وبلاگ

تکنیک جادویی پاکسازی با هواپونوپونو

تکنیک جادویی پاکسازی با هواپونوپونو

تکنیک هواپونوپونو یکی از بهترین روش‌های نظم بخشیدن به ذهن آشفته بوده که توسط بومیان هاوایی ابداع گردیده است. بسیاری از افراد سرتاسر جهان این تمرین را به تمرین روزانه و عادت همیشگی خود بدل کرده‌اند و بهترین نتایج را نیز گرفته‌اند. در این مقاله، هواپونوپونو معرفی گردیده و پس از آن، چگونگی انجام تکنیک جادویی پاکسازی با هواپونوپونو شرح داده شده است.

 

طی مقاله‌ای تحت عنوان “۱۰ تکنیک‌ بی نظیر پاکسازی ذهن و روح“، توضیحات جامع و کاملی درخصوص اهمیت این پاکسازی و تکنیک و تمرین‌های موجود در راستای پاکسازی ذهن و روح بیان گردید. تکنیک‌هایی که اگر مورد استفاده دقیق و متوالی قرار بگیرد، می‌تواند بهترین نتایج را در زمینه نظم بخشیدن به ذهن آشفته از گرفتاری‌ها و برنامه‌‎ها، در پی داشته باشد.
یکی از تکنیک‌هایی که در امر تکنیک‌های پاکسازی روح و روان بسیار موثر و مفید بود، تکنیک هواپونوپونو می‌باشد. امروز و در طی این مقاله، سعی داریم به شکلی جزئی‌تر و دقیق‌تر این تکنیک را شرح دهیم و به بهترین شکل از آن استفاده نماییم.

پس تا انتها با ما همراه باشید.

اگر بخواهیم اشاره‌ای کوتاه به بحث تکنیک هواپونوپونو داشته باشیم، هواپونوپونو را درواقع می‌توانیم روشی برای ایجاد تعادل و نظم کامل به منظور شفا بخشیدن به یک موقعیت معرفی نماییم. در بحث واژگان، هواو به معنای ایجاد کردن و پونو به معنای تعادل و داشتن نظم کامل می‌باشد.
این موضوع و بحث هواپونوپونو ، نخستین بار توسط مورنا سیمئونا به شکلی کامل بازگو شد و درواقع ایشان، این تکنیک را به نحوی به‌روز کردند. درواقع، سیمئونا بر این باور بود که همه چیز درون انسان اتفاق می‌افتد. همین باور بود که سبب شد تا ایشان حل مسئله هواپونوپونو را از حالت گروهی به حالت فردی و درونی تبدیل نماید. سیمئونا همواره بر این باور بود که هر چیزی که افراد تجربه می‌کنند، درواقع همان اثر اعمال خودشان است.
مورنا سیمئونا همواره عشق عمیق به انسان‌ها داشت و همین موضوع بود که سبب شد تا سعی کند به همه افراد، کمکی در زمینه رهایی از شر رفتارهای ناخودآگاهشان و پاکسازی سطوح زیرین ضمیر ناخودآگاه آن‌ها را داشته باشد.

پاکسازی به روش هواپونوپونو، بسیار عالی و تاثیرگذار بوده و همچنین بسیار ریشه‌ای نیز می‌باشد. اساس کار این تکنیک مهم و کاربردی نیز پذیرش مسئولیت صد در صدی تمام فعالیت‌های ما در زندگی بوده که در بسیاری از افراد، درک این روش شدنی نبوده و توانایی پذیرفتن مسئولیت را ندارند.
پاکسازی ذهن و روح از طریق تکنیک هواپونوپونو بسیار ساده بوده و به راحتی می‌تواند ضمن شناسایی باورهای محدود کننده، آن را از بین ببرد، اما همانطور که پیش‌تر بیان گردید، شرط مهم در این رویداد، مسئولیت پذیری است.

دوستی در خصوص تجربه استفاده از این تکنیک سخنی را بیان نمود:

من در زندگی شخصی مشکلی داشتم که 6 الی 7 ماه، بسیار مرا اذیت کرد. دفعات متعددی سعی کردم بیخیال این مشکل شوم، گاهی یک مدت کوتاه خوب بودم، اما طولی نمی‌کشید که دوباره افکار در خصوص این مشکل به سمت من هجوم می‌آوردند. این اتفاق تا زمانی رخ داد که با پاکسازی در عرض 10 روز، این مشکل کاملا حل شد. اما نکته‌ای که در این بین موجود است، در اوایل استفاده از تکنیک و پاکسازی روح و ذهن، برون‌ریزی ذهنی و فکری بسیار زیادی داشتم. اما با تحقیق بسیار زیاد، دریافته بودم که با این افکار منفی، نباید همسو شوم. هر زمان که این افکار منفی به سراغم می‌آمد، با خود می‌گفتم که این فکر در حال پاک شدن از زندگی من بوده و سریعا عبارات پاکسازی را تکرار می‌کردم. این کار دقیقا معادل با سخن دکتر هیولن می‌باشد که همواره بیان می‌داشت زمانی که ما در حال تمیز کردن کمد خود هستیم، ممکن است از داخل کمد خود آشغال و زباله‌هایی را پیدا کنیم و این اتفاق در زمان پاکسازی رخ می‌دهد. پس این برون‌ریزی اصلا اتفاق بد و ناخوشایندی نیست و باید بسیار بابت پیدا شدن و پاک شدن آن‌ها خوشحال باشیم و تنها از توجه به آن پرهیز نماییم.

تکنیک هواپونوپونو چگونه کار می‌کند:

در این تکنیک، فرض بر این موضوع است که هر آن‌چیزی که ما به عنوان واقعیت آن را می‌دانیم، به شکلی جداگانه توسط ذهنمان تجربه می‌گردد. هر آن چیزی که آن را احساس می‌کنیم، می‌شنویم، می‌بینیم و یا می‌شناسیم، تحت تاثیر خود درونی ما می‌باشد. با این تفاسیر، از آن‌جایی که ما، خود مسئول هرآن‌چیزی که فکر و احساس می‌کنیم هستیم، همه چیز در اطرافمان شامل مشارکت ما می‌شوند. اگر توجه کرده باشیم، خود ما در اغلب مواقع می‌توانیم با هر فکر مکانیزمی را فعال کنیم که این موضوع خود می‌تواند مشکلاتی را برای ما بازآفرینی نماید.
هدف اصلی و مشخص تکنیک هواپونوپونو نیز همین جستجوی درمان مشکلات از طریق بخشش می‌باشد. این بخشش لزوما بخشش دیگران نمی‌باشد بلکه موضوع مهمتر و مورد نظر، بخشش خودمان است. مکانیزم اصلی این کار بدین شکل انجام می‌شود که همواره هرآن‌چه برای ما اتفاق می‌افتد اهمیتی نداشته و این روش برخورد با آن اتفاق و کاری که انجام می‌دهیم مهم و حساس است. اگر ذهنمان و افکارمان برای ما مشکلی ایجاد می‌کنند، خودشان نیز قادر به حل آن هستند.

فواید تکنیک هواپونوپونو:

تمرین هواپونوپونو از فواید و مزایای بسیار زیادی برخوردار است، اما در این بخش تنها به بخشی از این فواید اشاره می‌کنیم.

 1. بازسازی حافظه‌های سلولی:
  شاید برای همه پیش آمده باشد که یک موقعیت نامناسب، بد و آسیب‌زا را به مانند یک فیلم در ذهنمان پخش شود و آن را تماشا نماییم. دلیل این موضوع روشن است و آن این است که تمامی دردها، نگرانی‌ها و ترس‌ها، تولید و در حافظه سلولی ما ذخیره می‌گردند. هواپونوپونو به عنوان یک تکنیک پاکساز و خنثی کننده خاطرات دردناک و احساسات ناخوشایند عمل می‌نماید.
 2. شخصیت اصلی زندگی:
  در ابتدای امر، ممکن است موضوع مسئولیت‌پذیری و الزام به پاسخگویی در قبال اعمالمان، بسیار سخت و دشوار به نظر برسد. اما گذشت زمان، سبب شگفتی ما از مستقل بودن و فعال بودنمان می‌شود.
  با کنار زدن حس ناتوانی مربوط به این ایده، که درد ما تنها ناشی از عوامل بیرونی و غیر قابل کنترل است، می‌توانیم باورهای خود را تغییر داده و احساس قدرت شخصی را افزایش دهیم.
 3. ثبات عاطفی:
  با از بین رفتن موانع خودشناسی، شادی و رضایت، انرژی منفی آزاد شده و با این اتفاق، تعادل عاطفی مثبت و خاصی ایجاد می‌شود. این تعادل عاطفی مثبت سبب باز شدن فضا برای بینش‌های جدید و مهمتر از آن، آرامش درونی می‌شود. ضمن اینکه تمرین هواپونوپونو، به ما ویژگی مهم آزادی عمل را عطا نموده تا از خاطرات منفی اطاعت نکنیم. این سبب آرامشی درونی در پستی و بلندی‌های زندگی می‌گردد.
 4. روابط سالم:
  زمانی که دچار بحث، سوءتفاهم و یا کشمکشی با دیگری می‌شویم، تمایل داریم تا فکر کنیم که تنها بقیه اشتباه می‌کنند. این تکنیک به ساختارشکنی این وضعیت منفعل کمک نموده تا ما به عنوان شخص تمرین‌کننده، بتوانیم بفهمیم که ما نیز بخشی از مشکل هستیم و زمانی که تغییر کنیم، روابط نیز تغییر می‌کند.

چگونگی شروع پاکسازی با هواپونوپونو

چهار ذکر اساسی در نسخه‌های سنتی هواپونوپونو که چهار عبارت اصلی آن هستند، عبارتند از:

 1. متاسفم
 2. مرا ببخش
 3. دوستت دارم
 4. سپاس‌گزارم

هر چهار ذکر مورد نظر به دنبال این موضوع هستند که ما را از طریق 4 مرحله اساسی توبه، بخشش، عشق و سپاس‌گزاری راهنمایی کند. شاید این پرسش پیش بیاید که تکرار ساده این کلمات چه کاربردی دارد، پاسخ این است که همین تکرار ساده، سبب رهایی از موانع، خاطرات منفی و آسیب‌ها می‌شود. این کارها و اعمال، سبب افزایش کنترلمان بر بدن و زندگی‌مان می‌گردد. هواپونوپونو یک فرایند مسئله‌ای بوده که لازم است کاملا درونمان رخ بدهد. این چهار ذکر، راه رهایی از این خاطرات منفی و انرژی‌های ناخواسته را که از وجودشان بی‌خبریم، برای ما فراهم می‌کنند. اما منظور از این عبارات چیست؟

منظور از این عبارت‌ها این است که:

 • خدایا متاسفم که از افکار، باورها، احساسات و انرژی‌های ناشی از خاطرات گذشته‌ام آگاه نبوده‌ام.
 • لطفاً مرا ببخش که به خاطر بی‌توجهی به درونیاتم در حال تجربهٔ مسائل فعلی هستم.
 • دوستت دارم.
 • متشکرم که مرا از این افکار، باورها، احساسات و انرژی‌ها، پاک و رها می‌کنی.

اما اگر بخواهیم نگاهی جامع‌تر، عمیق‌تر و جزئی‌تر به این موضوع داشته باشیم، می‌توانیم این چهار دسته را که اساس و اصول هواپونوپونو هستند، قدم به قدم با هواپونوپونو  و به شکل زیر بیان نماییم:

نخستین مرحله: توبه – متاسفم

پیش از هر موضوعی، باید به خوبی یاد بگیریم که مسئولیت کامل هر مسئله و هر چیزی که در زندگی ما رخ می‌دهد را بپذیریم. این موضوع را باید به خوبی یاد بگیریم که بتوانیم بگوییم متاسفم. باید بتوانیم این را بخواهیم که “من را بابت هر چیزی که در درونم جریان داشته و موجع‌به این موضوع شده است ببخش”. فرآیند بخشایش و تحول از این نقطه آغاز گردیده که خودمان را می‌بخشیم و مسئولیت خود را می‌پذیریم.
پس لازم است تا مسئولیت را پذیرفته و طلب بخشش نماییم تا خاطرات از ذهنمان پاک گردد. زمانی که این خاطرات، از حیطه‌ی خودآگاه پاک شوند، همواره از سایر موارد نیز پاک می‌شوند. اما لازم است تا در حین پاکسازی، این موضوع مهم و اساسی را به یاد داشته باشیم که ما این کار را تنها برای خود و نه برای دیگران انجام می‌دهیم. ما به این نقطه رسیدیم که تنها خودمان را نجات دهیم. اما بر هیچکس پوشیده نیست که حسن مهم این فرآیند این است که به همگان بهره می‌رساند.

در این بخش که مسئولیت‌پذیری عنوان دارد، باید همواره مسئولیت مشکلات شخصی خود را بپذیریم. مشکلاتی از جمله این موضوع که:

 • آیا اضافه وزن داریم؟
 • آیا به نیکوتین، الکل و غیره اعتیاد داریم؟
 • آیا مشکل پرخاشگری یا عصبانیت همواره با ماست؟
 • آیا از مشکلات عدم وجود سلامتی رنج می‌بریم؟

پس بیاید شروع کنیم و گفتن “متاسفم” را آغاز نماییم. تمام کار ما در این مرحله از هواپونوپونو همین موضوع است که به شکلی واضح در ذهنمان عنوان کنیم :” من متاسفم و درک می‌کنم که مسئولیت این مشکل که در من است، بر عهده من است. من از صمیم قلبم متاسفم که چیزی در ناخودآگاهم وجود دارد که این موضوع و این مشکل را سبب گردیده است”.
این مرحله یک مرحله مهم و اساسی است. زمانی که می‌خواهیم یک ساختمان جدید را بنا نماییم، لازم است تا ساختمان قدیمی را از بین ببریم.

دومین مرحله: طلب بخشش – لطفا من را ببخش

در این بخش، نباید به دنبال اینکه چه کسی و یا چه چیزی را خطاب نماییم باشیم. تنها کافیست تکرار کنیم و تکرار کنیم،”لطفا مرا ببخش”، بدان معنا که بابت این مشکل که در درون من است متاسف هستم و طلب بخشش می‌نمایم. در کتاب محدودیت صفر اثر جو ویتالی، در همین خصوص موضوعی بیان می‌گردد:

مسئولیت کامل یعنی پذیرش همه چیز. حتی افرادی که به زندگی شما وارد می‌شوند همراه با مشکلات آن‌ها. چون در زندگی‌تان حاضرند و اگر مسئولیت کامل زندگی خود را بپذیرید، باید مسئولیت هرچه آنان تجربه می‌نمایند نیز قبول کنید. پس از پذیرش مسئولیت، پرسشی پدید می‌آید، این که چگونه باید خود را متحول سازید تا بقیه ی دنیا هم تغییر یابد.

سومین مرحله: قدردانی – سپاس‌گزارم

کافیست در این مرحله همواره بگوییم سپاس‌گزارم، این که به چه سکی این را می‌گوییم تفاوتی ندارد. مثلا می‌توانیم از بدن خود تشکر نماییم که همواره کارهای زیادی را برای ما انجام می‌دهد. از خود سپاس‌گزار باشیم که همیشه تلاشمان را به کار بسته‌ایم تا بهترین باشد. از کائنات و جهان بابت هر آن چیزی که به ما بخشیده است تشکر نماییم. و در انتها نیز تکرار کنیم “خدایا شکرت، خدایا شکرت و…”. از هر آن چیزی که در مرحله دوم، از آن طلب بخشش کردیم، بابت اینکه اکنون ما را بخشیده است تشکر کنیم.

چهارمین مرحله: عشق – دوستت دارم

همواره به چیزی یا به هر کسی که می‌توانیم بگوییم دوستت دارم. به خدای خود بگوییم عاشقت هستم. به بدن خود بگوییم دوستت دارم، به هوایی که در آن نفس می‌کشیم، به خانه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، بگوییم دوستت دارم. آنقدر باید این دوستت دارم را تکرار کنیم تا واقعا عاشقش شویم. هیچ نیرویی توان مقابله با عشق را ندارد.

در واقع، عبارت “دوستت دارم:، همان بلیط سفرمان به محدودیت صفر است. عبارت دوستت دارم گذرگاهی است که ما را به آرامشی بالاتر از تمامی کائنات و به شفا و تجلی می‌رساند. بیان این عبارت به الوهیت، هر چیزی را که در درون ما می‌باشد را پاک کرده و قادر خواهیم بود معجزه محدودیت صفر را ببینیم و تجربه نماییم. تنها چیزی که مهم است، همین موضوع است که همواره به هر چیزی عشق بورزیم. این عشق، انرژی در دام افتاده را متحول و رها می‌کند.

 

وضعیت صفر:

به شکلی خلاصه اگر بخواهیم محدودیت یا وضیعت صفر را تعریف نماییم، می‌توان گفت که این موضوع، درخصوص بازگشت به وضعیت صفر است. وضعیت صفر نقطه‌ای است که در آن هیچ چیزی وجود نداشته و همه چیز ممکن است. در این وضعیت، هیچ فکر، حرف، عمل، خاطره، برنامه، باور و یا چیز دیگری نبوده و هیچ است.
زمانی که پاکسازی و تزکیه کرده و در وضعیت صفر، یا همان نقطه خاموشی قرار بگیریم، در این زمان، هر شخصی که در محدوده ارتعاشات وجودی ما یا محدوده هاله انرژیکی ما قرار بگیرد، خود به خود پاکسازی می‌‌شود، حتی بدون رد و بدل شدن کلام.

 

چگونگی اجرای تکنیک هواپونوپونو:

به منظور اجرای تکنیک هواپونوپونو، نیاز نیست بدانیم مشکل دقیقا چه بوده و از کجا می‌باشد. تنها نکته‌ای که باید بدان دقت شده و تنها کاری که باید در ابتدای امر انجام دهیم، این است دقت کرده و ببینیم در زندگی روزمره، با کدام مشکل جسمی، ذهنی، عاطفی و از این دست مشکلات در حال دست و پنجه نرم کردن هستیم.
زمانی که این مسئله برای ما روشن شد، تنها مسئولیتی که داریم بیان چهار ذکر “متاسفم، لطفا مرا ببخش، دوستت دارم و سپاس‌گزارم” می‌باشد.
برای مثال، اگر با شخصی مشکل داریم، کافیست از خود بپرسیم چه چیز در من وجود داشته است که باعث می‌شود توسط این شخص آزار ببینم؟
با گفتن من بابت اتفاقی که افتاده است، متاسفم، لطفا مرا ببخش، ما از جانب خودمان مسئولیت این اتفاق را پذیرفته‌ایم و جملات و اذکار را به روح الهی می‌گوییم.
باید به یاد داشته باشیم، مشکل ما هر چیزی که باشد و توسط هر شخص و هر چیزی که ایجاد شده باشد، تنها نقطه که باید به آن رجوع کنیم تا مسئله برطرف شود، درون خودمان می‌باشد. این فرآیند بیان ابراز تاسف، طلب بخشش، سپاس‌گزاری و عشق ورزی، سبب رهایی ما از خاطرات گذشته شده و ما را به حضور در وضعیت صفر و لحظه‌ی بدون خاطره یاری می‌نماید.

اما به مانند هر تمرین و تکنیکی، تکنیک هواپونوپونو نیز برخی پیش نیازها و نکات خاص خود را دارد:

1. تسلیم شویم و بپذیریم:

باید در این زمینه که عقل همه چیز را نمی‌داند، تسلیم شویم و این موضوع را بپذیریم. چرا که بخشی دیگر در وجود ماست که به خوبی این را می‌داند چه چیزی برای ما کامل و خوب است و بهترین راه برای دستیابی به آن چیست. اگر بدان اجازه داده شود تا کار خود را پیش برد، ما را راهنمایی می‌کند تا راه حل درست و کامل را برای تمامی مشکلاتمان دریابیم.

2. تبدیل تکنیک هواپونوپونو به بخشی از زندگی:

برای دیدن نتیجه پاکسازی به روش هواپونوپونو، لازم است تا این روش را همچون تنفس، به شکلی مداوم و پیوسته انجام دهیم. به خوبی این را می‌دانیم که با از یاد بردن نفس کشیدن چه اتفاقی رخ خواهد داد. پاکسازی به روش هواپونوپونو نیز به همین شکل بوده و باید همواره در انجام آن کوشا باشیم چرا که ذهن ما همواره نوار ضبط خود را می‌چرخاند و حتی اکر از آن آگاه نباشیم نیز برنامه‌های ضبط شده را همواره تکرار می‌کند.
ما در تمام طول عمر خودمان، واکنش نشان دادن را به خوبی آموخته‌ایم. این واکنش نشان دادن و رنج بردن به قدری در زندگی ما وارد شده، که تقریباََ این واکنش‌ها را به شکل خودکار انجام می‌دهیم.
ممکن است در ابتدا این پاکسازی دشوار به نظر برسد، ولی به خوبی آن را همچون نفس کشیدن خواهیم آموخت و آن را به بخشی از کارهای روزمره خود تبدیل خواهیم کرد. زمانی که با این تکنیک، حسی متفاوت را تجربه کردیم و نتایج آن را دیدیم نیز این تمرین و اقدام برای ما خودکار خواهد شد. این نکته را باید به یاد داشت که پاکسازی دائماََ باید انجام شود، حال انگیزه‌ای برای پاکسازی داشته باشیم یا نداشته باشیم.

اما ممکن است این سوال مطرح شود که اگر اوضاع بر وفق مراد ماست، چرا باید پاکسازی انجام شود؟
پاسخ روشن است و باید بدانیم پاکسازی بدون توقف، راه پیش روی ما را پاکسازی می‌کند. جو ویتالی در خصوص همین سوال به شکلی زیبا پاسخ می‌دهد:

“این روزها زندگی راحتی دارم، اما قبلا، همیشه این‌گونه نبوده است. دلیلش نیز این است که خیلی برای پاکسازی وقت گذاشته‌ام و شبانه روز درحال انجامش هستم. حتی در همین حال نیز که در حال نوشتن این کلمات هستم، به انجام آن مشغولم. با این کار همچون رفتگر شهرداری هستم که شب‌ها خیابان‌ها را تمیز می‌کند تا شما روز بتوانید در آن‌ها رانندگی کنید. پاکسازی نیز راهِ من را در طول زندگی تمیز می‌کند.”

3. توقعی نداشته باشیم:

رمز کار و موفقیت تکنیک در این است که ذهنمان را باز و انعطاف‌پذیر نگه داریم چرا که هرگز نمی‌دانیم نتیجه از کجا بدست می‌آید. به همین جهت باید مطمئن باشیم آن چه برای همگی ما درست است، می‌آید. شاید اصلا آن چیزی که انتظارش را داشتیم نباشد، ولی قطعا مورد درستی خواهد بود.

دیگر نکاتی که باید در تکنیک هواپونوپونو بدان توجه داشته باشیم نیز به شرح زیر می‌باشد:

 1. دنیای بیرون ما، انعکاسی از افکار درونی ما می‌باشد.
 2. با منفی شدن افکارمان، واقعیت بیرونی ما نیز منفی خواهد شد.
 3. با افکاری بی عیب و نقص، واقعیتی سرشار از عشق خلق می‌کنیم.
 4. مسئولیت خلق دنیای بیرونم، تماماََ برعهده من است.
 5. مسئول اصلاح افکر منفی من، صد در صد خودم هستم، افکاری که در من، واقعیتی بیمارگونه را تداعی می‌کند.

 

فایل‌های ویدئویی موجود در زمینه پاکسازی:

بدون شک، استفاده از نظر و دروس افرادی که به شکل تخصصی زمینه‌های مختلف را دنبال می‌کنند، کمک خاصی برای ما می‌باشد تا خود را در آن زمینه به بهترین شکل ممکن تقویت نماییم. دکتر محمدزاده، در ویدئویی جامع و کامل تحت عنوان “چگونه ورودی‌های ذهنمان را کنترل کنیم؟ “، به بررسی دقیق و کاربردی این موضوع پرداخته‌اند و ما می‌توانیم با استفاده از این دروس و نکات بیان شده در این ویدئو، به بهترین شکل خود را به سمت پاکسازی ذهن و روح و داشتن یک ذهن منظم و با کارایی بسیار بالاتر هدایت نماییم.

چگونه ورودی‌های ذهنمان را کنترل کنیم؟

ضمن اینکه مقاله‌ای به نام ۱۰ تکنیک‌ بی نظیر پاکسازی ذهن و روح نیز به منظور درک بهتر پاکسازی روح و ذهن و آشنایی بیشتر با دیگر روش‌های پاکسازی در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قرار گرفته است تا با بهره گرفتن از آن، آرامش را برای خود به ارمغان آورید.

10 تکنیک بی‌نظیر پاکسازی ذهن و روح

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×