جلسه هشتم دوره دکترای عزت نفس بگیرید

صفحه دیدگاه‌ها و تمرینات مربوط به جلسه هشتم دوره عزت نفس

افرادی که عزت نفس بالایی دارند انتقادهای دیگران رو به راحتی می‌شنوند و اگر انتقاد اونها درست بود سعی می‌کنند خودشون رو اصلاح کنند اما اگر اشتباه بود، اصلا بهش توجهی نمی‌کنند. این رو هم باید بدونیم که ما انسان کامل و بدون خطایی نیستیم مسلما اشکالاتی داریم چون ذات جهان مادی همینه. انتقادهایی که به ما میشه رو باید مثل یک اقیانوس در خودمون حل کنیم.

از انتقادهایی باید استقبال کنیم که سازنده و با راهکار باشد و نه مخرب و نا امید کننده. بعضی افراد همیشه منتقد هستند چون فکر می‌کنند خودشون از همه بالاتر هستند و غرور دارند. اصلا به حرف و انتقاد اینطور افراد گوش ندهید و از این گوش بگیرید و از گوش دیگه بیرون بدین.

ما نباید ذهنمون رو با حرف مردم پر کنیم چون حرف مردم باعث ناامیدی و سکون ما میشه. باید در رهایی کامل باشیم تا ذهن و قبلمون جایگاه الهامات الهی بشه. ما باید تلاش کنیم که موفق و موفقتر نسبت به قبل خودمون باشیم.

کمک گرفتن و درخواست از دیگران یکی از نگاه‌هایی هست که باید خیلی بهش توجه کنیم چون یک مرز باریک بین این نگاه و نگاه توحیدی هست. ما باید خواستمون رو به افراد بگیم اما این باور رو هم داشته باشیم که اگر اون فرد کارمون رو انجام نداد، یک فرد دیگه هست که اون کارو قراره برای ما انجام بده. پس ما باید بدونیم که همه دستان خدا بر روی زمین هستند و ما اول باید به خدا توکل کنیم و بعد بدون خجالت خواستمون رو از اون فرد خاص بخوایم و در ذهنمون این باشه که این فرد یکی از دستان خداست و این خداست که بوسیله‌ی اون فرد خاص قراره کار منو راه میندازه. اگرم اون فرد خاص کار منو انجام نداد مسلما و قطعا یکی دیگه قراره خیلی بهتر و عالی‌تر منو به خواستم برسونه.

از نه شنیدن و از نه گفتن نترسیم و ناراحت هم نشیم. افرادی که عزت نفس بالایی دارند در مورد خواسته‌های بد دیگران به راحتی نه می‌گویند.

تمرین جلسه هشتم

یکی از خواسته‌هایی که مدت‌هاست خجالت می‌کشیدید و می‌خواستید به یک فرد خاص بگین رو بهش بگین. از نه گفتنش نترسید و اون باور توحیدی رو هم در ذهنتون داشته باشید. از تجربتون حتما برای ما بنویسید.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما