وبلاگ

زندگینامه احسان علیخانی مجری توانمند و مشهور ایرانی

دوستان عزیز:
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قصد داریم شما را با احسان علیخانی آشنا کنیم. زندگینامه فوق‌العاده جالب او برای درک بهتر در قالب پرسش و پاسخ به شرح زیر می‌باشد. با ما همراه باشید.

 

لطفا خودتان را معرفی کنید.

احسان علیخانی هستم متولد 15 آبان 1361 در تهران که در زمینه مجری‌گری، کارگردانی و تهیه‌کنندگی به شهرت زیادی دست یافته‌ام.

در خصوص خانواده خود بگویید.

پدرم آقای حسین علیخانی و مادرم طوبی مظاهری هستند که ایشان از پرستاران بازنشسته است و بدلیل اینکه تفاهم نداشتند از یکدیگر جدا شدند. خب همانطور که بیان کردم، بنده در شهر تهران متولد شدم و در همانجا نیز بزرگ شدم. بنده دو خواهر و یک برادر دارم.
این را نیز بگویم که بهترین دوست و رفیق من، مادر عزیزم هستند.

تحصیلات شما چیست؟

سال 1379 بود که با رتبه 770 وارد دانشگاه شدم و مدرک کارشناسی مدیریت بازرگانی را از دانشگاه تهران کسب کردم.

در کودکی و در مدرسه آرام بودید؟

خیر اصلا، بسیار درسخوان بودم اما بسیار بسیار شیطون، تا حدی که مدیر مدرسه برای مهار این شیطنت من را مبصر کلاس کرده بود. در همان زمان تحصیل استاد تقلب بودم که نشان از شیطنتم دارد.

از همان ابتدا به هنر علاقه زیادی داشتید؟

بله، اما در دوران دبیرستان بسیار زیاد فوتبال را دوست داشتم و حتی 1 سال در تیم نوجوانان پرسپولیس و 1 سال نیز برای تیم فوتبال سایپا بازی کردم و سه مرتبه شکستگی پا سبب شد تا دیگر قادر به بازی در چمن نباشم و به سراغ ورزش‌هایی همچون تنیس و فوتسال بروم.
در زمینه هنر هم بسیار علاقه شدیدی به بازیگری و کارگردانی داشتم، اما موضوع این بود که با توجه به برخی مشورت‌ها، به این نتیجه رسیدم که هنر برای من در جایگاه دوم می باشد و همین دلیل شد تا مباحث کنکور و دانشگاه تهران را به عنوان هدف اولم دنبال کنم.

کار هنری را چگونه آغاز نمودید؟

در همان سال 1379 که به دانشگاه رفتم، در کنارش به دستیاری کارگردانی در آثار سریالی و سینمایی مشغول شدم تا به نوعی شروع کار هنری‌ام باشد.
البته پیش از دستیاری، مدتی در دوره‌های آموزش‌های هنری باشگاه مهرورزان حضور داشتم و بعد وارد صحنه و فیلمسازی شدم.

هیچگاه به سراغ بازیگری رفتید؟

به صورت تصادفی تنها یکبار برای سریال پرونده‌های مجهول در مقابل دوربین حاضر شدم. به نظرم سال 1380 و در 19 سالگی بود که این اتفاق افتاد.

چه شد که مجری گری را انتخاب کردید؟

دقیقا 22 سالگی بود که باشگاه مهرورزان بنده را معرفی کرد و رسما کار اجرا را با برنامه‌ی پسرای ایرون در تلویزیون آغاز کردم.

پس از آن چه شد؟ آغاز ماه عسل و اوج درخشش؟

بین پسرای ایرونی و ماه عسل برنامه صبح آمد و جزر و مد به خوبی دیده شد که اجرای آن با من بود، اما سال 1386 بود که با برنامه ماه عسل به خوبی درخشیدم.

ماه عسل ایده شما بود؟ آیا تمام فصل‌ها را شما اجرا کردید؟

بله، ایده اصلی ماه عسل با من بود، اما خب از سال 1386 که با اجرای بنده این برنامه بر روی آنتن رفت، به دلیل پاره‌ای از اختلاف نظرها، محسن افشانی مدتی اجرای برنامه را بر عهده داشت که موفق نبود. نتیجه این شد که دوباره خودم اجرای برنامه را بر عهده گرفتم.
حتی مدتی مرحوم حسن جوهرچی و علی ضیا به عنوان مجری این برنامه فعالیت داشتند که مورد استقابل قرار نگرفت و دوباره من تا آخرین فصل در سال 96 پا به عرصه مجری گری در ماه عسل گذاشتم.

ازدواج کرده‌اید؟

خیر، ممکن است تصاویر زیادی از بنده در کنار هواداران ثبت شده و شایعات زیادی نیز مطرح گردیده است. اما تا کنون ازدواج نکرده ام.

ماه عسل همچنان ادامه دارد؟

خیر، پس از جدایی بنده از این برنامه، ماه عسل برای همیشه پایان یافت و درست از سال 1397 برنامه استعدادیابی عصر جدید را آغاز کردم. برنامه‌ای که در آن چهار داور از جمله سید بشیر حسینی، امین حیایی، رویا نونهالی و آریا عظیمی نژاد حضور داشتند.

آیا مغرور هستید؟

خیر، من اکنون در سن 40 سالگی هستم و موافق این نیستم که آدم ویژه‌ای هستم. قیافه من موقع عصبانیت بسیار متفاوت است اما کودک درونم زنده است.

به جز مجری گری فعالیتی داشته اید؟

خب من دستیار کارگردان بودم و کارگردانی را تجربه کردم. گاهی اوقات پیشنهاداتی از برخی دوستان می‌رسد مثلا سردبیری مجله، اما خب کاری را که در آن تخصص ندارم را نمی‌پذیرم. شاید خیلی موقعیت خوبی باشد اما من توانایی آن را نداشتم به همین دلیل قبول نکردم.
گاهی اوقات هم تهیه کنندگی برنامه را انجام دادم.

اکنون نیز درگیر کارگردانی جوکر هستم که با استقبال بسیار زیادی رو به رو شده است.

مجری‌گری شما به تلویزیون ختم می‌شود؟

خیر، در برنامه رادیویی پنجشنبه شنیدنی، همراه با فرزاد حسنی و منوچهر نوذری اجرا داشتیم.

گویا به وکالت نیز علاقه دارید؟

بله، در دوران نوجوانی، از تفریحاتم بود که اتاقم را شبیه به فضای دادگاه کنم و به عنوان وکیل از متهم دفاع نمایم. حتی یکی از آشنایان ما من را به دادگاه خانواده برد تا در زمان انتخاب رشته،فضای آن را ببینم. یک ساعت که که در این فضا بودم، متوجه شدم من آدم این کار نیستم و تنها دوست دارم نقش وکیل را بازی کنم.

ماه عسل، عصر جدید و جوکر، برنامه‌های درجه یک و موفق. رمز موفقیت شما و گروهتان چیست؟

یک گروه خوب که سال‌هاست با هم کار می‌کنیم. زمین خوردیم، موانع رد کردیم، بی پولی کشیدیم، ممنوعی گرفتیم، کارهای مختلفی تجربه کردیم و حتی اگر خوب نبود، با آن خداحافظی کردیم، جامع بخواهم بگویم من و گروهم پیراهن پاره کردیم.
ضمناََ ما روی پیش تولید کار زیادی می‌کنیم و همه جوانب را می‌سنجیم.

اتفاق خاص و عجیبی در دوران کاری خود داشتید؟

اتفاقات که زیاد است، اما به یاد دارم در یک فیلم سینمایی دستیار کارگردان بودم. از من خواسته شد تا یکی از بازیگران را صدا بزنم تا در صحنه حاضر شود. من هم به راه‌پله خانه‌ای که لوکیشنمان بود رفتم و گفتم که خانم فلانی لطفا بفرمایید سر صحنه. یک بار دیگر هم او را بلند صدا کردم. بعد از این آن خانم که معروف است و اسمش را نمی‌آورم، از اتاق گریم بیرون آمد و به کارگردان گفت این آقا باید می‌آمد آرام و در اتاق گریم از من خواهش می‌کرد که سر صحنه بیایم، اما حالا با این برخورد اینجا یا جای من است یا جای ایشان و به من اشاره کرد. سر همین موضوع فردای آن روز از من خواستند که دیگر سر کار نیایم. سال‌ها بعد که به شهرت رسیدم آن خانم را جایی دیدم و او به من گفت که خیلی دوست دارد در «ماه عسل» با من گفتگو کند من هم اتفاق آن سال را به او یادآوری کردم، اما او چیزی یادش نمی‌آمد و بابت آن برخورد ناراحت شده بود. من هم به شوخی به او گفتم اگر به برنامه من آمدید این بار قول می‌دهم دیگر شما را آنطوری صدا نکنم.

موفق به کسب چه جوایزی شدید؟

بهترین چهره برنامه‌های تلویزیونی ۱۳۹۹
بهترین چهره تلویزیونی سال 1399
بهترین چهره مرد دهه ۹۰ 1399
بهترین چهره تلویزیونی 1399
چهره سال ۹۸ تلویزیون ایران از نگاه مخاطبان 1398
محبوب‌ترین مجری تلویزیونی 1398
بهترین مجری تلویزیونی 1397
بهترین مجری برنامه‌های تحویل سال 1397
بهترین چهره تلویزیونی 1396
بهترین مجری برنامه‌های گفتگومحور 1392

چه چیز شما را خیلی عصبانی می کند و به خاطرش ممکن است کسی را برای همیشه کنار بگذارید؟

چیزی که من را بسیار عصبی می‌کند، دو رویی آدم‌ها است و این موضوع مربوط به حال نیست، از کودکی همینگونه بودم.

شما چقدر برای جذب مخاطب تلاش می کنید؟

بدون مخاطب که ما اصلا معنا پیدا نمی کنیم و اصلا یک شوخی رسانه ای است که من کار کنم برای دل خودم. برای دل خودم بخواهم کار کنم باید بروم خانه مان کار کنم. در رسانه تو باید برای دل مردم کار کنی.

تا به حال بوده است که شخصی از اطرافیان از اجرای شما انتقاد کند؟

بله، در بسیاری از موارد این مادرم است که نکات را گوشزد می‌کند و حتی بعضی مواقع تماس می‌گیرد و می‌گوید چرا این صحبت را در آنتن زنده بیان کردی؟ در کل آدم باید به جایی برسد که بتواند برگردد و مسیرش را با افتخار نگاه کند.

خانواده چقدر بر کارتان تاثیرگذار است؟

خیلی زیاد. زیرا همانطور که گفتم، آن‌ها بهترین منتقدانم هستند و از آن‌ها درس‌های زندگی گرفتم.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. در زندگینامه احسان علیخانی، این ستاره دنیای مجری‌گری به خوبی می‌توان دریافت که او فرزند طلاق بوده، اما این موضوع در موفقیت او نقشی نداشته و ایشان با تمرکز و تلاش زیاد به این جایگاه دست یافته است.
  2. در زندگی و زمانی که دستیار کارگردان بود و شناخته نمی‌شد، با رفتاری عجیب و ناشایست از جانب بازیگری مشهور روبرو شد و به همین سبب کار خود را از دست دادو اخراج شد. اما نکته اینجاست که احسان علیخانی از پای ننشست، ناامید نشد و به جایگاهی رسید که همان بازیگر مشهور، از او بخواهد تا مهمان برنامه احسان علیخانی شود.
  3. احسان علیخانی معتقد است که او و گروهش برای رسیدن به موفقیت، بارها و بارها با مشکلات زیادی روبرو شده اند. اما ایشان در مقابل این مشکلات تسلیم نشده و با عزمی جدی، به مراحل موفقیت رسیده است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×