وبلاگ

زندگینامه مایکل فلپس قهرمان و اسطوره شنا

دوستان عزیز:
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قصد داریم شما را با مایکل فلپس آشنا کنیم. زندگینامه فوق‌العاده جالب او برای درک بهتر در قالب پرسش و پاسخ به شرح زیر می‌باشد. با ما همراه باشید.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید.

من مایکل فلپس هستم متولد 30 ژوئن 1985 در کشور آمریکا و ایالت مریلند این کشور که در عرصه شنا و مسابقات بزرگ بین المللی و المپیک، به موفقیت‌های بی‌شماری دست یافته‌ام.

از خانواده خود بگویید.

نام پدر من فرد است که به عنوان یک پلیس فعالیت دارد و مادرم نیز دِبی است و مدیریت مدرسه را برعهده دارد. من در خانواده‌‍ای 5 نفره متولد شدم و 2 خواهر بزرگتر از خودم نیز دارم که به مانند من در رشته شنا فعالیت دارند.

چرا شنا را انتخاب کردید؟

همیشه خواهران من، برای فرار از دعواهای موجود در منزل که بیشتر بین پدر و مادرم رخ می‌داد، به استخر و ورزش شنا پناهنده می‌شدند. آن‌ها من را نیز همراه با خود می‌بردند و من در این بین به ورزش شنا علاقه‌مند شدم.

هیچگاه از این ورزش ترسیده‌اید؟

خب شاید قبلا گفته باشم که من در ورزش شنا، ابتدا مهارت شنای کرال پشت را به خوبی یاد گرفتم و دلیل این موضوع، این بود که از فرو بردن صورت خود در آب به شدت ترس داشتم.

جدال در میان خانواده شما به شما  لطمه زد؟

قطعا این جدال‌ها که در سال 1994 و درست زمانی که 7 سال سن داشتم به جدایی ختم شد و مادرم سرپرستی من و خواهرانم را بر عهده گرفت، برای من گران تمام شد. رابطه من با مادرم اما بسیار خوب است.

درس و مدرسه برای شما چگونه سپری شد؟

در آن زمان که سن کمتری داشتم، جنب و جوش و شیطنت‌های زیادی زندگی من را فرا گرفته بود و اجازه نمی‌داد بر روی درس و مشقم توجه و تمرکز کافی را داشته باشم. همین موضوع نیز سبب شد تا زمانی که 9 سال سن داشتم، با توجه به اختلالات بیش فعالی و کمبود توجه، روزانه قرص و دارو مصرف کنم.

مصرف قرص و دارو برایتان سخت بود؟

بیشتر از اینکه خود مصرف این قرص سخت باشد، برایم خجالت‌آور بود، چرا که بهیار مدرسه، در زمان صرف ناهار این قرص و دارو را به من می‌داد و این کار بسیار مرا خجالت‌‎زده می‌نمود. ولی خب، مهم این بود که توانستم بر روی درس خود تمرکز کنم.

مصرف این داروها تا چه زمانی ادامه داشت.

تا سن 12 سالگی من دارو را مصرف کردم و درست در همین سن تصمیم گرفتم دیگر قرص نخورم و آرامش خود را در آب‌ها پیدا کنم و به آن دست یابم. این مهمترین تصمیم زندگی من بود چرا که این تصمیم و جایگزین کردن فعالیت بدنی و ورزش به جای دارو، از من این قهرمان شنا را ساخت.

چه کسی بیشترین و بزرگترین کمک را به شما کرد؟

نخستین مربی یعنی “باب بومن” کسی بود که با در نظر گرفتن تمرینات ورزشی خاص و رژیم غذایی مناسب، من را به سمت قهرمان شدن هدایت کرد. در واقع یکی از بزرگترین شانس هایی که در زندگی نصیبم شد، تمرین در کنار یک مربی فوق العاده مانند باب بومن است و هرگز با مربی دیگری تمرین نمی کنم.

اولین فعالیت حرفه‌ای شما با مدال همراه بود؟

خیر، زمانی که 15 سال سن داشتم، جوانترین عضو کاروان المپیکی آمریکا در سال 2000 و در سیدنی قرار گرفتم که افتخاری بزرگ بود اما با مدال همراه نشد. در این سال در شنای 200 متر قورباغه عنوان پنجم را از آنِ خود کردم.

اولین مدالی که دشت کردید چگونه رقم خورد؟

درست یک سال پس از المپیک و در سال 2001 بود که در همان رشته توانستم قهرمان جهان شوم و ضمن این قهرمانی، رکورد جهانی را نیز بهبود ببخشم. کسی تا به حال نتوانسته در این سن این رکورد را جابجا کند. این سال مسیر افسانه‌ای شدن را برای من در بر داشت که سبب شد هر ساله طعم شیرین چندین قهرمانی را بچشم.

استارت موفقیت‌های بزرگترین رویداد ورزشی جهان یعنی المپیک چه زمانی خورد؟

درست در دور بعدی المپیک یعنی در سال 2004 و در سن 19 سالگی بود که توانستم 6 مدال طلا و 2 برنز را کسب کنم و به اولین ورزشکار آمریکایی تبدیل شوم که این تعداد مدال را تنها و تنها در یک دوره از المپیک از آنِ خود می‌کند.

این موفقیت عظیم روحیه جاه‌طلبی شما را سیر کرد؟

خیر، من به این هم قانع نشدم و درست در دوران المپیک 2008 پکن بود که 8 مدال طلا را تنها در همین دوره از مسابقات از آنِ خود نمودم و اسطوره‌ی افسانه‌ای در میان مردم جهان شدم.

خاصیت بدنی و فیزیکی خاصی دارید؟

بله، در واقع موفقیتم را تا حدودی نیز مدیون ساختار بدنی خود هستم. اگر دو دست خود را باز کنم، طول آن معادل 201 سانتی‌متر بوده که 8 سانتی‌متر از قدم بیشتر است.

از فعالیت‌‎های دیگر خود بگویید.

در المپیک 2008 که 8 مدال قهرمانی داشتم، به سبب سرعت زیادی که داشتم، علاوه بر جایزه اصلی، یک میلیون دلار دیگر نیز دریافت نمودم که کل مبلغ را صرف ساخت “موسسه مایکل فلپس” که مکانی برای ارتقاء سبک زندگی و رشد رشته شنا بود کردم.

سال 2010 نیز برنامه‌هایی برای اعضای باشگاهم ارائه کردم که بیشتر در زمینه اهمیت سلامت و فعالیت کودکان و خصوصا افزایش تمرکز آن ها به سمت رشته شنا بود.

رکورد دیگری مانده که نگفته باشید؟

بله، در سال 2012 و المپیک لندن توانستم مجموعاََ 6 مدال دریافت کنم که سبب شد تا رکورد بیشترین مدال المپیک را با 22 مدال کسب از آنِ خود نمایم.

به صورت کلی چه مدال‌هایی در المپیک کسب نمودید؟

تقریبا در هر المپیک چندین مدال کسب کرده ام:

۲۰۰۴ المپیک آتن:شنا ۱۰۰ متر پروانه – طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن:شنا ۲۰۰ متر پروانه – طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن:شنا ۲۰۰ متر مختلط طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن:شنا ۴۰۰ متر مختلط طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن:شنا ۲۰۰×۴ متر آزاد طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن:شنا ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن:شنا ۲۰۰ متر آزاد برنز

۲۰۰۴ المپیک آتن:شنا ۱۰۰×۴ متر آزاد برنز

۲۰۰8 المپیک پکن:شنا ۲۰۰ متر آزاد طلا

۲۰۰8 المپیک پکن:شنا ۱۰۰ متر پروانه طلا

۲۰۰8 المپیک پکن:شنا ۲۰۰ متر پروانه طلا

۲۰۰8 المپیک پکن:شنا ۲۰۰ متر مختلط طلا

۲۰۰8 المپیک پکن:شنا ۴۰۰ متر مختلط مایکل فلپسطلا

۲۰۰8 المپیک پکن:شنا ۱۰۰×۴ متر آزاد طلا

۲۰۰8 المپیک پکن:شنا ۲۰۰×۴ متر آزاد طلا

۲۰۰8 المپیک پکن:شنا ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا

2012 المپیک لندن:شنا ۲۰۰×۴ متر آزاد طلا

2012 المپیک لندن:شنا ۲۰۰ متر مختلط طلا

2012 المپیک لندن:شنا ۱۰۰ متر پروانه طلا

2012 المپیک لندن:شنا ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا

2012 المپیک لندن:شنا ۲۰۰ متر پروانه نقره

2012 المپیک لندن:شنا۱۰۰×۴ متر آزاد نقره

2016 المپیک ريو:شنا ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا

2016 المپیک ريو:شنا ۲۰۰ متر پروانه طلا

2016 المپیک ريو:شنا ۲۰۰×۴ متر طلا

2016 المپیک ريو:شنا ۲۰۰ متر کرال سینه طلا

مدال‌های قهرمانی زیادی نیز در مسابقات جهانی کسب کردید، آن‌ها را به خاطر دارید؟

بله تعداد این مدال ها هم کم نیستند و بیشتر طلا هستد.

فوکوکا ۲۰۰۱: ۲۰۰ متر پروانه طلا
بارسلونا ۲۰۰۳: ۲۰۰ متر پروانه طلا
بارسلونا ۲۰۰۳: ۲۰۰ متر مختلط طلا
بارسلونا ۲۰۰۳: ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا
بارسلونا ۲۰۰۳: ۱۰۰ متر پروانه نقره
بارسلونا ۲۰۰۳ ۲۰۰×۴ متر آزاد نقره
مونترئال ۲۰۰۵: ۲۰۰ متر آزاد طلا
مونترئال ۲۰۰۵: ۲۰۰ متر مختلط طلا
مونترئال ۲۰۰۵: ۱۰۰×۴ متر آزاد طلا
مونترئال ۲۰۰۵: ۲۰۰×۴ متر آزاد طلا
مونترئال ۲۰۰۵: ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا
مونترئال ۲۰۰۵: ۱۰۰ متر پروانه نقره
ملبورن ۲۰۰۷: ۲۰۰ متر آزاد طلا
ملبورن ۲۰۰۷: ۱۰۰ متر پروانه طلا
ملبورن ۲۰۰۷: ۲۰۰ متر پروانه طلا
ملبورن ۲۰۰۷: ۲۰۰ متر مختلط طلا
ملبورن ۲۰۰۷: ۴۰۰ متر مختلط طلا
ملبورن ۲۰۰۷: ۱۰۰×۴ متر آزاد طلا
ملبورن ۲۰۰۷ ۲۰۰×۴ متر آزاد طلا

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. یکی از درس‌های مهمی که می‌توان از زندگی این اسطوره گرفت این است که او و خواهرانش، تهدیدها را تبدیل به فرصت کرده و به جای شرکت در مجادلات خانوادگی، خود را سرگرم کارهایی کرده‌اند که به آن علاقه داشته و بسیار برای آن‌ها مفید بوده است.
  2. دومین درسی که می‌توان از زندگی مایکل فلپس گرفت این موضوع است که اگر چه او در زندگی شخصی مشکلات زیادی داشته و مهمترین آن جدایی پدر و مادر وی از یکدیگر بوده است، اما این موضوع دلیل بر توقف او نشده و مایکل فلپس توانسته با غلبه بر همه‌ی این مشکلات، به خوبی راه موفقیت و جاودانه شدن را بیابد.
  3.  تجسم خلاق از مواردی است که در مقالات ذهنت را تربیت کن به شکلی جامع مورد بررسی قرار گرفته است. مایکل فلپس توانست با این کار و این تجسم که آب به او آرامش می‌دهد، به خوبی با این موضوع ارتباط برقرار کرده و درمان و آرامش خود را نیز در آب ببیند.
  4. توجه به نکات مثبت یکی از ویژگی‌های خوب مایکل فلپس است که ما می‌توانیم از آن درس بگیریم. درست در قسمتی از این زندگینامه، مایکل فلپس از دریافت دارو خجالت می‌کشد، اما عنوان می‌کند که با این وجود خوشحال است که توانسته با دریافت دارو توجه خود را به درس جلب کند و روی آن تمرکز نماید.
  5. شاید بسیاری از ما زمانی که به موفقیتی دست یافتیم، در همان جا ماندگار می‌شویم و راه موفقیت را تمام شده می‌دانیم. کسب 6 مدال طلا و 2 برنز در یک دوره از المپیک توسط جوانی 19 ساله شگفت انگیز است. اما مایکل این را پایان راه ندانست و در دور بعدی به شکلی باورنکردنی تمام 8 مدال طلا را از آن خود کرد و با روحیه‌ای خستگی ناپذیر به این مهم دست یافت.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×