وبلاگ

زندگینامه جیمز دایسون مخترع بریتانیایی

دوستان عزیز:

ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قصد داریم شما را با جیمز دایسون آشنا کنیم. زندگینامه فوق‌العاده جالب او برای درک بهتر در قالب پرسش و پاسخ به شرح زیر می‌باشد. با ما همراه باشید.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید.

جیمز دایسون هستم. متولد ۲ مه ۱۹۴۷ در شهر کرومر انگلستان. بنده را به عنوان کارآفرین، سرمایه‌دار، مخترع و مدیر ارشد اجرایی شناخته، عضو افتخاری انجمن مهندسان برق و الکترونیک نیز می باشم.

کودکی و نوجوانی تان چگونه گذشت؟

در طی سال های ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۵ در مدرسه‌ای به اسم گرشام مشغول به تحصیل شدم. در آن سال ها بود که پدرم که مبتلا به سرطان بود، فوت کرد. ورزش مورد علاقه ام در طی تحصیل، دو استقامت بود.

آقای جیمز دایسون، آیا شما دونده حرفه ای بودید؟

من دونده ی بسیار خوبی بودم البته دلیل آن به خاطر اراده ی بالای من بود که مداومت در انجام این ورزش، اراده و عزم را در زندگی به من آموخت. 

بعد از اتمام تحصیلاتتان چه کردید؟

هنگامی که دیپلم خود را دریافت نمودم، در حدود سال های 1966 بود که به مدرسه هنر بیم شاو رفته، پس از آن و در طی سال های ۱۹۶۶ تا ۱۹۷۰ در آموزشکده هنر سلطنتی مشغول به خواندن طراحی داخلی شدم. ورود به دنیای جذاب مهندسی، پس از اتمام درسم بود.

آقای جیمز دایسون، چه اختراعاتی تاکنون داشته اید؟

یکی از نخستین اختراعات مهم من نوعی فرغون بود که در آن به جای چرخ از توپ استفاده شده بود. این اختراع جالب، مورد توجه اغلب مردم و همچنین رسانه ها قرار گرفت به گونه ای که شبکه بی بی سی در برنامه ی «جهان آینده» خود، از آن نام برد.

 

مصاحبه با جیمز دایسون مخترع انگلیسی

این ایده کاربرد دیگری نیز داشت؟

بله من این ایده را در ساخت قایق پیشنهادی خود نیز به کار بردم، در نهایت منجر به ساخت قایقی شدم که هم در آب و هم در خشکی توانایی حرکت داشت.

اختراع دیگری نیز داشته اید؟

در دهه 70 میلادی، اختراع دیگری نیز، به ذهنم رسید بصورتی که موجب ایجاد تغییرات جالب و جدیدی در جارو برقی شد، بدین صورت که با استفاده از جداکننده های سلیکونی، موجب حذف کیسه در جاروبرقی ها شدم.

آقای جیمز دایسون، هدف تان از این اختراع چه بود؟

هدف اصلی من از انجام این کار آن بود که که یک جاروبرقی علاوه بر آنکه بدون کیسه باشد، قدرت مکش آن نیز  بالا باشد.

این ایده از کجا در ذهنتان جرقه خورد؟

در منزل جاروبرقی ای داشتم که از عملکرد و کارایی آن راضی نبودم زیرا هنگام پرشدن کیسه جاروبرقی، قدرت مکش آن به طور محسوسی کاهش میافت در عین آنکه خالی کردن کیسه مملو از گرد و غبار برای من بسیار سخت و آزار دهنده بود. ایده ی اصلی کاربرد سیلیکون را، از یک کارگاه برداشتم که در آن، از سیلیکون جداکننده استفاده شده بود. 

در همان ابتدا موفق به عرضه این اختراع شدید؟

خیر من بارها و بارها در اختراع مدل جدید جاروبرقی شکست خوردم به گونه ای که در مدت ۵ سال بیش از ۵۱۲۷ نمونه جاروبرقی ساختم که موفقیت آمیز نبود و عملکرد درستی نداشت. در طی این سال ها همسرم که دبیر هنر بود، تمامی هزینه ها و مخارج زندگی را تامین می کرد. سپس با گذشت ۵ سال، در حدود سال های ۱۹۸۳ و پس از  تحمل سختی های بسیار، تلاش هایم به ثمر نشست و موفق به تولید جارو برقی خود به نام «G-Force» شدم، آن را به بازار عرضه نمودم.

آقای جیمز دایسون، اختراعتان را در کجا ثبت کردید؟

در آن زمان، هیچ شرکتی حاضر به سرمایه گذاری روی طرح من نبود زیرا کالای تولیدی مرا فاقد ارزش تجاری می دانستند. از آنجایی که می دانستم ژاپنی ها ارزش اختراعات مرا می دانند در نتیجه به سراغ آنها رفته، طرح خود را به آن ها معرفی نمودم.

طرحتان مورد استقبال آنها قرار گرفت؟

بله و این امر موجب شد که برای نخستین مرتبه، محصول من وارد بازار ژاپن شده، مورد استقبال مردم قرار گرفت. میزان استقبال به حدی بود که شرکت های انگلیسی از این موضوع تعجب کردند. قیمت جاروبرقی طراحی شده توسط من ۲٬۰۰۰ پوند بود اما باز هم فروش بسیار خوبی داشت. ایده های خود را در سال ۱۹۸۶ در امریکا به ثبت رساندم.

 

مصاحبه با جیمز دایسون مخترع انگلیسی

به واسطه این اختراع تقدیر هم شدید؟

در سال ۱۹۹۱ جایزه‌ی بین‌المللی iF ژاپن را بابت اختراع خود، دریافت نمودم. هرچند باز هم در طی آن سال ها، هیچ شرکت بزرگی حاضر به همکاری و خرید اختراعات من نبود.

آقای جیمز دایسون، پس از آن دوران چه کردید؟

در سال ۱۹۹۳ تصمیم گرفتم کارخانه ی خود را راه اندازی کنم. این بود که اسم شرکت خود را ثبت و تولید را آغاز نمودم. تولید و عرضه اولین جاروبرقی من ده سال به طول انجامید.

فروش محصولات شما چطور بود؟

با توجه به این نکته که در تبلیغات تلویزیونی مرتبا به این مهم اشاره می شد که با خرید جاروبرقی های ما، دیگر نیازی به صرف هزینه برای تهیه و خرید کیسه نو نیست و استفاده از شعارهایی همچون: «با کیسه‌ی جاروبرقی خداحافظی کنید» فروش بسیار بالایی داشتیم. دست گذاشتن بر روی نقطه ضعف مردم موجب شد که رقبای خود را پشت سر گذاشتیم و برنده میدان شدیم.

از دیگر اختراعات خود بگویید؟

ساخت دست‌خشک‌کن سریع با استفاده از هوا، پنکه بدون پره، گرم‌کن و رطوبت‌ساز، سشوار سوپرسونیکش با موتور کوچک و حفظ تعادل بهتر دست و همچنین صدای کمتر نسبت به سایر سشوارها

آقای جیمز دایسون، اکنون چه می کنید؟

در حال حاضر، رئیس آموزشکده سلطنتی هنر لندن هستم. عضویت در هیأت امنای موزه‌ی طراحی بریتانیا را نیز تا سال ۲۰۰۴ بر عهده داشتم که البته از آنجا استعفا دادم زیرا عقیده من بر آن است که نباید موزه فقط مکانی برای به نمایش گذاشتن اشیا باشد، بلکه باید به عنوان القا کننده و محرک انگیزه به طراحان عمل کند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×