وبلاگ

زندگینامه تام کروز بازیگر مشهور هالیوود

تام کروز ستاره سینمای هالیوود است که با وجود مشکلات فراوان در مسیر زندگی، به بهترین شکل ممکن، به موفقیتی شگرف دست یافته است. در این نوشته، زندگینامه جذاب این ستاره را همراه با تمام فراز و نشیب‌های آن بخوانید.

 

دوستان عزیز،
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده زندگینامه فوق العاده جالب تام کروز را به صورت کاملا ابتکاری و برای درک بهتر شما خواننده عزیز به شکل پرسش و پاسخ درآورده ایم. با ما همراه باشید.

 

تام کروز لطفا خودتان را معرفی نمایید.

تام کروز یا توماس کروز ماپوتر چهارم هستم که در سوم جولای 1962 و در شهر سیراکیوس ایالات متحده آمریکا متولد شدم.

تحصیلات شما چقدر هست و در کجا درس خواندید؟

من خیلی در تحصیلاتم موفق نبودم، چون همچون مادر و خواهرانم دچار مشکل خوانش پریشی هستم. اما با همین حال سال 1980 از دبیرستان فارغ‌التحصیل شدم.

لطفا توضیحی راجع به خانوادتون بدهید؟

مادرم معلم مدرسه و پدرم مهندس برق بود. آن‌ها زندگی خوبی داشتند اما بخاطر معاملات اشتباهی که پدرم کرد، ما وضع خوبی نداشتیم و مدام از یک شهر به شهر دیگر می‌رفتیم. در واقع من در فقر بزرگ شدم.
وقتی 11 ساله بودم پدر و مادرم از یکدیگر جدا شدند. من و سه خواهرم تحت سرپرستی مادرم قرار گرفتیم. او برای گذران زندگی ما در 4 مکان متفاوت کار می‌کرد. او مجدد ازدواج کرد و ما به نیوجرسی نقل‌ مکان کردیم.

آیا این فقر مانع شما  در مسیر موفقیت بود؟

فقری که در آن زندگی کردم هرگز مانعی برای موفقیت من نشد، چه بسا به من قدرت داد تا خودم و خانواده‌ام را نجات دهم.

خانواده کنونی چطور؟ ازدواج کرده‌اید؟

بله، در سال 1987 با میمی راجرز هنرپیشه آمریکایی ازدواج کردم، اما در سال 1990 از او جدا شدم. بعد از آن با نیکول کیدمن بازیگر استرالیایی آشنا شدم و مدتی بعد با وی ازدواج کردم.

من دو کودک را به فرزندخواندگی گرفتم و یک دختر نیز دارم.

نشریات مختلف در خصوص زندگی خصوصی من و کیدمن شایعات بسیار زیادی را نشر دادند که با شکایت ما دو نفر روبه رو شدند و علاوه بر عذرخواهی، به پرداخت مبالغ زیادی نیز محکوم شدند.

با این مبالغ زیاد که دریافت کردید چه کردید؟

تمام آن را صرف امور خیریه کردیم.

تام کروز چه فعالیت‌هایی را امتحان کردید؟

همان‌طور که گفتم در تحصیل اصلا موفق نبودم برای همین سعی کردم استعدادم را در جایی دیگر پیدا کنم. برای همین کارهای متفاوتی انجام دادم.

ممکن است از این کارها برای ما بگویید؟

ابتدا در دبیرستان ورزش کشتی‌کج را انتخاب کردم و خیلی حرفه‌ای آن را ادامه دادم، اما متاسفانه به علت آسیب دیدگی زانو، دیگر قادر به ادامه این ورزش نبودم. بعد از آن به علت علاقه به فرقه فرانسیسکویی، تصمیم گرفتم کشیش شوم که البته این را هم رها کردم.

پس از این تجارب چه کردید؟ چگونه استعداد خود را پیدا نمودید؟

من یک معلم داشتم که اهمیت زیادی به من می‌داد. وقتی 16 ساله بودم به من پیشنهاد داد در موزیکال دبیرستانی Guys and Dolls شرکت کنم. در آنجا یک نقش را بازی کردم و همه مرا تشویق کردند، این باعث شد که من متوجه استعدادم بشوم.

برای حضور در زمینه بازیگری چه کردید؟

تصمیم گرفتم ترک تحصیل کنم تا خودم را در بازیگری محک بزنم به همین جهت به خودم یک ضرب‌العجل 10 ساله دادم تا در این ده سال یک بازگیر حرفه‌ای شوم. پس آن‌ را با خانواده در میان گذاشتم و آن‌ها از من حمایت کردند تا به نیویورک بروم. در آنجا تست‌های متفاوتی دادم و حتی در چند نمایش بازی کردم.

اولین فیلمی که بازی کردید چه بود؟

اولین فیلمی که بازی کردم تا توجه همه را به خودم جلب کردم فیلم عشق بی‌پایان بود. که یک فیلم با ژانر رمانتیک به کارگردانی فرانکو زفیرلی بود، که در سال ۱۹۸۱ پخش شد.

اولین فیلم شما که باعث دیده شدن تام کروز واقعی شد، چه بود؟

فیلم تاپ گان بود که من به عنوان هنرپیشه اصلی در آن بازی کردم. این فیلم در مورد هواپیماهای جنگنده آمریکایی و آموزششان بود. که در سال 1986 این فیلم پرفروش‌ترین فیلم سال آمریکا شد. من در این فیلم نقش ستوان پيت ماوريک ميچل را داشتم.

از افتخاراتی که کسب کردید برای ما بگویید؟

سال 1988 در یک فیلم به اسم مرد بارانی بازی کردم. در این فیلم به همراه داستین هافمن که برنده جایزه اسکار شد همراه شده بودم که باعث معروفیت زیادم شد. این فیلم ما برنده 4 جایزه اسکار در قسمت‌های بهترین فیلم، بهترین فیلم‌نامه غیر اقتباس شده، بهترین کارگردان و در نهایت بهترین بازیگر نقش اول شد.

سال بعد خودم برای بازی در فیلم متولد چهارم ژوئیه برای اولین بار نامزد جایزه اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول مرد شدم. در نهایت در سال ۱۹۹۲ با بازی در فیلم چند مرد خوب نخستین جایزه اسکار را از آن خودم کردم.

همچنین من سه بار برنده جایزه گلدن گلوب برای بازی در فیلم‌های ماگنولیا، جری مگوایر و متولد چهارم ژوئیه شدم.

دیگر چه جوایزی را گرفتید؟

 • ۱۹۸۴-نامزد گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش اول مرد کمدی یا موزیکال برای بازی در کسب و کار پرمخاطره
 • ۱۹۹۰-نامزد اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول مرد برای بازی درمتولد چهارم ژوئیه
 • ۱۹۹۰-برندهٔ گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش اول مرد درام برای بازی در متولد چهارم ژوئیه
 • ۱۹۹۳-نامزد گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش اول مرد درام برای بازی در چند آدم خوب
 • ۱۹۹۷-نامزد اسکار بهترین هنرپیشه نقش اول مرد برای بازی در جری مگوایر
 • ۱۹۹۷-برندهٔ گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش اول مرد کمدی یا موزیکال برای بازی در جری مگوایر
 • ۲۰۰۰-نامزد اسکار بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد برای بازی در ماگنولیا
 • ۲۰۰۰-برندهٔ گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد برای بازی در ماگنولیا
 • ۲۰۰۴-نامزد گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش اول مرد درام برای بازی در آخرین سامورایی
 • ۲۰۰۹-نامزد گوی طلایی بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد برای بازی در تندر استوایی

تام کروز غیر از بازیگری چه فعالیتی دارید؟

من بعد از سال‌ها بازیگری به تهیه‌کنندگی نیز پرداختم. اولین فیلمی که تهیه‌کننده آن بودم ماموریت غیرممکن بود که در دنیا مورد استقبال همه قرارگرفت. من در سری فیلم‌های ماموریت غیرممکن بازی کرده‌ام.

تام کروز لطفا نام فیلم‌هایی که در آن بازی کردید را برای ما نام ببرید.

بعضی از فیلم‌هایی که در آن ایفای نقش کردم تا به امروز عبارتند از:

 • شیپور خاموشی، 1981
 • افسانه، 1985
 • رنگ پول، 1987
 • روزهای تندر، 1990
 • دور و دورتر، 1992
 • چشمان کاملا بسته، 1988
 • آسمان وانیلی، 2001
 • آخرین سامورایی، 2003
 • شوالیه و روز، 2010
 • مومیایی 2017

خط قرمزی در زندگی دارید؟

من گیاه خوارم و همچنین مخالف مصرف نوشیدنی‌های الکلی هستم.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

 1. تحصیلات پایین هیچگاه مانعی بر راه رسیدن به موفقیت نیست و بسیاری از افراد همچون تام کروز، به بهترین شکل توانسته‌اند این باور نادرست را کنار گذاشته و با وجود تحصیلات پایین و یا ابتدایی، از مرزهای موفقیت عبور نمایند.
 2. وجود تضادها و موانع هیچگاه سبب توقف ستاره ها و افراد موفق نشده، بلکه به عنوان یک عامل انگیزه دهنده عمل می‌کند. درست مانند تام کروز که فقر هرگز ایشان را متوقف نکرده و توانسته است به بهترین شکل ممکن این فقر را انگیزه‌ای برای رسیدن به موفقیت و ثروت قرار دهد.
 3. بسیاری از افراد تحت تاثیر تبلیغات نادرست سینمایی قرار گرفته و افراد دارای ثروت را افرادی منفی در نظر می‌گیرند، اما تام کروز نیز مانند بسیاری از افراد موفق این باور نادرست را نقض کرده و توانسته است به بهترین شکل ممکن، از ثروت خود برای تبدیل جهان هستی به جایی بهتر برای زندگانی بهره ببرد.
 4. نکته جالب بعدی این است که قانون عمگرایی را به خوبی در زندگی تام کروز می‌توان دید. جایی که ایشان به بهترین شکل ممکن برای خود یک ضرب‌العجل ده ساله تعیین کرده تا در این ده سال به اوج موفقیت دست یابد. او توانست به این ضرب‌العجل خود پایبند باشد و به آن جامه عمل بپوشاند.
 5. بسیار عالی است اگر همچون تام کروز و دیگر افراد موفق، بتوانیم مشاغل و فعالیت‌های مختلفی را تجربه کنیم. این کار سبب خواهد شد تا استعداد خود را بهتر شناسایی کنیم.
 6. تضادی که برای او پیش آمد و مشکلی که برای زانوی تام کروز ایجاد شد، سبب شد تا از مسیر کشتی کج خارج شده و به سمت مسیری هدایت شود که شرایط بسیار مناسب‌تری را برای زندگی ایشان ایجاد نماید. پس می‌توان دریافت بسیاری از تضادهایی که در ظاهر برای ما ناراحت‌کننده هستند، می‌تواند ما را به مسیر بهتری هدایت نماید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×