وبلاگ

زندگینامه روث هندلر خالق عروسک و شخصیت باربی

دوستان عزیز:
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده قصد داریم شما را با روث هندلر آشنا کنیم. زندگینامه فوق‌العاده جالب او برای درک بهتر در قالب پرسش و پاسخ به شرح زیر می‌باشد. با ما همراه باشید.

 

خودتان را معرفی کنید. 

روث هندلر هستم، متولد چهارم نوامبر سال ۱۹۱۶ در کلرادو یکی از ایالات جنوب غربی آمریکا که با خلق شخصیت عروسکی باربی به شهرت رسیدم.

درخصوص خانواده خود بگویید.

سال 1938 بود که با دوستم الیوت هندلر ازدواج کردیم و با یکدیگر به لس‌آنجلس رفتیم. حاصل ازدواج ما دختری به نام باربارا و پسری به نام کنت است.

از ابتدا با ساخت عروسک کار خود را آغاز کردید؟

خیر، اوایل کار، الیوت با انواع جدید پلاستیک وارد صنعت مبلمان شد و من نیز در کنار او به عنوان مدیر فروش فعالیت داشتم. در کل کارهای فروش و ثبت قراردادها با من بود.

کار صنعت مبلمان تا کجا ادامه داشت؟

چند سال که از شروع کارمان گذشت، الیوت همراه با شریکش، هارولد متسون، از کار مبلمان خارج شده و کارگاه قاب سازی خودشان را در یک گاراژ و با نام مَتِل راه‌اندازی کردند.

چه شد که به سمت ساخت عروسک رفتید؟

روزی الیوت تصمیم گرفت تا با ضایعات و دور ریختنی‌های پلاستیکی قاب عکس‌ها، وسایل خانه عروسکی را بسازد. یک روز چمدانی از این وسایل خانه عروسکی را همراه با خودم به به فروشگاه بولیوارد که در نزدیکی محل کارم بود بردم و اولین سفارش را برای الیوت گرفتم. من و الیوت تصمیم گرفتیم روی ساخت خانه‌های عرسوکی تمرکز کنیم چرا که به مراتب درآمدی بیشتر از قاب عکس داشت.

ایده اصلی ساخت عروسک باربی چگونه برای شما آغاز شد؟

سال 1956 بود که متوجه شدم باربارا (دخترم) که علاقه‌ای وصف نشدنی به عروسک‌های کاغذی داشت، تمایل زیادی دارد تا این عروسک‌ها را در نقش‌های بزرگ سال تصور کند و بازی دهد. پیش از ساخت عروسک باربی نیز عروسک‌ها به شکل کودکان خردسال ساخته می‌شدند. ضمنا این عروسک‌های کاغذی مناسب نبود چرا که لباس‌ها به خوبی به آن نمی‌چسبید.
این موضوع بود که من را به فکر واداشت تا عروسکی پلاستیکی، سه بعدی و با بدن انسان بالغ بسازم که بر تن آن لباس‌های زیبا و رویایی پوشانده شده است.

این ایده توسط همسرتان پذیرفته شد؟

در ابتدا او و هارولد پیشنهاد من را قبول نکردند چرا که معتقد بودند والدین کودکان، عروسک‌هایی با ظاهر مجلل را برای فرزند خود خریداری نمی‌کنند.

چگونه همسرتان این ایده را پذیرفت؟

همان سال که ایده را به او دادم، سفری اروپایی داشتیم و من عروسک آلمانی “بایدلی لی” را دیدم که دقیقا مشابه همان چیزی بود که من در ذهن داشتم. از آن‌جایی که این دقیقا همان طرحی بود که قصد داشتم آن را بسازیم، سه عدد از این عروسک را خریداری کردم، یکی برای دخترم و دوتای دیگر برای کارگاه متل به جهت الگوبرداری و ساخت.

درنهایت همسرتان ساخت را قبول کرد؟

بله، پس از پایان سفر بود که با پافشاری، دوباره این طرح را به همسرم الیوت دادم. اینبار الیوت پذیرفت تنها چند نمونه را به شکل آزمایشی تولید کند تا علاقه مردم به خرید آن را بسنجد. من هم سریعاََ با کمک جک رایان طراحی آن را آغاز کردم و برای دخترم باربارا، نام آن را باربی گذاشتم.

اولین بار ساخت این عروسک در کجا کلید خورد؟

برای اولین بار باربی با لباسی مشکی با خطوط سفید در ژاپن ساخته شد و در 9 مارس 1959 در نیویورک عرضه گردید که 350 هزار نمونه از آن به فروش رسید و به شکلی سریع و باورنکردنی خود را در صف اول فروش اسباب‌بازی دید. ما در زمینه تبلیغات هزینه‌ای گسترده برای باربی انجام دادیم و همین تبلیغات، ثروت و شهرتی باور نکردنی را برای ما به ارمغان آورد.

باربی همچنان توسعه یافت یا تنها همان نمونه اول تولید شد؟

خب به عقیده من باربی باید ظاهری بزرگسال می‌داشت که همین موضوع سبب شد تا بارها و بارها تغییر پیدا کند و بروز شود.

عروسک دیگری در متل ساخته شد؟

بله، عروسک کنت که نام پسرم نیز بود، با لباس‌‎های شیک و موی قهوه‌ای تولید شد. سال 1963 عروسک میچ و دو سال بعد نیز عروسک اسکیپر را تولید کردیم.

دچار بیماری شدید؟ این بیماری شما را متوقف کرد؟

بله، من دچار بیماری سرطان شدم و با تلاش و انرژی زیاد به مقابله با سرطان پرداختم. اما این بیماری و این موضوع که بازنشسته شدم، من را متوقف نکرد و من همچنان در کارخانه حضور داشتم تا برای بهبود کار ایده بدهم.

دلیل ساخت باربی‌های متفاوت با رنگ پوست متفاوت و شغل‌های متفاوت چه بود؟

ما در کمپانی خود برای ایفای نقش تربیتی و پاسخ به تمام علایق و سلیقه‌ها و ظاهر شدن در نقش‌های گوناگون و متنوع، باربی‌های زیادی با رنگ پوست متفاوت و یا بیش از 80 شغل متفاوت از قبیل خلبان، معلم، پرستار، دامپزشک و غیره را تولید و روانه بازار کردیم.

قیمت عروسک باربی چه مقدار است؟

اولین نمونه از عروسک باربی با قیمت 3 دلار به فروش رسید، اما امروزه قیمت باربی اصل ساخت کمپانی متل چیزی حدود 4500 دلار است.

 

* خانوم روث هندلر در 27 آوریل 2002 و در سن 85 سالگی درگذشت و همسرشان الیوت نیز در 95 سالگی درگذشت.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. موضوع مهمی که می‌توان در زندگی روث هندلر مشاهده نمود، این است که خانوم روث از عزت نفس بالایی برخوردار بوده است. عزت نفسی که سبب شد تا ایده‌هایی که در سر دارد را کوچک و بی‌ارزش نشمرده و به قدری آن را مهم و اساسی بداند، که بر این ایده‌ها پافشاری نماید. او برای ایده‌های خود ارزش قائل بود و موفق شد این ایده‌ها را به مرحله تولید برساند.
  2. نتیجه‌های کوچکی که در ابتدای کار گرفته می‌شود، زمینه سازی برای نتایج بزرگ است. ارزش اولیه عروسک‌های کمپانی متل چیزی در حدود 3 دلار بود. اما خانواده هندلر مسیرشان را بدون توقف و با قدرت ادامه دادند تا محصولشان امروزه یکی از برندهای پرفروش و گرانقیمت جهان است. هرگز نباید در مسیری که در ذهنمان داریم، توقف کنیم و یا ناامید شویم. بلکه باید به ایده‌ها دقت کنیم و روز به روز خود و ایده‌های خود را متناسب با دنیای پیرامونمان بروز نماییم.
  3. بیماری، رنج و مصیبت‌های دنیا پایان هیچ راهی نیست، همانطور که خانوم هندلر با وجود بیماری توانست به خوبی با آن مبارزه کند و با روحیه‌ای مثبت و فرکانسی سالم، با وجود این بیماری راه قوی خود را دنبال نماید و مسیر موفقیت را به خوبی ادامه دهد.
  4. ایده ممکن است خیلی ساده به نظر برسند، اما همان ایده ساده ما را به ثروت برسند.
  5. ممکن است در مسیر پیدا کردن علاقه اصلی و رسیدن به ایده های عالی نیاز به طی کردن مسیری مثل پشت سر گذاشتن چندین شغل باشد و نباید در این مسیر دچار خستگی شویم.
  6. پافشاری در اجرای ایده‌ها رمز موفقیت است و نباید با نه شنیدن خیلی سریع پا پس بکشیم. درست شبیه به خانوم هندلر که در ابتدا بابت ایده‌ی مورد نظر، از جانب همسر و شریکشان پاسخی منفی دریافت کرد، اما پافشاری و پیگیری او سبب شد تا کارشان به نتیجه نشسته و طعم شیرین موفقیت را در زمینه ایده خود بچشد.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما