جلسه اول دوره دکترای عزت نفس بگیرید

صفحه دیدگاه‌ها و تمرینات مربوط به جلسه اول دوره عزت نفس

اگر بخواهیم تفاوت‌ عزت نفس و اعتماد به نفس را در یک جمله خلاصه کنیم باید بگوییم اعتماد به نفس میوه درخت عزت نفسه. یعنی عزت نفس به مراتب مهمتر از اعتماد به نفسه.

نکته مهم که در این جلسه به آن اشاره شد این است که تکیه کردن به خدا اولین قدم برای ایجاد عزت نفس مطلوبه و به میزانی که در کارهایمان به خدا تکیه می‌کنیم به همان اندازه عزت نفسمان بالا و بالاتر می‌رود. پس ما باید دیگران را دست‌های خدا بدانیم که در زندگی ما آمدند تا کارهایمان را انجام دهند. این نگاه توحیدی به ما آرامشی میدهد که قابل وصف نیست.

شاخص یادگیری و چهار مرحله مهم یادگیری بیان میکند که باید چه مراحلی را طی کنیم تا باورها در روی ذهن ما اصلاح و در ناخودآگاه ما نهادینه شود. باورها با تکرار بارها و بارهای یک مسئله و منطقی سازی آن موضوع برای ذهنمان ایجاد میشوند، پس ما با ورودی‌های مثبت باید باورهایمان را تغییر دهیم تا جهان بیرون برای ما تغییر کند.

قانون جذب یک قانون ثانویه هست که از قانون ارتعاش گرفته شده است‌. قانون ارتعاش و جذب یکی از مهمترین قوانين جهان هستیه که ما باید از آن آگاهی داشته باشیم و به آن عمل کنیم. قانون جذب میگوید: تمام اتفاقاتی که برای ما می‌افتد حاصل از ارتعاشات و فرکانس‌هایی هست که ما به جهان هستی فرستادیم و به عبارت دیگر ما با کانون توجهمان برای آنها دعوتنامه فرستاده‌ایم و آن اتفاق را در زندگی خودمان جذب کردیم.

قانون احساس خوب یکی از قوانین مهم در قانون جذب می‌باشد چون احساس خوب مساویست با جذب اتفاقات خوب. پس هرچقدر بتوانیم در طول روز احساسمان را خوب نگه داریم مسلما جذبهای بهتر و عالیتری خواهیم داشت.

تمرین این جلسه

در ابتدای تمرینات این دوره از شما خواهش میکنم یک دفتری برای انجام تمرینات دوره اختصاص دهید و تمرینات را بصورت مرتب انجام دهید و برای ما بفرستید. این موضوع را بدانید که برای تغییر در باورهایمان نیازمند تمرین‌های مستمر می‌باشیم.

قبل از شروع تمرینات این دوره لطفا تست عزت نفس کوپر اسمیت را با دقت بزنید و یک شمای کلی از سطح عزت نفس حال حاضرتان را در دفترتان بنویسید تا در پایان دوره متوجه تغییر در سطح اعتماد بنفس و عزت نفستان بشوید.

تمرین این جلسه در مورد ایجاد احساس خوب بیشتر در زندگی ماست. معمولا احساس ما وقتی بد میشود که کانون توجه ما بر روی بدبختی‌‌ها و بدی‌های زندگی خودمان و دیگران باشد. بنابراین در این تمرین شما باید دو کار انجام بدین:

۱- حداقل ۲۰ مورد از نعمت‌هایی که الان در زندگیتان وجود دارد را با ذکر جزئیات و شرح کامل بنویسید (مثل سلامتی، پدر و مادر خوب، دوستان خوب و …) (با ذکر جزئیات یعنی برای هر نعمت حداقل ۲ تا ۳ مورد از مزایایی که این نعمت را دارید توضیح دهید)

۲- حداقل ۲۰ مورد از توانایی‌های خودتان را با جزئیات و شرح کامل بنویسید (مثل صحبت کردن در جمع، عملگرا بودن، تصمیم‌گیر بودن و …) (با ذکر جزئیات یعنی برای هر توانایی حداقل ۲ تا ۳ مورد از مزایایی که آن توانایی را بصورت مفصل شرح دهید)

و این تمرین هر روز انجام بدین تا کانون توجهتون به سمت نقاط مثبت زندگیتون بره و با اینکار احساستون خوب بشه و اتفاقات خوب رو برای خودتون رقم بزنید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

12 دیدگاه

به گفتگوی ما بپیوندید و دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید.

 • ۱. خداروشکر برای نعمت خونه داشتن که موقع سرما و گرما حافظ من هست و برای استراحتم و داشتن ارامش بهش پناه میارم 😊
  ۲. خداروشکر برای ثروتی که با برکت هست و میتونم هرچه نیازم هست تهیه کنم و لذت ببرم
  ۳. خداروشکر برای مغازه ای که دارم که میتونم هم با افراد زیادی ارتباط بگیرم هم تلاش کنم و پول ساز باشم
  ۴. خداروشکر برای داشتن پدر و مادرم که همیشه همراه و تکیه گاه من بودن و هوای منو دارن
  ۵. خداروشکر برای هدایت های الهی که میاد و آگاهی هایی که دارم و میتونم زندگیم بهتر کنم
  ۶. خداروشکر برای شناخت قوانین جهان که میتونم توی هر لحظه برای هر خواسته ای ازشون استفاده کنم و حس و حالم خوب کنم
  ۷. خداروشکر برای داشتن چشمای سالم که میتونم باهاشون زیبایی جهان ببینم و لذت ببرم
  ۸. خداروشکر برای داشتن روح بزرگ که میتونم همه خوبی‌هارو ببینم و تحسین کنم تا در زندگی خودمم شاهدشون باشم
  ۹. خداروشکر برای داشتن دوستای خوبی که همیشه معرفت دارند و کنارمن و دوستم دارند
  ۱۰. خداروشکر برای فراوانی نعمت ادم‌های خوب و خدایی در اطرافم که باعث یادگیری بیشتر من در مورد مسائل زندگی میشن
  ۱۱. خداروشکر برای ذهن هوشیار که کمک میکنه ترمزهارو بشناسم و درست قدم بردارم و تلاش عامدانه کنم برای کنترل ذهنم
  ۱۲. خداروشکر برای مشتری هایی که راحت خرید میکنند و فراوانی نعمت و پول رو به من یاداور میشوند
  ۱۳. خداروشکر برای نعمت بزرگ سلامتی در تک تک اعضای بدنم که به درستی عمل میکنند
  ۱۴. خداروشکر برای نعمت بیداری هر روز صبح که فرصت زندگی کردن و تجربه چیزهای جدید و رشد کردن رو بهم میده
  ۱۵. خداروشکر برای دستگاه تنفسی قوی ای که دارم که کمک میکنه ادامه زندگی بدم و هوای سالم و خوب وارد بدنم کنم و زنده بمونم
  ۱۶. خداروشکر برای پیدا کردن مسیر ساخت باورها که بهم نشون داده چگونه به خواسته ها و نیازهام در جهان برسم و ایمان داشته باشم
  ۱۷. خداروشکر که قدرت اراده خوبی دارم و بعد هربار زمین خوردن با قدرت بهتری بلند شدم و به زندگیم بهتر از قبل ادامه دادم
  ۱۸. خداروشکر که پاهای سالمی دارم و میتونم راه برم و هرجای این دنیارو بدون نیاز به کمک برم
  ۱۹. خداروشکر برای دیدن خودم دیدن روحم که بشناسمش و هر روز بهتر از قبل بسازم و عالی‌تر زندگی کنم و اگاهانه حرکت کنم
  ۲۰. خداروشکر که هدایت شدم به کامنت‌های این سایت و همراه با همه دوستانم سپاسگزاری خدارو کردم و فرکانس عالی فرستاذم

 • با سلام خدمت دکتر محمد زاده وهمراهان گرامی
  تمرین ۱ از جلسه ۱عزت نفس :
  شمارش نعمت ها؛
  خدارا بخاطر سلامتی ک دارم شکرگزارم ،خدارا شکر ک من چشم سالمی دارم ک با ان میتوانم زیبایی هاو ببینمو با دیدن انها خدا رو بهتر بشناسم ،بخاطر گوش سالم ک صدا هارو میشنوم شکرت ،بخاطر زبان سالمم ک میتوانن احساساتم رو بیان کنموبا ان ارتباط برقرار کنم خداراشکرت ،عقل سالم الهی شکر ک ب من عقلی دادی ک با ان میتوانم دوست را از دشمن وخوب را از بد تشخیص دهم،دست سالم الهی شکر بخاطر دستی سالمک میتوانم بدون واسطه کارهای شخصی ام راانجام دهم،پای سالم خدایا شکر ک دو پای سالم دارم ومیتوانم روی ان ب راحتی راه بروم وب مقصدمورد نیازم برسم،کمر سالم خدایا شکرت بخاطر این کمر سالم ک تنم رو بدون هبچ دردی نگه میداردوحرکات بدنم رو هماهنگ میکنه،قلب سالم خدایا شکر ک یک قلب سالم و بون نقص بهم دادی تا پایان عمر برایم ب بهترین شکل بتپد،کلیه سالم خدایا بخاطر دو جفت کلیه سالم وغیر سنگ ساز خوب شکر، کبد سالم خدایا بخاطر کبد سالم شکر، شش سالم بابت این نعمتک میتوانم هوای تمیز رو واردوکثیف روخارج کنم شکر، معده سالم ک غذارو درست هضم میکنه وترش نمیکنه شکر، بخاطر اتاقم شکر ،گوشی اندرویددارم سکر اینترنت دارم شکر پدرومادراین دو نعمت تکرار نشدنی شکر ، ابجی هاییک حواسشون ب من هست شکر ، امکانات مالی منزل و رفاهخدایا شکر، دخالت نکردن در زندگی دیگران شکرت، بخاطر مرتبیم سقف بالا سرمون ماشین شکر ،برای هدایت کردن من شکر خدایا بخاطر اینکه وارد رابطه غلط نشدم شکر ،خدایا شکرت ک زنبورداری دارم

  تمرین ۲از جلسه ۱عزت نفس:
  شمارش توانایی هام؛
  ایده های خلاقو کارافرینی خدارو هزار مرتبه شکر بخاطر این تواناییم ، کمک ب دیگران خدایا شکر ک در نن احساسی کذاشتی ک با کمک ب دیگران حالم خوب میشود،اطاعت پدر ومادر خداروشکر ک این درک را ب من فهماندی کطاعت پدرومادردر من وزندگی اینده ام نقش خیلی مهمی داره؛در درون معدبم خدایابخاطرادب باطنی شکرک باعث میشه ب خودم احترام بگذارم؛هنرمندم تمیزم؛خونه داری ب نحو احسنت اشپزی کردن خدایا بخاطر علاقه ب اشپزی شکر ورزش دوست خط خوب اعتنادبنفس حرف زدن در جمع نقاشی کردن خیاطی کارهای فنی صداقت؛پوست کندن پای مرغ ب دو روش کار مورد علاقمو باحوصله انجام میدمخدایا شکرت

 • باسلام خدمت دکتر محمدزاده عزیز
  برای تمرین اول من ابتدا خداوند رو برای نعمات پدر، مادر،خواهر،همسرم، وضعیت عالی سلامتی،وضعیت اقتصادی، شغلم،چهره و موهام وبرادر و خواهر زاده، آشنایی من با قانون جذب،گوشی ای که دارم،استعداد هنری و صدا و خطم و حمایت خانواده برای ازدواجم و آدم‌های خوبی مثل خود شما و دوستانم شکرگزاری کردم و سپس برای هرمورد بصورت متغیر 2_ 5 مورد از فوایدشون رو نوشتم. در ضمن سعی می‌کردم که وقتی اون نعمت رو مینویسم در دفترم یکی از خاطرات مربوط به اون نعمت رو به یاد بیارم تا سطح انرژیم بالا تر بره.
  برای تمرین دوم هم خدای مهربون رو بخاطر توانایی هایی که بمن داده مثل آشپزی، نقاشی، خط، توانایی ارتباط گیری خوبم، استعداد ادبیم، صدام، توانایی خوب کنفرانس دادن و صحبت کردنم، توانایی بدنی خوبم، تند کتاب خوندنم و کتاب هام، مستقل بودنم، عکاسی و مثبت بودنم خداوند رو شکر کردم و مثل تمرین قبلی برای هر مورد فوایدی که اون توانایی در زندگی من داشته رو نوشتم و در این قسمت هم تلاش میکردم تا جای ممکن اون حس خوبی که از اون توانایی میگیرم رو مجسم کنم البته بعضی از این توانایی بصورت رشد یافته هنوز در من نیست و قصدم بهبودشونه.

 • با سلام عرض ادب احترام خدمت اقای دکتر محمد زاده
  نوشتن نعمت ها و توانایی ها باعث میشه احساسمون خوب بشه و کانون توجهمون به نقاط مثبت برود و من تست عزت نفس کوپر اسمیت رو انجام دادم و خیلی خوب بود به دوستان هم پیشنهاد می دهم حتما این تست رو در سایت mohamadzadeh.com انجام بدهند
  تمرین اول:نعمت های زیادی هستش که در زندگی ما وجود داره که یکی از مهم ترینش نعمت خانواده و سلامتی هستش که من بابت سلامتی خودم و خانوادم شکرگزار هستم و از اینکه خانواده خوبی دارم که همیشه باعث پیشرفت من میشوند هم شکرگزار هستم
  تمرین دوم:اتفاق های خوب گذشته هستش که بابتش شکرگزار هستم و ازش درس می گیرم اینکه خودشناسی خودم هستش و اینکه توانایی هایی که دارم راستگو بودن و مهربون بودن و این توانایی هایی که گفتم به صورت نسبی هست و باید بیشتر روی خودم کار کنم تا توانایی هایم را کشف کنم.

  • با سلام
   بسیار عالی فقط لطفا در تمرین ۱ و ۲ برای هر نعمت و یا توانایی مزایای آن را هم بنویسید مثلا مینویسید
   ۱- خداروشکر که بدن سالمی دارم. چون میتونم با بدنم به همه کارهام برسم و همچنین وابسته کسی نباشم و بهترین عملکرد را داشته باشم.
   و …

   • با سلام عرض ادب احترام خدمت اقای دکتر محمدزاده و دوستانی که از سایت mohamadzadeh.com دیدن می کنند
    تمرین اول:نعمت هایی هستن که ما از انها غافل هستیم
    اول از همه من خدا رو شکر میکنم که خانواده ام سالم هستن چون وجودشون باعث ارامش و اسایش من هستن وجودشون باعث می شود که من پیشرفت کنم خدایا شکرت بابت سلامتی خودم چون میتونم کارهای خودم را انجام دهم و این که وابسته کسی نباشم خدایا شکرت که نجات دهنده من هستی چون در همه لحظه ها مراقبم هستی و من رو از اتفاق های بد نجات می دهی خدایا شکرت بابت خانواده خوبی که دارم چون می تونم بهترین عملکرد رو داشته باشم و در کنار خانواده ام ارامش دارم خدایا شکرت به خاطر اینترنتی که داریم به خاطر اینکه می تونم در خانه کار کنیم و اینکه با خانواده و دوستان در جاهای مختلف دنیا ارتباط برقرار کنیم.
    تمرین دوم:اتفاق های خوبی در گذشته من بوده که باعث شده خودم رو بیشتر بشناسم و از گذشته خودم درس بگیرم یکی از توانایی های من اینه اشپزی هم خوبه و تو زمینه شیرینی چیزهای خوشمزه درست می کنم و اون شیرینی یا چیزی را که با علاقه برای خانواده ام درست می کنم باعث میشه حسم خوب بشه راستگو هستم به دلیل این که یه وقتایی دروغ باعث میشه حال ادم بد باشه وقتی هم که راستش رو میگم حسم خوب میشه من میتونم در جمع صحبت کنم باعث میشه که من از خودم دفاع کنم باعث می شود که کمتر خجالت بکشم باعث میشه اعتماد به نفسم میره بالا و من در زمینه رشته خودم که کامپیوتر هست مسلط هستم میتونم به دیگران در حد توانم کمک کنم میتونم کارهای کامپیوتری که به خودم مربوطه رو انجام بدم
    و این توانایی هایی که گفتم به صورت نسبی هست و باید بیشتر توانایی های خودم رو کشف کنم.

 • با عرض سلام و ادب به همه دوستان عزیزی که از سایت mohamadzadeh.com دیدن میکنند.
  بنده یکی از دانشجوهای جناب اقای دکتر هستم که این اقبال نصیبم شدش که با دوره ایشون اشنا شدم و خریداری کردم و احساس رضایت خیلی بالایی از محصول ایشون دارم و به تهیه این محصول شما رو تشویق میکنم. برخلاف خیلی از دوره های دیگه که در بازار وجود دارن این دوره از مزایای خیلی زیاد تری برخوردار هستش که بعد از تهیه و استفاده متوجهش میشید.
  و از استاد گرانقدر جناب دکتر محمدزاده عزیز بابت این محصولشون قدردانی میکنم ????.

  تمرین اول: نعمت های خیلی زیادی در زندگی ما وجود داره که ما از وجود اونا غفلت زده هستیم. من تصمیم گرقتم که تو این تمرین چندتایی از این نعمت های خدا دادی که تو زندگیم وجود داشتن و از وجودشون بیخبر بودم و این دوره باعث شد بهشون فکر کنم و بیشتر شکر گزار باشم رو بگم: سلامتی اولیش و مهم ترینش هستش که من باباتش واقعا شکرگزار هستم و خودم و خانوادم ازش برخوردار هستیم. دومی کاری هستش که در زندگی انجام میدم و از انجام دادنش لذت میبرم و احساس مفید بودن میکنم(بستگی به هر دوره از زندگی هر شخص داره که برا من دوران دانشجویی و تحصیل هستش) و سومی روابطی هستش که در زندگی دارم و بسیار ارزشمند هستن. این 3 تا از بزرگترین نعمت هایی هستن که هر انسانی رو خوشبخت میکنه و من بابت بودنشون شکرگزار هستم. و اینکه از زندگی راضی هستم و امید دارم و به افق و جلو نگاه میکنم بدون هیچ شعار خاصی.

  تمرین دوم درباره مرور اتفاق های خوب در گدشته من هستش: از مهم ترین این ها شناخت وجود و پتاسیل ها و نفس خودم هستش که البته این نکته رو داخل پرانتز بگم که این شناخت حد نداره و تا اخر عمر ادمی وجود داره و باعث شکوفایی میشه. اینکه من فهمیدم در گدشتم که واقعا علاقم به رشته تحصیلیم (نمیتونم موضوع رو باجزییات بیشتر بگم چون الان در مجال نمیگنجه) یک توهم و خیال محض بودش و چیزی که فکر میکردم اینده منو عوض میکنه و بهتر میکنه نبودش در حالی که به لطف خدا بهش پی بردم و شکرگزارم و راهمو پیدا کردم که بقول جمله دلنشین اقای دکتر که در دوره عزت نفسشون میگن بنده های خدا وسیله هایی هستن از طرف خدا برای کمک به تو… .
  و همین اتفاق افتاد و انسان هایی در راه زندگی من پیدا شدن و باعث شدش که من مسیر ایندمو پیدا کنم با واقعیت بیشتری نگاه کنم نه صرفا یک خیال و توهم که از جو دوران کنکور باقی مونده بودش.
  و یکی از اتفاق های خیلی خوبی که افتاد تو کلاس درس الکترومغناطیس باخود استاد محمد زاده بودش که با یک سوالی که منو به فکر فرو بردش شروع شد و باعث شد من کل روز رو به فکر کردن مشغول بشم و سوال این بود که “اگه ماشین زمان داشتی به کدوم سال از زندگیت برمیگشتی (اینده یا گذشته) و چیکار میکردی و چرا ؟!؟! ”
  و من موفق شدم به این سوال بطور صادقاته به خودم پاسخ بدم و جوابم این بودش که نمیخام عقب برگردم تا با درست کردن اشتباهاتی که در گذشته انجان دادم جلو تر برم و شرایطو بهتر کنم به نظرم اومدش که خیلی بی معنی هستش وجود این اپشن در زندگی من و از زندگی در زمان حال خودم راضی هستم تا از گذشته درس بگیرم و اینده بصورت سورپرایز باقی بمونه تا بتونم انگیزه تغییدنشو به نفع خودم داشته باشم.

  و تمرین سوم صحبت کردن درباره توانایی های خودم هستن که در واقع به خودی خود چند نوع شکرگزاری هستن. یکی اینکه شناختمشون و نعمت شناختو داشتم و دیگری اینکه باعث شکوفاییشون میشم و از پتاسیل های خدا دادی خودم استفاده میکنم. و “بقول یکی از فیلسوف های قرن 19 شناخت نعمت خودش شگرگزاری هستش”
  از جمله توانایی هایی که در خودم دیدم : مزاکره گر خوبی هستم و توانایی تاثیر گزاری بالایی دارم و توانایی تغییر و تحول در دیگران و برقراری ارتباط بالایی دارم. توانایی رهبری بالایی دارم. توانایی بالایی در تجزیه و تحلیل دارم
  البته اینو داخل پرانتز بگم که این توانایی ها که در بالا شمردم در طول زندگی من بصورت نسبی هستن و باید بیشتر روشون وقت و تمرکز بیشتری بزارم و رشدشون بدم.

  • درود بر علیرضا عزیز
   ممنون از همراهی تو. تمرین جلسه اول عالی انجام دادی. آفرین که توانایی هاتو نوشتی و شناخت به خودت رو بهتر کردی. تو ایده‌های خلاقانه و مفیدی هم داری و همیشه به همه کمک میکنی. هر لحظه میتونی همه این توانایی‌هات بیشتر و بیشتر کنی و فقط باید روشون تمرکز کنیو پیشرفتش بدی. با همین قدرت تمرینات رو ادامه بده و برو جلو و این احساس خوب رو با ما در میان بذار.

 • تمرین احساس خوب بسیار جواب میده استاد عزیز من اومدم 20 تا از نعمت‌هایی رو که خدا در زندگیم داده نوشتم و واقعا عالی بود خیلی حسم خوب شد.
  1- تمرین اولم اینطوری نوشتم که نعمت سلامتی، خانواده خوب، دوستان خوب، خونه خوب، همسایه‌های خوب، وسایل خونه عالی، دست و پای سالم، قلب سالم، چشم سالم، آب و هوای خوب، آسمون آبی زیبا، غذاهای خوشمزه، میوه‌های هر فصل با مزه‌های دلپذیر، لباس‌های قشنگ، فرزند سالم، فرزند باهوش، تلویزیون خوب، گل‌های زیبا و قشنگ، نعمت آب، نعمت برق، نعمت گاز، آشنایی با شما، اینترنت، آموزش‌های راحت و هزاران مورد دیگه که واقعا میشه نوشت.
  2- تمرین دوم که در مورد توانایی‌ها بود رو اینطوری نوشتم که من فردی تاثیرگذار هستم، روابطم خوبه، پشتکارم عالیه، خیلی دقیق برنامه ریزی میکنم، به بیشتر برنامه هام میرسم، مهربونم، دلسوزم، آشپزیم خوبه، خیلی آدم تمیز و مرتبی هستم، دقتم در انجام کارها خوبه، بیشتر اوقات دیدم مثبته، خیلی راحت نظرمو به دیگران میگم، با دوستام راحت صحبت میکنم، در کارم یک متخصص هستم، هر روز سعی میکنم مهارتم رو زیاد کنم.
  ممنونم استاد خیلی تمرین جالب و عالی بود سعی میکنم بیشتر انجامش بدم. شما بهترین هستی استاد.

  • احسنت سعی کنی به این لیست هر روز اضافه کنی یعنی حداقل یک مورد با ذکر دلیل به مدت ۲۱ روز اضافه کنی.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما