزایش این موقعیت اجتماعی می‌کنید را ندارد. شما ممکن است 20K دنبال کننده داشته باشید و تنها 1 درصد آن‌ها مشتری شما باشند؛ اما شخص دیگری تنها 1K دنبال کننده داشته، اما بیش از 80 درصد این دنبال‌کنندگان، مشتریان وی باشند. روی چیزی که واقعا مهم است تمرکز نمایید.

از شنیدن انتقادات متنفرند

انتقاد، همان اطلاعاتی است که برای بهبود کسب و کار، کمک بسیار زیادی به شما می‌نماید. اگر از شنیدن انتقادات اجتناب می‌کنید، یعنی قصد ندارید مطمئن شوید که کسب و کار شما ارزشی برای مشتریان فراهم می‌کند یا خیر! برای ساختن یک کسب و کار موفق، باید پوست سختی داشته باشید و بدانید که چگونه انتقادات را به عنوان بازخورد ببینید.

دوست ندارند برای کسب و کار خود پول خرج کنند

اگر تمایلی به سرمایه‌گذاری در کسب و کار خود ندارید، انتظار نداشته باشید که کسب و کار شما، درآمد زیادی داشته باشد. شما باید برای بهبود محصولات و خدمات خود و کارآمدتر کردن فرآیندهای خود، پول خرج نمایید. بسیار نادرست است که پول حاصل از کسب و کارتان را به بهبود زندگی شخصی اختصاص دهید، درحالی که هنوز کسب و کارتان عالی نبوده و جای زیادی برای توسعه دارد. برای یک زندگی بهتر، پولی که از کسب و کارتان بدست می‌آورید را در کسب و کار خود سرمایه‌گذاری نمایید.

فرضیات خود را مورد امتحان و بررسی قرار نمی‌دهند

این دلیل که شما یک کار را انجام دادید، به این معنی نیست که مخاطب و مشتری، پیشنهاد شما را قطعا می‌خرد. به فرضیات وابسته نباشید، درعوض حقایق واقعی را بپذیرید و آن‌ها را پیش از حرکت به سمت ایده خود، جمع‌آوری نمایید. همواره از مخاطبان خود بپرسید که آیا محصول یا خدماتی که به فکر تولید آن هستید را می‌خرند؟ همواره از مخاطبان خود بپرسید که چه ارزش‌ها و ویژگی‌هایی باید ارائه شود تا تمایل به خرید داشته باشند؟ این پرسش‌ها و امتحان فرضیات، سبب می‌شود تا از موقعیتی که در آن، محصول یا خدماتی را ارائه می‌دهید و توسط مشتریان رد می‌شود، اجتناب کنید.

استراتژی مثبتی دارند با طرز فکری منفی

طرز فکر شما، بر اقداماتی که انجام می‌دهید اثر می‌گذارد. شما هرگز نخواهید توانست با یک استراتژی عالی کار کنید در حالی که توسط یک ذهنیت منفی پشتیبانی می‌‌شود. نتایج تولید شده توسط کسب و کار شما، منعکس‌کننده کسب و کار شما خواهد بود، نه استراتژی شما! انتخاب با شماست؛ منفی فکر کنید و نتایج منفی ایچاد کنید، یا مثبت فکر کنید و نتایج مثبت کسب کنید.

هیچ ارزشی برای افراد قائل نیستند

برای راه‌اندازی یک کسب و کار موفق، به افراد و مردم نیاز دارید. این یعنی شما به کارمندان، مشتریان و شبکه‌ای از مخاطبین نیاز دارید. بنابراین، باید بر روی ایجاد و حفظ روابط عالی با همه این افراد تمرکز نمایید. درست در زمانی که احساس کنید، بالاتر از هر یک از این افراد هستید، لحظه‌ای است که کسب و کار خود را برای شکست تنظیم می‌کنید! از همه افرادی که از شما و کسب و کارتان حمایت می‌کنند(به هر نحوی) قدردانی نمایید.

از عملکرد کسب و کار ارزیابی ندارند

شما هرگز از سلامت کسب و کار خود مطلع نخواهید شد اگر دائماً آن‌چه را که انجام می‌دهید را مورد ارزیابی قرار ندهید. شما باید همواره بدانید که پول بیشتری را بر روی چه چیزهایی سرمایه‌گذاری کنید و از چه مواردی خلاص شوید که عملکرد ضعیفی دارند. اگر این کار را انجام نمی‌دهید، در واقع پول و سرمایه خود را هدر داده و رشد کسب و کار را متوقف می‌نمایید.

از هر ایده‌ای استفاده می‌کنند

دیدگاه‌های هرشخص نسبت به یک کسب و کار متفاوت است؛ شما کارآفرین شده‌اید تا از دیدگاه خود پیروی نمایید، نه دیدگاه دیگران! مردم همیشه ایده‌های عالی خود را به شما ارائه می‌دهند، اما باید مراقب باشید تا این ایده‌ها، توجه شما را از کسب و کارتان منحرف نکند. اگر پیشنهاد و فرصتی که به شما ارائه شد، به تجارت شما کمک نمی‌کند، باید آن را رد کنید.

کارآفرینان محکوم به شکست، به افراد اشتباه گوش می‌سپارند

شما تنها باید به توصیه افرادی گوش دهید که می‌توانند به شما کمک کنند تا صاحب کسب و کار بهتری شوید. بسیاری از مردم به شما می‌گویند که چه کاری را باید انجام دهید و چه کاری را نباید انجام دهید درحالی که آن‌ها هیچ تجربه‌ای، درخصوص صحبتی که بیان می‌کنند ندارند! این افراد عموما افرادی هستند که نمی‌خواهند شما موفق‌تر شوید یا اینکه می‌خواهند به عنوان یک متخصص شناخته شوند، در حالی که دانش یا تجربه‌ای برای تایید ادعای خود ندارند!

استخدام سریع و اقدام آهسته دارند

اگر در کسب و کارتان، شخصی نشان داده است که برای موقعیت خود، به عنوان یک کارمند، هیچ احترامی قائل نیست، فوراً او را اخراج نمایید. هرگز این تصمیم نباید یک تصمیم احساسی باشد که شخص شما را زیر سوال برده که آیا تصمیم درستی دارید یا خیر. اگر یک شخص بر سیستم کسب و کار شما تاثیر منفی می‌گذارد، باید پیش از آن‌که آسیب جدی به کسب و کار وارد کند، او را رها نمایید.

رهبری ضعیف یک کسب و کار

موفقیت شرکت شما، منوط به این است که شما یک رهبر قوی و موثر باشید. این بدان معنا نیست که شما باید یک اقتدارگرا باشید، اما همچنین نباید رفیق همه باشید. یک رهبر عالی، مسیر را برای شرکت و کسب و کار تعیین می‌کند، دائماً با آن ارتباط برقرار می‌کند و تیم را برای رسیدن به سطح بعدی هدایت می‌نماید.

قیمت اشتباه روی محصول قرار می‌دهند

در موارد متعددی، عدم اعتماد به نفس و یا ترس از شکست، سبب می‌شود تا در ابتدای کسب و کار، محصولات و خدمات را زیر قیمت معمول بازار به فروش برسانید. انجام این کار بسیار خطرناک بوده و ارزش منحصر‌به‌فرد شما را تضعیف خواهد نمود و سبب ناراحتی و ناامیدی شما خواهد گردید. بنابراین باید بهترین قیمت برای چیزی که می‌فروشید را کشف کرده و شروع به فروش آن نمایید.

عدم شناسایی رقبا و تصور نادرست بی‌رقیب بودن را دارند

هیجان موجود در راه‌اندازی یک کسب و کار جدید سبب می‌شود که اغلب کارآفرینان تصور کنند که هیچ رقیب مستقیمی نداشته و از مشاغل موجود مشابه در بازار برتر هستند؛ مردم همیشه یک رقیب برای کسب و کار شما دارند و حتی به راحتی می‌توانند محصولی را جایگزین محصول و خدمات شما قرار دهند. باید به درستی تفاوت‌ها و شباهت‌ها را بررسی کرده و به خوبی رقبای کسب و کار خود را بشناسید.

توصیه‌های بالا را از یاد می‌برند

افرادی که این نوشته را به شکل کامل می‌خوانند و همچنان اشتباهاتی را که در اینجا مورد بحث قرار گرفت را مرتکب می‌شوند. این تنها نشان می‌دهد که برخی افراد، روی ایجاد یک تجارت موفق تمرکز ندارند و تنها می‌خواهند به عنوان یک “کارآفرین” شناخته شوند!

 

تشخیص مسیر درست:

با تمام اشتباهات مطرح شده در این نوشته، ممکن است از خود بپرسید “چگونه بفهمم که در مسیر درست هستم؟”. هیچ‌کس نمی‌تواند آینده را برای شما پیش‌بینی کند، اما برای کسب و کار شما، چگونگی قرار گرفتن در یک مسیر درست را در نوشته “چگونه به نفر اول در کسب و کارمان تبدیل شویم؟“مطرح کردیم و در اینجا نیز لیست کوتاهی از کارهای ارزشمندی که باید برای راه‌اندازی و اجرای موفقیت‌آمیز یک کسب و کار انجام دهید، آورده شده است:

  • نوشتن یک طرح تجاری.
  • تحقیق درخصوص جایگاه کسب و کار؛ آیا تقاضا وجود دارد؟
  • مشتریان خود را شناسایی نمایید؛ دقیقا مشکل چه کسی را حل می‌کنید؟
  • شکافی در بازار بیابید؛ آیا ارزشی دارد فروشگاهی افتتاح کنید و محصول مورد نظر را ارائه دهید؟
  • یک برنامه بازاریابی داشته باشید و بر جستجوی ارگانیک سرمایه گذاری نمایید.
  • از اتلاف وقت با عوامل پرتی حواس خودداری نمایید.
  • افراد متخصص و کمکی استخدام کنید و از انجام امور به تنهایی بپرهیزید.
  • مالکیت معنوی خود را ایمن کرده و از مباحث مربوط به ثبت کسب و کار غافل نشوید.

حقیقت بزرگ این است که حتی با رشد و موفقیت کسب و کار شما، اشتباهات متوقف نمی‌شوند؛ آنچه تغییر می‌کند این است که چگونه بر آن‌ها غلبه می‌کنید! ما به همان اندازه از اشتباهاتمان یاد می‌گیریم که موفقیت‌ها را یاد می‌گیریم.

با درک این اشتباهات رایج در وهله اول، به خوبی در راه غلبه بر هر چالشی که کسب و کارتان با آن مواجه است، هستید.

 

سخن پایانی

اشتباهات رایج در هر کسب و کاری، به مانند همه زمینه‌ها می‌تواند تاثیرات بسیار زیان‌باری برای صاحبان آن در پی داشته باشد؛ ولی کافی است تا این اشتباهات را شناخته و نسبت به آن آگاه شوید، آن‌ها را بپذیرید و سپس در جهت حل آن برآیید. رخ دادن اشتباه، بخش جدایی ناپذیر هر اقدام و تصمیم است؛ اما بزرگترین اشتباه که غیرقابل بخشش می‌باشد، این است که از اشتباهات گذشته و دیگران درس نگیرید، کسب و کار را شروع نکنید و از شکست بترسید؛ ترس از شکست، تضمین شکست است! راه‌اندازی هر کسب و کار، مزایا و معایب خاص خود را داشته که با پرهیز از اشتباهاتی که در بالا بیان گردید، می‌توانید شانس موفقیت خود را به بالاترین حد ممکن برسانید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×