وبلاگ

زندگینامه کارل ایکان کارآفرین و سرمایه گذار معروف

دوستان عزیز:

ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قصد داریم شما را با کارل ایکان آشنا کنیم. زندگینامه فوق‌العاده جالب او برای درک بهتر در قالب پرسش و پاسخ به شرح زیر می‌باشد. با ما همراه باشید.

لطفا خودتان را معرفی کنید.

کارل ایکان هستم. در ۱۶ فوریه ۱۹۳۶ میلادی در نیویورک ایالت متحده آمریکا در خانواده ای یهودی به دنیا آمدم. پدرم، مایکل ایکان در ابتدا رهبر آوازخوانان مذهبی یك كنیسه یهودیان بود اما بعدها به عنوان یک معلم دولتی مشغول به کار شد. مادرم بلا ایکان نیز معلم مدرسه بود. من که تنها فرزند خانواده ام بودم، دوران كودكی ام را مثل بسياري از هم سالانم که در محله كویینز زندگی می کردند، با مشکلات مالی و تنگ دستی گذراندم.

آقای کارل ایکان، از دوران تحصیل خود برای مخاطبان ما بگویید.

من دوران دبیرستان خود را در مدرسه Far Rockaway گذراندم سپس برای ادامه تحصیل به دانشگاه پرینستون رفتم. در آنجا موفق به کسب مدرک B.A. در رشته فلسفه شدم اما در سال ۱۹۵۷ تنها به خاطر احترام به خواسته مادرم، در دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک ثبت نام کردم. اما بعد از درگذشت مادرم و زمانی که تنها دو سال از تحصیلم در این رشته می گذشت، درسم را رها کردم تا به ارتش ایالات متحده آمریکا ملحق شوم.

از زندگی شخصیتان برای ما بگویید.

من در سال ۱۹۷۹ با لیبا تریبال که یک بالرین اهل چکسلواکی سابق بود، ازدواج کردم که حاصل آن دو فرزند بود. یکی از فرزندانم، تاجر، سرمایه گذار و خیرخواه معروف، برت ایکان است. ما در سال ۱۹۹۹ و پس از درگیری های قانونی بسیار، از هم جدا شدیم. برای دومین مرتبه در سال ۱۹۹۹ با گیل گولدن ازدواج کردم.

آقای کارل ایکان، از نحوه ورودتان به بازار کار بگویید

 به عنوان اولین تجربه کاری، در سال 1961 در وال استریت به عنوان یک کارگزار در Dreyfus & Co مشغول به کار شدم. در سال 1968، با گرفتن وام، موقعیت و جایگاهی را در بورس اوراق بهادار نیویورک به دست آوردم و توانستم برای شرکت Icahn & Co اقدام نمایم. 

من که کار خود را به عنوان یک دلال سهام شرکت‌ها آغاز کرده بودم، در طی سال ها و با کسب تجربه، به یک سهام‌دار بورس “وال استریت” مبدل شدم. من موفق شدم در دهه 1980، شهرت  “corporate raider” را کسب نمایم. همچنین موفق شدم سهام عظیمی را در شرکت هایی همچون:Phillips Petroleum، Dan River، Marshall Field’s، BFGoodrich  Hammermill Paper و شرکت‌های معروف آمریکایی مانند Texaco و شرکت هواپیمایی آمریکایی Trans خطوط هوایی جهانی (TWA) به دست آورم.

از جمله افتخارات من این است که در سال 1985 موفق به کسب TWA شدم. سپس در سال 1987 شرکت Icahn را تأسیس نمودم. در سال 2004 نیز یک صندوق تامین اجتماعی به نام “Icahn Partners” را بنا نهادم. در انتخابات ریاست جمهوری 2016  آمریکا از دونالد ترومپ حمایت کرده، در دولت او به عنوان “مشاور ویژه رئیس جمهور” در “اصلاحات مقدماتی” خدمت فراوانی کردم. مجله “فوربس”، که در ماه فوریه سال 2017 منتشر شد مرا که در شرکت‌های بزرگی همانند: “اپل” و “دل،” از سهامداران عمده هستم، به عنوان پنجمین ثروتمند محافظه کار در جهان معرفی نمود.

در مورد نحوه تاسیس شرکت بورسی خود صحبت کنید.

من در سال ۱۹۶۸ با ۱۵۰ هزار دلاری که خودم جمع کرده بودم و ۴۰۰ هزار دلار سرمایه ای که از دایی خود گرفته بودم، یک کرسی در بورس نیویورک بدست ‌آوردم و شرکت بورسی آیکان را تأسیس کردم.

من به تدریج با خرید اکثریت سهم شرکت ها، حق رای اصلی آن ها را بدست‌ آوردم و با تغییر تصمیم های هدفمند شرکتم، کاری کردم که ارزش سهام به نفع خودم بالا برود. همچنین بر ترکیب مدیریتی خيلي از شرکت هایی که مالکیت آن ها را به دست می آوردم، تاثیرگذار بوده، آن ها را برای تغییر قوانین متقاعد می کردم که سبب شد برخی از آنها مقروض گردند اما برخی ديگر بازسازی شده و سود نمودند.

آقای کارل ایکان، از دیگر موفقیت های کسب شده خود بگویید.

امروزه مرا به عنوان یک کارآفرین، معامله گر و سرمایه دار معروف آمریکایی می شناسند که در زمینه مبادلات سهام اختصاصی،  مدیریت سرمایه گذاری، معاملات املاک و مستغلات و مدیریت چندین قمارخانه فعالیت می کنم. همین طور به عنوان رئیس هیئت‌مدیره توسعه آمریکا، تولید کننده و تامین کننده قطعات خودرو فدرال-مغول که در دو بخش تجاری، «Federal-Mogul Motorparts» و « Federal-Mogul Powertrain» فعالیت می کند، مشغول به کار می باشم.

شما فعالیت های بشردوستانه ای هم دارید، لطفا در این خصوص هم توضیحاتی بدهید.

من مبالغ هنگفتی را در آموزش و پرورش و پزشکی هزینه نموده، به دلیل همین تلاش های بشردوستانه خود نیز بسیار شناخته شده می باشم. برای مثال: به دلیل حمایت های مالی من از آزمایشگاه ژنومیک که در دانشگاه پرینستون قرار دارد، آن را به عنوان آزمایشگاه کارل ایکان می شناسند. کمک های بسیاری را نیز به بیمارستان کوه سینا در نیویورک و مدرسه پزشکی کوه سینا که به عنوان ” دانشکده پزشکی ایکان در کوه سینا” نامگذاری شده است، نموده ام.

اما مهم ترین کار خیریه من، تاسیس صندوق نجات کودکان، در برونکس به نام  “خانه ایکان” است که هدف اصلی آن فراهم کردن خانه و محل سکونتی برای پناهجویان است. من برای تلاش ها و فعالیت های بشردوستانه خود، مانند ” Starlight Foundation’s Founders Award”، چندین جایزه را دریافت نموده ام.

آقای کارل ایکان، در آخر درباره فلسفه ی سرمایه داری خود، برای مخاطبان ما بگویید.

در مجموع فلسفه سرمایه گذاری من این است: چیزی را بخرید، هنگامی که هیچ شخصی آنرا نمی خواهد!

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×