وبلاگ

زندگینامه آلیس والتون عضو هیئت مدیره شرکت بزرگ وال‌مارت

آلیس والتون ، ثروتمندترین بانوی دنیا لقب گرفته است. زندگینامه او حاوی نکاتی ارزشمند برای رسیدن به موفقیت است که هر کدام از این نکات، می‌تواند درسی بزرگ برای ما باشد.

 

دوستان عزیز:

ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قصد داریم شما را با آلیس والتون آشنا کنیم. زندگینامه فوق‌العاده جالب او برای درک بهتر در قالب پرسش و پاسخ به شرح زیر می‌باشد. با ما همراه باشید.

 

آلیس والتون شما متولد چه سالی هستید و در کجا به دنیا آمدید؟

آلیس والتون هستم، متولد ۷ اکتبر ۱۹۴۹ در آمریکا که در تجارت به شهرت رسیده‌ام.

تحصیلات شما چیست و در کجا درس خواندید؟

تحصیلاتم را در دانشگاه بنتون ویل آغاز کردم، اما در سال 1966 از آن خارج شدم. من فارغ‌التحصیل رشته مدیریت مالی و اقتصادی از دانشگاه ترینیتی در سان آنتونیوی ایالت تگزاس هستم.

آلیس والتون لطفا توضیحی در مورد خانوادتون بدهید؟

پدرم، سام والتون که مدرک اقتصاد خود را از دانشگاه میسوری آمریکا در دهه 1930 گرفته بود و به کارهایی همچون پیشخدمتی رستوران، تحویل روزنامه به مشترکین و همینطور مسئول صندوق در یک فروشگاه پرداخته بود و مادرم نیز هلن رابسون نام دارد. من در خانواده‌ای 7 نفره حضور داشتم که یک خواهر و 3 برادر دارم.
والدین من زمان زیادی را صرف تربیت ما کردند و به ما یاد دادند که همواره سخاوتمند باشیم.

وال‌مارت توسط چه کسی تاسیس گردید؟

پدرم در سال ۱۹۶۲ اولین فروشگاه تخفیف‌دار والمارت را در شهر راجرز ایالت آرکانزاس راه‌اندازی کرد و در ۵ سال اول فعالیت، تعداد شعبه‌های وال مارت به ۲۴ عدد در سراسر ایالت آرکانزاس افزایش یافت.

خانوم آلیس والتون فعالیت خودتان را از کجا کردید؟

من کارم را در مدیریت مالی به عنوان تحلیل‌گر equity و مدیر مالی شرکت «فرست کامرس» شروع کردم.

در همان شرکت باقی ماندید یا کارهای متفاوتی را دنبال نمودید؟

خیر، کارهای مختلفی را دنبال کردم، مثلا بعد از شرکت فرست کامزس، به عنوان نایب رییس و سرپرست تمام فعالیت‌های مربوط به سرمایه‌گذاری گروه بانک آروست مشغول به کار شدم.
همچنین برای مدتی نیز واسطه معاملات بازرگانی ای.اف. هوتون بودم.
ضمناََ من نخستین رییس و نیروی گرداننده شورای آرکانزاس شمالی هستم. این سازمان توسعه اجتماعی، نقشی مهم در تضمین و تحکیم توسعه فرودگاه محلی آرکانزاس شمالی داشته است. در واقع من سرمایه اولیه برای پروژه ساخت این فرودگاه را تامین کردم. هیات‌مدیران فرودگاه، این فرودگاه را به خاطر حمایت من از توسعه حمل و نقل در منطقه،‌ فرودگاه آلیس ال. والتون نامید.
من همچنین در سال ۲۰۰۱ به عنوان عضو رسمی‌تالار اشخاص مهم و خاص صنعت هوایی آرکانزاس انتخاب شدم.

آلیس والتون هرگز شرکتی برای خود تاسیس کردید؟

بله، در سال ۱۹۸۸ یک بانک سرمایه‌گذاری فعال در بخش‌های مدیریت مالی شرکت، مدیریت مالی ساختاریافته و عمومی، مدیریت مالی مبادله املاک و فروش و تجارت را با نام شرکت Llama تاسیس کردم و خودم نیز به عنوان رییس و مدیر ارشد اجرایی آن مشغول به کار شدم.

در دانشگاه نیز فعالیت دارد؟

بله، من در هیات مدیره دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس و هیات علمی‌ مدرسه تجارت و مدیریت دانشگاه آرکانزاس نیز فعالیت دارم. این دانشگاه در سال ۱۹۹۶ کرسی ای را در بخش مدیریت مالی به نام من تخصیص داد که دانشگاه را به واسطه دانشکده مدیریت تجارت آن، در رسیدن به تعالی تحصیلی در سطح ملی و جهانی یاری کنم.

شرکت بزرگی که پدرتان تاسیس کرد چطور؟ در آن فعالیتی دارید؟

بله، بنده سهام دار شرکت بزرگ وال مارت هستم.

وضعیت کنونی شرکت به چه صورت است آلیس والتون ؟

والمارت هم اکنون در 27 کشور دنیا، 11 هزار و 535 فروشگاه دارد، که تحت پوشش 72 علامت تجاری مشغول به کارند.

به جز تجارت، علاقه دیگری دارید؟

بله، در کنار کار تجارت، به دنیای هنر علاقمندم. اولین بار وقتی 10 سالم بود از مغازه پدرم یک کپی از آثار پیکاسو را خریدم. این علاقه مسبب این شد تا بالاخره یک موزه هنری تاسیس کردم.
من همچنین به شدت به سوارکاری علاقمندم.

آلیس والتون ، پس احتمالا با این ثروت و این علاقه، باید آثار هنری مشهوری را خریده باشید.

بله، در سال 2005 اثر هنری Kinder Spirits آشر دوراند را به قیمت 35 میلیون دلار خریداری کردم.
از جمله دیگر خریدهای من می‌توانم به نقاشی پرتره جرج واشنگتن اثر چالز ویلسون پیل به همراه چند اثر دیگر از نقاشان معروفی چون وینسلو هومر، اشاره کنم. در حال حاضر این آثار در موزه هنر کریستال بریج بنتون‌ویل آرکانزاس به نمایش گذاشته شده است.

فعالیت‌های بشر دوستانه نیز داشته‌اید.

بله، ما یک بنیاد در شهر آرکانزاس پایه‌گذاری کردیم. از طریق این موسسه ما فعالیت‎‌های بشر دوستانه انجام می‌دهیم. ۳٫۷ میلیون دلار از سهام خودم در والمارت را به این بنیاد اهدا کرده‌ام. همچنین در کنار دیگر فعالیت‌های خیرخواهانه تاکنون ۳۰۰ میلیون دلار به دانشگاه آرکانزاس کمک مالی کرده‌ایم. در سال ۲۰۰۷ ،بنیاد ما در زمینه سرمایه‌گذاری در امور خیریه مبلغی بالغ بر ۲۴۱ میلیون دلار اهدا کرده است.

دلالیل موفقیت شما چیست خانوم آلیس والتون ؟

۱- برای اینکه در این دنیا موفق باشید، باید دائم تغییر کنید.

۲- داشتن توقعات بالا، کلید دستیابی به همه چیز است.

۳- تقریبا هر کاری که کرده‌ام، تقلید از فرد دیگری بوده.

۴- در رقابت با دیگران، همیشه مخارجتان را بهتر از چیزهای دیگر کنترل کنید. همین یک مورد مزیت رقابتی قابل توجهی برای شما خواهد ساخت.

۵- به کسب و کارتان متعهد باشید. شما باید بیش از هر شخص دیگری به آن باور داشته باشید.

6- والدین من معتقد بودند که ارزش و ثروت واقعی چیزی نیست که با پول به دست بیاید. من نیز فکر می‌کنم هوشمندی و تلاش کردن برای رسیدن به هدف نیز موضوعی بسیار مهم خواهد بود.

شغل کنونی شما چیست؟

من از اعضای هیئت مدیره شرکت وال‌مارت هستم.

آلیس والتون ثروت کنونی شما چقدر است؟

ثروت کنونی من تا سال 2020 حدودا 66.7 میلیارد دلار ارزیابی شده است.

ازدواج کرده‌اید؟

بله، دو بار ازدواج کرده‌ام که هر دو ناموفق بوده است. در 24 سالگی با سرمایه‌داری به نام لوئیزیانایی ازدواج کردم که موفق نبود. مدتی بعد نیز با پیمانکار ساخت استخر ازدواج کردم که آن نیز موفق نبود.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. ثروت و شهرت، می‌تواند به ما کمک کند، تا همچون آلیس والتون ، دنیای هستی را به مکانی بهتر تبدیل کنیم و ثروت خود را در مسیر امور خیریه پرداخت نماییم. این اتفاق سبب می‌شود تا دنیای هستی نیز پاسخ مثبت خود را به این اعمال خیرخواهانه بدهد. پس باور ثروت و معنویت ، باوری مهم است که می‌تواند برای تبدیل جهان هستی به جایی بهتر، مفید و موثر واقع گردد.
  2. موضوع اعتماد به نفس و باور به خود، دیگر موضوعی است که آلیس والتون به آن اشاره می‌کند. اگر کسب و کار یا ایده‌ای خاص داریم، هرگز نباید آن را دست کم گرفته و از دید پایین به آن نگاه کنیم. همواره باید با جدیت تمام، به کار خود و ایده خود متعهد باشیم و آن را به بهترین شکل ممکن پیش ببریم. زندگی افراد موفق دیگر نیز این موضوع را به خوبی برای ما نمایان کرده است. برای مثال در زندگی آرش فردوسی، این موضوع را دیدیم که ایشان کسب و کاری جدید راه‌اندازی نمود و به قدری به آن متعهد بود و باوری قوی نسبت به آن داشت، که درسش را رها کرد تا با تعهدی کامل و تمرکزی بالا به کسب و کار خود ادامه دهد.
  3. از موارد رسیدن به موفقیت، موضوع مدیریت درست و صحیح مخارج است. گاهی اوقات بدون مدیریت، به شکلی عجیب و برای خوش‌گذرانی مبالغی را بدون حساب و کتاب پرداخت می‌کنیم که نیاز است تا این مخارج را مدیریت کنیم. بسیاری از افراد موفق همچون آلیس والتون ، در زندگی و صحبت خود، همواره صحبت از مدیریت صحیح مخارج داشته اند که نشان از اهمیت رسیدگی به این موضوع در جهت دستیابی به موفقیت می‌باشد.
  4. داشتن توقعات بالا ، دیگر نکته مهم در زندگی آلیس والتون و دیگر افراد موفق است. توقعاتی که با آن، این افراد هرگز خود را محدود به کسب و کار فعلی نکرده و همواره جایگاه بالا و بالاتری را طلب می‌کنند. شاید اگر همین توقعات بالا نبود، آلیس والتون در همان شرکت ابتدایی، به عنوان یک کارمند ساده باقی مانده و هرگز به جایگاه کنونی نمی‌رسید. پس ذهن خود را نباید محدود به موقعیت فعلی کرده و همواره باید به دنبال پیشرفت و رسیدن به مراتب بالاتر در زمینه‌های مختلف بود.
  5. در زندگی آلیس والتون ، ایشان صحبت از تقلید از افراد دیگر می‌کند. تقلید نکات مثبت زندگی افراد دیگر برای بهبود زندگی خود و رسیدن به موفقیت، بسیار کار خوب و پسندیده‌ای می‌باشد. افراد موفق پیرامون ما، مسیری را طی کرده‌اند و تجربیاتی در زمینه دستیابی به موفقیت خود کسب کرده‌اند که گنجینه‌ای ارزشمند است. به همین سبب، الگوهای معرفی شده در بخش “زندگینامه نامه افراد موفق” ، همراه با نکات مهم و اساسی بیان شده در زندگی این افراد، کمکی شایان برای ما می‌باشد که زندگی خود را به بهترین نحو در مسیر موفقیت قرار دهیم.
  6. قانون تکامل، در زندگی آلیس والتون به خوبی دیده می‌شود. آلیس والتون نیز به مانند بسیاری از افراد موفق، ناگهان راه صد ساله را در یک شب نرفته و پله پله، با کارهای مختلف و کسب تجارب مختلف، به سراغ شرکت خود و توسعه آن رفته است.

 

منبع:

 

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D9%84%DB%8C%D8%B3_%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%AA%D9%88%D9%86

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×