زندگینامه فردیناند پورشه طراح خودرو

دوستان عزیز:

ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قصد داریم شما را با فردیناند پورشه آشنا کنیم. زندگینامه فوق‌العاده جالب او برای درک بهتر در قالب پرسش و پاسخ به شرح زیر می‌باشد. با ما همراه باشید.

 

خودتان را معرفی کنید

من فردیناند پورشه متولد ۳ سپتامبر ۱۸۷۵ هستم و طراح موتور خودرو اتریشی-آلمانی پورشه هستم.

 

کجا به دنیا آمدید؟

من والدینی آلمانی دارم و در شهر مافرسدورف در شمال باهمیا به دنیا آمدم. این شهر در آن زمان جزئی از امپراطوری اتریش بود و امروزه بخشی از کشور جمهوری چک به‌شمار می‌رود.

 

کودکی تان چطور بود؟

من فرزندم سوم خانواده بودم. پدرم، آنتون پورشه یک تعمیرکار حرفه‌ای بدنه‌ی خودرو بود. علاقه‌ی من به فعالیت‌های مکانیکی از همان سنین کودکی نمایان بود. در کنار کمک به پدرم در کسب و کار مکانیکی، در کلاس‌های شبانه‌ی مدرسه‌ی فنی سلطنتی در رایشنبرگ نیز شرکت می‌کردم.

بیوگرافی فردیناند پورشه، موسس شرکت خودروسازی پورشه - زومیت

جوانی شما چگونه گذشت؟

در ۱۸ سالگی در شرکت Béla Egger Electrical در وین مشغول به‌کار شدم. در سال‌های کار در وین، هر زمان که می‌توانستم پس از ساعات کاری به دانشگاه محلی این شهر می‌رفتم اما هیچ‌گاه نتوانستم مدارک علمی آکادمیک دریافت کنم. در طول پنج سالی که در وین مشغول به‌کار بودم، توانستم موتورهای الکتریکی را توسعه دهم.

 

کسب و کارتان را چگونه آغاز کردید؟

lohner

من در سال ۱۸۹۸ به شرکت Jacob Lohner & Company در وین رفتم. این شرکت معتبر برای پادشاه آن زمان اتریش یعنی Franz Joseph I و پادشاهان کشورهای دیگر مانند سوئد، بریتانیا و رومانی، کالسکه تولید می‌کرد. اولین طراحی این شرکت، Egger-Lohner نام داشت که ابتدا در ۲۶ ژوئن سال ۱۸۹۸ در وین از آن رونمایی شد. من روی تمامی قطعات اصلی این وسیله‌ی نقلیه، کد P1 را حکاکی کرده بودم. این کد به معنای اولین طراحی پورشه شناخته می‌شود.

پورشه P1

خودروی هیبریدی را چه زمانی تولید کردید؟

در سال ۱۹۰۱، من که هنوز در شرکت قبلی مشغول به کار بودم، خودروی هیبریدی Lohner-Porche Mixte را معرفی کردم. این خودرو مجهز به یک موتور احتراق داخلی بود که توسط شرکت آلمانی دایملر طراحی شده بود. این موتور به ژنراتورهایی متصل بود که برق مورد نیاز موتور هاب‌های خودرو را تامین می‌کرد. موتور هاب نوعی از موتور بود که در وسط چرخ وسیله‌ی نقلیه وصل شده و آن را به‌صورت مستقیم و بدون واسطه به حرکت در می‌آورد. یک باتری کوچک پشتیبان نیز در این خودرو تعبیه شده بود. این خودرو، اولین خودروی هیبریدی تاریخ به‌شمار می‌رود.

پورشه لوهنر

فعالیت شما در شرکت لوهنر چگونه بود؟

من در سال‌های فعالیت در شرکت لوهنر، خودروهای متعددی ساختم و در مسابقات اتومبیلرانی سرعت در اتریش نیز شرکت کردم. من توانستم با یک خودروی هیبریدی محور جلو، برنده‌ی رالی Exelberg در سال ۱۹۰۱ شوم. من در سال ۱۹۰۲ به خدمت سربازی رفت و به عنوان راننده‌ی آرشیدوک فرانز فردیناند خدمت کردم. آرشیدوک شاهزاده‌ی ارشد اتریش بود که قتل او موجب شعله‌ور شدن آتش جنگ جهانی اول شد.

در سال ۱۹۰۵، جایزه‌ی Potting به عنوان برترین مهندس خودروساز اتریش به من اهدا شد.

خودروی lohner

شرکت بعدی که رفتید چه نام داشت؟

من در سال ۱۹۰۶ به شرکت آسترو دایملر پیوستم. این شرکت من را به عنوان طراح ارشد خود استخدام کرد. معروف‌ترین خودرویی که من در این شرکت طراحی کردم، شاهزاده هنری (Prince Henry) نام گرفت که در سال ۱۹۱۰ تولید شد. این خودرو به احترام برادر کوچک‌تر ویلهلم دوم (Wilhelm II) پادشاه آلمان که Prince Heinrich of Prissia نام داشت، نامگذاری شد. این خودروی ۸۵ اسب بخاری هنوز به همان نام Prince Henry شناخته می‌شود در صورتی که نام اصلی آن Modell 27/80 بوده است.

من در سال ۱۹۱۶ به مقام مدیریت ارشد شرکت رسیدم و در همان سال نیز یک دکترای افتخاری از دانشگاه فناوری وین دریافت کردم. خودروهای مسابقه‌ای که من در سال ۱۹۲۲ طراحی کردم، در ۴۳ مسابقه از ۵۳ رقابت خود پیروز شدند. من در سال ۱۹۲۳ آسترو دایملر را ترک کردم. دلیل اصلی این ترک کار، تفاوت‌های هدف و چشم‌اندازهای من با مدیران شرکت بود.

prince henry

بعد از آسترو دایملر کجا رفتید؟

شرکت موتورسازی دایملر در اشتوتگارت، در سال ۱۹۲۴ من را به عنوان مدیر فنی استخدام کرد. من در سال ۱۹۲۴، یک دکترای افتخاری و عنوان پروفسوری دیگر و این بار از دانشگاه اشتوتگارت دریافت کردم. شهر اشتوتگارت در آن سال‌ها به عنوان مرکز خودروسازی آلمان شناخته می‌شد. در سال‌های کار در اشتوتگارت، من خودروهای مسابقه‌ای بسیاری طراحی کردم. این خودروهای همگی مجهز به سوپرشارژرهایی بودند که توسعه و پیشرفت آنها در خودروی Mercedes Benz SSK به اوج رسید.

همکاری بنز - پورشه

مرسدس بنز چگونه متولد شد؟

در سال ۱۹۲۶، موتورسازی دایملر و شرکت Benz & Cie به هم ملحق شده و شرکت Daimler-Benz را تاسیس کردند. اولین محصولات این شرکت مشترک نیز با نام مرسدس بنز به بازار عرضه شدند.

من در سال ۱۹۲۹ شرکت را ترک کردم و به خودروسازی Steyr در این شهر پیوستم. در سال‌های بعدی و در طول رکود اقتصادی بزرگ دهه‌‌ی ۱۹۳۰ (Great depression) وضعیت کسب و کار من بسیار نابسامان بود.

 

چه زمانی شرکت پورشه (Porsche) را تاسیس کردید؟

من در سال ۱۹۳۱ به اشتوتگارت بازگشتم و شرکت مشاوره‌ای خودم را با نام Dr. Ing. h.c. F. Porsche GmbH تاسیس کردم. من در نام شرکت از دکترای افتخاری خود نیز نام بردم. در توضیح شرکت من، عبارت «خدمات طراحی و مشاوره‌ی موتور و خودرو» استفاده شده بود. من از افراد معتبری همچون آنتون پیچ و آدولف روزنبرگر، کمک مالی دریافت کردم و توانستم بسیاری از همکاران و دوستان قدیمی خود را در شرکت استخدام کنم. در میان این افراد، متخصصانی همچون Karl Rabe، Erwin Komenda و Franz Xaver Reimspiess وجود داشتند. من، پسر خود یعنی فری پورشه (Ferry Porsche) را نیز در این شرکت استخدام کردم.

 

چرا کارخانه را تاسیس کرد؟

با به قدرت رسیدن هیتلر در آلمان و فراخوان او برای بازسازی صنایع که او می‌خواست آلمان سریع‌ترین خودرو‌ها را بسازد. بنابراین کارخانه‌های خودروسازی را از کمک‌های دولتی برخوردار کرد و من نیز از این مساعدت‌ها سهمی برد. من توانستم مدیریت کارخانه‌هایی چون اتو یونیون و واندرر را بر عهده بگیرم.

 

نخستین خودروتان چگونه بود؟

اولین پروژه‌ی شرکت من، طراحی خودرو برای شرکت Wanderer بود. پروژه‌های بعدی نیز به سرعت به این شرکت ارجاع شدند تا با پیشرفت آن، من تصمیم گرفتم بخشی از زمان خود را به طراحی خودروهای خودم اختصاص دهم. درسال ۱۹۳۳ نخستین خودرو پورشه با یک موتور ۱۶ سیلندر ۴٫۵ لیتری و شاسی آلومینیومی ساخته شد.

اولین طراحی من مربوط به توسعه‌ی طراحی خودروی مفهومی کوچکی بود که آن را در شرکت دایملر بنز در اشتوتگارت شروع کرده بودم. من ابتدا هزینه‌ی طراحی خودم را از طریق وام‌های بیمه‌ی عمر تامین کردم. سپس شرکت Zundapp به عنوان پشتیبان مالی وارد این پروژه شد که پس از مدتی به خاطر موفقیت‌هایی که در موتورسیکت‌سازی داشت،‌ این پروژه را رها کرد. اسپانسر مالی بعدی، شرکت NSU بود که آن هم به‌خاطر هزینه‌های بالای ابزار در این پروژه از آن کنار رفت.

 

در زمان رکود اقتصادی چه کردید؟

در آن زمان، پروژه‌های طراحی شرکت کاهش پیدا کرد و من برای تامین هزینه‌ها، شرکتی زیرمجموعه با نام Hochleistungs Motor GmbH تاسیس کردم. این شرکت برای تولید خودروی مسابقه‌ای تاسیس شده بود که البته هنوز هیچ مشتری‌ای نداشت. اولین پروژه‌ی این شرکت، P-Wagen نام داشت که از ابتدای نام پورشه الهام گرفته بود. اصول اولیه‌ی طراحی این خودرو بر اساس قانون ۷۵۰ کیلوگرم بود. بر اساس این قانون، وزن خودرو بدون راننده، روغن، سوخت، آب و تایرها نباید بیش از ۷۵۰ کیلوگرم می‌شد.

در سال ۱۹۳۲، شرکت‌های خودروسازی Audi، DKW، Horch و Wanderer، شرکت Auto Union Gmbh را تشکیل دادند. رئیس هیئت مدیره‌ی این شرکت، Baron Klaus von Oertzen بود. او قصد داشت برای شروع کار یک طراحی خاص و منحصر به‌فرد را تولید کند. به همین دلیل او با من دیدار کرد.

 

آیا در حزب نازی هم عضویت داشتید؟

من در سال ۱۹۳۷ به صورت رسمی به عضویت حزب نازی و SS درآمدم. من در سال‌های جنگ توانستم صلیب افتخار را نیز از SS دریافت کنم. تولید انبوه خودروی طراحی شده توسط من که بعدها Beetle نام گرفت، پس از جنگ جهانی دوم شروع شد.

 

آیا تجهیزات نظامی هم طراحی کرده‌اید؟

من در سال ۱۹۴۲ یک تانک عظیم با نام VK4501 یا Tiger P طراحی کردم. به خاطر طراحی پیچیده، تانک من ساخته نشد و از طراحی رقیبم یعنی Henschel در تولید این جنگ‌افزار استفاده شد. در پروژه‌ای دیگر، ۹۰ شاسی از پیش ساخته شده تبدیل به اسلحه‌های ضد تانک شدند و در سال ۱۹۴۳ تحت نام Panzerjäger Tiger P شروع به کار کردند. نام دیگر این پروژه، ferdinand بود.

تانک پورشه

نیروی محرکه‌ی این جنگ‌افزار، انرژی الکتریسیته بود. این وسیله مجهز به بازوی جنگی توپ ۸۸ میلی‌متری Flak بود که برای عملکرد بهتر بهینه‌سازی شده بود. دلیل اصلی شکست این پروژه نیز، خراب شدن و گیر کردن بیش از اندازه‌ی اسلحه بود که نیروهای نظامی را مجبور می‌کرد جنگ‌افزار را تخریب کنند تا به دست دشمن نیفتد. مانند بسیاری دیگر از جنگ‌افزارهای آلمانی، این اسلحه نیز به‌خاطر ضعف پشتیبانی و تامین قطعات، با مشکلاتی جدی روبرو بود.

 

زندگی شما پس از جنگ چگونه گذشت؟

در نوامبر سال ۱۹۴۵، از من خواسته شد تا کارم در طراحی فولکس واگن را ادامه دهم و طراحی‌های خود به همراه تجهیزات کارخانه را به عنوان غرامت به فرانسه ببرم. اختلافات من با دولت فرانسه و شکایت‌هایی که پیش از این از این کشور دریافت کرده بودم، این پروژه را قبل از شروع به پایان رساند.

 

ماجرای اسارتتان چه بود؟

در سال ۱۹۴۵، من به همراه آنتون پیچ و پسرم (فری پورشه) توسط نیروهای فرانسوی دستگیر شدیم. آن‌ها برای آزادی هرکدام از ما پانصد هزار فرانک مطالبه کردند ولی بضاعت مالی خانواده ما تنها اجازه پرداخت وثیقه یکی را می‌داد. اتهام آنها جنایت جنگی بود. پسرم پس از ۶ ماه آزاد شد؛ اما من و آنتون در زندان ماندیم.

پورشه 356

شما چگونه آزاد شدید؟

پسرم در دوران حبس من، تلاش کرد تا تجارت خانوادگی‌مان را حفظ کند. شرکت ما در آن زمان خودرو، پمپ آب و ابزارآلات تعمیر می‌کرد. قراردادی که در آن سال‌ها برای ساخت یک خودروی مسابقه‌ای بسته شد، درآمدی را نصیب شرکت من کرد که با استفاده آن، من را از زندان آزاد کردند.

شرکت خودروسازی پورشه در آن سال‌ها طراحی محصول جدید با نام Porsche 356 را شروع کرده بود. این خودرو، اولین اتومبیل با برند اختصاصی پورشه بود. محل کارخانه‌ی پورشه به شهر گموند در ایالت کارینثیا منتقل شده بود و در این کارخانه‌ی جدید، تعداد ۴۹ پورشه 356 ساخته شد. تمامی این خودروها با دست تولید شدند.

پورشه 356

مشکلات کسب و کار در اشتوتگارت چگونه بود؟

خانواده‌ی من در سال ۱۹۴۹ و در حالی به اشتوتگارت بازگشتیم که نمی‌دانستیم چگونه تجارت خود را از سر بگیریم. بانک‌ها به ما اعتبار نمی‌دادند؛ چرا که شرکت ما هنوز در تحریم آمریکا بود و نمی‌توانست به عنوان وثیقه واگذار شود. در این دوران پسرم در مذاکراتی که با فولکس واگن داشت توانست اعتبار لازم برای بازسازی شرکت را کسب کند. در ۱۷ سال آینده، تعداد ۷۸ هزار دستگاه از Porsche 356 ساخته شدند.

پورشه ماکان خودرو شاسی بلند کوچک لاکچری

من از تولید هر خودروی فولکس بیتل نیز درآمدی کسب می‌کردم که کمک بزرگی به شرکت پورشه بود. من در سال ۱۹۵۰ برای اولین بار بعد از جنگ جهانی از کارخانه‌ی فولکس واگن بازدید کردم و در مورد آینده‌ی خودروی بیتل با رئیس وقت کارخانه یعنی Haeinrich Nordhoff صحبت کردم.

چند هفته بعد، او دچار سکته‌ی مغزی شد و همین اتفاق باعث شد که فردیناند پورشه ۳۰ ژانویه‌ی ۱۹۵۱ از دنیا برود.

 

زندگی شخصی شما چگونه بود؟

من در سال ۱۹۰۳ با Aloisia Johanna Kaes ازدواج کرد. ما دو فرزند یک پسر به نام‌های Ferdinand Anton Ernst Porsche معروف به فری پورشه و یک دختر به نام Louise Hedwig Anna Wilhelmine Piëch داشتیم. پسرم نقش مهمی در پیشرفت شرکت داشت و به عنوان رئیس هیئت مدیره‌ی آن فعالیت می‌کرد. فری پورشه در ۲۷ مارس سال ۱۹۹۸ از دنیا رفت. آنا پورشه، با آنتون پیچ ازدواج کرده بود که یکی از پشتیبانان همیشگی برند پورشه بوده است.

فرزندان پورشه

 

نقل قول‌های مشهور از فردیناند پورشه

  • من نتوانسم خودروی اسپورت مورد علاقه‌ام را پیداکنم، پس آن را ساختم.
  • اگر فردی هیچ‌گاه شکست نخورد، پس هیچ‌گاه تلاشی نکرده است.
  • طراحی باید کاربردی باشد و کارایی باید به صورت زیبایی‌های بصری خود را نشان دهد.
  • تغییر آسان است، اما بهبود و توسعه دادن بسیار دشوار است.
  • خودروی مسابقه‌ای عالی به مقام اول می‌رسد؛ اما سپس به قطعات تشکیل‌دهنده تجزیه می‌شود!
  • طراحی خوب باید صادقانه باشد.

پورشه دیگر فقط یک خودرو نیست

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×