وبلاگ

زندگینامه مارک کوبان مالک تیم بسکتبال دالاس ماوریکس

مارک کوبان شخص ثروتمندی که در زندگی ایشان، نکات جذابی می‌بینیم. همچنین این مورد را می‌بینیم که ایشان شغل‌های متعددی را پشت سر گذاشته تا امروز به یک ثروتمند بزرگ بدل گردد. پس بد نیست زندگینامه ایشان را در ادامه مطالعه کرده و از آن بهره کافی را ببریم.

 

دوستان عزیز،
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده زندگینامه فوق العاده جالب مارک کوبان را به صورت کاملا ابتکاری و برای درک بهتر شما خواننده عزیز به شکل پرسش و پاسخ درآورده ایم. با ما همراه باشید.

 

مارک کوبان لطفا خودتان را معرفی نمایید.

مارک کوبان هستم که در 31 جولای 1958 در پیتزبورگ پنسیلوانیا متولد شدم و به عنوان یک سرمایه‌دار و کارآفرین به شهرت رسیدم.

تحصیلات شما چقدر هست و در کجا درس خوانده‌اید؟

من پس از یک سال تحصیل در دانشگاه پیتزبرگ، آنجا را به مقصد دانشگاه ایندیانا در بلومینگتون ایندیانا به دلیل شهریه‌ی کمتر ترک کردم. در سال ۱۹۸۱ از دانشکده‌ی کسب‌وکار کلی با مدرک کارشناسی مدیریت فارغ‌التحصیل شدم.

لطفا توضیحی در مورد خانوادتون بدهید مارک کوبان ؟

پدرم در صنعت تعمیر مبلمان فعالیت می‌کرد و مادرم شغل مشخصی نداشت و مدام تغییر شغل می‌داد و حتی در نوجوانی به آینده‌ی من نیز امید چندانی نداشت.

خانواده کنونی شما چطور؟ ازدواج کردید؟

بله، در سپتامبر سال ۲۰۰۲ با تیفانی استورات ازدواج کردم. دو دختر متولد سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۶ و یک پسر متولد سال 2010 داریم.

مارک کوبان اولین شغل را چگونه و تحت چه کاری بر عهده داشتید؟

اولین شغل من در 12 سالگی با فروش کیسه‌های زباله شروع شد و در ۱۶ سالگی فعالیت‌های خود را توسعه دادم و به‌عنوان پیک روزنامه‌بر مشغول به کار شدم.

در سال‌های بعد چطور؟

در سال‌های تحصیلم به شغل‌هایی مانند پیشخدمتی، آموزش رقص و حتی مجری‌گری در میهمانی‌ها مشغول شدم و درواقع هیچ‌گاه در دانشگاه خود را محدود به تحصیل نمی‌کردم.

پس از دریافت مدرک تحصیلی چطور مارک کوبان ؟

پس از اینکه مدرکم را گرفتم به عنوان پیش خدمت مشغول به کار شدم و بعد از این نماینده فروش شرکت Your Business Software شدم که البته از آن اخراج شدم.

دلیل اخراج شما چه بود؟

در این شغل وقتی به مشتریان مشاوره می‌دادم در مورد شغلی که می‌خواستم ایجاد کنم هم با مشتری‌ها صحبت می‌کردم تا اینکه رئیسم متوجه شد و اخراجم کرد. ولی خب به حد مورد نیازم تجربه به دست آورده بودم و توانستم شرکت  Micro Solutions را تأسیس کنم.

کار این شرکت چه بود مارک کوبان ؟

در واقع شرکتم یک واسط خدمات نرم‌افزاری و کامپیوتری بین شرکت‌های بزرگ و مشتریان بود. مایکروسلوشنز از طرفداران اولیه‌ی فناوری‌های روز آن زمان همچون Lotus Notes و CompuServe بود و از بزرگ‌ترین مشتریان آن‌ها هم می‌توان به Perot Systems اشاره کرد.

وضعیت زندگی شما به چه شکل بود و چگونه سرمایه شرکت را فراهم نمودید؟

با دوستانم در دالاس یک آپارتمان کوچک اجاره کردیم. مجبور بودم در گوشه‌ای از آن آپارتمان زندگی کنم و روی مبل یا روی زمین بخوابم. من در دهه 20 عمرم زندگی کم خرجی را برگزیدم و همین باعث بدست آوردن سرمایه‌ شرکتم شد.

مارک کوبان شرکت خود را نگه داشتید؟

خیر،31 ساله که شدم، از آنجایی که همیشه رویای ثروتمند شدن و کسب سود را داشتم، شرکتم را به مبلغ 6 میلیون دلار به کامپیوسر فروختم که این معامله برای من 2 میلیون دلار سود داشت و آغاز راه ثروتمند شدنم همینجا بود.

پس از فروش شرکت خود، چه کردید؟

سال 1995 بود که استارتاپ‌های اینترنتی در آمریکا شکل گرفت و من در کنار دوستان قدیمی دانشگاهی، به این دنیای جدید وارد شدیم. در واقع کریس جائب و تاد وگنر سرویس Audionet را تاسیس کردند و بعدها من به عنوان سرمایه‌گذار به جمع آنان پیوستم.

مارک کوبان در مورد برادکست دات‌کام برای ما توضیحی بدهید؟

من از کودکی به ورزش علاقمند بودم. علاقه شدیدی به ورزش بسکتبال داشتم و با خود می‌اندیشیدم که ”چرا نمی‌شود شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی را مستقیما از طریق اینترنت دریافت کرد؟” این سوال منجر به تولد Broadcast.com شد.

این شرکت توسعه داشت؟

بله، یک سال بعد، شرکت به ۳۳۰ کارمند توسعه یافت و درآمد ۱۳/۵ میلیون دلاری را ثبت کرد. در همان سال اولین پخش زنده‌ی برنامه‌ی مد و فشن ازطریق وب در برادکست دات‌کام رخ داد که مربوط‌به برنامه‌ی برند ویکتوریا سیکرت بود.

پس از به اوج رسیدن شرکت خود چه کردید مارک کوبان ؟

حالا شرکتم به اوج رسیده بود و این باعث شد یاهو ۵/۷ میلیارد دلار شرکتم را بخرد. من دیگر تبدیل به یک کارآفرین ماهر شده بودم. تصمیم گرفتم در زمینه‌های مختلفی سرمایه گذاری کنم.

مارک کوبان در مورد سایر سرمایه گذاری‌هایتان هم لطفا توضیحی بدهید؟

من به همراه دوستم وگنر شرکت 2929Entertainment را که در زمینه تهیه و تولید برنامه‌های ویدئویی بود تاسیس کردیم. ابتدا با ساخت نسخه‌ی جدیدی از برنامه‌ی Star Search برای شبکه‌ی CBS به شهرت رسیدیم. همچنین توزیع فیلم Bubble از کارگردان بزرگ آمریکایی استیون اسپیلبرگ را هم در سال ۲۰۰۶ بر عهده گرفتیم. من حتی اقدام به اجرای برنامه تلویزیونی کردم ولی کسی از آن استقبال نکرد و مجبور به تعطیلی آن گرفتم.

بازهم سرمایه‌گذاری کردید؟

بله، از سرمایه‌گذاری‌های پرسود دیگر من نیز می‌توان به Weblogs Inc اشاره کرد که AOL آن را خرید. سرمایه‌گذاری‌ رسانه‌ای دیگرم سرویس Sharesleuth بود هدف این سرویس بررسی و کشف کلاهبرداری و اطلاعات دروغ در شرکت‌های سهامی عام بود. من تلاش می‌کردم تا شغلی با هدف درآمدزا کردن ژورنالیسم آنلاین ایجاد کنم. به‌همین دلیل سهام شرکت‌های بررسی‌شده در وب‌سایت را پیش از انتشار تحقیقات می‌خریدم که البته باعث اعتراض همه شد ولی به نظر من اقداماتم کاملا قانونی بودند.

در سال ۲۰۰۸ سرویسی به‌نام Bailoutsleuth با هدف ارائه‌ی امکان نظارت برای عموم مردم روی فعالیت‌های دولت آمریکا در حوزه‌ی کمک مالی به مؤسسه‌های مالی و اعتباری، راه‌اندازی کردم.

سرمایه گذاری دیگر من در برنامه Shark Tank بود که از شبکه ABC آمریکا  پخش می‌شد که به استارتاپ‌ها و فضای کارآفرینی اختصاص دارد. بنیان‌گذارهای استارتاپ‌های متنوع در این برنامه  درباره‌ی ایده و روش کار استارتاپ خود، صحبت می‌کنند تا از مجریان سرمایه دریافت کنند.

مارک کوبان از خرید تیم دالاس موریکس برای ما بگویید؟

در سال ۲۰۰۰ سهام عمده‌‌ی تیم Dallas Mavericks در لیگ NBA را به قیمت ۲۸۵ میلیون دلار خریدم. بعد از خرید من این تیم پیشرفت چشمگیری داشت و به پیروزی‌های زیادی رسید. من همیشه در کنار تیمم قرار دارم. نسبت به تیمم خیلی متعصب هستم حتی بارها با داوران دعوا کردم طوری که اعضای تیم سعی کردند مرا آرام کنند.

آیا شغل شما در ابتدا، اعتبار اجتماعی شما را خدشه دار کرد؟

خیر، هیچ شغلی سبب کاهش اعتبار اجتماعی نمی‌شود.

کسب و کار بدون سرمایه‌اولیه ممکن است مارک کوبان ؟

بله، برای کسب درآمد حتما نیازی نیست که انسان سرمایه کلان اولیه داشته باشد. اما هر چه کم خرج‌تر زندگی کنید، امتیازهای بزرگ‌تری نصیب‌تان می‌شود.

در موفقیت مالی زمان مهمتر است یا سرمایه؟

تاثیری که استفاده‌ی عاقلانه‌تر از زمانتان بر زندگی و موفقیتتان خواهد گذاشت، در مقایسه با هر مقدار پولی که دارید، به مراتب بیش‌تر است.

 دلالیل موفقیت شما چیست مارک کوبان ؟

 • در کسب و کار، هرچه بیشتر تلاش کنید، احتمال موفقیتتان بیشتر خواهد بود.
 • شناسایی نیازهای مشتریان و پاسخگویی به این نیاز، وظیفه ی شماست.
 • مشتریان خودشان مشکلات کار را به شما نشان می‌دهند و به شما می‌گویند چگونه راضی می‌شوند. به صحبت‌هایشان گوش کنید و آنها را راضی نگه دارید.

شغل کنونی شما چقدر است؟

من کارآفرین، سرمایه‌گذار، مالک کنونی تیم دالاس موریکس، مالک IceRocket موتور جست‌وجوی مخصوص دنیای وبلاگ‌ها هستم.

مارک کوبان ثروت کنونی شما چقدر است؟

ثروت کنونی من تا سال 2020، حدودا 4.3 میلیارد دلار می‌باشد.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

 1. قانون تکامل در روند موفقیت مارک کوبان به خوبی قابل مشاهده است. ایشان از ابتدا به شکل پلکانی مراتب موفقیت را پشت سر گذاشته تا امروزه به جایگاه فعلی رسیده است.
 2. زندگینامه مارک کوبان به خوبی نشان می‌دهد که در شروع یک کسب و کار، سرمایه اولیه شرط اساسی نیست و کسب و کار را می‌توان با ابتدایی‌ترین داشته‌ها آغاز کرد.
 3. باور لیاقت اعتماد به نفس در زندگی مارک کوبان قابل مشاهده بوده و ایشان هرگز بابت شغل‌هایی که در ابتدای کار داشته، سرخورده و خجل نیست و بر این باور است که این مشاغل، هیچگاه جایگاه اجتماعی او را تغییر نمی‌دهد. پس در هر شغلی که هستیم، قطعا از جایگاه اجتماعی بالایی برخورداریم.
 4. ایشان در ابتدا از نظر مالی وضعیت خاصی نداشته و حتی عنوان می‌کند که دانشگاه را برای پرداخت شهریه کمتر پرداخت می‌کند که این یعنی برای رسیدن به یک ثروت پایدار و موفقیت نیازی به یک سرمایه اولیه نیست.
 5. ایشان از همان ابتدا به دنبال یک کسب ثروت بوده‌اند و بدین شکل نبوده است که انسان بیکاری باشد. چرا که در سن 12 سالگی نخستین شغل خود را آغاز می‌کند. پس نباید نشست و انتظار داشت که جهان نیز برای ما موفقیت بفرستد بلکه باید خودمان نیز اقدامی برای اهداف خود انجام دهیم.
 6. ایشان در شرکتی که کار می‌کند، درخصوص شغل مورد علاقه و آرزوی خود با تمام افراد حاضر و مراجعه کننده به این شرکت صحبت می‌کند که ارتعاشات کلامی توسط این فرد ارسال می‌شده است و این یکی از نکات مهم است که ما چه با خود و چه با دیگران درخصوص خواسته‌ها صحبت نماییم.
 7. اعتماد به نفس دیگر موضوعی است که می‌توانیم آن را به خوبی مشاهده نماییم. ایشان پس از اخراج از نخستین شرکتی که در آن کار می‌کند، خیلی راحت کسب و کار خود را راه اندازی کرده و بدون ترس شرکت خود را تاسیس می‌کند و به همان مقدار تجربه که کسب کرده است کفایت می‌کند. پس این نشان از اعتماد و عزت به نفس دارد.
  همچنین ایشان همواره در تلاش است تا راه‌های جدید را بدون ترس امتحان کند و حتی برای مثال، با وجود عدم نتیجه‌گیری، دوره مجری‌گری را آغاز می‌کند.
 8. ایشان همچنین، برای موفقیت نیز بهایی را پرداخت کرده است. چرا که او مدتی را یک زندگی بسیار کم خرج داشته است، در حالتی که یک گوشه از زمین می‌خوابیده و یا با چند نفر در یک آپارتمان به زندگی مشغول می‌شده است. این بها می‌تواند مالی، زمانی و غیره باشد.
 9. این فرد اولین کسب و کار خود را در زمینه تماشای اینترنتی بسکتبال ایجاد می‌کند. ایشان همیشه به دنبال این بوده است که آیا می‌توان تماشای بستکتبال را به شکل اینترنتی انجام داد و یا خیر و پاسخ آن را به خوبی جستجو کرده است. پس مساله و مشکل را پیدا کرده و شروع به حل این مشکل می‌کند. پس یک مورد مهم در ثروتمند شدن، جستجوی مسائلی است که به دنبال حل شدن است و ما باید آن را حل نماییم.

 

 

منبع

 

https://www.zoomit.ir/biography/337552-mark-cuban-biography/

 

زندگینامه کامل مارک کوبان کارآفرین و سرمایه‌ دار آمریکایی

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×