وبلاگ

زندگینامه محمد صلاح ستاره مصری فوتبال

زندگینامه محمد صلاح

دوستان عزیز:
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قصد داریم شما را با محمد صلاح آشنا کنیم. زندگینامه فوق‌العاده جالب او برای درک بهتر در قالب پرسش و پاسخ به شرح زیر می‌باشد. با ما همراه باشید.

 

لطفا خودتان را معرفی نمایید.

محمد صلاح حامد محروس غالی هستم، متولد 15 ژوئن 1992 در روستای تجریج کشور مصر که در عرصه فوتبال ملی و باشگاهی به موفقیت‌های زیادی دست یافته ام.

در خصوص خانواده خود بگویید.

خانواده من، خانواده‌ای معمولی بود. آن‌ها مانند بسیاری از خانواده‌ها، دوست داشتند درس بخوانم و از این طریق به جایگاه شغلی و اجتماعی برسم، اما من اصلا علاقه‌ای به درس و دانش‌آموز خوب بودن نداشتم و علاقه اصلی من فوتبال بود.

ار ابتدا در خط حمله بازی کردید؟

خیر، در ابتدا در پست مدافع چپ بازی می‌کردم. ولی مهارت و گلزنی پای چپم ثابث کرد جای من در خط حمله است. پستی که درخشش در اون مسیرم را برای راه یابی به اروپا باز کرد.

هیچگاه سعی نکردید فوتبال و درس را با یکدیگر پیش ببرید؟

بله سعی کردم، همواره در تلاش بودم تا یک تعادل بین زندگی ورزشی و تحصیلی خود ایجاد کنم، اما واقعیت این بود که همیشه فوتبال نسبت به درس برایم ارجحیت داشت.

رفتار خانواده در قبال این علاقه به چه صورت بود؟

خب من در آن زمان به مشاغل پاره وقت مشغول می‌شدم، آنقدر به فوتبال علاقه داشتم که یا فوتبال را زیاد تماشا می‌کردم و یا برای بازی فوتبال، از کار پاره وقت خودم فرار می‌کردم. این دلیل بر این شد که همیشه از جانب والدینم مورد سرزنش واقع می‌شدم.

چه زمانی به نقطه امن زندگی خود رسیدید؟

این سرزنش‌ها، سختی‌ها و اتفاقات موجود در نوجوانی و کودکی، تقریبا تا زمانی که به تیم جوانان المکلون وارد شدم تا به نوعی دنیای حرفه‌ای فوتبال را تجربه نمایم، ادامه دار بود. اما باز هم همه چیز خوب نبود. من برای بازی در این تیم و حضور در آکادمی، 5 بار اتوبوس عوض می‌کردم. در نهایت هم زمانی که 18 سال سن داشتم، اولین قرارداد باشگاهی را تجربه کردم و در سال 2010 خود را به سطح بزرگسالان رساندم.

پس از آن چه شد؟ به یک تیم بزرگ رسیدید؟

خیر، حضور من در تیم‌های مطرح، پله پله بود. در سال 2012 بود که با بازل به مدت چهار سال قرارداد بستم.

در بازل به خوبی جا افتادید و درخشیدید؟

در ابتدا که وارد تیم بازل شدم، با مخالفت سرسخت مدیر فنی باشگاه روبرو بودم. او اصلا اعتقادی به من نداشت و از این انتقال ناراحت بود.
اما خب، تمام تلاشم را کردم و با درخشش در دیدار مقابل تاتنهام و گلزنی در برابر این تیم، بازل سوئیس را راهی مرحله بعد لیگ اروپا کردم تا تنها با گذشت یک هفته از آن انتقال، بازل سوئیس به قدرت بازی من پی ببرد. حتی در نیمه نهایی که به چلسی باختیم، بازهم برای بازل گلزنی کردم و این موضوع بود که سبب محکم شدن جایگاهم در ترکیب بازل گردید.

درخشش‌ها ادامه دار بود؟ نتیجه این درخشش چه بود؟

بله، در مدت دو فصل حضورم در تیم بازل، به خوبی درخشیدم، حتی در دومین حضورم در لیگ قهرمانان، رفت و برگشت در مقابل چلسی گلزنی کردم و همین موضوع و این درخشش سبب شد تا مدیران چلسی، من را به خدمت بگیرند.
درست در 2014 بود که با قراردادی 11 میلیون پوندی به این باشگاه آبی‌پوش لندنی پیوستم.

این انتقال برای شما رکوردهایی را نیز به همراه داشت.

بله، دو رکورد از این انتقال کسب کردم. عنوان گرانترین بازیکن تاریخ مصر و اولین بازیکن مصری باشگاه بزرگ چلسی.

در مسیر پیشرفت و زمان حضور در چلسی، دائم در حال صعود بودید؟

قطعا خیر، هر بازیکنی فراز و نشیب دارد و مهم ناامید نشدن است. من برای این تیم در یک فصل حضور، کمتر از 7 بازی انجام دادم که این موضوع سبب شد به صورت توافقی از چلسی جدا شوم. این اتفاق بسیار ناامیدکننده بود و خیلی از خوشبین‌ترین هواداران نیز توقع بازگشت دوباره من به لیگ جزیره (انگلیس) را نداشتند.

دوران پس از افت شدید چگونه سپری شد و مقصد بعدی شما کدام باشگاه بود؟

در سال 2015 بود که راهی تیم فیورنتینا ایتالیا شدم و سه هفته طوفانی را پشت سر گذاشتم. در دیدار اول به صورت یار ذخیره به میدان رفتم، اما درخشش در همین زمان کم سبب شد تا سرمربی تیم را مجاب کنم که در دیدار دوم، من را به صورت فیکس در ترکیب قرار دهد.

پس از آن حضور ناامید کننده در چلسی، دوباره برگشتید؟

بله، حضورم در فیورنتینا در همان ابتدا، سبب بردهای پیاپی شد. تا جایی که در مسابقات حذفی ایتالیا، در مقابل یوونتوس بزرگ دو گل به ثمر رساندم و در همین چند ماه، محبوبترین بازیکن تیمم لقب بگیرم.

درخشش شما را به تیم بزرگتری رساند؟

بله، من که در زمان ضعف و نیمکت‌نشینی در چلسی بودم، حال با درخشش در فیورنتینا، این باشگاه را مجاب کردم تا من را نگه دارد و خواهان من باشد. اما من در پایان فصل پیشنهاد این تیم را رد کردم و به تیم مطرح رم که تیم مورد علاقه من در دوران کودکی و از بزرگترین باشگاه‌های جهان بود کوچ کردم.

درخشش در رم، دوباره شما را به لیگ جزیره رساند؟

بله، در فصل 2015-2016 به شکلی قرضی به رم رفتم و حاصل 34 بازی در این تیمف 14 گل بود و این درخشش من را سربلند و امیدوارتر از همیشه به لیگ جزیره رساند. بازگشتی که دیگر به راحتی آن را از دست نمی‌دادم.

پس از رم به چه تیمی پیوستید؟

بعد از حضور در رم، با قراردادی عازم لیورپول شدم و بازهم رکوردی در تاریخ پرداختی لیورپول بر جای گذاشتم. اما اینبار درخشش در بازی‌های مختلف لیگ جزیره، من را خریدی بزرگ برای یورگن کلوپ قرار داد. حتی در فصل بعد حضورم در لیورپول، آقای گلی لیگ جزیره را جشن گرفتم و به شکلی معجزه‌آسا، از سقوط در چلسی، به پادشاهی در لیورپول رسیدم.

سابقه بازی ملی نیز دارید؟

بله، تاکنون در رده‌های مختلف تیم ملی مصر حضور داشتم و در 74 دیدار برای تیم ملی کشورم 46 گل نیز به ثمر رسانده‌ام.

ازدواج کرده‌اید؟

بله، در سال 2013 با مگی در روستای محل تولدم ازدواج کردم و در این جشن تمام روستا را دعوت کردم. اکنون نیز دختری به نام مکه دارم.

چه افتخاراتی کسب کردید؟

بازل:

سوپر لیگ فوتبال سوئیس: ۱۳–۲۰۱۲

جام حذفی فوتبال سوئیس نایب قهرمان: ۱۳–۲۰۱۲

لیورپول:

لیگ برتر فوتبال انگلستان قهرمان: ۲۰–۲۰۱۹

لیگ قهرمانان اروپا نایب قهرمان: ۱۸–۲۰۱۷

لیگ قهرمانان اروپا قهرمان:۲۰۱۹

سوپر جام اروپا قهرمان :۲۰۱۹

جام باشگاه‌های فوتبال جهان قهرمان: ۲۰۱۹

مصر:

جام ملت‌های آفریقا نایب قهرمان: ۲۰۱۷

فردی:

بازیکن فصل رم: ۱۶–۲۰۱۵

بازیکن فوتبال سال آفریقا: ۲۰۱۷

بازیکن سال پی‌اف‌ای: ۱۸–۲۰۱۷

کفش طلای لیگ برتر فوتبال انگلستان: ۲۰۱۷–۱۸، ۲۰۱۸–۱۹

بازیکن فصل لیگ برتر انگلستان: ۱۸–۲۰۱۷

تیم سال پی‌اف‌ای: لیگ برتر ۱۸–۲۰۱۷

بهترین بازیکن سال باشگاه لیورپول: ۱۸–۲۰۱۷

ترکیب فصل لیگ قهرمانان اروپا: ۱۸–۲۰۱۷

بازیکن فوتبال سال آفریقا ۲۰۱۸

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×