جلسه نهم دوره دکترای عزت نفس بگیرید

صفحه دیدگاه‌ها و تمرینات مربوط به جلسه نهم دوره عزت نفس

قانون جهان هستی اینه که ما باید ابتدا برای خودمون ارزش قائل باشیم، ما باید خودمون دوست داشته باشیم تا افراد دیگه هم مارو دوست داشته باشند. ما باید اینقدر خودمون سرشار از موفقیت، محبت و ثروت بشیم که بتونیم به دیگران محبت و کمک کنیم و ببخشیم.
فداکاری و ایثار به این معنی نیست که احساسمون بد کنیم و یک تکه از وجود خودمون رو به یک فرد دیگه بدیم و از وقت و زمان و خانواده خودمون برای یک فرد بگذریم و فردا روز ازون فرد انتظار داشته باشیم که اونم برای ما کاری رو انجام بده.
امثال شهید سلیمانی‌ها و فهمیده‌ها که ایثار و فداکاری کردند، اول خودشون و اعتقاداتشون رو دوست داشتند و دوم بخاطر معاملشون با خدا از هیچکس انتظار نداشتند که به خاطر این فداکاری و ایثارشون ازشون تشکر کنه یا براشون کاری انجام بده و احساس خیلی عالی و خوبی داشتند و به مقام عالی شهادت رسیدند. به خاطر همین اعتقاد زیبا بوده که میلیون‌ها نفر حاضرند بیان و در مراسم تشییع پیکر پاکشون شرکت کنند.
ما باید سعی کنیم با احساس خوب فداکاری و ایثار کنیم و همچنین از طرف مقابل انتظار پاسخگویی نداشته باشیم چون ما این کارمون رو برای خدا انجام میدیم و این خداست که جواب خوبی مارو میده و نه هیچکس دیگه. چون وقتی از فردی انتظار داریم که جواب محبت مارو بده، یعنی هدفمون الهی نبوده‌ و با منت گذاشتن به فرد مقابل ارزش کارمون رو از بین میبریم. همانطور که قرآن گفته که صدقاتتون رو با منت و اذیت از بین نبرید.
ما باید برای دیگران ارزش قائل باشیم و حتی اگر کاری از دستمون برمیاد براشون انجام بدیم اما با ریشه احساس خوب و بدون انتظار از طرف مقابل.
هر موقع خواستید فداکاری و ایثار و از خودگذشتگی کنید این دو سوال مهم رو از خودتون بپرسید. 1) هدفتون از این کار چیه؟ 2) آیا اینکارو بخاطر این انجام میدین که طرف مقابل هم برای شما یک روزی یک کاری انجام بده یا بخاطر خدا اینکارو انجام میدین؟
دلسوزی و ترحم یکی از بدترین فرکانس‌هایی هست که ما به جهان هستی می‌فرستیم. وقتی ما دلمون به حال کسی میسوزه یعنی از قوانین جهان هستی اطلاع نداریم و فکر می‌کنیم که در حق اون فرد ظلم شده که اینجا قرار گرفته، اما این در حالیه که ما در هر نقطه‌ای هستیم خودمون با افکار و باورها و اندیشه‌ها و فرکانس‌هامون این نقطه رو برای خودمون ساختیم. پس هر فردی در هر شرایطی قرار داره، دقیقا خودش باعث قرار گرفتن در اون نقطه شده و تمام شرایط حال حاضرش رو خودش خلق کرده و دیگران هیچ اثری بر روی زندگی اون نداشتند، پس نیاز به دلسوزی ما نیست.

تمرین جلسه نهم

کاری رو برای چند نفر انجام بدین اما آگاهانه تلاش کنید که در ذهنتون اینکارهارو برای خدا انجام بدین و نه دیگران. مثلا به چند نفر نیازمند مقداری پول کمک کنید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما