وبلاگ

زندگینامه مریسا مایر مدیرعامل سختکوش سابق یاهو

مریسا مایر بانوی موفق و ثروتمندی که بسیار پرتلاش ظاهر شده و نتیجه این تلاش را نیز در زندگی خود و با کسب موفقیت دیده است. ما نیز می‌توانیم با بهره گرفتن از نکات بیان شده در زندگینامه ایشان بهترین اتفاقات را در مسیر موفقیت رقم بزنیم.

 

دوستان عزیز،
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده زیندگینامه فوق العاده جالب مریسا مایر را به صورت کاملا ابتکاری و برای درک بهتر شما خواننده عزیز به شکل پرسش و پاسخ درآورده ایم. با ما همراه باشید.

 

مریسا مایر لطفا خودتان را معرفی نمایید؟

مریسا مایر هستم متولد 30 مه 1975 در ویسکانسین ایالات متحده آمریکا که به عنوان مدیریت یاهو به شهرت رسیدم.

درخصوص تحصیلات دبیرستان خود بگویید.

من در دبیرستان واسوا وست بخاطر استعداد زیاد در دروس شیمی، حساب دیفرانسیل و انتگرال، زیست‌شناسی و فیزیک به سرعت مورد توجه همه معلمانم قرار گرفتم.

فعالیت دوران مدرسه شما به موضوعات درسی محدود می‌شد مریسا مایر ؟

خیر، در فعالیت‌های دیگر مدرسه هم شرکت می‌کردم. سرپرستی گروه‌های مناظره‌ی دانش‌آموزی به عهده من بود و موفق به کسب مدال قهرمانی ایالتی ویسکانسین شدیم. بعد از پایان دبیرستان فرماندار ویسکانسین من را به‌عنوان یکی از دو نماینده دانش آموزان این ایالت برای شرکت در اردوی ملی جوانان علوم در غرب ویرجینیا انتخاب کرد.

آیا با حجم درسی بالای دوران دبیرستان، هنر دیگری را آموختید؟

بله، در دوران مدرسه سخت درس می‌خواندم و بعد از تعطیلی هم در فعالیت‌های فوق برنامه متعددی از جمله کلاس‌های پیانو، والیبال، شنا و بحث آزاد شرکت می‌کردم و همین فعالیت‌ها بودند که نظم و انظباط را به زندگی خصوصی من آوردند.

مریسا مایر علاقه شغلی شما در کودکی چه بود؟

دوست داشتم یک جراح بزرگ شوم. برای همین ابتدا وارد کلاس‌های مقدماتی پزشکی دانشگاه استنفورد شدم.

در زمینه پزشکی فعالیت خود را ادامه دادید؟

خیر، بعد از مدتی تغییر رشته دادم و سیستم‌های نمادین را انتخاب کردم. این رشته همان چیزی بود که دوست داشتم یک ترکیب فوق العاده از علوم فلسفه، روانشناسی شناخت گرا، زبانشناسی و علوم کامپیوتر بود.

فعالیت شما در این زمینه به چه شکل بود مریسا مایر ؟

پیشرفت‌های چشم گیری داشتم. به استادانم در مقالات و تحقیقاتی که انجام می‌دادند کمک می‌کردم. روز به روز در این رشته بهتر می‌شدم تا حدی که به عنوان استادیار به دانش آموزان ضعیف درس‌ها را آموزش می‌دادم و این باعث شد تا به عنوان استاد به کلاس بروم. کلاس‌هایم مورد استقبال اکثر دانشجوها قرار می‌گرفت. سال ۱۹۹۷ مدرک کارشناسی را با درجه ممتاز از دانشگاه استنفورد دریافت کردم.

تحصیل خود را پس از دریافت کارشناسی ادامه دادید؟

بله، فوق لیسانس علوم کامپیوتر را  هم در سال 1999 از همان دانشگاه گرفتم. هر دو رشته من گرایش هوش مصنوعی بود.

مریسا مایر پس از اتمام تحصیل چه کردید؟

پس از اتمام دانشگاه، دوران کارآموزی را ابتدا به پژوهشگری در موسسه بین‌المللی تحقیقات SRI منلو پارک ایالت کالیفرنیا پرداختم و پس‌ از آن در لابراتوار تحقیقاتی زوریخ رفتم.

از خانواده خود برای ما بگویید.

پدربزرگم شهردار شهر جکسون ویسکانسین بود و بسیار آدم سخت کوش و موفقی بود در واقع من شبیه او شدم. پدرم مایکل مایر مهندس محیط ‌زیست بود و در شرکت آب کار می‌کرد. مادرم یک معلم هنر فنلاندی بود.

شخصیت شما چگونه شخصیتی بود مریسا مایر ؟

من خجالتی و حتی منزوی بودم، اما خانواده‌ام تصمیم گرفتند من را به کلاس‌های مختلفی مثل باله و شیرینی پزی و… بفرستند و همین حضور مداومم در کلاس‌های مختلف باعث شد اعتماد به نفس بگیرم و آدم منضبطی بشوم.

درخصوص خانواده کنونی خود بگویید. ازدواج کردید؟

در سال 2007  از طریق یک دوست مشترک با کارفرما و سرمایه‌گذاری به نام زاخاری باگ آشنا شدم. علایق مشترکی داشتیم و با هم در مسابقات زیادی شرکت می‌کردیم. در نهایت سال 2009 با هم ازدواج کردیم و سه فرزند داریم. ۳۰ام سپتامبر ۲۰۱۲ برای اولین بار مادر شدم و اسم پسرم را  «مکالیستر» گذاشتیم. دو فرزند دیگرم دو قلو هستند نام‌ آن‌ها ماریل و سیلوانا است.

مریسا مایر چه فعالیت‌های کاری در ابتدا داشتید؟

من در دوران دبیرستان در یک خواروبارفروشی کار می‌کردم و تمام تلاشم این بود که کار مشتریان سریعتر انجام شود، مثلا من کد کالاها را حفظ می‌کردم. در دوران دانشگاه به صورت داوطلبانه در بیمارستان کودکان کار می‌کردم.
همینطور من بعد از فارغ التحصیلی پیشنهادات شغلی زیادی دریافت کردم. تدریس در دانشگاه کارنگی ملون، شرکت مک کینزی برای پست مشاوره و غیره از جمله پیشنهاداتی بود که به من شد.

در مقابل این پیشنهادات چه کردید مریسا مایر ؟

تصمیم گرفتم به یک استارتاپ تازه تاسیس که حس خوبی به آن داشتم بروم. این استارتاپ چیزی نبود جز گوگل! بله من  به عنوان بیستمین کارمند و نخستین مهندس برنامه نویس خانم وارد گوگل شدم.

در گوگل چه فعالیت‌هایی داشتید؟

من رهبری تیم رابط کاربری و سرورهای وب را به عهده گرفتم. من با تیمم روی توسعه موتورهای جستجو کار می‌کردیم. از مدیران و سخنگوهای اصلی گوگل بودم. من به شدت آدم دقیق و باهوشی هستم و همین باعث شد بعد از مدتی مدیریت محصولات گوگل را به عهده بگیرم. بعد از آن هم به مقام مدیریت و رهبری محصولات تحت وب رسیدم.

مریسا مایر ، آیا کار تغییر لوگوهای گوگل توسط شما انجام شد؟

بله، در واقع من به واسطه مادرم علاقه زیادی به طراحی داشتم و در این هنر موفق هم بودم. بارها لوگوی گوگل را به مناسبت‌های مختلف تغییر می‌دادم و همین باعث شده بود دیگران مرا تحسین کنند.

پس از آن چه شد؟

سال 2002 من مدیریت برنامه جذب استعداد گوگل را نیز بر عهده داشتم تا جوانان جویای نام را برای مدیریت‌های درون سازمانی گوگل آماده کنم.

این پیشرفت و ترفیع ادامه‌دار بود مریسا مایر ؟

بله، سال ۲۰۰۵  نایب رئیس بخش جستجوی محصولات و تجربیات کاربران شدم. من یکی از مسئولان اصلی پروژه آی گوگل نیز بودم که به کاربر گوگل امکان می‌دهد به همه سرویس‌های گوگلی که استفاده می‌کند، به آسانی دسترسی داشته باشد. همچنین در توسعه گوگل مپ و جیمیل نیز نقش اساسی داشتم. تا سال ۲۰۱۰ که مسئول همین قسمت بودم سهام گوگل به بیش از ۳۰ میلیارد دلار رسید.

فعالیت‌ها به گوگل ختم می‌شود؟

خیر، در جولای ۲۰۱۲ من به عنوان پنجمین رئیس هیئت‌مدیرهه یاهو برای کمک به اوضاع این شرکت انتخاب شدم. این در حالی بود که سهام یاهو سقوط کرده بود و شمار بسیاری از کارکنان را اخراج کرده بودند.

مریسا مایر اقدام شما در این شرایط چه بود؟

من برنامه ای به اسم PB&J درست کردم. کارمندان در این برنامه شکایات و مشکلات خودشان را ثبت می‌کردند و همچنین در مورد مسائلی که شرکت با آن مواجه بود، نظر و رأی می‌دادند. من تمام تلاشم را می‌کردم تا سازمان را نجات دهم مثلا از همه خواستم به شرکت بیایند و دورکاری را حذف کردم. مرخصی زایمان را کم کردم و یک کمک‌هزینه زایمان و یک هدیه مالی برای والدین کودک در نظر گرفتم. که البته مورد انتقاد خیلی‌ها قرار گرفتم.

نتیجه این تلاش‌ها چه بود؟

تلاش‌هایم نتیجه نداشت و در جولای سال 2013 بازهم ارزش سهام شرکت پایین آمد.

بازهم برای نجات یاهو تلاش کردید خانوم مریسا مایر ؟

بله، من از همه می‌خواستم روی تولیدات جدید آنلاین یاهو وقت بگذارند و ایده‌های جدید بدهند. ما حتی اپلیکیشن موبایل یاهو را هم ساختیم. بازهم بی‌نتیجه بود. شرکت برایترول را خریدیم بلکه بتواند یاهو را در زمینهٔ تبلیغات مدیا معروف کند اما بازهم یاهو تغییر مثبتی نکرد. حتی سعی کردم مثل کاری که گوگل با کروم کرده با عقد قراردادی با موزیلا، از مرورگر فایرفاکس بهترین بهره را ببرم اما هیچ‌کدام نتوانستند انقلابی در وضعیت یاهو ایجاد کنند و برای نجات یاهوی بزرگ کافی نبودند.

مریسا مایر فعالیت‌های دیگر شما چیست؟

من در شرکت‌هایی مثل: شرکت مینتد، پلتفرم ویدیویی لایو ایرتایم، شرکت تجارت الکترونیکی بریت پلاس، سایت طراحی دکوراسیون و شرکت تحقیقات ژنتیک ناترا سرمایه گذاری کرده‌ام. همچنین من هیئت‌مدیره موزه طراحی ملی، آکادمی باله نیویورک، آکادمی باله سان‌فرانسیسکو و موزه هنرهای مدرن سان‌فرانسیسکو هستم.

کتاب هم نوشته‌اید؟

بله، کتاب ماریسا مایر و تلاش برای حفظ یاهو.

محتوای این کتاب چیست خانوم مریسا مایر ؟

من در کتابم یعنی « ماریسا مایر و تلاش برای حفظ یاهو » نحوه ثروتمند شدن، موفقیت و شهرتم را شرح داده‌ام.

برخی از جملات مهم کتاب خود را برای ما نام ببرید.

از جمله نکات کتابم می‌توانم به چند مورد اشاره کنم:

 • ترسناک ترین فرصت را انتخاب نمایید.
 • نقاط ضعف خود را تشخیص دهید.
 • مشکلات شرکت خود را تشخیص داده و آن‌ها را حل کنید.
 • از ناراحت کردن دیگران نهراسید.
 • بدانید چه زمانی وقت خداحافظی است.
 • نوآوری اوج کمال نیست.

مریسا مایر ، ثروت کنونی شما چقدر است؟

ثروت من تا سال 2019 حدودا 620 میلیون دلار ارزیابی شده است.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

 1. قانون تکامل را می‌توانیم در زندگی مریسا مایر ببینیم. جایی که ایشان به یکباره مسیر موفقیت را طی نکرده و برای رسیدن به موفقیت، پله‌ها را یکی پس از دیگری بالا رفته است.
 2. مریسا مایر به خوبی توانسته بر تضادهای خود غلبه کرده و این تضادها را با فعالیت‌های زیاد و حضور در دوره‌های آموزشی از بین ببرد. این تضادها از جمله خجالتی بودن مانعی بر موفقیت ایشان نبوده و ایشان با حذف این تضادها، بهترین پاسخ ممکن را نیز دریافت کرده است.
 3. نکته دیگر، این موضوع است که ایشان از همان دوران تحصیل، به بهترین شکل نشان می‌دهد که با داشتن یک برنامه، همراه با نظم و انضباط، می‌توان چندین فعالیت در امتداد یک فعالیت اصلی انجام داد. جایی که ایشان زمان خود را تنها محدود به درس نکرده و به بهترین شکل، زمان را به انجام امور مختلف اختصاص داده است.
 4. عملگرایی ایشان مثال زدنی است که در کنار درس، فعالیت‌های جانبی دیگری را انجام می‌دهد، آن هم برای رفع تضادی که به دلیل خجالتی بودن ایشان بوده است. همچنین ایشان در یک خواروبار فروشی کار کردن و همین کار سبب شده بتواند یک نظم شخصی را به زندگی خود ببخشد.
 5. مریسا مایر در مسیر نجات یاهو با تعداد زیادی تضاد و حل مسئله رو به رو شده است، اما این تلاش‌ها نتیجه نداده، اما ایشان همچنان به تلاش خود ادامه می‌دهد. این نشان از روحیه خستگی ناپذیر و اعتماد به نفس بالای این شخص است.

 

منبع

 

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B1%DB%8C%D8%B3%D8%A7_%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B1

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×