وبلاگ

زندگینامه کارلوس اسلیم ثروتمندترین مرد مکزیکی

کارلوس اسلیم شخصیت ثروتمند مکزیکی که نکات زندگی او می‌تواند کمکی شایان برای بهتر طی کردن مسیر موفقیت توسط هریک از ما باشد. زندگینامه کامل ایشان در این مقاله مطرح شده است.

 

دوستان عزیز،
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده زندگینامه فوق العاده جالب کارلوس اسلیم را به صورت کاملا ابتکاری و برای درک بهتر شما خواننده عزیز به شکل پرسش و پاسخ درآورده ایم. با ما همراه باشید.

 

کارلوس اسلیم لطفا خودتان را معرفی نمایید.

کارلوس اسلیم هستم که در ۲۸ ژانویه ۱۹۴۰ در مکزیکو سیتی متولد شدم و به عنوان یک کارآفرین و تاجر به شهرت رسیده‌ام.

تحصیلات شما چقدر هست و در کجا درس خواندید؟

در سال 1961 از رشته‌ی مهندسی عمران دانشگاه خودگردان ملی مکزیک فارغ‌التحصیل شدم.

لطفا توضیحی در مورد خانوادتون بدهید آقای کارلوس اسلیم ؟

پدر و مادرم لبنانی بودند، اما قبل از تولدم به مکزیک مهاجرت کردند.

خانواده کنونی شما چطور؟ ازدواج کردید؟

من با همسرم سمیه 32 سال زندگی کردم و شش فرزند از او دارم. اما او بدلیل بیماری درگذشت. من بیشتر مسئولیت‌های شرکتم را به عهده سه پسرم به نام‌های کارلوس، مارک آنتونیو و پاتریک و دامادم آرتور الیاس ایوب واگذار کرده‌ام.

چگونه وارد دنیای سرمایه‌گذاری شدید کارلوس اسلیم ؟

پدرم کارلوس به من یاد داد که کتاب‌های اقتصادی و تجاری مطالعه کنم و همین هم باعث شد در جوانی به سرمایه‌گذاری روی آوردم. وقتی که نوجوان بودم، روش خواندن اسناد مالی و سرمایه‌گذاری کردن را به صورت کامل از پدرم یاد گرفتم. من همیشه عکس پدرم را روی میز کارم دارم. پدرم در تجارت اجناس خرده و عمده به موفقیت رسید.

فعالیت خودتان را چطور آغاز کردید؟

من وقتی که دوازده سال داشتم نخستین سهام خودم را در یک بانک مکزیکی خریدم و وقتی که پانزده ساله شدم، در یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های مکزیک تبدیل به یک سهامدار بسیار بزرگ شدم. در همان سن هفده سالگی در شرکت پدرم شروع به کار کردم و هفته ای ۲۰۰ پرو درآمد به دست می‌آوردم.

کارلوس اسلیم ، کسب و کار شخصی خود را چه زمان و چگونه بنا کردید؟

بعد از فارغ‌التحصیلی کسب و کارم را که یک شرکت بیمه بود، برپا کردم.

این شهرت و ثروت از چه زمان برای شما بدست آمد؟

من شهرتم به دلیل ریاست و تاسیس گروه کارسو (Carso) و ریاست مخابرات تِلمِکس (Telmex) است، اما ثروت کلانم را با جسارت در سرمایه‌گذاری حوزه‌های اقتصادی مختلف به دست آورده‌ام. در دهه‌های 60، 70 و 80 سرمایه‌گذاری زیادی در سهام و بازار بورس داشته‌ام.

آیا شما شرکت‌های زیادی دارید آقای کارلوس اسلیم ؟

بله، بگذارید اینگونه پاسخ شما را بدهم، در واقع محال است وارد مکزیک شوید و هر لحظه، پولتان را به جیب من نریزید.

چرا؟ مگر شرکت‌های شما چیست؟

اغلب خدمات و مسائل روزمره در مکزیک در اختیار من است.  به طوری که مجله‌ی تلگراف راجب من می‌گوید: «مالکیت کارلوس اسلیم در مکزیک به قدری زیاد است که مردم این کشور صبح ملافه‌هایی را از روی خود کنار می‌زنند که از مغازه‌های اسلیم خریداری شده، نان‌شان از نانوایی‌های متعلق به او می‌خرند و حتی با ماشین‌هایی به محل کار می‌روند که در شرکت‌های اسلیم بیمه شده و…»

می‌توانید از این شرکت‌ها و دارایی‌های خود نام ببرید آقای کارلوس اسلیم ؟

من چندین فروشگاه و رستوران زنجیره ای دارم. درصد قابل توجهی از خطوط تلفن از آن من هستند. تعداد زیادی بانک دارم و به مردم وام می‌دهم. قهوه کشور را تامین می‌کنم، همچنین بزرگترین پیمانکار راه‌سازی مکزیک هستم.

آیا شما در سیاست هم نقش دارید؟

با اینکه به خاطر قدرت مالی‌ای که دارم رئیس جمهور آمریکا گاهی به دیدن من می‌آید من اصلا اهل سیاست نیستم.

کارلوس اسلیم چگونه از این همه شرکت و ثروت برخوردار شدید؟

وقتی مکزیک دچار بحران مالی شده بود من از این اوضاع استفاده کردم و تعداد زیادی شرکت را به قیمت پایین خریدم. من همین ایده را در آمریکا اجرا کردم و من ریسک بزرگی کردم و  250 میلیون دلار به روزنامه‌ی نیویورک‌تایمز وام دادم اما سود زیادی برای من داشت اکنون من به‌عنوان بزرگ‌ترین سهام‌دار این روزنامه هستم.

استراتژی اصلی شما برای کسب ثروت چیست؟

استراتژی من برای پول درآوردن این است که شرکت‌هایی را خریداری می‌کنم که دچار مشکلات اقتصادی شده‌اند، آن‌ها را به یک شرکت چند میلیارد دلاری تبدیل می‌کنم و با فروش سهامم به سود کلانی می‌رسم.

آیا در کار خود به فکر بهبود وضعیت کشورتان هستید آقای کارلوس اسلیم ؟

بله، من همواره تلاش می‌کنم وضعیت کشورم را بهبود ببخشم.

هدف اصلی شما چیست؟

اصلی‌ترین هدفم نبود فقر و بیکاری است و این برعهده همه تاجرهای مکزیک است.

فعالیت های بشر دوستانه خودتان را توضیح می‌دهید آقای کارلوس اسلیم ؟

سال ۲۰۰۶، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به موسسه‌های خیریه کمک کردم، ۹۵ هزار دوچرخه برای کودکان فقیر خریدم، کمک کردم تا ۷۰۰ هزار عینک برای محصلین خریده شود و به ۱۵۰ هزار دانشجو، یاری رساندم. تصمیم دارم حدود ۱۰ میلیارد دلار از سرمایه‌ام را به سیستم بهداشت و درمان مکزیک و همچنین پیشرفت آموزش و پرورش اختصاص دهم.

نظرتان در خصوص صدقه دادن برای ریشه‌کن کردن فقر چیست؟

به نظرم فقر با صدقه دادن از بین نمی‌رود. کارآفرینی برای جامعه بهتر است تا اینکه به مردم فقیر کمک بدهیم.

به نظر شما، کارآفرینی چگونه رقم می‌خورد کارلوس اسلم ؟

کارآفرینی درست به مانند یک بازی است که برای آن هیچ پایانی وجود ندارد، با این حال در صورتی که حتی برای یک ثانیه از آن غافل شوید، بدون شک بازنده خواهید بود. به همین خاطر نیز لازم است تا تمرکز خود را بر روی فعالیت‌های خود حفظ کرده و تا آخرین لحظات زندگی به کار مورد علاقه خود ادامه دهید.

از نظر شما، اصول موفقیت چیست؟

بر روی چهار اصل نوسازی، رشد، آموزش و ارتقای کیفیت متمرکز بمانید و  بدون احساس ترس و گناه به زندگی خود ادامه دهید و  در هر حوزه‌ای که مشکل و ضعفی را مشاهده می‌کنید، وارد شوید.
ضمناََ آرام آرام پیش بروید و همه چیز را به انحصار خودتان در بیاورید.

کارلوس اسلیم ، زمانی که دیگران در خصوص شما و پشت فعالیتتان صحبت می‌کنند، واکنشتان چیست؟

 این را بگویم که هیچ توجهی به نظراتی که دیگران در موردتان می‌دهند، نکنید زیرا وقتتان بیشتر از این ارزش دارد.

کارلوس اسلیم ثروت کنونی شما چقدر است؟

ثروت من تا سال 2019 حدودا 64 میلیارد دلار ارزیابی شده است.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. در زندگی کارلوس اسلیم می‌توان دید که مسیر موفقیت برای ایشان، محدوده سنی نداشته و نمی‌توان سن را مانعی برای شروع پروسه موفقیت دانست. همچون بسیاری از افراد که موفقیت آن‌ها از کودکی آغاز شده، کارلوس اسلیم نیز این مسیر را از سن 12 سالگی آغاز کرده است.
  2. استفاده از فرصت‌هایی که جهان هستی پیش روی ما قرار می‌دهد، برعهده خود ماست. کارلوس اسلیم نیز موفقیت خود را تا حدود زیادی مدیون به این استفاده از فرصت‌هاست، جایی که ایشان به خوبی توانسته در بهترین زمان ممکن از فرصت استفاده کند و بسیاری از شرکت‌ها و مراکز مختلف را با حداقل قیمت بخرد و آن را توسعه دهد.
  3. باور ثروت و معنویت نیز در زندگی کارلوس اسلیم قابل مشاهده است، همانطور که مشخص است، ایشان به خوبی توانسته از ثروت خود در تبدیل جهان هستی به جایی بهتر بهره ببرد و مدام در امور خیریه از این ثروت استفاده نماید.
  4. تکامل در زندگی کارلوس اسلیم به خوبی قابل مشاهده است که در ابتدا کتاب‌هایی که در اختیار ایشان قرار می‌گیرد را مطالعه کرده و سپس این اصول را از پدر خود می‌آموزد. در جایی دیگر هم ایشان بیان می‌کند که آرام و پیوسته مسیر خود را پیش ببرید و این نشان از باور تکامل ایشان دارد.
  5. ریسک و عملگرایی از دیگر مواردی است که در زندگی ایشان قابل مشاهده بوده و خود ایشان نیز بر این باور است که در بسیاری از موارد کار مورد نظر ریسک بزرگی بوده، اما ایشان بسیار عملگرا بوده و به دلیل ترس از عمل خود باز نمی‌ایستد. پس آن کاری که فکر می‌کند درست است را انجام می‌دهد.
  6. جمله‌ و باوری بسیار زیبا توسط ایشان بیان شده و ایشان بر این باور است که فقر با صدقه از بین نرفته و لازم است کارآفرینی صورت بگیرد. درست مانند مثل معروفی که می‌گوید به شخص ماهی ندهید، بلکه به او ماهیگیری را بیاموزید. زمانی که ثروتی بزرگ در اختیارمان باشد و کارآفرین باشیم، راحتتر می‌توان فقر را از میان برداشت.
  7. کارلوس اسلیم به حرف و سخن دیگران اهمیتی نداده و این یک خصوصیت بزرگ است که سبب می‌شود بسیاری از کارها را بر اساس قوانینی که از نظر ذهنمان منطقی‌اند، انجام دهیم، نه برای خوشحالی و ناراحتی دیگران.

 

منبع

 

https://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%84%D9%88%D8%B3_%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C%D9%85

 

زندگینامه کارلوس اسلیم هلو – ثروتمندترین فرد مکزیک

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×