زندگینامه تیموثی دونالد کوک رئیس اپل

دوستان عزیز:

ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قصد داریم شما را با تیموثی دونالد کوک آشنا کنیم. زندگینامه فوق‌العاده جالب او برای درک بهتر در قالب پرسش و پاسخ به شرح زیر می‌باشد. با ما همراه باشید.

 

لطفا خود را معرفی کنید.

تیموثی دونالد کوک هستم. متولد یکم نوامبر ۱۹۶۰، در موبیل در ایالت آلاباما در آمریکا، در حال حاضر به عنوان مدیر عامل اجرایی و عضو هیئت مدیره شرکت اپل مشغول به فعالیت بوده، به عبارتی رئیس شرکت اپل هستم.

آقای تیموثی دونالد کوک، از خانواده خود بگویید.

دومین پسر خانواده هستم و دو برادر دارم. پدرم دونالد، کارگر کشتی‌سازی و مادرم جرالدین، خانه‌دار است.

تحصیلات خود را کجا گذراندید؟

در دبیرستان رابرتزدیل تحصیل کردم و در سال 1978 به‌عنوان نفر دوم کلاس فارغ‌التحصیل شدم. سپس در دانشگاه آبرن در آلاباما ثبت‌نام کردم و در سال 1982 با لیسانس مهندسی صنایع، فارغ‌التحصیل شدم. در سال 1988 با موفقیت توانستم مدرک کارشناسی ارشد رشته مدیریت بازرگانی را از دانشکده تجارت دانشگاه دوک اخذ کنم. علاوه بر این، موفق به دریافت مدرک فوکوا اسکولار و همچنین اخذ کمک‌تحصیلی فوکوا شدم. این مدرک فقط به 10 درصد برتر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه اهدا می‌شود.

تیموثی دونالد کوک

آقای تیموثی دونالد کوک، پیش از ورود به اپل مشغول به چه کاری بودید؟

بلافاصله پس از پایان تحصیلات تکمیلی، بصورت حرفه‌ای وارد حوزه فناوری رایانه شدم. در سال ۱۹۸۲ فعالیت خود را از شرکت IBM آغاز کردم و به مدت ۱۲ سال یعنی تا سال ۱۹۹۴ در آنجا مشغول بودم. در آنجا پله‌پله پیشرفت کردم تا در سمت مدیرعاملی در شرکت آمریکای شمالی استخدام‌ شدم و مدیریت تولید و توابع توزیع محصولات را برای آن شرکت، در شمال آمریکا و آمریکای لاتین بر عهده گرفتم. 

سپس به عنوان مدیر ارشد عملیاتی در بخش فروش شرکت اینتلیجنت الکترونیکس کار کردم. در سال ۱۹۹۸ به شرکت کامپک آمده و نایب رئیس بخش مواد در آنجا شدم اما تنها 6 ماه در آن شرکت ماندم.

ورودتان به اپل چطور بود؟

در مارس ۱۹۹۸ بود که پس از مصاحبه شغلی با استیو جابز، به اپل پیوستم. شرکت اپل در آن روزها اوضاع خوبی نداشت و همین امر موجب شده بود که حتی دوستانم در خصوص این تصمیم به من هشدار دهند.

در ابتدای ورود به این شرکت، به سمت مدیر ارشد فروش و عملیات جهانی و همچنین رئیس بخش خدمات مشتریان انتخاب شدم. در طی این مدت علاوه بر تلاش برای فروش بیشتر، به مدیریت واحد مکینتاش اپل نیز مشغول بودم. 

در آن دوران تصمیم گرفتم تا تولیدکنندگان قراردادی را جایگزین کارخانه ها نمایم. در نتیجه آنها و همچنین انبارها را بستم و با این عمل توانستم میزان تولید را افزایش دهم. نتیجه این تصمیم من موجب شد که در سال 1998 شرکت اپل از ضرر و زیان خارج شده و به سوددهی برسد.

در سال 2004 بود که استیو جابز برای درمان، به مدت دو ماه در بیمارستان بستری شد و من جانشین موقت در سرپرستی اپل شدم. سال 2005 نقطه عطفی در حضور من در شرکت اپل بود. زیرا با عقد قراردادهایی بلندمدت با شرکت های تولیدکننده فلش مموری و همچنین کاهش هزینه ها و بازاریابی موثرتر برای شرکت، موجب بازگشت مجددا اپل به مسیر موفقیت شدم. 

در سال 2007 که به سمت مدیریت عملیاتی شرکت اپل انتخاب شدم، مصادف بود با معرفی آیفون به جهان. ورود این گوشی به بازار، تحولی عظیم در این حوزه به شمار می رفت.

زمانی که به عنوان ریاست اجرایی اپل انتخاب شدم، همزمان با وخیم تر شدن اوضاع جسمانی استیو جابز بود. من به وی پیشنهاد دادم، بخشی از کبد خود را به او اهدا نمایم اما وی نپذیرفت. 

در ۲۴ اوت ۲۰۱۱، بعد از استعفای استیو جابز، رسماً مدیر عامل جدید شرکت اپل شدم. نخستین مسئولیت من در شرکت اپل، مدیریت عملیات «روزانه» به عنوان نایب رئیس، در این شرکت بود اما مجموع عملکردم در این شرکت موجب شد، که در سال ۲۰۱۲، یک میلیون سهام اپل به من اهدا شد.

آقای تیموثی دونالد کوک، به چه چیزهایی علاقه دارید؟

به ورزش علاقه بسیاری داردم خصوصا ورزش هایی همچون: کوهنوردی، دوچرخه‌سواری و ژیمناستیک

فرد سحرخیزی هستید؟

بله من فعالیت های روزانه ام را هر روز از ساعت ۴:۳۰ صبح شروع می‌کنم.

تیموثی دونالد کوک

آقای تیموثی دونالد کوک، درآمدتان چقدر است؟

مجموع حقوق و پاداش من در سال ۲۰۱۵، در حدود ۱۹ میلیون و ۵۰ هزار دلار آمریکا و در سال ۲۰۱۶، نزدیک به ۸ میلیون و ۷۵۰ هزار دلار بوده ‌است. البته این تمام درآمدم از شرکت اپل نبوده و در سال ۲۰۱۶ بابت فروش سهام خود، مبلغ ۱۳۶ میلیون دلار به دست آوردم. در حال حاضر، کل دارایی من ۷۸۵ میلیون دلار است.

از افتخارات خود بگویید؟

در آوریل ۲۰۱۲ در مجله تایم، به عنوان یکی از ۱۰۰ انسان تأثیرگذار در دنیا معرفی شدم. همچنین از من به عنوان نابغه پشت استیو جابز نیز یاد می‌شود.

 

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×