وبلاگ

زندگینامه نوید محمدزاده سوپر استار بی چون و چرای سینما!

نوید محمدزاده ستاره بی چون و چرای سینمای ایران است که موفق شده به جوایز بسیار زیاد و متعددی دست یابد. بدون شک نکات زندگی او که ایشان را به این سطح از موفقیت رسانده می‌تواند برای ما مفید واقع شود. در این مقاله زندگینامه جامع و مفصل این شخصیت مشهور سینمای ایران را مطالعه نمایید.

 

دوستان عزیز،
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده زندگینامه فوق العاده جالب نوید محمدزاده را به صورت کاملا ابتکاری و برای درک بهتر شما خواننده عزیز به شکل پرسش و پاسخ درآورده ایم. با ما همراه باشید.

 

نوید محمدزاده لطفا خودتان را معرفی نمایید.

نوید محمدزاده هستم که در 17 فروردین 1365 در ایلام متولد شدم.

ازدواج کرده‌اید؟

بله، در سال 1400 با یکی از بازیگران سینمای ایران (فرشته حسینی) ازدواج کردم.

تحصیلات شما چقدر هست و در کجا درس خواندید؟

من فوق دیپلم رشته عمران را دارم.

چه شد که در عمران تحصیل کردید اما بازیگری را دنبال نمودید؟

من وقتی دیپلمم را گرفتم چون خیلی به بازیگری علاقه داشتم، به همین دلیل به کلاس‌های بازیگری در موسسه هفت هنر کرج رفتم. در این موسسه زیر نظر هنرمندانی همچون محمد یعقوبی،‌ مهتاب نصیرپور ، علی سلیمانی، و امیر قنبری آموزش دیدم.

فقط به بازیگری علاقه داشتید؟

خیر، تا دوم دبیرستان عاشق فوتبال بودم و حتی قرار بود در تیم نوجوانان سایپا بازی کنم.

چرا فوتبال را دنبال نکردید؟

به این دلیل که با دیدن فیلم سوته دلان علی حاتمی با بازی بهروز وثوقی نظرم کلا عوض شد. انگار مطمئن بودم که باید بازیگر شوم و یک نیرو درونم می‌گفت قطعا سوپراستار می‌شوم و باید می‌شدم چون می‌خواستم.
من دچار جنون شده بودم. مثل قیصر زندگی می‌کردم. آن موقع تمام سر و شکلم بهروز وثوقی شده بود . هنوز هم می‌گویم بازی وثوقی در فیلم کندو بهترین بازی تاریخ سینمای ایران است و حاضرم بر سر این حرفم بحث کنم.

اولین کار هنری خودتان را چه زمانی آغاز کردید نوید محمدزاده؟

در سال 86 در فیلم در میان ابرها به کارگردانی روح‌الله حجازی در نقش مکمل مرد بازی کردم.
سپس در سال 87 تصمیم گرفتم وارد تئاتر شوم. با بازی در نمایش ماه توانستم جایزه بازیگری مرد را در جشنواره استانی تهران دریافت کنم.
نام دیگر نمایش‌هایی که در آن بازی کردم شامل فاصله تاریک ستاره‌ها، دهانی پر از پرنده، آخرین نامه، بالاخره این زندگی مال کیه و غیره هستند.

در نقش‌های خود چگونه ظاهر می‌شوید؟

من در نقش‌هایی که دارم خیلی سعی می‌کنم بداهه را هم با بازی‌ام ترکیب کنم. به نظر من در بداهه اصولا رفتار بر جریان کلام اولویت دارد که این می‌تواند به اجرای تو طراوت و تازگی بدهد. باید در عین چیدمان بداهه نشان داده شود و مخاطب نباید هرگز این را بفهمد.

به نظر خودتان، چگونه تبدیل به یک سوپراستار شدید؟

من نمی‌گویم خیلی باهوشم اما تمام تلاشم را کردم تا واقعا نقشی که به من داده می‌شود را زندگی کنم. من با کارگردان‌های متفاوت در ژانرهایی که می‌توانم کار کردم، به نظرم تجربه‌هایی که از این کارها داشتم از دلایل اصلی موفقیتم است.

بارزترین ویژگی اخلاقی شما در بازیگری چیست؟

بازیگر باید خوب بقیه را هم بخواهد. من اعتقاد دارم که این راه موفقیت است. تا وقتی که کار خوب دیگران را تحسین نکنی و نتوانی متواضعانه کار خوب آن‌ها را ببینی و برایشان خوشحال باشی، نه دیگران خوب تو را می‌گویند و نه به جایی خواهی رسید.

نوید محمدزاده اصولا چه نقش‌هایی را بازی می‌کنید؟ آیا متنوع بازی کردن بد است؟

من مخالف این هستم که یک بازیگر باید همه نوع ژانری را بازی کند. به نظرم هر آدمی برای نوع خاصی از بازی می‌تواند خیلی موفق شود غیر از این اگر باشد بیننده حس می‌کند آن نقش را به او تحمیل کرده‌اند و من اصولا رئال و کلاسیک بازی می‌کنم.

پس شده نقشی را رها کنید؟

بله، گاهی حتی یک نقش را دوست دارم، اما می‌دانم من در فرم آن نیستم و علاوه بر اینکه جذابیتی برای بیننده ندارد قطعا انرژی مضاعف و بیش از حدی از من خواهد گرفت. من نظر مخاطبانم برایم بسیار با ارزش است. اینکه به هر قیمتی در هنر باشی خوب نیست. حداقل در مورد خودم می‌توانم بگویم من تمام تلاشم را کردم تا مثل کسی نباشم و همه مرا همان نوید محمدزاده بشناسند که شبیه هیچ کس بازی نمی‌کند. خداوند هر کدام از ما را در شکل‌های مختلف با رفتارهای مختلف آفریده است. هیچ کسی شبیه به دیگری نیست.

رابطه و احساس شما نسبت به هواداران چگونه است؟

نگرانم که باعث آزردگی آنان نشوم، آن‌ها را خسته نکنم، خیلی نظر آن‌ها را می‌پرسم.سر فیلم بهروز قبادی ، بچه های تدارکات را کچل کرده بودم انقدر که ازشان راجع به کارم می پرسیدم. بعضی وقت ها کسی که خیلی معمولی است نظرش می تواند خیلی به تو کمک کند.

اسم برخی از فیلم‌های خودتان  را برای ما بگویید.

نام بعضی از فیلم‌های من عبارتند از:

 • ابد و یک روز
 • خشم و هیاهو
 • لانتوری
 • عصبانی نیستم
 • سرخپوست
 • متری شش ونیم
 • بدون تاریخ و بدون امضا
 • قورباغه

نوید محمدزاده با کدام فیلم مشهور شدید؟

بازی در فیلم لانتوری، خشم و هیاهو و بخصوص ابد و یک روز(و آن سکانس مشهور “نرو سمیه”)، در سال 94  مرا به شهرت رساند و توانستم مخاطبان زیادی را جذب بازی خودم کنم.

از جوایز خودتان برای ما بگویید.

 • برای بازی در فیلم ابد و یک روز موفق به دریافت سیمرغ بلورین و تندیس زرین جشنواره دنیای تصویر به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شدم.
 • همچنین برای فیلم بدون تاریخ و بدون امضا دومین سیمرغ را از جشنواره فجر و تندس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را گرفتم.
 • برنده جایزه بهترین بازیگر مرد برای فیلم ابد و یک روز از اولین جشن روزنامه سینما شدم.
 • نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در یازدهمین دوره جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی برای فیلم بدون تاریخ، بدون امضا شدم.
 • برنده جایزه ویژه بهترین بازیگر مرد در یازدهمین دوره جوایز سینمایی آسیا پاسفیک برای فیلم بدون تاریخ، بدون امضا شدم.
 • برنده جایزه بهترین بازیگر مرد در نوزدهمین دوره جشنواره فیلم براتیسلاوا (بخش مسابقه بین‌المللی) برای فیلم بدون تاریخ، بدون امضا شدم.
 • برنده جایزه بهترین بازیگر مرد در سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم سلیمانیه برای فیلم بدون تاریخ، بدون امضا شدم.
 • برنده جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره شب‌های تالین برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده شدم.
 • برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشن منتقدان سینمایی برای فیلم مغزهای کوچک زنگ زده شدم.

در مورد لباس پوشیدن خودتان بگویید نوید محمدزاده؟

من در انتخاب لباس به هیچ وجه سنتی نیستم و به گفته بقیه همیشه هنجار شکنی می‌کنم. اغلب پوشش‌های روزانه من اسپرت و معمولا با رنگ‌های تند همراه است.

به‌جز بازیگری، در کار دیگری فعالیت داشته‌اید؟

یک مدت بسیار کوتاه، یعنی در سال 1390-1391 مجری‌گری برنامه دوستان از شبکه جام جم را برعهده داشتم.

شکست یا اتفاق تلخی در حرفه بازیگری داشته‌اید؟

بله، در سی و دومین جشنواره فیلم فجر با کسب ارای داوران به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد برای کسب سیمرغ انتخاب شدم، اما به دلیل فشار گروه هایی خارج از سینما فیلم عصبانی نیستم از بخش مسابقه خارج شد و این جایزه را به آقای رضا عطاران دادند. این تلخ‌ترین اتفاق زندگی هنری‌ام است.

در امور خیریه فعالیتی داشته‌اید؟

در دوره نوزدهم جشنواره فیلم براتیسلاوا در اسلواکی که به دلیل بازی در فیلم بدون تاریخ، بدون امضا موفق به کسب جازه بهترین بازیگر مرد شدم، ضمن تشکر از برگزارکنندگان جشنواره فیلم براتیسلاوا که برای بار دوم من را به عنوان برنده جایزه بهترین بازیگر مرد این رویداد سینمایی معرفی کرده بود، جایزه‌ام را به بازماندگام زلزله 7.3 ریشتری در کرمانشاه تقدیم کردم.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

 1. این احتمال وجود دارد که ما ثروت را به نوعی یک داشته نامطلوب بدانیم. اما این باور به شکل یک ترمز عمل کرده و ما را از دستیابی به ثروت باز می‌دارد. ثروت یک سلاح بسیار خوب است و بسیاری از افراد ثروتمند، همواره سعی می‌کنند از ثروت خود و داشته‌های خود، به بهترین شکل ممکن عمل نمایند. نوید محمدزاده نیز از این قائده مستثنی نیست و همواره سعی دارد با استفاده از ثروت خود، جهان هستی را به جایگاهی بهتر برای زندگی تبدیل کند.
 2. در زندگی هر شخصی، ممکن است تضادهای زیادی باشد. حتی این تضادها می‌تواند در مسیر موفقیت ما باشد. نوید محمدزاده در مسیر موفقیت خود از یک اتفاق تلخ و بازپس‌گیری یک جایزه با ارزش از او می‌گوید، اما این تضاد و اتفاق او را متوقف نکرد و انگیزه‌ای شد تا با استفاده از آن، جوایز متعددی را برای خود به ارمغان آورد.
 3. داشتن شجاعت برای رسیدن به موفقیت لازم و ضروری است. بسیاری از ما در یک رشته تحصیل می‌کنیم که ممکن است حتی در آن رشته علاقه و استعدادی از خود نشان ندهیم و قلبمان در یک مسیر و استعداد دیگر حاضر باشد. نوید محمدزاده اما شجاعت این کار را داشته است. او در رشته عمران تحصیل کرده است، اما بدون توجه به حرف دیگران و یا اینکه کسی به او بگوید پس چرا عمرت را در پی درس تلف کردی، مسیر مورد نظر خود را در پیش می‌گیرد و می‌تواند در مسیر جدید و مورد علاقه خود به موفقیت‌های زیادی دست یابد.
 4. نوید محمدزاده بیان می‌کند که یک نیرو همواره درونم می‌گفت که حتما یک سوپر استار می‌شوم، این سبب شده تا ایشان به الهامات درونی خود توجه کرده و به سمت علاقه خود حرکت کرده است. این بدان معناست که ایشان باور داشته است که به موفقیت می‌رسد.
 5. یکی دیگر از نقاط مثبت زندگی نوید محمدزاده این است که ایشان همواره معتقد است باید کار خوب دیگران را تحسین کرده و برای دیگران خوب بخواهد. این درواقع همان قانون تحسین است و هر زمان که ما کار دیگران را تحسین کنیم، همان تحسین وارد زندگی ما می‌شود.

 

زندگینامه و باورهای سازنده نوید محمدزاده را با هم مطالعه کردیم. این شخصیت موفق، به خوبی توانست مسیر مورد علاقه خود را پیدا کند و با پشت سر گذاشتن این مسیر طلایی، به این نقطه برسد که امروزه به عنوان یک الگو از وی یاد شود. برای اینکه شما نیز بتوانید مسیر شغلی خود را بیابید و از چگونگی کسب موفقیت در این شغل آگاه شوید، دوره فوق‌العاده “سیر تا پیاز یافتن شغل مورد علاقه و موفقیت در آن” به شما پیشنهاد می‌گردد:

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×