وبلاگ

زندگینامه احد عظیم زاده یکی از اسطوره های اقتصاد ایران

زندگینامه احد عظیم زاده یکی از اسطوره های اقتصاد ایران

در زندگی احد عظیم زاده دروس بسیار جذابی نهفته است که پیشنهاد می‌شود زندگینامه این شخص و باورهای جذاب و سازنده زندگی او را مطالعه نمایید و از آن در جهت دستیابی به موفقیت‌های خود بهره ببرید.

 

دوستان عزیز،
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده زندگینامه فوق العاده جالب احد عظیم زاده را به صورت کاملا ابتکاری و برای درک بهتر شما خواننده عزیز به شکل پرسش و پاسخ درآورده ایم. با ما همراه باشید.

لطفا خودتان را برای مخاطبان ما معرفی کنید.

احد عظیم زاده هستم. در سال ۱۳۳۶ در روستای اسفنجان از توابع شهرستان اسکو واقع در آذربایجان شرقی به دنیا آمدم.

آقای احد عظیم زاده ، دلیل شهرت و معروفیت شما چیست؟

من یکی از بزرگ‌ترین کارآفرینان ایرانی هستم که به سلطان تجارت فرش معروف هستم. همچنین یکی از بزرگ‌ترین تاجران فرش در سطح دنیا و مالک برج‌های دوقلوی عظیم‌زاده نیز می‌باشم که در نتیجه تمامی تلاش‌های خود در عرصه اقتصاد، موفق به کسب ثروت و شهرتی فراوان شده‌ام.

آیا ثروت خود را به ارث برده اید یا تمام آن را با تلاش‌های خودتان به دست آورده‌اید؟

من یک تاجر موفق و میلیاردر خودساخته‌ام، تمام ثروت و دارایی خود را از صفر و با رنج فراوان و تلاش خود به دست آورده‌ام.

آقای احد عظیم زاده ، از دوران کودکی خود و سختی‌هایی که داشته‌اید بگویید.

دوران کودکی هر فرد مسلما نقش بزرگی در آینده‌ی او خواهد داشت. قسمت زیادی از باورها و اتفاقاتی که بعدها برای انسان به وجود می‌آید، به علت حوادث یا پدیده هایی است که در گذشته برای هر فرد رخ داده است.

من هم از این قاعده مستثنی نیستم و کودکی سخت و به نوعی عجیب را پشت سر گذاشته‌ام. به گونه‌ای که در اولین سالی که وارد مدرسه شدم، یعنی زمانی که تنها ۷ سال داشتم، پدرم را از دست دادم و مجبور شدم سال‌های بعد زندگی خود را با شرایط سختی ادامه دهم. من تا سن  ۱۳ سالگی روزها به قالیبافی مشغول بوده و شب‌ها درس می‌خواندم.

تمام دوران کودکی من با کار کردن‌های سخت و حمل پشتی و قالی‌های کوچک، آن هم تنها برای یک یا دو تومان سود گذشت.

تحصیلات خود را تا چه مقطعی ادامه داده اید؟

 مشکلات مالی خانواده‌ام به حدی بود که نتوانستم تحصیلات خود را بیشتر از مقطع دیپلم ادامه دهم.

آقای احد عظیم زاده ، از علایق دوران کودکیتان بگویید.

من همیشه در کودکی علاقه داشتم خلبان شوم یا به مردی بسیار ثروتمند تبدیل شوم.

وضعیت خانواده شما به چه شکل بود؟

زمانی که 19 سال داشتم، حدود ۲۰ هزار تومان سرمایه جمع نمودم که البته آن را مادر و برادرم از من قرض گرفته، بخشی از آن را به مرور زمان به من بازگرداندند.

من که کفالت مادر خود را بر عهده داشتم، پس از دوره ۱۷ روزه سربازی‌ام، به خانه بازگشتم. پس از بازگشت از سربازی، در عین علاقه شدید به خلبان شدن، به دنبال تشکیل خانواده و کار کردن رفتم. در نتیجه ازدواج نموده، بطور جدی وارد بازار کار شدم. 

ورود شما به عرصه کار و تجارت از کجا شروع شد؟

من با پشتکاری که داشتم هرگز حاضر نبودم، از فعالیت و ایستادن در برابر مشکلات شانه خالی کنم، در نتیجه با همین سود کم موفق شدم ۲۰ هزار تومان پس انداز کنم. چون می‌خواستم به آرزوی دوران کودکی خود یعنی پولدار شدن برسم. 

با توجه به آنکه به جایگاه فرش ایرانی در خارج از مرزهای کشورم واقف بودم، هدف اصلی من از همان ابتدای کار، صادرات به خارج از کشور بود اما من نه زبان خارجی بلد بودم و نه ساز و کار تجارت با خارج از کشور را میدانستم. تنها چیزی که از آن مطلع بودم آن بود که کشور آلمان مرکز تجارت فرش است. 

در نتیجه به سراغ دو تن از تجار ایرانی مقیم آلمان که از قبل با آن‌ها آشنایی داشتم رفتم تا در این خصوص با آن‌ها مشورت نمایم. در ادامه مسیر، برای آشنایی بیشتر با مسائل و شناخت سلیقه بازارهای خارجی با دعوت‌نامه همان دو فرد، به هامبورگ آلمان رفتم. در طی همان بازدیدها، با تاجری ایرانی آشنا شدم که ایده او، مسیر کار مرا عوض کرد!

این ایده چه بود؟

او به من گفت که فرش‌های گرد ببافم! تا آن زمان فرش‌های تولیدی در ایران از کیفیت مناسب نخ و رنگ برخوردار نبود و همچنین فرش‌های گرد بافته نمی‌شد. بنابراین به فکر افتادم که یک کارگاه فرش بافی راه‌اندازی کنم. پس به سرعت به ایران بازگشته و با توجه به اینکه برای این امر، نیاز به سرمایه‌ی بیشتری داشتم، به پسرعموی پدرم مراجعه کردم و از او خواستم۲۰ هزار تومان به من قرض دهد. ۶۰ هزار تومان دیگر هم از بانک وام گرفتم و با پس اندازی که داشتم مجموعا ۱۰۰ هزار تومان سرمایه جمع آوری و کار خود را آغاز کردم.

موفق به تولید این فرش‌ها شدید؟ نتیجه چه بود؟

پس از مدت کوتاهی فرش‌های گرد بافته شده در کارگاه من توسط همان دو تاجر ایرانی مقیم آلمان خریداری و من با کارگاهی که سرمایه اولیه آن با 80 هزار تومان قرض و تنها 20 هزار تومان سرمایه از خودم بود، توانستم 12 میلیون و 500 هزار تومان سرمایه کسب نمایم. این مبلغ هنگفتی بود زیرا در آن زمان با 500 هزار تومان می‌توانستیم در تهران آپارتمانی کوچک خریداری نماییم!

آقای احد عظیم زاده ، آیا در مسیر موفقیت‌های خود، دچار بحران یا ورشکستگی هم شده‌اید؟

بله من مسیر موفقیت را پرقدرت طی می‌کردم که در سال 1372 مبالغ هنگفتی از پول‌های مرا در دبی، ایتالیا، زوریخ و غیره خوردند! اوضاع مالی من به شدت خراب شد، در حدی که تصمیم گرفتم پیکانی خریده و مسافرکشی نمایم. همه می گفتند عظیم زاده تمام شد، اما من هرگز امیدم را از دست ندادم!

چگونه به مسیر خود بازگشتید؟

به امام رضا متوسل شدم و با پشتکار به کارم ادامه دادم. امام رضا (ع) حاجتم را داد و ظرف مدت 6 ماه اوضاع مالی و کاری من 10 برابر بهتر از گذشته شد. بدین صورت که همکارم از سوئیس با من تماس گرفت که 1 میلیون دلار به حسابت واریز کرده‌ام تا برایم فرش بخری. دوستم نمی‌دانست که من ورشکست شده ام. در آن زمان من هیچ فرشی نداشتم! اما در پاسخ وی گفتم پول هم نریختید مهم نیست می‌توانید بیایید و فرش‌هایتان را ببرید. 

زمانی که برای دوستم فرش می خریدم ۳۰۰-۴۰۰ میلیون تومان هم برای خودم خریداری نمودم. در آن زمان دلار لحظه‌ای بالا می‌رفت در نتیجه از لحظه‌ای که فرش‌ها را خریداری نمودم تا زمانی که آن‌ها را فروختم پول آن‌ها به 1 میلیارد رسید! 

آیا همواره تنها در زمینه فرش ماندید؟ 

در پی سفرهای خود به نقاط مختلف جهان، تصمیم به ورود به حوزه‌های دیگر همچون هتل‌سازی نیز گرفتم. در نتیجه پروژه‌ی عظیم «قو الماس خاورمیانه» را در سلمان شهر مازندران با سرمایه گذاری ۱۸۰ میلیارد تومان بنا کردم. این پروژه شامل سه برج می‌باشد که دو برج آن مسکونی و تجاری و برج سوم هتلی ۵ ستاره و بسیار مجلل و باشکوه با ۳۵ طبقه است. هرکدام از برج‌های مسکونی نیز شامل ۲۱ طبقه بوده، در مجموع ۲۹۲ واحد مسکونی و ۵ پنت هاوس مجلل و زیبا را در خود جای داده‌اند.

این برج ها از بهترین و مرغوب ترین مصالح ساختمانی و با جدیدترین متدهای مهندسی طراحی و ساخته شده‌اند.

با اینهمه ثروت، باز هم به دنبال ثروت بودید؟

هدف من از راه‌اندازی این پروژه تنها کارآفرینی بوده و دیگر به دست آوردن پول برایم هیچ جذابیتی ندارد.

آقای احد عظیم زاده ، شما در زندگی خود چه افتخاراتی کسب نموده اید؟

افتخار می‌کنم ۲ سال خیر نمونه کشور شدم. چیزی در حدود هزار یتیم را تحت پوشش قرار داده‌ام و تصمیم دارم هر سال، صد کودک یتیم را به این تعداد اضافه کنم، حتی وصیت کرده‌ام که این کار تا ده سال پس از مرگم نیز انجام شود و مخارج تمام کودکان از محل ارثم تامین گردد.

همچنین افتخار می‌کنم جزء ۱۰۰ کارآفرین برتر کشور هستم. یکی از افتخارات بزرگ من این است که توانسته‌ام فرشی به نام فرش گرد اختراع کنم و با تولید آن ۲ بار برنده تندیس الماس بزرگ‌ترین تاجر جهان شوم.

به نظر خودتان، بهترین لحظات در زندگیتان چه زمانی است؟

بهترین ساعات عمرم ،همان زمانی است که به کودکان یتیم خدمت می‌کنم و در خدمت آنان هستم. به همین دلیل همیشه با یتیمان زیادی ملاقات دارم و از صمیم قلب احساس خوشحالی می‌کنم که بتوانم احتیاجات آن‌ها را برآورده کنم. این کار را به این طریق انجام می‌دهم که تمام کودکانی را که ملاقات می‌کنم، بتوانند تمام احتیاجات خود را به زبان بیاورند.

آقای احد عظیم زاده ، اصول کار شما چیست؟

شریک ندارم و هیچ‌گاه نداشته‌ام و نخواهم داشت. اگر شریک خوب بود، خدا برای خودش شریک می‌گذاشت. اصل دیگر احترام به مشتری است، هر که می‌خواهد باشد. پیش مشتری مثل سربازی که جلوی تیمسار خبردار می‌ایستد، با احترام می‌ایستم. اتکای خودم اول به خدا و دوم به ایده و تفکر و پشتکار و ریسک‌پذیری خودم است. بسیار ریسک می‌کنم!

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. همانطور که در زندگی شخصی احد عظیم زاده مشاهده می‌کنید، برای کسب موفقیت در یک کسب و کار و دستیابی به ثروت زیاد، لازم نیست یک سرمایه سنگین و هنگفت داشته باشیم. احد عظیم زاده با کمترین سرمایه کار خود را آغاز کرد و با قرض و وام به سودی شگرف دست یافت. چیزی که در این بین حائز اهمیت است، توجه به نشانه‌ها می‌باشد، نشانه‌هایی که جهان هستی در راستای آرزوهای کودکی او یعنی ثروتمند شدن به او ارسال کرد و احد عظیم زاده نیز این نشانه‌ها را به خوبی دریافت کرد و به سراغ تولید فرش گرد رفت.
  2. گاهی اوقات، موفقیت را مشروط به حضور در یک خانواده ثروتمند می‌دانیم که تنها به پشتوانه ثروت و امنیت مالی همین خانواده می‌توان به موفقیت شغلی و ثروت دست یافت. اما احد عظیم زاده با حضور در یک خانواده ضعیف که سایه پدر را نیز بر سر نداشت، موفق به کسب ثروت زیاد گردیده و با تکیه بر خداوند و سپس اراده خویش، طعم شیرین موفقیت را چشیده است.
  3. در زندگی هر شخص، شکست‌ها و تضادهایی وجود دارد. برخی افراد این شکست و تضاد را پذیرفته و خط پایان را برای خود متصور می‌شوند و اندک افرادی با وجود شکست، مسیر خود را به بهترین نحو پشت سر گذاشته و همچون احد عظیم زاده ، دیگر بار در مسیر موفقیت و کسب ثروت قرار می‌گیرند و امروزه نام آن ها در میان افراد موفق به چشم می‌خورد.
  4. در شرایط کنونی جامعه، یک تصور اشتباه در میان اکثر مردم وجود دارد و آن نیز رسیدن به موفقیت با یک مدرک علمی بالا می‌باشد. مثال‌های نقض فراوانی از این باور نادرست می‌توان در میان زندگینامه افراد موفق مشاهده نمود که احد عظیم زاده نیز یکی از این افراد موفق است که با وجود مدرک دیپلم، ثروت و موفقیت بسیار زیادی را کسب کرده است.
  5. امروزه به واسطه آنچه رسانه به ما القا می‌کند، همواره ما افراد ثروتمند را انسان‌های منفی و بد در نظر می‌گیریم و همین موضوع می‌تواند یک تضاد و ترمز در مسیر دستیابی به اهداف، موفقیت‌ها و ثروت باشد. افراد ثروتمندی که ما در اینجا و در بخش زندگینامه معرفی کرده‌ایم، در میان اکثر آن‌ها معنویت و انسان‌دوستی دیده می‌شود. احد عظیم زاده نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ایشان نیز همواره در تلاش است تا با ثروت خود، در مسیر معنویت و تبدیل جهان هستی به مکانی بهتر برای زندگی گام بردارد. ایشان علاوه بر انجام امور خیریه، یک کارآفرین بزرگ است که افراد زیادی را استخدام کرده و این کارآفرینی نیز یکی از مصداق‌های بارز معنویت می‌باشد.
  6. خیلی از افراد بر این باورند که اگر متولد یک مکان خاص هستند، این می‌تواند مانع پیشرفتشان باشد. اما مشاهده می‌کنیم که فردی همچون احد عظیم زاده در روستا متولد شده است، اما این موقعیت مکانی مانعی برای کسب موفقیت نبوده و ایشان در همین شرایط نیز طعم شیرین موفقیت را چشیده است.
  7. احد عظیم زاده همواره موضوع ثروتمند شدن و موفقیت را در ذهن خود تجسم نموده است، چرا که او بیان می‌کند یکی از آرزوهای بزرگ وی، ثروتمند شدن بوده است.
  8. احد عظیم زاده با وجود شرایط دشواری که داشته است، آرزوی ثروتمند شدن را در ذهن خود پرورانده است و خود را شایسته این ثروت دانسته است. علاوه بر این، ایشان در زمینه ثروتمند شدن به خوبی ریسک کرده و از ریسک‌پذیری بالایی برخوردار بوده است. این هدف بزرگ، تلاش برای رسیدن به این هدف بزرگ و دست کم نگرفتن خود و همچنین ریسک‌پذیری بالا، نشان از اعتماد به نفس مثال‌زدنی ایشان می‌باشد.

 

زندگینامه و باورهای سازنده احد عظیم زاده را با هم مطالعه کردیم. این شخصیت موفق، به خوبی توانست مسیر مورد علاقه خود را پیدا کند و با پشت سر گذاشتن این مسیر طلایی، به این نقطه برسد که امروزه به عنوان یک الگو از وی یاد شود. برای اینکه شما نیز بتوانید مسیر شغلی خود را بیابید و از چگونگی کسب موفقیت در این شغل آگاه شوید، دوره فوق‌العاده “سیر تا پیاز یافتن شغل مورد علاقه و موفقیت در آن” به شما پیشنهاد می‌گردد:

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×