وبلاگ

زندگینامه حسن یزدانی قهرمان محبوب کشتی ایران

زندگینامه حسن یزدانی قهرمان محبوب کشتی ایران

حسن یزدانی کشتی‌گیر و پهلوان موفقی می‌باشد که نام او، برای بسیاری از ورزش‌دوستان و مردم ایران آشنا بوده و رقابت‌های جذاب و پرشور او را به خاطر داریم. در این مقاله زندگینامه جذاب این ورزشکار بزرگ ایرانی مطرح گردیده است و به‌منظور هرچه بهتر مفید واقع شدن تجربیات ایشان، مهمترین نکات و باورهای موجود در زندگی این شخصیت موفق نیز بیان گردیده است.

 

دوستان عزیز،
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده زندگینامه فوق العاده جالب حسن یزدانی را به صورت کاملا ابتکاری و برای درک بهتر شما خواننده عزیز به شکل پرسش و پاسخ درآورده ایم. با ما همراه باشید.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید. 

حسن یزدانی هستم، متولد 5 دی‌ماه 1373 در شهر زیبای جویبار و استان مازندران که افتخارات متعددی در ورزش کشتی و در عرصه داخلی و بین‌المللی کسب کردم.

آقای حسن یزدانی متولد خود جویبار هستید؟

خیر، در روستای لپوصحرا واقع در این شهرستان متولد شدم.

درخصوص خانواده خود برای ما بگویید!

خانواده‌ی من نسبتاََ پرجمعیت بوده و من سومین فرزند از این خانواده شش نفره هستم و درواقع چهار برادر هستیم.
پدرم کشاورز هستند و در مسابقات کشتی سنتی نیز شرکت می‌کرد.

شما نیز در این مسابقات سنتی کشتی گرفتید؟

خب بله، در همان دوران کودکی، با برادرهایم و در منزل کشتی می‌گرفتم. به همین سبب یک یا دوبار نیز در مسابقات سنتی لوچو به رقابت پرداختم.

چه زمانی فعالیت کشتی را رسماََ آغاز کردید حسن یزدانی ؟

زمانی که یازده سال سن داشتم، به فعالیت در کشتی پرداختم.

این فعالیت به چه شکلی آغاز شد؟

در ابتدای فعالیتم، در رده‌ نونهالان و زیر نظر جناب آقای امید اسماعیل‌پور به تمرین پرداختم. پس از آن نیز به رده نوجوانان رفتم و کمی جدی‌تر و حرفه‌ای‌تر زیر نظر همت مسلمی به تمرین پرداختم.
مدتی بعد نیز در رده جوانان و زیر نظر حسین نقیبی و در باشگاه کشتی جویبار این رشته را دنبال کردم.

هیچگاه به کنار گذاشتن کشتی فکر کرده‌اید؟

بله، تنها 6 ماه پس از شروع کشتی قصد داشتم این ورزش را کنار بگذارم.

چه شد که همچنان آن را دنبال کردید آقای حسن یزدانی ؟

اصرار پدرم باعث شد تا در مسابقات استانی مازندران شرکت کرده و به مقام دوم دست یابم. همین موضوع سبب شد تا بسیار انگیزه بگیرم و فعالیت در این رشته را ادامه دهم.

دید مردم شهر شما به کشتی چگونه است؟

هم شهری هایم برای قهرمانان احترام بسیاری قائل هستند و علاقه بسیاری به ورزش کشتی دارند.

هدف شما از دنبال کردن ورزش کشتی چیست؟

از همان روزهای ابتدایی که کشتی را شروع کردم، با این هدف کشتی را به صورت حرفه ای دنبال کردم که به بالاترین مقام در ورزش برسم.

در کنار ورزش، تحصیلات را نیز ادامه دادید؟

بله، بنده  در کارشناسی رشته مدیریت تحصیل کرده‌ام.

حسن یزدانی افتخارات شما از چه زمانی آغاز شد؟

در همان سال‌های نوجوانی و در سال 2011 بود که به عضویت تیم ملی نوجوانان درآمدم و در همان سال در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا شرکت کردم و موفق به کسب مدال برنز وزن 50 کیلوگرم شدم.
تنها 19 روز پس از پایان این رقابت‌ها، اینبار در مسابقات کشتی قهرمانی نوجوانان جهان به رقابت پرداختم که حاصل آن مدال نقره‌ این مسابقات بود.

در ادامه نیز این قهرمانی ها تکرار شد؟

بله، اما در رده جوانان. سال 2013 بود که در قهرمانی جوانان ایران به عنوان نماینده‌ای از مازندران شرکت کردم و جایگاه دوم وزن 60 کیلوگرم را تصاحب کردم.
دقیقا یک سال بعد و در 2014 بود که در وزن 66 کیلوگرم به رقابت پرداختم و طلای این رقابت‌ها را کسب کردم.

گوش‌های شکسته نشان می‌دهد که کشتی ورزشی سخت است!

بله، ورزش کشتی به هیچ وجه ورزشی نیست که در آن سلامتی باشد و در کشتی می تواند تمام اتفاقات پیش بیاید و مصدومیت‌هایی از جمله شکستگی دست و پا و شکستگی های ابرو در کشتی وجود دارد و می توان گفت یک امر طبیعی است.

حسن یزدانی از قهرمانی در المپیک بگویید! چه سالی قهرمان المپیک شدید؟

سال 2016 بود که در المپیک 2016 ریو و در وزن 74 کیلوگرم شرکت کردم.
در نخستین دیدار به رقابت با کاستلی اهل کشور هائیتی پرداختم و 10 بر هیچ او را شکست دادم، در مرحله بعد نیز دمیرتاش ترکیه‌ای را 7 بر صفر شکست دادم و نیمه‌نهایی را نیز با پیروزی 10 بر صفر مقابل یوسربایف قزاقستانی پشت سر گذاشتم.
در ادامه نیز در دیدار پایانی به مصاف انور گدویف از روسیه رفتم.

از آن کامبک تاریخی بگویید!

در دیدار فینال که به رقابت با ورزشکار روس پرداختم، ابتدا 6 بر هیچ از این حریف سرسخت عقب بودم، اما با یاری خدا این اختلاف امتیاز را جبران کردم و نتیجه 6 بر 6 مساوی شد.
با توجه به اینکه در نتیجه‌ی تساوی، کسب‌کننده امتیاز آخر پیروز است، توانستم به مقام اول رقابت‌های المپیک برسم و تاریخ‌ساز شوم.

چرا این مدال برای ایران تاریخی شد؟

به این دلیل که با این پیروزی، ایران پس از 16 سال باز هم صاحب مدال طلای المپیک در رقابت‌های کشتی آزاد شد.
پیش از من در سال 2000 آقای علیرضا دبیر به این مدال ارزشمند دست یافته بود.

افتخارات در المپک 2021 توکیو تکرار شد آقای حسن یزدانی ؟

این المپیک شکست تلخی برای من داشت و از دستیابی به طلای المپیک باز ماندم.
در این سال من با شاپیف ازبکستانی، ریچموث سوئیسی و نایفورنوف روسی به رقابت پرداختم و با شکست آن‌ها، به فینال رقابت‌ها رسیدم! فینال حساس در رقابت با تیلور آمریکایی برگزار شد که از وی شکست خوردم و به مدال نقره رسیدم.

پس از این شکست چه حسی داشتید؟

شکست برای هر انسانی سخت است و برای من هم همینطور بود. در آن بازه زمانی برای ما زمان سخت گذشت و حتی الان که به آن فکر می‌کنم باز هم برای من سخت است اما وقتی به اردو آمدم، دلگرمی‌های مردم و هواداران را دیدم، این موضوع باعث دلگرمی من شد تا مصمم تمرین کنم و به خواسته دلم و هواداران برسم.

اما خیلی زود برای شادی مردم ایران برگشتید!

بله، در سال 2021 و پس از دوماه از مسابقات المپیک، با تلاش بسیار و با هدف قهرمانی جهان پا به مسابقات قهرمانی جهان گذاشتم.
در یک هشتم نهایی به مصاف بیکوف قزاق رفتم و پس از شکست او، راموس و نایفونوف را شکست دادم تا به فینال برسم.
در نهایت و در فینال مجدداََ به مصاف تیلور آمریکایی رفتم که در یک دیدار بسیار حساس و نفسگیر، موفق به کسب پیروزی 6 بر 2 شدم و با قهرمانی جهان، به نوعی انتقام شکست در المپیک را از وی گرفتم.
من تمام تلاشم را کردم که تلخی مسابقات قبلی را بر طرف کنم و از این به بعد هم تمام تلاشم را می‌کنم تا دل مردم شاد شود.

دلیل حضور شما با لباس آتش‌نشانی در تشک کشتی چه بود؟

در رقابت‌های بین‌المللی کشتی ازاد جام تختی و در سال 2017 در مشهد، از بنده به عنوان بهترین کشتی‌گیر ایران در رشته کشتی آزاد تجلیل شد و بنده نیز برای زنده نگه داشتن یاد و خاطره آتش‌نشان‌های حادثه پلاسکو، با لباس آتش‌نشانی بر روی تشک حاضر شدم.

از اقدام خیرخواهانه خود برای کودکان سندروم داون و زلزله‌زدگان بگویید!

آبان 1396 با چند تن از کشتی‌گیران در جمع کودکان سندروم داون حاضر شدیم و به نشانه‌ی حمایت از آن‌ها، با این کودکان به صورت نمادین کشتی گرفتیم

همچنین در همان زمان برای کمک به مردم در مناطق زلزله زده‌ی استان کرمانشاه حاضر شدیم و کمک‌های غیرنقدی خود، مردم و جامعه‌ی کشتی را به این عزیزان اهدا کردیم.

از افتخارات خود بگویید! در مجموع چه افتخاراتی کسب کردید آقای حسن یزدانی ؟

فردی:

المپیک:

مدال طلا المپیک ۲۰۱۶ ریو (۷۴ کیلوگرم)

مدال نقره المپیک ۲۰۲۰ توکیو (۸۶ کیلوگرم)

قهرمانی جهان:

مدال طلا کشتی قهرمانی جهان ۲۰۱۹ (۸۶ کیلوگرم)

مدال طلا کشتی قهرمانی جهان ۲۰۱۷ (۸۶ کیلوگرم)

مدال نقره کشتی قهرمانی جهان ۲۰۱۵ (۷۰ کیلوگرم)

مدال برنز کشتی قهرمانی جهان ۲۰۱۸ (۸۶ کیلوگرم)

مدال طلا کشتی قهرمانی جهان ۲۰۲۱ (۸۶ کیلوگرم)

قهرمانی آسیا:

مدال طلا کشتی قهرمانی آسیا ۲۰۱۸ (۸۶ کیلوگرم)

مدال طلا کشتی قهرمانی آسیا ۲۰۲۱ (۸۶ کیلوگرم)

بازی‌های آسیایی:

مدال طلا بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا (۸۶ کیلوگرم)

سایر مسابقات:

مدال برنز کشتی قهرمانی نوجوانان آسیا ۲۰۱۱ (۵۰ کیلوگرم)

مدال نقره کشتی قهرمانی نوجوانان جهان ۲۰۱۱ (۵۰ کیلوگرم)

مدال طلا کشتی قهرمانی جوانان آسیا ۲۰۱۴ (۶۶ کیلوگرم)

مدال طلا کشتی قهرمانی جوانان جهان ۲۰۱۴ (۶۶ کیلوگرم)

مدال طلا جام تختی ۲۰۱۵ (۷۰ کیلوگرم)

مدال طلا جایزه بزرگ پاریس ۲۰۱۵ (۷۰ کیلوگرم)

مدال نقره جایزه بزرگ پاریس ۲۰۱۶ (۷۴ کیلوگرم)

مدال نقره جام مدوید ۲۰۱۶ (۷۴ کیلوگرم)

مدال طلا بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی ۲۰۱۷ (۸۶ کیلوگرم)

مدال طلا جام تختی 1398 کرمانشاه (86 کیلوگرم)

تیمی

قهرمان جام جهانی کشتی : (۳) ۲۰۱۵، ۲۰۱۶، ۲۰۱۷

قهرمان لیگ برتر ایران: ۲۰۲۰ (باشگاه ایران‌مال)

شخصی

بهترین ورزشکار مرد سال ایران: (۲) ۱۳۹۵، ۱۳۹۶

بهترین کشتی‌گیر مرد جهان: ۲۰۱۷

بهترین کشتی‌گیر آزادکار سال ایران: ۱۳۹۵

مرد سال ورزش مازندران: ۱۳۹۵

محبوب‌ترین کشتی‌گیر آزادکار جهان (نظرسنجی اینستاگرامی اتحادیه جهانی کشتی): ۲۰۲۰

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. بعضی افراد، خانواده پرجمعیت و زندگی سخت‌تر را عاملی برای عدم موفقیت و پیشرفت می‌دانند. در زندگی حسن یزدانی امکانات فوق‌العاده‌ای برای ستاره شدن وجود نداشته و او با وجود یک زندگی بسیار ساده و خانواده‌ای پرجمعیت، توانسته به آنچه که می‌خواهد دست یابد. حتی بعضی افراد، موقعیت مکانی را دلیلی بر عدم موفقیت می‌دانند، اما حسن یزدانی از قلب یک روستای بسیار کوچک و بدون امکانات به بزرگترین موفقیت‌ها دست یافت تا مثال نقضی بر این باور نادرست باشد.
  2. می‌توانیم مسئولیت پذیری را در حسن یزدانی به خوبی مشاهده کنیم. زمانی که حسن یزدانی در تیم ملی کشورش قرار می‌گیرد، این مسئولیت را بر دوش خود احساس می‌کند که وظیفه‌اش موفقیت در تیم ملی کشتی، افتخارآفرینی برای کشور و شاد کردن قلب مردم سرزمینش می‌باشد. همین مسئولیت‌پذیری سبب می‌شود تا پس از شکست در مقابل تیلور در فینال المپیک، تمام تلاش خود را برای آنچه بر دوش دارد به کار بسته و با همین تلاش، آن شکست را در فینال مسابقات جهانی جبران نماید. این مسئولیت‌پذیری سبب می‌شود که او برای رسیدن به پیروزی تلاش نماید.
  3. در زندگی حسن یزدانی، قانون عملگرایی نیز به خوبی دیده می‌شود. حسن یزدانی پس از ناکامی در فینال المپیک، بسیار ناراحت و غمگین بود و در مصاحبه‌های او نیز این موضوع به روشنی قابل مشاهده بود. اما حسن یزدانی خیلی زود و با چهره‌ای مصمم، برای رقابت‌های جهانی خود را آماده کرد و تنها یک هدف داشت و آن نیز قهرمانی در مسابقات جهانی بود. به همین سبب، تمرینات پرفشار و سنگینی را در این دوران پشت سر گذاشت و به آنچه در فکرش بود نیز دست یافت.
  4. زندگی حسن یزدانی علاوه بر موفقیت‌های ورزشی پرشمار، موفقیت‌های معنوی بسیار زیادی دارد. حسن یزدانی با شهرت و ثروت خود، همواره در صف اول خدمت و کمک به دیگران بوده و دائما برای شاد کردن قلب دیگران تلاش می‌کند.
  5. در زندگی حسن یزدانی به خوبی می‌توان دید که ایشان از همان ابتدا یک هدف داشته و هرگز از این شاخه به آن شاخه نپریده است و تمام تمرکز خود را بر روی همین هدف یعنی کشتی قرار داده است.
  6. بسیاری از ما، ممکن است در مسیر خود دچار ترس‌ها و دل‌مشغولی‌هایی شویم که ما را از اهدافمان دور کند. حسن یزدانی نیز در این بین دچار دل‌مشغولی و تضاد شده است، اما همین مسیر مورد علاقه را ادامه داده و به بهترین نتایج دست یافته است. در میان بسیاری از نوجوانان و جوانان دیده‌ایم که به یک زمینه علاقه نشان می‌دهند، اما خانواده و حرف‌های آنان، یک ترس در دل این شخص ایجاد می‌نماید که احتمالا از زمینه فعالیت مورد علاقه خود دست می‌کشند. در این شرایط سعی کنید زمینه مورد علاقه خود را تجربه کنید و بدانید که ترس‌ها نباید مانع شما در این مسیر باشند.

 

زندگینامه و باورهای سازنده حسن یزدانی را با هم مطالعه کردیم. این شخصیت موفق، به خوبی توانست مسیر مورد علاقه خود را پیدا کند و با پشت سر گذاشتن این مسیر طلایی، به این نقطه برسد که امروزه به عنوان یک الگو از وی یاد شود. برای اینکه شما نیز بتوانید مسیر شغلی خود را بیابید و از چگونگی کسب موفقیت در این شغل آگاه شوید، دوره فوق‌العاده “سیر تا پیاز یافتن شغل مورد علاقه و موفقیت در آن” به شما پیشنهاد می‌گردد:

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×