زندگینامه چارلز کوک رئیس صنایع کوک

چارلز کوک شخصیت موفق آمریکایی می‌باشد که زندگینامه بسیار جذاب ایشان را در این مقاله می‌توانید مطالعه نمایید.

 

دوستان عزیز،
ما در بنیاد موفقیت دکتر محمدزاده زندگینامه فوق العاده جالب چارلز کوک را به صورت کاملا ابتکاری و برای درک بهتر شما خواننده عزیز به شکل پرسش و پاسخ درآورده ایم. با ما همراه باشید.

 

چارلز کوک لطفا خودتان را معرفی نمایید.

چارلز کوک هستم که در اول دسامبر 1935 و در شهر ویچیتا واقع در ایالات کانزاس در غرب آمریکا متولد شدم.

تحصیلات شما چقدر هست و در کجا درس خواندید؟

من بعد از دوران دبستان به یک مدرسه شبانه‌روزی برای ادامه تحصیل رفتم. پس از آن در رشته مهندسی مکانیک دانشگاه MIT توانستم تحصیل کنم. فوق لیسانس مکانیک را در سال 1958 از همین دانشگاه گرفتم.

بعد از آن در رشته مهندسی شیمی همین دانشگاه شروع به تحصیل کردم و در سال 1960 مدرک فوق لیسانس شیمی را گرفتم.

لطفا توضیحی راجع به خانوادتون بدهید؟

پدرم فرِد چیس کوک یکی از بیان‌گذاران شرکت صنایع کوک در سال 1940 بود. او در دانشگاه MIT در رشته مهندسی شیمی تحصیل کرده بود و توانسته بود یک فرآیند نوآورانه در زمینه ی پالایش نفت خام ایجاد کند. مادرم ماری رابینسون کوک نام داشت.
من سه برادر داشتم و خودم نیز فرزند دوم این خانواده بودم.

خانواده کنونی شما چطور؟ ازدواج کرده‌اید؟

من در سال ۱۹۷۲ میلادی با لیز ازدواج کردم و حاصل ازدواج ما دو فرزند به نام های چیس و الیزابت است. من بسیار خانواده خودم را دوست دارم و به‌شدت برای حریم خصوصی ارزش قائلم. همین موضوع سبب شده است تا هرگز در مرکز توجهات نباشیم.

چارلز کوک دوران کودکی شما چگونه گذشت؟

پدرم آدم سخت‌گیر و قانون‌مداری بود. البته الان می‌دانم اگر او نبود من و برادرانم هیچ‌وقت به این موفقیت نمی‌رسیدیم. ما از لحاظ مالی هیچ کمبودی نداشتیم، اما پدرم در همه لحظه‌های کودکی و نوجوانی ما را مجبور می‌کرد تا کارهایی مثل: کشاورزی، چمن زنی، آبیاری زمین، دوشیدن شیر گاو و … انجام دهیم.

تفریح و استراحت در خانواده ما معنایی نداشت و پدرم، کوک بزرگ ما را مثل سایر هم سن‌وسال‌هایمان رها نکرده بود که در کوچه و خیابان بازی کنیم! ما باید همیشه کار می‌کردیم. او فقط به دنبال ترقی و پیشرفت ما بود.

پس در اوج ثروت، زندگی سختی داشته‌اید.

بله، علی‌رغم زندگی در یک خانواده سطح بالا و توانمند، پدر من همیشه مرا مجبور می‌کرد طوری کار کنم که گویی فقیرترین انسان روی زمین هستم.

بعد از اتمام تحصیلات به چه کاری مشغول شدید؟

وقتی 25 سالم بود، بعد از پایان تحصیلاتم به مدت دو سال در شرکت مشاوره‌ای مدیریت در جهان به نام شرکت آرتور دی لیتل کار می‌کردم. اما در سال 1961 با تهدید پدرم مجبور به ترک کارم شدم. او به من گفت اگر به خانه بازنگردم، شرکت نفتی ما که پالایش نفت راک آیلند نام داشت، را خواهد فروخت!
شغلم را رها کردم و به خانه بازگشتم و به عنوان مدیر ارشد شرکت، کارم را آغاز کردم.

کارتان در شرکت چطور پیش رفت چارلز کوک ؟

در سال 1963 با نشان دادن توانایی‌هایم به پدرم موفق شدم رئیس کل شرکت شوم. در سال 1966 نیز پدرم مرا مدیرعامل کل شرکت کرد. یک سال بعد که او فوت کرد، من رئیس هیئت مدیره شرکت هم شدم. دیوید برادرم برای همکاری با من آمد و هم اکنون هریک از ما 42 درصد از سهام شرکت را در اختیار داریم.

اولین اقدام پس از فوت پدر در شرکت چه بود؟

بعد از فوت پدرم تصمیم گرفتم نام شرکت را به صنایع کوک تغییر دهم. همچنین یک دفتر مرکزی برای شرکت در مرکز شهر خریدم که این کار باعث رشد شرکت شد. سپس بعد از مذاکراتی با شرکت هاوارد مارشال توانستم پالایشگاهش را به اختیار شرکت خودم درآورم.

فعالیتتان را در شرکت به چه شکل دنبال می‌کردید؟

هر روز در حال تلاش برای بهتر شدن شرکت بودم. در سال 1971 به موفقیت بزرگی رسیدم که باعث پیشرفت شرکت در زمینه تجارت بین المللی کالا، ساخت خطوط لوله، فرآیندهای گاز مایع، تولید کود و مواد معدنی، ساخت پالایشگاه، سرمایه گذاری در املاک، صنایع کشاورزی و دامداری شد. من توانستم بزرگ‌ترین تفکیک کننده نفت خام در ایالت اوکلاهاما را بسازم.

برای ما از فعالیت‌های بشردوستانه خودتان بگویید.

من و برادرانم همگی به سرطان پروستات مبتلا شدیم، هرچند که من درمان شدم. تجربه این بیماری باعث شد تا تصمیم گرفتم بودجه چندین مرکز تحقیقات پزشکی را تامین کنم. همچنین یک موسسه ملی سرطان  که وابسته به موسسه فناوری ماساچوست بود را تاسیس کردم.

من و برادرانم مبلغ  ۱۵۰ میلیون دلار به مرکز تحقیقاتی سرطان مموریال اسلون کترینگ هدیه کردیم. من به طور جداگانه نیز مبلغ ۶۶ میلیون دلار را به این موسسه دادم.

همچنین ما با هدف تشخیص بهتر بیماری سرطان، حدود ۲۶ میلیون دلار به مرکز سرطان ام. دی اندرسون دانشگاه تگزاس و حدود ۲۰ میلیون دلار به دانشگاه جانز هاپکینز کمک کردیم.

از جوایزی که دریافت کردید برای ما بگویید.

من در 84 سال دوران زندگی‌ام موفق به دریافت چند جایزه شدم. بعضی از آنان عبارتند از:

  • دکترای افتخاری علوم از دانشگاه George Mason برای حمایت‌های بی‌وقفه از پروژه‌های اقتصادی
  • دکترای افتخاری بازرگانی از دانشگاه Washburn
  • دکترای افتخاری حقوق از دانشکده Babson
  • مدال افتخاری ریاست از دانشگاه ایالت Wichita در سال ۲۰۰۴
  • جایزه مدافع عدالت در سال ۲۰۱۱ از انجمن Criminal Defence Lawyers
  • جایزه نیکوکار برتر ویلیام سایمون در سال ۲۰۱۱ از Philanthropy Roundtable

چه چیزی از چالز کوک، این شخصیت بزرگ را ساخته است؟

روحیه تلاش و خستگی‌ناپذیری از کودکی تا به امروز از من یک انسان بزرگ و ثروتمند ساخته است. همچنین سخت‌گیری پدرم و شانه خالی نکردن من از مسئولیت‌ها دلیل دیگر پیروزی من است.

آیا برایتان بزرگ شدن و دیده شدن توسط دیگران اهمیتی دارد؟

خیر، اصلا، من قصد ندارم عمر خود را صرف شهرت و معروف‌شدن نزد دیگران کنم.

شغل کنونی شما چیست؟

من تاجر، کارآفرین و رئیس هیئت مدیره و مدیر اجرایی صنایع کوک هستم.

چارلز کوک ثروت کنونی شما چقدر است؟

ثروت من تا سال 2019 حدود 50.5 میلیارد دلار است.

درس‌هایی که می‌توانیم از زندگی این فرد موفق بگیریم و برای اصلاح بعضی از باورهای نادرست خود به کار ببریم:

  1. نخستین موضوعی که می‌تواند در زندگی چارلز کوک دیده شود، این موضوع است که ایشان همواره از ثروت و دارایی خود در جهت مثبت و تبدیل جهان هستی به جایی بهتر برای زندگانی استفاده کرده است. پس باید دیدمان نسبت به ثروت، یک دیدگاه مثبت باشد.
  2. موضوع دیگر، استفاده از تضادها است. زمانی که پدر چارلز کوک باوجود ثروت، فرزندان را در سختی و شبه فقر بزرگ می‌کند، فرزندان ایشان کوچکترین گلایه‌ای نکرده و این تصمیمات سخت را دلیلی بر ایجاد روحیه‌ای سخت‌تر و آمادگی بالاتر برای مقابله با رویدادهای بزرگ پیش‌رو و در نتیجه رسیدن به مدارج بالای موفقیت می‌دانند.
  3. موضوع بعدی که چارلز کوک بیان می‌کند، این است که ایشان برای دیگران پیشرفت نکرده و برای نشان دادن شهرت خود به دیگران پیش نمی‌رود. از این موضوع می‌توان اینگونه برداشت کرد که ایشان، حرف و نگاه دیگران برایش بی ارزش بوده و زندگی خود را بدون توجه به حرف و نگاه دیگران پیش می‌برد.
  4. درس دیگری که می‌توان از زندگی چارلز کوک گرفت، تلاش هر روزه ایشان است. پس باید درک کنیم که رسیدن به موفقیت نیازمند پیوستگی در کار است و نمی‌توان کار را رها نمود.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×