وبلاگ

زندگینامه نصرت گوکچه سرآشپز معروف ترکی

نصرت گوکچه آشپز مشهور می‌باشد که احتمالا تصاویر او را در دنیای مجازی زیاد دیده‌ایم. پشت این موفقیت و شهرت، زندگی پرفراز و نشیبی نهفته است که در این مقاله به شکل جامعی بیان گردیده است، تا آن را بخوانیم و از نکات جذاب آن بهره ببریم.

 

دوستان عزیز،
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده زندگینامه فوق العاده جالب نصرت گوکچه را به صورت کاملا ابتکاری و برای درک بهتر شما خواننده عزیز به شکل پرسش و پاسخ درآورده ایم. با ما همراه باشید.

 

نصرت گوکچه لطفا خودتان را معرفی نمایید.

نصرت گوکچه هستم که در سال 1983 و در کشور ترکیه متولد شدم.

تحصیلات شما چقدر هست و در کجا درس خواندید؟

آن زمان که من کودک بودم هزینه تحصیلات در کشورم زیاد بود و چون ما وضع مالی خوبی نداشتیم من نتوانستم تحصیلاتم را ادامه دهم و تا کلاس ششم بیشتر نخواندم.

لطفا توضیحی راجع به خانوادتون بدهید؟

ما اصالتا کرد هستیم. پدرم فاک گوکچه کارگر معدن و مادرم نیز فاطما گوکچه بود. ما اصلا اوضاع مالی خوبی نداشتیم و فقیر محسوب می‌شدیم. من سه برادر دیگر به نام اوگور، اوزگور و آرمان داشتم.

مستقیم به سراغ آشپزی رفتید؟

خیر، از سنین کوچکی مجبور شدم برای تامین معاش، کار را شروع کنم و کارم را با ظرف‌شویی در رستوران‌ها شروع کردم.

تبدیل شدن به آنچه که اکنون هستید آسان بود؟

سال‌های زیاد و شبانه‌روز تلاش کردم و در این راه دردسرهای زیادی هم داشتم.

در این بین بود که استعداد خود را پیدا کردید؟

بله، بعد از مدتی کار در رستوران‌ها متوجه شدم من دقیقا باید در همین محیط باشم، چون واقعا از کار در رستوران و درست کردن غذاهای مختلف لذت می‌بردم.

برای یادگیری هنر آشپزی چه کردید؟

برای آشنایی با فضاهای مختلف حاضر شدم مدتی به کشورهای دیگر جهان بروم و حتی رایگان در رستوران‌های دیگر کار کنم. سال 2009 سالی بود که به منظور کسب دانش بین المللی در مورد صنعت گوشت به بوئنوس آیرس، آرژانتین سفر کردم.

آیا برای آینده خود تصوری نیز داشتید؟

بله، از همان دوران نوجوانی و جوانی همیشه رویای رستوران زدن در ذهنم بود. هر وقت به آن فکر می‌کردم خودم را صاحب یک رستوران بزرگ می‌دیدم که معروفیت زیادی دارم. به همین دلیل بود که تمام تلاشم را کردم و پول‌هایم را پس‌انداز کردم.

چه زمانی تصمیم به افتتاح رستوران خود گرفتید؟

در سال 2010 که به ترکیه برگشتم با کوله‌باری از تجربه آشپزی کردن در رستوران‌های مختلف، تصمیم به افتتاح رستوران در استانبول گرفتم. رستوران را تاسیس کردم و سعی کردم آن را با روش‌های متفاوت خودم و با تلاش و سخت‌کوشی بچرخانم.رستورانی که فقط هشت میز و 10 کارمند داشت.

چگونه رستوران خود را توسعه دادید؟

یک تاجر ترک به نام فریت ساهنک برای صرف غذا به آنجا رفت و تحت تأثیر کل سازمان قرار گرفت. ساهنک در کسب و کار نوپا سرمایه گذاری کرد و از این طریق به من سرمایه زیادی داد، که برای راه اندازی رستوران های بیشتری در مکان هایی از جمله آنکارا دوحه و دبی استفاده شد.

برند شما چیست نصرت گوکچه؟

من گوشت‌های بزرگ را به روش متفاوتی که با کار کردن در قصابی بلد شده‌ام، تکه تکه می‌کنم. سپس آرنجم را خم می‌کنم و انگشتانم را مثل زمانی که یک مار کبری بلند می‌شود، می‌گیرم و دانه‌های نمک را روی گوشت‌ها می‌پاشم.

پس این برند بود که به شهرت شما افزود؟

بله، همه تقریبا مرا با این کارم می‌شناسد و در کل دنیا همه این حرکت را با اسم من انجام می‌دهند. در واقع برند اصلی من همین است و ابتدا در اینستاگرامم نیز با همین روشم معروف شدم. همچنین علت بعدی معروفیتم استایل متفاوت من است. من اصولا یک عینک آفتابی گرد، تی‌شرت سفید، شلوار مشکی و یک مدل خاص ریش دارم. خیلی از افراد  غیر از مدل نمک پاشیدنم از استایل من هم الگو گرفتند.

معنی اسمی که روی رستوران‌های شما نوشته می‌شود چیست؟

نام رستوران‌ها و کبابی‌ها را از نام خودم گرفتم. اسم من نصرت گوکچه، Nusret به معنی پیروزی و همچنین واژه کوتاه et در زبان ترکی به معنای گوشت است. ما ترکیب آن‌ها را به صورت Nusr-Et می‌نویسیم. تا هم اسم خودم و هم اسم گوشت در آن باشد.

پروسه رستوران‌گردانی شما به چه شکل است؟

تمام تلاشم را کردم و رستوران کوچکم را تبدیل به رستورانی بزرگ کردم. بعد از آن در دبی یک رستوران دیگر و سپس در ابوظبی سومین رستوران را زدم. همیشه سعی کردم با روی خوش و خودم از مشتریانم پذیرایی کنم و تواضع و فروتنی را حفظ کنم.

این رفتارها و پروسه خاص کارتان، چه سودی داشت؟

آشپزی فوق‌العاده و همین رفتارهایم باعث شد رستوران‌های من خیلی سریع به شهرت برسند. توانستم با تلاش فراوان و البته معروفیتم 6 شعبه دیگر در ترکیه تاسیس کنم. همیشه سعی کردم به سخت‌کوشی ادامه دهم و حس عالی‌ای که از آشپزی می‌گیرم را به مشتریانم نیز منتقل کنم.

در تهیه مواد اولیه حساسیت دارید؟

بله، بسیار زیاد، زیرا همیشه سعی کردم بهترین و تازه‌ترین گوشت را تهیه کنم تا غذای سالم به مشتریانم بدهم و به اعتمادشان پاسخ درستی بدهم. حتی در این راه سعی کردم گاوهایی را خودم پرورش دهم تا از نحوه خوراک و پرورش آن‌ها نیز مطمئن باشم.

اسم مستعار شما که با آن معروف هستید چیست؟

بخاطر نحوه نمک ریختنم مرا به اسم سالت ‌بی معروف کرده‌اند.

در کنار آشپزی چه کارهای دیگری می‌کنید؟

اصولا ورزش‌های مختلف می‌کنم تا قدرت برای کار کردن داشته باشم. بوکس یکی از ورزش‌هایی است که به آن علاقه دارم. در واقع همیشه هم مواظبم تا وزنم نرمال باشد. از طناب پریدن، طناب زدن و هر چیزی که باعث تحریک عضلاتم می‌شود لذت می‌برم.

افراد مشهور هم به رستوران‌های شما می‌آیند؟

بله، بسیاری از افراد مشهور، از جمله لئوناردو دی کاپریو، به استیک‌خانه Nusr-Et Gocke در ابوظبی آمدند. من هم شخصاً با استیک از آنها پذیرایی می‌کنم و نمک پاشیدن تئاتری به ظاهر جاودانه را اجرا می‌کنم.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. نصرت گوکچه برای رسیدن به این سطح از شهرت، موفقیت و ثروت، هیچ مدرک تحصیلی تاپ و عالی نداشت، اما موضوع مهمتری تحت عنوان علاقه، استعداد، پشتکار و صبر را داشت، موضوعاتی که بسیار مهمتر از مدرک عالی هستند. پس پیش از آن که همه چیز را در گرو یک مدرک آکادمیک بدانیم، لازم است استعداد خود را شناسایی نماییم و به دنبال استعداد خود برویم.
  2. تجسم کمک بسیار زیادی به ما می‌کند. تجسم خلاق در بسیاری از افراد موفق رخ داده. زمانی که ما پیوسته به یک موضوع فکر می‌کنیم، خواسته و ناخواسته به سمت آن حرکت می‌کنیم. نصرت گوکچه در اوج فقر، در ذهنش رستورانی بزرگ را متصور می‌شود، اما در راستای همین تصور ذهنی گام برداشته و کارهای سخت و متنوعی در زمینه هدف خود انجام می‌دهد.
  3. زمانی که ما با جدیت، در یک زمینه حرکت کنیم، بدون شک جهان هستی نیز پاسخی در همان جهت به ما خواهد داد. نصرت گوکچه برای دست یابی به یک رستوران بزرگ، تلاش بسیاری کرد و در مسیر مورد نظر خود گام برداشت، جهان هستی نیز به همین شکل، گزینه‌های مناسب با خواسته او را در مسیر او قرار می‌دهد و با قرار دادن یک سرمایه‌گذار در همان رستوران کوچک، او را به آرزوهایش نزدیک و نزدیک‌تر می‌کند.
  4. سختکوشی در مسیر موفقیت نصرت گوکچه به خوبی قابل مشاهده است، ایشان در این مسیر سختکوشی بسیار زیادی را از خود نشان می‌دهد. اما نکته جالب این که ما درخصوص ایشان از واژه سختکوشی استفاده می‌کنیم، درحالی که احتمالا این مسیر برای نصرت سخت نبوده و لذتبخش هم بوده است، چرا که ایشان این مسیر را با لذت و علاقه پشت سر گذاشته است.
  5. نصرت هیچ حمایتی از جانب والدین خود نداشته، اما ایشان ثابت می‌کند که هر شخص، خودش برای خودش کافی بوده و بدون حمایت والدین و نزدیکان نیز می‌توان به مراتب بالای موفقیت رسید.
  6. نصرت گوکچه با وجود فقر و تضادهای زیاد، خیلی خوب از پس همه مشکلات برآمده و قانون تکامل را به بهترین شکل ممکن طی کرده است و توانسته به آن چیزی که در ذهن داشته است برسد. که نشان از اراده قوی ایشان دارد.
  7. ما برای رسیدن به موفقیت، باید هزینه‌ای را نیز پرداخت کنیم. نصرت گوکچه با کار کردن‌هایی که در رستوران‌های مختلف داشته است، این هزینه را پرداخت کرده است.
  8. از دیگر عواملی که سبب شهرت این فرد شده است، خلاقیت ایشان است. علاوه بر خلاقیت، درستکاری و صداقت در عمل ایشان می‌تواند عامل دیگری بر موفقیت این شخص باشد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×