وبلاگ

زندگینامه اپرا وینفری زن ثروتمند آمریکایی

اپرا وینفری بانوی موفق و ثروتمندی است که می‌توانیم شهرت او را به راحتی ببینیم. اما در پس این شهرت و موفقیت چه گذشته و چه سختی‌ها و دشواری‌هایی در زندگی این بانوی قدرتمند بوده است؟ در این نوشته زندگینامه جذاب و پر فراز و نشیب اپرا وینفری را بخوانید و از نکات مهم و اساسی زندگی ایشان بهره بگیرید.

 

دوستان عزیز،
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده زندگینامه فوق العاده جالب اپرا وینفری را به صورت کاملا ابتکاری و برای درک بهتر شما خواننده عزیز به شکل پرسش و پاسخ درآورده ایم. با ما همراه باشید.

 

 اپرا وینفری لطفا خودتان را معرفی نمایید.

اپرا وینفری هستم که در 29 ژانویه 1954 در می‌سی‌سی‌پی آمریکا متولد شدم.

تحصیلات شما چقدر هست و در کجا درس خواندید؟

من در دانشگاه تنسی تحصیل کردم.

لطفا توضیحی راجع به خانوادتون بدهید؟

پدرم یعنی ورنن وینفری در ارتش مشغول به کار بود. مادرم نیز یک خدمتکار در منازل مردم بود. آن‌ها بعد از به دنیا آمدن من از هم جدا شدند. من در کنار مادربزرگم در روستا زندگی می‌کردم. من با کمک مادربزرگم در سن 3 سالگی دیگر می‌توانستم بخوانم و بنویسم.

اپرا وینفری دوران کودکی شما چگونه گذشت؟

مدتی از کودکی‌ام که گذشت مادربزرگم مرا نزد مادرم فرستاد. او در محله‌ای به‌شدت فقیرنشین و خطرناک در میلواکی زندگی می‌کرد. در آنجا که بودم بارها مورد اذیت قرار گرفته بودم و این زندگی را برایم سخت‌تر کرده بود.

در 12 سالگی به نزد پدرم رفتم. وقتی آنجا زندگی می‌کردم همه چیز برایم آرامبخش بود و در امنیت بودم. من وقتی پیش مادرم بودم زندگی‌ام از اتفاقات بد و منفی سرشار شده بود و واقعا نوجوانی دردناکی داشتم. در سن 14 سالگی حامله شدم و کودکی مرده به دنیا آوردم.

نقطه عطف زندگی شما چه بود؟

زندگی با پدرم و قوانین و سخت‌گیری‌های او نقطه عطف زندگی من بود. پدرم هر هفته کتابی به من می‌داد و باید در پایان هفته گزارشی برایش از کتاب تهیه می‌کردم. اگر برنامه‌هایی که برایم داشت را انجام نمی‌دادم از شام محروم بودم.

چطور متوجه مهارت خودتان شدید؟

من وقتی کودک بودم در اجتماعات و کلیساها سخنرانی می‌کردم و حتی برای حیوانات مزرعه برنامه اجرا می‌کردم! اولین بار برای سخنرانی 500 دلار بدست آوردم. اینجا بود که فهمیدم من مهارت زیادی در سخنرانی دارم.
در دوران مدرسه در یک مسابقه سخنرانی شرکت کردم که این باعث شد تا از دانشگاه دولتی تنسی بورسیه بگیرم.

فعالیت خودتان را چطور آغاز کردید اپرا وینفری؟

وقتی برای یک کنفرانس به کاخ سفید دعوت شده بودم، یکی از رادیوهای محلی به نام miss fire prevention by wvlo برای خواندن اخبار مرا استخدام کردند.

بعد از اینکه به‌عنوان دختر شایسته رنگین‌پوست نشویل و تنسی انتخاب شدم، به پیشنهاد شبکه CBS پاسخ مثبت دادم و شروع به کار در آن شبکه کردم. من اولین زن آمریکایی-آفریقایی بودم که توانستم در حالی که 19 سالم بود، مجری خبر شوم.

با چه برنامه‌ای و در چه سالی به شهرت رسیدید؟

در سال 1983 برای اولین بار در برنامه صبح‌گاهی شیکاگو به عنوان مجری ظاهر شدم. این برنامه رقبای زیادی داشت از جمله دوناهو (Donahues)  که بعدها برنامه من از او پیشی گرفت. این برنامه بعد از یک سال پربیننده‌ترین برنامه شد.

این برنامه تا چه زمان ادامه داشت و درکل هدف این برنامه چه بود؟

بعد از آن شهرت، اسم این برنامه به شوی اپرا وینفری تغییر نام داد و در سال 1986 برای اولین بار این برنامه در سراسر آمریکا پخش شد. این برنامه تا 25 سال ادامه داشت. در این برنامه من سعی داشتم زنان را به آگاهی برسانم، برای همین جزو تاثیرگذارترین زنان آمریکا شناخته شدم.

چه اقداماتی این برنامه‌ها را جذاب و جذاب‌تر از پیش کرده بود؟

در یکی از برنامه‌های سال ۲۰۰۴، من به تمام ۲۷۶ مخاطب حاضر در سالن یک اتوموبیل هدیه کردم. همچنین در بیست و پنجمین و آخرین سری برنامه تمام حاضران در آن برنامه را به سفر به استرالیا مهمان کردم. از دیگر لحظه‌های به یاد ماندنی در این سری برنامه‌ها، گفت‌وگوی من با باراک و میشل اوباما، جورج بوش، رییس جمهور سابق آمریکا و خانواده مایکل جکسون بود.

در فیلم و عرصه بازیگری نیز فعالیتی داشتید؟

من علاقه زیادی به بازیگری داشتم و در اولین فیلمم که رنگ ارغوان نام داشت توانستم برنده جایزه بهترین مکمل زن شوم. برای علاقه زیادم به بازیگری موسسه‌ای به نام هارپو تاسیس کردم.

موفق به کسب جوایز دیگری شدید؟

من در سال 1987 برای بهترین اجرا و کارگردانی سه جایزه ی امی گرفتم. همچنین در سال 1988 جایزه بهترین گوینده سال را به عنوان اولین زنی که این جایزه را گرفت، از آن خودم کردم.

در سال ۱۹۸۸ همچنین جایزه موفقیت در زندگی را به من اهدا کردند.

برای ما از فعالیت‌های بشردوستانه خودتان بگویید.

در سال ۲۰۰۰ در شبکه operaangel جایزه ۱۰۰ هزار دلاری برای افرادی که زندگی خود را صرف بهبود زندگی دیگران می‌کنند اختصاص دادم.

۱۰ میلیون دلار برای ساخت مدرسه‌ای دادم که این مدرسه در مرتون انگلیس می‌باشد و مدرسه مختص به افرادی است که استطاعت مالی ندارند.

موسسه خیریه من به نام اپرا وینفری با هدف توانمندسازی آموزش و تامین سلامت و رفاه زنان و کودکان فقیر نیز تاسیس شده‌است.

به نظر شما، چگونه می‌توان ثروت، سلامتی و در کل، نعمت بیشتری کسب کرد؟

بعد از تلاش و کوشش و پشتکار و صبر، همیشه شکرگزار نعمت‌های خدا باشید تا نعمت بیشتری دریافت کنید.

آیا شغل و حرفه کنونی شما، در کودکی درون افکار شما بوده است؟

بله، قطعا، درواقع به هرچی که فکر کنید، قطعا همان را در زندگی خودتان نمایان می‌کنید این فقط یک حرف نیست بلکه تجربه من است.

مشکلات شما در نوجوانی، برای شما مانع نبود؟ دلیل متوقف نشدن شما در آن زمان و ادامه دادن چه بود؟

من در زندگی بدترین سختی‌هایی که یک دختر می‌تواند تجربه کند را تجربه کردم، اما به جای نشستن و افسردگی گرفتن تصمیم گرفتم از تجربه‌ها درس بگیرم و بلند شوم و خودم را نجات دهم.

هرگز با خود عهدی برای موفقیت و تبدیل شدن به یک زن موفق بستید؟

بله، خب من دخترکی از خانواده فقیر روستایی، بدون تحصیلات ابتدایی در دوران کودکی و تحت چندین مورد آزار جنسی بودم که از هیچ برای خودم همه چیز ساختم و این به دلیل قولی بود که به خودم داده بودم تا شرایطم مانع موفقیتم نشوند.  من اولین میلیونر سیاهپوست در جهان شدم.

به نظر شما، دیگران در ساختن آینده ما نقشی دارند؟

قطعا خیر! فقط خود شما مسئول ساختن آینده خودتان هستید. این را نیز بگویم که آدم‌ها همان‌طوری با شما رفتار می‌کنند که شما به ‌آن‌ها اجازه داده‌اید.

شغل کنونی شما چیست؟

من تهیه کننده، بازیگر و مجری هستم.

ثروت کنونی شما چقدر است؟

ثروت من تا سال 2020 حدود 2.6 میلیارد دلار است.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. اپرا وینفری بانوی موفقی است که هیچگاه جنسیت را مانعی بر سر راه موفقیت نمی‌داند. بانوان زیادی در دنیای ما حضور دارند که بدون ذره‌ای ترس، با اراده‌ای قوی و بدون توجه به جنسیت، ایده‌ها و اهداف خود را با صبر و پشتکار دنبال کرده‌اند و امروزه از موفقیت‌ آن‌ها یاد می‌کنیم.
  2. تضادها و مشکلات بسیار رعب‌آور و نگران‌کننده‌ای در دل زندگی اپرا وینفری وجود دارد، اما جالب است که ایشان بسیار قدرتمند از جای خود برخواسته و با پشت سر گذاشتن اتفاقات ناخوشایند و بد، تمام سعی خود را برای تغییر به کار گرفته و امروزه تبدیل به یک شخص موفق شده است. او این تضادها و موانع را به شکل تجربه استفاده می‌کند و حتی از آن برای پیشبرد اهداف خود و ایجاد انگیزه به کار می‌گیرد.
  3. تجسم خلاق کمک زیادی به آینده و رسیدن به خواسته‌ها می‌کند. هر چیزی که در کودکی و در سنین بالاتر به آن فکر کنیم، آن چیز را به خود نزدیک کرده‌ایم. این یک تجربه است که خانوم اپرا وینفری کسب کرده است و توانسته به بهترین شکل، از این تفکر و تجسم در کودکی استفاده کند و در بزرگسالی، به آن چیزی که فکرش را می‌کرد دست یابد.
  4. نکته مهم در زندگی اپرا وینفری عملگرایی ایشان است. اپرا وینفری با خود عهدی می‌بندد تا شرایط را تغییر دهد و همین کار را نیز انجام می‌دهد. پس بسیار مهم است که همواره زندگی خود را بر مبنای عملگرایی پیش ببریم و به هر چیزی که برای موفقیت نیاز است، عمل نماییم.
  5. اپرا وینفری ثروت بسیار زیادی کسب کرده است. اما برخلاف آنچه در دنیای سینما می‌بینیم، هیچگاه ثروتش را صرف امور ناخوشایند نکرده و همواره از این ثروت در جهت تبدیل جهان هستی به جایی بهتر برای  زندگی تبدیل کرده است.
  6. در زندگی اپرا وینفری، حمایت همه جانبه توسط مادر ایشان دیده نمی‌شود، چه تز لحاظ مالی و چه از لحاظ معنوی. اما اپرا وینفری بدون خستگی و توجه به این تضادها، با قدرت به مسیر خود ادامه می‌دهد و بهترین‌ها را برای خود کسب می‌کند.
  7. تکامل را به خوبی می‌توانیم در زندگی اپرا وینفری مشاهده کنیم. او یک شبه به موفقیت نرسیده و مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته است تا امروز به این سطح از موفقیت دست یابد.
  8. اپرا وینفری بیان می‌کند که جز خودمان، هیچ شخصی در زندگی ما مقصر و مسئول نیست و این موضوع نشان از مسئویت‌پذیری بالای ایشان دارد. مسئولیت‌پذیری از مهمترین باورهایی است که هر شخص باید در خود ایجاد نماید. اگر ما باور نداشته باشیم که مسئولیت همه چیز بر عهده خودمان است، سبب می‌شود چیزی را تغییر ندهیم.
  9. زمانی که در یک محیط زندگی می‌کنیم و از ما انتظار یک موفقیت نمی‌رود، چون تا به حال در آن محیط کسی آن موفقیت را کسب نکرده، نباید یک محدودیت برای ما ایجاد کند. همانطور که اپرا وینفری اولین بانوی ثروتمند سیاه‌پوست جهان لقب گرفت.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×