بررسی قانون جذب در یک نگاه

بررسی قانون جذب در یک نگاه

رسیدن به اهداف و خواسته‌ها، نیازمند وسیله‌ای برای هموارتر کردن مسیر می‌باشد تا در زندگی‌مان تغییر و تحولی شگرف ایجاد نماید، وسیله‌ای به نام قانون جذب.  قانون جذب یکی از همان قوانین طبیعی در جهان است که می‌تواند ما را به اهداف، خواسته‌ها و آرزوها برساند. تعاریف گوناگونی برای قانون جذب موجود است و ما قصد داریم تا در این مقاله، به شکلی جامع و کامل درخصوص موضوع قانون جذب به صحبت بپردازیم.

پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

انرژی

به خوبی می‌دانیم که کوچکترین ذرات تشکلیل دهنده‌ی هستی اتم‌ها هستند. شکافتن اتم و نفوذ به درون آن، ما را به ذرات درون اتمی و نهایتاََ به انرژی می‌رساند. هر چیزی که در این دنیا وجود دارد، از به یکدیگر پیوستن این ذرات انرژی‌دار تشکیل شده است. پس بدیهی و روشن است که همه چیز دارای انرژی می‌باشد. بدن، فکر و ذهن ما دارای انرژی است. ماشینی که از آن استفاده می‌کنیم، منزلی که در آن سکونت داریم و هواپیمایی که در آسمان در حال پرواز است و هر چیزی که به آن می اندیشیم، دارای انرژی است. قانون پایستگی انرژی به ما می‌گوید که انرژی هیچگاه از بین نمی‌رود، بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر می‌یابد.

قانون جذب

قانون جذب بیانگر این مفهوم است که انرژی‌های مشابه یکدیگر را جذب می‌کنند. درست چند خط بالاتر در خصوص انرژی صحبت کردیم و دریافتیم که هر چیز در جهان از انرژی تشکیل شده است. حتی افکار ما انسان‌ها نیز حاصل این انرژی است. با همین تعاریف ساده اما کاربردی، پرواضح است که افکار ما ذرات فیزیکی بوده که دائم در حال سِیر، حرکت و جابجایی در جهان‌اند و حول خود میدان جاذبه‌ای را دارا می‌باشند که به ذرات انرژی مشابه خود جذب شده و یا دیگر ذرات انرژی مشابه خود را جذب می‌نمایند.

قانون جذب یا همان Law of attraction یکی از قوانین ثابت در جهان هستی می‌باشد. هر آنچه که می‌بینیم، می‌شنویم و یا لمس می‌کنیم، دارای انرژی بوده و ارتعاشاتی در قالب فرکانس‌های مختلف از خود بازتاب می‌کند. کلمات و جملاتی که به کار می‌بریم و استفاده می‌نماییم از انرژی ساخته شده است.

قانون جذب بسیار ساده است و به ما می‌گوید: زندگی بسیار ساده است و این زندگی، برای هر یک از انسان‌ها از دو چیز تشکیل گردیده است. موارد مثبت و موارد منفی. هر بخش از زندگی که به آن می‌نگریم، خواه سلامت باشد، ثروت باشد، روابط، کار و یا شادی باشد، می‌تواند مثبت و یا منفی باشد. ما یا ثروت بسیاری داریم یا ثروتی نداریم، یا در سلامت کامل هستیم و یا مریض‌احوالیم. روابطی شاد داریم و یا روابطی در بن‌بست و دشوار و هزاران هزار مورد در خصوص جنبه‌های مختلف زندگی می‌توان بیان نمود.

اگر کمی در زندگی خود دقت کنیم و متوجه شویم که موارد منفی زندگی ما بیشتر از موارد مثبت است، به خوبی می‌فهمیم که یک جای کار ایراد دارد. گاهی اوقات زندگی دیگران را می‌بینیم که شاد و موفق هستند و زندگی‌ آن‌ها مملوء از اتفاقات عالی و فوق‌العاده است. در همین حین ممکن است حسی درونی به ما گوشزد کند که ما نیز لایق چنین زندگی هستیم. حق با این حس درونی ما می‌باشد و ما لایق زندگی سرشار از موارد و اتفاقات خوب هستیم.

قانون جذب موضوع مهمی است که حتی اگر ندانیم چیست، باید بدانیم که ما همیشه و در همه حال از این قانون استفاده می‌کنیم. حتی خیلی از افرادی که زندگی فوق‌العاده‌ای دارند، خود نمی‌دانند که چه کرده‌اند، اما واضح است که کاری کرده‌اند و آن کار، عمل به یک سری از قوانین است که منشأ تمامی موارد خوب زندگی می‌باشد. نیروی قانون جذب، نیرویی نیست که قابل مشاهده باشد، اما قدرتی به مراتب عظیم‌تر است. مثلا ما به نیروی گرانش و الکترومغناطیس اعتقاد داریم، اما در عین حال که قابل مشاهده نیستند، قدرتی بی چون و چرا دارند.

اسحاق نیوتن، ریاضیدان و فیزیکدان مشهور بیان می‌کند:

در مقابل هر کنش، واکنشی یکسان و در جهت مخالف وجود دارد.

به عبارت کلی در قانون جذب، هر چیزی مشابهش را جذب می‌کند و با بیانی ساده‌تر اگر بخواهیم موضوع را بیان کنیم، می‌توانیم بگوییم:”هر چیزی که در زندگی بدهیم، همان را نیز در زندگی خود دریافت می‌نماییم.”

 

باور و قانون جذب

چیزی که لازم است در این خصوص بیان شود این است که قانون جذب به باورهای ما پاسخ می‌دهد، نه افکار لحظه‌ای‌مان، چون در واقع باورها از تکرار یک فکر خاص در طولانی مدت ایجاد می شوند.

ما به عنوان اشرف مخلوقات توانایی این را داریم که با قابلیت‌های خود و قوانین تغییرناپذیر جهان هستی، هر آن چیزی را که می‌خواهیم در زندگی خود خلق نماییم. در بعضی موارد بیان شده است که به هر چیزی که فکر کنیم، برایمان اتفاق می‌افتد. این یک اشتباه است و ما موضوع توجه کردن را با فکر کردن اشتباه گرفته‌ایم. توجه کردن متفاوت از فکر کردن بوده و توجه کردن یعنی دیدن، شنیدن، ایده‌پردازی کردن، فکر کردن و غیره. کاملا مشخص است که فکر کردن یکی از انواع توجه کردن است.

ما به هر چیزی که توجه کنیم، افکاری در ذهنمان به وجود می‌آید که این توجه کردن، اولین و مهمترین گام در پروسه جذب است. اگر ما بتوانیم کانون توجه خود را بر روی خواسته‌های خودمان متمرکز کنیم، آنگاه افکاری از جنس خواسته‌های خودمان را در ذهنمان می‌بینیم و به وجود می‌آوریم و نهایتا این افکار به شکلی قابل لمس وارد زندگی ما خواهند شد.

گاهی اوقات ممکن است به چیزی فکر کنیم و به خواسته‌ی خود دست نیابیم و اتفاق خاصی در زندگی ما رخ ندهد. مثلا ممکن است مطلبی را در خصوص قانون جذب مطالعه کرده و یا مستندی یک ساعته را در این خصوص تماشا کرده‌ایم و پس از آن شروع به فکر کردن کرده‌ایم. چیزی که برای گرفتن نتیجه در این قانون بسیار مهم و لازم است، این موضوع است که فکر کردن کلید این قانون نیست، بلکه باید باورهای خودمان را تغییر دهیم.

چگونه از قانون جذب استفاده نماییم؟

برخی از مواردی که برای یادگیری قوانین کائنات و جهان مفید و مناسب است را در ادامه بیان کرده‌ایم تا با استفاده از آن، توانایی استفاده از قانون جذب را در خود افزایش دهیم.

1 – حس آزادی و رهایی

یکی از نکات بسیار مهم و اساسی این است که به این نکته پی ببریم که تمامی موارد و هر چیزی در این دنیا آزاد و رها می‌باشد. یعنی افکار ما می‌توانند آزادانه به جای خوبی راه ببرند و رها باشند و ما توانایی این را داریم که به هرآنچه که آرزویش را داریم دست یابیم و قانون جذب را به شکلی مثبت به تصویر بکشیم.

2 – تصمیم‌گیری

در هر زمینه‌ای، یکی از مهمترین بخش‎‌ها موضوع تصمیم‌گیری می‌باشد. ما باید این موضوع را بدانیم که از زندگی خود چه چیزی می‌خواهیم و باید این اهداف و آرزوها را به روشنی مشخص نماییم. به عنوان مثال، می‌توانیم چشمانمان را ببندیم و با توجه و تمرکز به همان چیزی که دوست داریم فکر کنیم.

یکی از راه‌هایی که می‌توانیم دریابیم واقعا چه خواسته‌هایی داریم و هدف واقعی ما در زندگی چیست، این موضوع است که آیا تصور آن اهداف و افکار، حس خوبی به ما می‌دهد؟ آیا احساس می‌کنیم در زندگی خود واقعا نیازمند آن هستیم و با داشتن آن آرامش می‌گیریم؟

3 – تمرین عشق بی‌قید و شرط

کاری که لازم است در این بخش انجام گیرد، موضوع آگاهی نسبت به افکار و احساسات خودمان است. موضوعی که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. زمانی که خودمان را دوست بداریم، امکان دریافت موارد خوب برایمان افزایش یافته و در همه حال، بهترین‌ها برای ما رخ می‌دهد. پس بسیار عالی است اگر ترس‌های ذهن ناخودآگاه خود را کنار بگذاریم و شک و تردیدها را از بین ببریم. همیشه با عشق بی قید و شرط به سمت مبارزه با ترس و تردید و شک برویم.

4 – فهم تاثیر افکار

موضوع دیگری که شایان تفکر و توجه است، این است که با خود فکر کنیم و بی‌اندیشیم که چه چیزهای بدی در زندگی ما موجود است و ما نسبت به این موارد احساس خوبی نداریم و ناراضی هستیم. حال ببینیم آیا این موارد بد با ترس و شک و تردید و الگوها و سبک زندگی غلط و قدیمی ما ارتباطی دارند یا خیر؟

همانطور که مشاهده خواهیم کرد، تمرکز بر روی موارد منفی سبب ایجاد این اتفاقات ناخوشایند شده و به جایی می‌‎رسیم که می‌توانیم هر ویژگی منفی از جمله ترس، نامیدی و بدبینی را از خود دور نماییم.

5 – داشتن صبر ضمن حفظ امید

از مهمترین فرمول‌های رسیدن به آرزوها و اهداف، صبور بودن و ضمن این صبوری، تداوم به خرج دادن است. درست مانند افراد موفقی که در شرایط مختلفی مسیر خود را با صبوری و امیدوارانه ادامه داده‌اند تا امروزه به عنوان الگوهای موفق لقب بگیرند و ما زندگینامه این افراد را در بخش “زندگینامه افراد موفق” وبسایت بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قرار دهیم و از نکات مثبت و مهم زندگی این افراد بهره ببریم. پس هرگز اجازه ناامیدی در میانه راه را نداریم و باید همیشه شکرگزار خوبی‌های زندگی خود باشیم. نگاهی مثبت به آینده داشته باشیم و اطمینان داشته باشیم درست در زمان مناسب، به خواسته‌های خود می‌رسیم.

6 – دیگر نکات کاربردی

ترفندها، تمرین‌ها و تکنیک‌های دیگری نیز وجود دارد که سبب می‌شود با توجه و تمرکز بالاتر، افکار مثبت و آرزوهای خود را پرورش دهیم، مواردی همچون:

ایجاد تخته آرزوها
مدیتیشن
تصویرسازی ذهنی
لیست شکرگزاری
تمرین ذهن آگاهی
تمرین مهربانی
تمرکز
جملات تاکیدی
تلاش و حرکت

قانون جذب در چه زمینه‌هایی کاربرد دارد؟

جذب در ثروت:

یکی از زمینه‌های کاربرد قانون جذب، بحث ثروت است. اگر بخواهیم ثروت زیادی را در زندگی بدست آوریم، باید از گزینه تمرکز بر روی ثروت، دارایی و جریان یافتن پول در زندگیمان آغاز کنیم. مثلا چک‌هایی که دوست داریم به ایمیلمان فرستاده شود را تصور نماییم. برای خودمان چک دلخواه به مبلغی که آرزو داریم تا پایان سال داشته باشیم بنویسیم و در دسترس خود و مقابل دید قرار دهیم. هر زمان که آن را ببینیم باورمان نیز بیشتر و بیشتر خواهد شد.
ضمناََ، همیشه برای شکرگزاری در برابر هر چیزی که داریم و هر موقعیتی که تاکنون کسب کرده‌ایم، وقت بگذاریم، چرا که این کار سبب می‌شود منبعی ارتعاشی برای جذب ثروت فراوان در زندگی خود بسازیم.

جذب در عشق و رابطه:

برای داشتن زندگی پر از عشق و محبت، رابطه‌ای قوی و محکم با همسر و یا زندگی عاشقانه، باید تمرکز خود را روی عشق قرار دهیم. اولین قدم این است که همیشه همان عاشقی باشیم که دوست داریم در زندگی خود جذب کنیم. همچنین باید رفتارهای خود را در این راستا قرار داده و سعی کنیم نسبت به خود و دیگران بسیار با محبت‌تر و بخشنده‌تر باشیم. این کار ما با خلق موج عشق و ارسال فرکانس عشق، به طور خودکار عشقی فراتر را به زندگیمان جذب می‌کند.

جذب در کسب کمبودهای زندگی:

یکی از بهترین موارد این است که تمرکزمان را بر روی چیزهایی که در زندگی کمبود داریم و میخواهیم بیشتر در زندگی خود خلق کنیم، قرار دهیم. هیچگاه نباید از سپاسگزاری برای داشته‌ها نیز غافل شویم. سپاس‌گزاری نوعی از وفور انرژی است و فرکانس ارتعاشی آن همچون حلقه‌ای تکرار شونده عمل می‌کند که مدام باعث جذب شکرگزاری بیشتر می‌شود.

جذب در آرامش:

برای جذب آرامش، کافیست روزانه مدتی را برای دوری از شلوغی و آشفتگی در نظر گرفته و برنامه‌ای منظم و روزانه برای این کار، در یک مکان و زمان مشخص در نظر بگیریم. چیزی که اهمیت دارد پایبندی به این برنامه می‌باشد. اینکه در یک مکان آرام قرار بگیریم، برای جذب آرامش و نظم‌ ذهن بسیار تاثیرگذار و مهم است.
چیزی که این آرامش را مهم، حیاتی و ضروری می‌کند این است که به یاد می‌آوریم هویت واقعی، اولویت‌های زندگی و حقیقت روحمان چیست. برای این کار روش‌های متفاوتی وجود دارد که یکی از آن‌ها مدیتیش است که آرامش را برای ما فراهم می‌آورد. مدیتیشن شامل رفتارهایی می‌باشد که بسیار ساده هستند. رفتارهایی همچون آرام و ساکت نشستن در یک نقطه و تمرکز بر روی نفس‌های خود با یک سرود آرامبخش و مقدس.
اگر تاکنون تجربه‌ای در زمینه مدیتیشن نداشته باشیم، بدیهی است که در تجارب اول دچار حواس‌پرتی و عدم تمرکز شویم. با این حال نباید خیلی به خود سخت گرفت و  باید به شکل زیر عمل نماییم:

  • مکانی آرام را یافته و چشم‌های خود را ببندیم. در همین حین باید روی تنفس آرام خود تمرکز کنیم.
  • کلمه یا عباراتی که حاوی انرژی مثبت است را پیوسته و متوالی تکرار نماییم.
  • وارد حسی آرامبخش شویم.
  • با استفاده از تجسم خلاق، خود را در احاطه هاله‌ای از نور قرار دهیم و تصور کنیم.

تجسم خلاق، پلی بین رویا تا واقعیت

تمرین مرتب مدیتیشن باعث پاک شدن ذهن ما از آشفتگی ها شده و افکارمان را پاکسازی می کند و اتصال روحمان به کائنات را بهبود می‌بخشد، درنتیجه روح و روانمان را آرام می‌کند.

جذب در موفقیت‌های شغلی:

بسیاری از ما و شاید خیلی از افراد، به شغل کنونی خود علاقمند نبوده و یا به دنبال موقعیتی بالاتر در شغلمان هستیم.پیش از هر چیز لازم است تا شکرگزار موقعیت کنونی خودمان باشیم و بعد روی خواسته‌های خود تمرکز نماییم. موقعیت کنونی عوامل زیادی دارد که می‌تواند با نوع تفکرات نادرست ما و یا عدم تلاش به اندازه هدف مورد نظرمان در ارتباط باشد. در هر دو صورت، لازم است از افکار خود شروع کنیم و سعی در مثبت اندیشی و جذب تفکرات مثبت و سازنده داشته باشیم.
اگر ما در خلق تفکرات و انرژی‌های مثبت موفق نیستیم، می‌توانیم از الگوهای موفقی که حضور دارند کمک بگیریم. از دیگر دلایل عدم رضایت شغلی، نگاهمان به آن شغل است. در اینجا لازم است تا زاویه دید خود را تغییر داده و با دیدی تازه، شروع به تلاشی مضاعف نماییم. کارهایی که تا کنون نکرده‌ایم، می‌توانند حلقه مفقود شده در راه رسیدن به موفقیتمان باشند. باید با افراد موفق هم‌صحبت و همنشین شده و هر موفقیت کوچکی که به دست آوردیم را جشن بگیرید. باور و یقین داشته باشیم که آینده شغلی ما بهتر از وضعیت کنونی خواهد بود.

جذب در سلامتی:

واضح و روشن است که ذهن ما انسان‌ها، بر بدنمان اثرگذار بوده و اگر رفتاری همچون خشم و نفرت و یا دیگر رفتارهای بد را در درون خود داریم، جسم ما این رفتارها را منعکس کرده و بیماری ذهنی ما به بیماری جسمی تبدبل می‌گردد.
بیایید همیشه تلاشمان را به کار بندیم تا افکاری شاد و سالم را کسب نموده و همواره خود را در سلامت کامل تصور نماییم و این سلامتی را بدون کم‌خواهی، حق کامل خود بدانیم. بیماری و درد تنها یک آلارم و هشدار به شمار می‌رود که ما از ذهن و بدن خود استفاده درستی نمی‌کنیم.
همانطور که می‌دانید، در موارد زیادی، بسیاری از پزشکان به استفاده و تجویز دارونماها می‌پردازند. در واقع این داروها، هیچ تاثیر و عارضه‌ای بر روی بدن ما ندارند و پزشکان با تجویز این دارو، به بیمار می‌گویند که بسیار موثر است. همین موضوعات و مباحث، محققان را به بررسی دقیق و جامع بر روی این موضوعات وا داشته و امروزه آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که ذهن بشر مهمترین عامل در شفابخشی می‌باشد که حتی در مواردی، تاثیری فراتر از داروها را دارد.


توضیحات جامع و کاملی در این زمینه در مقاله “در دسترس‌ترین راه برای حل مشکل شما” قرار دادیم تا به شکلی دقیق با این موضوع آشنا شوید و از آن برای هرچه بهتر شدن زندگی خود بهره ببرید.

در دسترس ترین راه برای حل مشکل شما

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×