وبلاگ

زندگینامه حسین اسلامبولچی از برترین مدیران قرن 21

حسین اسلامبولچی ، یکی از بزرگترین مدیران قرن 21 است که اقدامات بزرگی در زمینه مدیریت انجام داده و با اختراعات و ابداعات، توانسته خود را به نقطه موفقیت برساند. زندگینامه کامل و جامع ایشان را همراه با تمامی نکات، در این نوشته بخوانید.

 

دوستان عزیز،
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده زندگینامه فوق العاده جالب حسین اسلامبولچی را به صورت کاملا ابتکاری و برای درک بهتر شما خواننده عزیز به شکل پرسش و پاسخ درآورده ایم. با ما همراه باشید.

 

حسین اسلامبولچی لطفا خودتان را معرفی نمایید.

حسین اسلامبولچی هستم متولد 1336 در کشور ایران و شهر تهران که به عنوان یک مبتکر، مخترع و نویسنده شناخته می‌شوم.

تحصیلات شما چقدر هست و در کجا درس خواندید؟

در تهران دوران ابتدایی و دبیرستان را گذراندم. وقتی دیپلم گرفتم مثل همه هم سن و سال‌هایم درکنکور سراسری شرکت کردم. موفق شدم رشته پزشکی دانشگاه تهران را با رتبه‌ای خوب به دست آورم.

در همین رشته ماندگار شدید؟

خیر، پس از مدتی متوجه شدم این رشته مناسب من نیست. چرا که من از دوران کودکی علاقه زیادی به ساخت وسایل خاص داشتم و به علت هوش زیادی که داشتم موفق به خلق چیز جدیدی هم می‌شدم.

در رشته و گرایش جدیدی به تحصیل مشغول شدید؟

بله، وقتی به کالیفرنیا رفتم رشته مهندسی برق –مخابرات دانشگاه سن‌دیگو را برای ادامه تحصیل انتخاب کردم. من این رشته را با مدرک دکتری و با بالاترین درجه علمی به اتمام رساندم. من صاحب بیش از 1145 اختراع ثبت شده نیز هستم.

حسین اسلامبولچی شما فعالیت خودتان را چطور آغاز کردید؟

بعد از پایان تحصیلاتم یعنی سال 1986 به شرکت AT&T Bell Laboratories پیوستم. این آزمایشگاه مخابراتی در سال ۱۸۸۰ توسط الکساندر گراهام بل تاسیس شد. اینجا دقیقا همان جایی بود که من برایش ساخته شده بودم.

اوضاع در شرکت گراهام بل چگونه سپری شد؟

من در این شرکت تمام تلاشم را برای به اوج رساندن خودم و شرکت کردم، تا جایی که خیلی سریع به جایگاه مدیریت اجرایی شرکت رسیدم.  من در این شرکت تبدیل به یک مدیر باهوش و با ارزش شده‌ بودم.

موفقیت‌های شما در این شرکت به چه کارهایی ختم می‌شود؟

به کمک تیمم سیستمی اختراع کردم که در صورت قطع شدن سرویس‌های اینترنت AT&T سرویس‌های جایگزین سریعا شروع به کار کنند. من به نقش بنیادین فناوری اینترنت در شکل‌دهی به تمامی سرویس‌های ارتباطی اعتقاد داشتم.
من برنامه‌های زیادی برای پیشرفت شرکت در زمینه امنیت شبکه ایجاد کردم تا بتوانم فروش شرکت را بالا ببرم. با پیشرفت‌هایی که داشتم به مقام افسر ارشد اطلاعات شرکت رسیدم. در این جایگاه سعی کردم استراتژی فناوری اطلاعات شرکت را از نو مهندسی کنم.
همچنین من رییس خدمات فناوری شبکه‌ی جهانی این شرکت هم بودم. من باید برنامه های آینده و کلی شرکت، همچنین نیازهای شرکت را بررسی می کردم و برای آن‌ها پیش بینی‌های لازم را انجام می‌دادم.
مسئولیت طراحی، مهندسی، گسترش و بهبود، اجرا و جلب اعتماد شبکه جهانی AT&T را به عهده داشتم. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۵ به عنوان رئیس هیأت مدیره تکنولوژی، مدیر عامل و رئیس حزب کارگرانِ AT&T نیز در شرکت فعالیت داشتم.

این ایده‌های جذاب و فعالیت‌های خاص، چه امتیازی برای شرکت داشت؟

ایده‌های جذابم در ارائه‌ی خدمات بر پایه‌ی روتر، امنیت، هاستینگ، محاسبات ابری، مجازی‌سازی و مشارکت، در نهایت توانست درآمد شرکت را 5 میلیارد دلار افزایش دهد.

چه زمانی از شرکت جدا شدید؟

در سال 2006، پس از این‌که شرکت تحت کنترل SBC قرار گرفت، با اینکه درآمد خیلی بالایی داشتم و سرپرستی و رهبری شرکت بر عهده من بود، بعد از دو دهه همکاری از این شرکت جدا شدم.

این جدایی در رسانه‌ها نیز پوشش داده شد؟

بله، روزنامه‌ی نیویورک تایمز که از من مغز متفکر و پشت پرده‌ی برنامه‌ی جاه‌طلبانه‌ی AT&T  یاد کرد، عنوان داشت که من شرکت را به بزرگ‌ترین شرکت انتقال داده تبدیل کرده‌ام.

در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۰۵ مجله Business Week  مرا به عنوان یکی از افراد مهم در به دست آوردن جایگاه شرکت AT&T  به عنوان رهبر تکنولوژی معرفی کرد و اضافه کرد که من فردی قوی و شجاع، واقع‌بین و آرمان‌گرا هستم. آن‌ها درست متوجه شده بودند چرا که من واقعا آرمان‌گرا بودم.

مجله Light reading نام مرا در لیست 10 نفر اول Movers and shakers آورد و از من به عنوان مرد شماره یک در زمینه Telecom یاد کرد. همچنین درباره من نوشت: فعالیت‌ها و تلاش‌های دکتر اسلامبولچی نشان داده است که ارتباطات محض به کدام سمت حرکت می‌کند.

همزمان با کار در شرکت AT&T چه کارهایی کردید؟

علاوه بر کار در شرکت، من بهترین دانشمندان و مهندسین جهان را شناسایی کردم و رهبری آن را بر عهده گرفتم. در این تیم ما برنامه‌ی توسعه‌ی معماری جدیدی را ایجاد کردیم که مسبب تغییر خیلی زیاد اطلاعات شبکه‌ای شد.

این برنامه را نیز در شرکت پیاده کردیم و ساختار شبکه آن را به  شبکه‌ی IP/MPLS تبدیل کردیم. یعنی پیامهای AT&T  را دریک نقطه جمع کردیم. که هم اکنون تمام مراکز تجاری و اصلی در سراسر دنیا را به هم مربوط می‌سازد.

در مورد کتابی که نوشتید توضیح دهید؟

در سال 2006 کتابی تحت عنوان «چشم‌انداز 2020» نوشتم. در این کتاب پیش بینی‌های خودم را تا 15 سال آینده برای دنیای تکنولوژی و صنعت کامپیوتر بیان کرده‌ام. ما شاهد طلوع عصر چند رسانه‌ای خواهیم بود که مردم را از محدودیت‌های زمان و مکان آزاد می‌سازد و به نوعی ارتباطات ما شکل بهتری به خود خواهد گرفت.

نظر شما درخصوص IP چیست؟

به نظرم IP  همه چیز را خواهد خورد. من معماری‌ای را پیشنهاد کردم که طبق آن، تمام خدمات مبتنی بر IP  می‌شوند و با یکدیگر و با تمامی دستگاه‌های مبتنی بر IP کار می‌کنند.

پورتال Divvio که رئیس آن هستید، چیست؟

در طی سالیان زیادی که کار کردم متوجه شدم مردم دوست دارند چنل بسازند و محتویات دیجیتال شخصی خود را در آن‌ها نگه‌داری کنند بنابر این سایت Divvio را طراحی کردم. این تکنولوژی به‌روزترین و پيشرفته‌ترين فناوري‌هاي آموزشي و نسل دوم خدمات تحت وب را در اختیار مردم می‌گذارد. به نظرم یکی از بهترین تکنولوژی‌های قرن است.

از سایر فعالیت‌های خودتان برای ما بگویید؟

بین سال‌های 2010 تا 2013 عضو هیئت مدیره‌ی شرکت «کلیر وایر» بودم. همچنین شرکت‌های دیگری به اسم «سایبرفلو آنالتیکس» و «هایپر آفیس» را هم داشتم.

من مشاور دانشکده‌ی مهندسی دانشگاه کالیفرنیا نیز هستم. مرکز «سی‌ان‌اس» را در همین دانشگاه به راه انداختم تا رشته‌های مختلف مهندسی از جمله مهندسی نانو و مهندسی زیستی کنار هم گرد بیایند.

چه ویژگی در شما، شرکت‌ها را موفق ساخت؟

من توانایی بالایی در رهبری تیم‌های مختلف دارم.

از نظر شما یک شرکت چه ویژگی‌هایی دارد؟

به نظرم باید به کارکنان انگیزه زیادی برای کار کردن داد. محیط کار باید ویژگی‌های خاصی داشته باشد. شرکت را باید به گونه ای مدیریت کرد که نیروی جاذبه‌ی عظیمی برای کارمندان ایجاد کند.
جایی که بتواند انگیزه بیدار شدن اول صبح را به کارکنان بدهد و آن‌ها را مجاب به آمدن بر سر کار کند. سپس در غروب رهایشان کند؛ جایی که جوی الکترومغناطیسی داشته باشد.
یک شرکت نیازمند فروشندگانِ نرم‌افزار و سخت‌افزار برای سرعت بخشیدن به فروش دارد. همچنین نیازمند دستیابی به بزرگترین استانداردهای اعتباری و امنیتی است.

شغل کنونی شما چیست؟

من در حال حاضر رئیس و مدیرعامل شرکت «2020 ونچر پارتنرز» هستم این شرکت در زمینه مخابره دور برد به سهام داران شرکت‌های خصوصی و سرمایه‌گذاران، مشاوران و تکنولوژی‌های لازم را ارائه می‌دهد.

از مهمترین افتخارات خود بگویید.

انتخاب به عنوان AT&T Fellows، معتبرترین عنوان تکنولوژیک کمپانی AT&T در سال ۱۹۹۹

عنوان «مخترع سال» توسط مجمع مخترعان نیوجرسی (New Jersey Inventors Hall of Fame) در سال ۲۰۰۱

مدال علم و تکنولوژی AT&T و جایزهٔ اختراع علمی AT&T در سال ۱۹۹۷

عنوان «مخترع سال» توسط مجمع مخترعان نیوجرسی (New Jersey Inventors Hall of Fame) در سال ۲۰۰۲ (تنها توماس ادیسون و آلبرت انیشتین به این افتخار نائل شده‌اند)

انتخاب در لیست ده مدیر فنی تاثیرگذار سال ۲۰۰۵ (به انتخاب InfoWorld)

مقام اول عنوان “Mover & Shaker” در زمینه ارتباطات راه دور –توسط Light Reading در ۲۰۰۳- به دلیل پیش‌بینی جهانی IP و MPLS تقریباً یک دهه زودتر از فراگیر شدن این فناوری‌ها

انتخاب در لیست ده مدیر تجارت اینترنت در سال ۲۰۰۵ (توسط مجله Cisco IQ)

انتخاب در لیست ۱۰۰ مدیر پیشروی فناوری اطلاعات در سال ۲۰۰۴ (مجله Computer World)

جایزهٔ دانش و فناوری رئیس جمهور اوباما در سال ۲۰۰۹ برای دید و مشارکت وی در زمینه فناوری IP

انتخاب در لیست ده مبتکر برتر در سال ۲۰۰۳ توسط شورای اجرایی نیویورک

جایزه ریاست IEEE در زمینه کیفیت برای ارتقاء قابلیت اطمینان IP شبکه‌ها در سرتاسر دنیا در سال ۲۰۰۸

انتخاب در لیست ۱۰۰ فارغ‌التحصیل برتر تاریخ دانشگاه کالیفرنیا توسط UCSD

انتخاب در لیست ۱۰۰ رهبر تجارت Telecom در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. چیزی که در بسیاری از ما دیده می‌شود، این موضوع است که ممکن است تحت تاثیر جامعه قرار بگیریم و به دنبال موضوعی برویم که در ظاهر از اعتبار بالاتری برخوردار است. برای مثال، حسین اسلامبولچی در ابتدا، به مانند بسیاری از مشتاقان علم پزشکی، به این رشته کوچ می‌کند. اما طولی نمی‌کشد که متوجه می‌شود علاقه‌ای به این رشته نداشته و با شجاعت تمام، این رشته را رها کرده و به دنبال مسیر مورد علاقه خود می‌رود.
  2. شاید در موقعیت حسین اسلامبولچی، مسیر پیشرفت و توسعه در زمینه دلخواه به راحتی نباشد. اما ما درخت نیستیم تا با وجود یک ریشه در زمین، در یک نقطه از جهان هستی متوقف شویم. محدودیت مکانی نباید مانعی برای ما باشد. حسین اسلامبولچی ، پیشرفت را در موقعیت کنونی خود نمی‌دید و به این ترتیب، به سمت موقعیت مکانی دیگر مهاجرت نمود. پس هرگز یک موقعیت، نمی‌تواند مانعی برای پیشرفت باشد.
  3. تکامل در زندگی کاری آقای حسین اسلامبولچی به خوبی قابل مشاهده می‌باشد. ایشان تکامل را در مسیر موفقیت خود به خوبی رعایت کرده و در طول یک بازه زمانی و مداوم، همراه با پشتکار به این مهم دست یافته است.
  4. یک ویژگی بسیار خوب و موثر حسین اسلامبولچی این است که ایشان اعتماد به نفس بسیار بالایی داشته‌اند و لازم است در مسیر موفقیت، اعتماد به نفس خود را افزایش دهیم.
  5. علاقه شدید بسیار در هر زمینه حائز اهمیت است. در زندگی حسین اسلامبولچی نیز این موضوع به خوبی قابل مشاهده بوده و علاقه زیاد ایشان، ایده‌های مناسبی را نیز در ذهن ایشان ایجاد کرده است. پس اگر ما به سمت و سوی کار مورد علاقه خود برویم، بدون شک ایده‌های خوبی نیز کسب خواهیم کرد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×