وبلاگ

زندگینامه امیر غفور والیبالیست پرتلاش ایرانی

دوستان عزیز:
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قصد داریم شما را با امیر غفور آشنا کنیم. زندگینامه فوق‌العاده جالب او برای درک بهتر در قالب پرسش و پاسخ به شرح زیر می‌باشد. با ما همراه باشید.

 

لطفا خودتان را معرفی نمایید.

امیر غفور هستم، متولد 16 خرداد 1370 در شهر زیبای کاشان که در عرصه والیبال به موفقیت، شهرت و عناوین مختلفی در زمینه ملی و باشگاهی دست یافته‌ام.

چه چیز شما را به سمت ورزش والیبال سوق داد؟

یکی از مهمترین عوامل حضور من در عرصه والیبال، خانواده‌ای تمام ورزشی بود. اما علاوه بر این، خودم نیز علاقه زیادی به ورزش والیبال نشان دادم و همین موضوع بود که خیلی زود توانستم به تیم‌های والیبال آماتور بروم.

از حضور در این تیم‌های آماتور بگویید.

حضور در این تیم‌ها برای من بسیار مفید بود. من در این تیم‌ها، با تلاش زیاد توانستم عملکردی مناسب از خود به جای بگذارم و این عملکرد من را به تیم باریچ اسانس کاشان رساند.

در تیم باریچ اسانس درخشیدید؟

بله، من در همان نوجوانی به این تیم بزرگ پیوستم و این تیم، تیمی بود که در لیگ والیبال مشهور بود و سال‌ها در عرصه تیم‌داری نیز موفق ظاهر شده بود. به همین سبب از این فرصت پیش آمده و حضور در این تیم به خوبی استفاده کردم و عملکردی درخشان از خود برجای گذاشتم.

این درخشش چه سودی داشت؟

خب من این فرصت را به راحتی از دست ندادم و عملکردم در ترکیب این تیم سبب شد تا به تیم‌های پایه والیبال کشور راه پیدا نمایم.

تنها به ورزش والیبال پرداختید؟

در زمان مدرسه خیر، ورزش‌های مختلفی را پیگیری کردم، ورزش‌هایی مثل هندبال، پینگ پنگ و غیره، اما در نهایت توجه و تمرکزم را بر روی والیبال قرار دادم.

الگویی برای خود داشتید؟

بله، بهنام محمودی الگوی من بود و از کسانی بود که در رسیدن من به این مرحله نقش مهمی را ایفا کرده است.

حضور حرفه‌ای در والیبال در چه زمانی آغاز شد.

همان حضور در تیم باریچ اسانس سبب شد تا به خوبی دیده شوم و توجهات به روی من جلب شود و در همان زمان والیبال حرفه‌ای من آغاز شده بود.

چه کسی شما را کشف کرد؟

خولیو ولاسکو بود که می‌توان از او به عنوان مهمترین شخصی که استعداد مرا کشف کرد نام برد. آقای ولاسکو، استعدادهای زیادی را شناسایی و به والیبال ایران معرفی نمود. من نیز توسط ایشان شناسایی و زیر نظر ایشان رشد کردم تا جایی که به بازیکن تیم ملی والیبال تبدیل شدم.

شما بازیکن ثابت تیم ملی بودید؟

خیر، در آن زمان، حضور شهرام محمودی به عنوان فیک تیم ملی، فرصت کمتری برای بازی به من میداد، اما خب، در همین فرصت‌های کم، تمام تلاشم را می‌کردم تا خودم را نشان دهم و از فرصت پیش آمده به خوبی بهره ببرم.

توانستید در نهایت خود را ثابت کنید؟

بله، همین فرصت‌های کم سبب شد رفته رفته به بازیکن فیکس تیم ملی والیبال ایران تبدیل شوم.

در زمان ولاسکو فیکس تیم ملی شدید؟

خیر، این یک پروسه زمان‌بر بود. در زمان حضور کواچ بر روی نیمکت تیم ملی بود که برایم بسیار خوش یمن بود و این مربی، اعتقاد زیادی به بازی من داشت.

از این فرصت پیش آمده چگونه بهره بردید؟

سعی کردم پاسخ اعتماد کواچ را به بهترین شکل ممکن بدهم تا جایی که شهرام محمودی، نیمکت نشین کامل بازی‌ها شد و توانستم به خوبی خودم را اثبات نمایم.

در زمان کسب جایگاه فیکس تیم ملی چند سال داشتید؟

تنها 22 سال سن داشتم که توانستم جایگاه شهرام محمودی، بازیکن آماده تیم ملی را تیم ملی تصاحب کنم.

ازدواج کرده‌اید؟

خیر، تاکنون ازدواج نکرده‌ام.

چگونه اخلاقیاتی دارید؟

بسیار اهل شیطنت هستم، بخصوص در فضای تیم ملی. مثلا یک بار در هوای سرد زمستان تصمیم گرفتیم در دریا آب تنی کنم.

به چه چیز در زندگی خیلی علاقه دارید؟

به سفر کردن علاقه زیادی دارم، تا کنون نیز 30 یا 40 کشور دنیا را سفر کرده و دیده‌ام.

از افتخارات خود بگویید.

انتخاب به عنوان بهترین اسپک زن در مسابقات قهرمانی والیبال آسیا ۲۰۱۳

کسب عنوان یکی از ستاره های تیم ملی والیبال ایران در مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۴

کسب عنوان یکی از ستارگان تیم ملی ایران در مسابقات انتخابی المپیک ۱۳۹۱

آیا تاکنون پیش آمده است که از محبوبیت خود کلافه یا خسته شوید؟

کلافه خیر، ولی خسته شده‌ام. بعضی اوقات دوست دارم تفریحاتی داشته باشم، ولی به خاطر موقعیت خودم نمی‌توانم.بالاخره مردم لطف دارند می‌خواهند عکس و امضا بگیرند و درباره والیبال حرف بزنند.

آدم مذهبی هستی؟

نماز می‌خوانم و مثل یک آدم معمولی هستم.

از نظر دیگران، امیر غفور (خودتون) آدم خاصی است؟

خاص است و دوست دارد خاص باشد. همه دوست دارند خاص باشند. مدل ریش‌هایی که با موسوی می‌گذاشتیم خاص بود. اکثر بازیکنان لباس‌های خوب می‌پوشند و ساعت خوب می‌اندازند و می‌خواهند خاص رفتار کنند. البته من از این اخلاق‌ها ندارم که فقط یک مارک خاص بپوشم. همه چیز می‌پوشم ولی خاص می‌پوشم.

 به نظر شما محبوب‌ترین بازیکنان والیبال ایران چه کسانی هستند؟

در والیبال محبوب زیاد داریم. اما آن‌هایی که سابقه بیشتری در تیم ملی دارند محبوبیت بیشتری هم دارند. مثلا سعید معروف به عنوان کاپیتان و سید محمد موسوی به عنوان یک مهره کلیدی محبوبیت زیادی دارند.

از بدترین اخلاقیات خودتان یک مورد را بگویید.

فکر می کنم یکی از اخلاق‌های بد من این است که وقتی یک تصمیم اشتباه می‌گیرم و متوجه می‌شوم تصمیم من اشتباه است از آن بر نمی‌گردم، لجباز هستم. از سر حرفم کوتاه نمی‌آیم. حتی وقتی می‌فهمم اشتباه می‌کنم باز هم کوتاه نمی‌آیم.

آیا ویژگی اخلاقی در شما بوده که آن را تغییر داده باشید؟

قبلا خیلی بیشتر غُد بودم ولی الان بهتر شدم. شاید یکسری اخلاق‌هایی داشتم که خیلی‌ دوست نداشتم و حالا بهتر شده‌ام. معتقدم هر چه درخت پربارتر باشد باید سر به زیرتر شود. این موضوع را کاملا حس می‌کنم.

شاید قبلا کمبودهایی داشتم که حس می‌کردم اگر آن‌ها را انجام دهم بزرگ می‌شوم. الان خدارا شکر چیزهایی دارم که دیگر نیازی ندارم خودم را بزرگ کنم و سعی می‌کنم همیشه افتاده باشم.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. اولین درسی که می‌توان از زندگی امیرغفور، والیبالیست مشهور ایرانی گرفت، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که او، از حضور در یک خانواده ورزشی و تجربیات آنان، نهایت استفاده را برده و توانسته‌ است، خیلی زود مسیر مورد علاقه خود را پیدا کند و تمرکز و توجه خود را تنها بر روی همین مسیر قرار دهد.
  2. شاید جایگاه کنونی ما، آن چیزی نباشد که مدنظر داریم، اما می‌توانیم از این جایگاه، به عنوان یک سکوی پرتاب استفاده کنیم. در زندگی امیر غفور، دورانی وجود دارد که ایشان در تیم‌های آماتوری همچون باریچ اسانس حضور دارد، اما اینکه تیم ایشان در این قسمت از زندگی، تاپ و سطح بالا نیست، ایشان را ناامید نکرده و از همین فرصت نیز برای نشان دادن خود بهره می‌برد. تا جایی که این درخشش ایشان را به پایه‌های ملی والیبال ایران می‌رساند.
  3. در دوران حضور ایشان در تیم ملی، می‌بینیم که شخصی مثل شهرام محمودی با سابقه و قدرتی بالا حضور دارد و عملاََ جا را برای درخشش امیر غفور تنگ کرده است. اما این موضوع سبب نمی‌شود که ایشان ناامید شده، بلکه تمام تلاشش را می‌کند تا از کمترین فرصت‌ها، بیشترین بهره را برده و رفته رفته، جای خود را در تیم ملی باز کند، تا جایی که تبدیل به یک ستاره و فیکس تیم ملی والیبال ایران شود.
  4. رسیدن به جایگاه مورد نظر و بالا در زندگی، حتی در سنین جوانی نیز ممکن است. چیزی که در زندگی بسیاری از ورزشکاران، از جمله امیر غفور دیده می‌شود. جایی که ایشان در سن 22 سالگی، به تیم ملی و جایگاهی ویژه در ترکیب ایران و به شهرتی باور نکردنی دست می‌یابد.
  5. گاهی اوقات لازم است تا در زندگی، از تجربیات و عملکرد دیگران، در رشته مورد علاقه خود بهره ببریم.  چرا که این الگوها راهی را رفته‌اند و تجربیاتی را کسب کرده‌اند که می‌تواند درس‌های مهمی برای ما داشته باشد. امیر غفور نیز به عنوان یک شخص تازه‌کار، الگویی برای خود انتخاب کرده و از درس‌های او بهره برده است. تمامی این موارد سبب شده است تا امروزه، از امیر غفور به عنوان یک الگو یاد شود و زندگی او نیز درس و راهنمایی باشد برای دیگر افرادی که قصد دارند مسیر او را دنبال کنند.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×