وبلاگ

چگونه بدون هیچ هزینه ای سلامتی خود را درمان کنید؟

چگونه بدون هیچ هزینه ای سلامتی خود را درمان کنید؟

در این مقاله در خصوص جذب سلامتی با تغییر باوهای مهم در حوزه سلامتی که یکی از مسائل مهم زندگی هر فرد می‌‌باشد، صحبت می کنیم.

شاید همیشه با موضوع جذب سلامتی دائمی و اصلاح باورهایمان درگیر باشیم و هرچه بیشتر سعی می‌کنیم روی باورهای خودمان کار کنیم، این مشکلات و دردها بیشتر و بیشتر ابراز وجود می‌کنند.

حالا در این مقاله سعی داریم تا درخصوص باورهای قدرتمند کننده‌ای در حوزه سلامتی صحبت کنیم تا همیشه سالم باشیم و بدون قرص و دارو، سالم و سلامت بمانیم.

پس با ما همراه باشید.

 

مقدمه

زمانی که زندگی ما سراسر حس درد و بیماری و مشکلات متعدد می‌شود، لازم است تا راه حلی پیدا کنیم و با ایجاد باورهای قوی و مثبت، به این درد و بیماری خاتمه دهیم.

در لابه‌لای مقالات و منابع متعدد، دوستی عنوان کرده بود که

طی 5 سال انواع و اقسام مختلف بیماری و جراحی را پشت سر گذاشتم، با بیماری‌هایی روبرو شدم که پزشکان تراز اول نیز از تشخیص آن باز مانده بودند. و حتی 2 بار هم تا نزدیکی مرگ قدم گذاشتم. از همان دوران کودکی، برای دریافت ترحم و محبت، مشتاق این بوده‌ام تا درد و بلا را تجربه کنم و در همان دوران کودکی، هرشب با همین تجسمات به خواب می‌رفتم. اما اکنون با درک درست باورهای سلامتی و عمل کردن به این باورها، روز به روز سالمتر از قبل به زندگی ادامه داده به نحوی که امروزه هیچ اثری از آن بیماری‌ها و احساسات منفی و درد و … در وجود خود احساس نمی‌کنم.

ایشان همچنین عنوان می‌کند

زمانی که قانون به من گفت: “نباید صحبت کنی”، به این گفته عمل کردم و 2 سال هیچ صحبتی نداشته و گله و شکایتی نکردم. حتی اگر درد می‌کشیدم، این را به کسی نمی‌گفتم. و این موضوع خیلی به من کمک کرد تا حالم روز به روز بهتر شود اما به آن سطح کامل نمی‌رسید.

درست است که دوست ما در ظاهر حرفی نمیزد، اما ایشان در درون خود به این موارد توجه کرده و به آن‌ها قدرت می‌داد و پس از آن نیز به قدرت توجه و تمرکز پی برد.

اصل موضوع و مطلب این است که ما باید توجه و تمرکز خود را بر روی سلامتی بگذاریم تا آن را در بدن خود گسترش بدهیم. کلمه کلیدی قانون ما همین است. “توجه و تمرکز” که بسیاری از افراد از این مورد غافل هستند.

ما باید تمام توجه و تمرکز خودمان را بر روی موضوع سلامتی قرار داده تا طبق قانون، از همین جنس، بیشتر و بیشتر دریافت کنیم.

در جهان هرچیز چیزی را جذب کرد

سوالی که پیش می‌آید این است که چگونه زمانی که حال مساعدی نداریم توجه و تمرکزمان را بر روی سلامتی قرار دهیم؟ یا زمانی که درحال درد کشیدن هستیم و حس بدی داریم، چگونه حال و احساسمان را خوب نگه‌داریم؟

پاسخ این موضوع بسیار ساده و روشن است. زمانی که حالمان مساعد و خوب است، زمانی که سرحال هستیم، حتی اگر این زمان بسیار کوتاه باشد، در همان لحظه، به همان لحظه و حال خوبمان توجه کنیم و بابت این لحظه و حال خوب، هرچند کوتاه، شکرگزاری کنیم. مدام این موضوع را تکرار کنیم که “خدایا. برای این حال خوبم شکرت” و مدام و پیوسته به این موضوع فکر کنیم و تمام حواسمان را در آن لحظه به جسممان بدهیم.

با این کار و با این توجه و تمرکز است که این جنس و این سلامتی و حال خوب را به زندگی دعوت می‌کنیم. کم کم این لحظات خوب و این احساسات مثبت روز به روز در زندگی ما بیشتر و بیشتر شده، تا جایی که کاملا به سلامتی می‌رسیم و مشکلی که در گذشته با آن دست و پنجه نرم می‌کردیم نیز یادمان می‌رود.

همچنین ما می‌توانیم به این توجه و تمرکز، تجسم را نیز اضافه کنیم. بدین صورت که هر صبح و شب و یا هرموقع که زمانی را در اختیار داشته باشیم و در این زمان احساس خوبی داشتیم، چشمان خود را بسته و کلمه شکرگزارم را تکرار کنیم، چرا که بیان این کلمه و لغت، توجه ما را روی انرژی منبع متمرکز می‌کند. همزمان با این کار نیز انرژی را تجسم کنیم که درست به مانند یک نور از جانب پروردگار وارد بدن ما می‌شود، وارد معده ما می‌شود، وارد عضلات ما می‌شود و آن‌قدر به چرخش ادامه‌می‌دهد تا سلول‌ها را کاملا شستشو داده و تک تک اعضای بدن ما را به زیبایی درخشان می‌کند.
گاهی اوقات می‌توان تجسم کرد که بیان کلمه شکرگزارم، مانند بارش باران رحمت الهی، درون بدن ما شکل می‌گیرد و تمام سلول‌ها و اندام‌های بدن ما را شسته و تمیز می‌کند.

برای سلامتی کافی است توجهمان را از سمت بیماری برداشته و روی سلامتی قرار دهیم.

باورهای سلامتی در قرآن

باورهای سلامتی از منظر قرآن

قرآن کریم برنامه‌ای کامل و جامع که راهنمایی‌هایی در زمینه‌های مختلف را برای داشتن بهترین زندگی در اختیار ما گذاشته و بزرگترین نعمتی است که خداوند متعال به بندگان خود بخشیده است. در آیاتی از قرآن کریم، بارها اشاره شده است که همه چیز توسط خداوند متعال به نیکویی آفریده شده است. اشاره شده است که خداوند از روح پاک خود در آنچه که به عنوان کالبد انسان خلق کرده دمیده است و گوش و دیدگان و دل‌ها داده است و تمام این‌ها که از جانب پروردگار به ما عطا شده، سالم و نیکوست. خداوند برای این مخلوق عزیز خود بیماری نمی‌خواهد و هرچه برای او می‌خواهد، همه خیر و نیکی است. بیماری از ذهن خودمان سرچشمه می‌گیرد. همچنین از این آیات برمی‌آید که ماندگاری و افزایش این نعمت‌ها از جمله نعمت سلامتی، نیازمند سپاسگزاری و شکرگزاری است. همانطور که در فرهنگ ما از همان زمان‌های قدیم، گفته می‌شود که

“شکر نعمت، نعمتت افزون کند”!

تعدادی از آیاتی که گواه از آفرنیش نیکو، کامل و سالم هرچیز بوده در ادامه مطرح شده است:

۱- آیات ۷ تا ۹ سوره مبارکه سجده

۞ الَّذِی أَحْسَنَ کُلَّ شَیْءٍ خَلَقَهُ وَبَدَأَ خَلْقَ الْإِنْسَانِ مِنْ طِینٍ ﴿۷﴾ ۞

همان کسى که هر چیزى را که آفریده است نیکو آفریده و آفرینش انسان را از گل آغاز کرد (۷)

۞ ثُمَّ جَعَلَ نَسْلَهُ مِنْ سُلَالَهٍ مِنْ مَاءٍ مَهِینٍ ﴿۸﴾ ۞

سپس [تداوم] نسل او را از چکیده آبى پست مقرر فرمود (۸)

۞ ثُمَّ سَوَّاهُ وَنَفَخَ فِیهِ مِنْ رُوحِهِ وَجَعَلَ لَکُمُ السَّمْعَ وَالْأَبْصَارَ وَالْأَفْئِدَهَ قَلِیلًا مَا تَشْکُرُونَ ﴿۹﴾ ۞

آنگاه او را درست‏‌اندام کرد و از روح خویش در او دمید و براى شما گوش و دیدگان و دلها قرار داد چه اندک سپاس مى‏ گزارید (۹)

حقی که خداوند متعال بر انسان ارزانی داشته و آن را یکی از حقوق طبیعی ما قرار داده، حق حیات و سلامتی است. نه تنها انسان، حتی گیاهان و حیوانات نیز از این حق حیات و سلامت برخوردارند:

2- آیه 3 سوره مبارکه تغابن

۞ خَلَقَ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضَ بِالْحَقِّ وَصَوَّرَکُمْ فَأَحْسَنَ صُوَرَکُمْ وَإِلَیْهِ الْمَصِیرُ (3) ۞

آسمانها و زمین را بحق آفرید؛ و شما را (در عالم جنین) تصویر کرد، تصویری زیبا و دلپذیر؛ و سرانجام (همه) بسوی اوست.(3)

3- آیه 70 سوره مبارکه اسراء

۞ وَلَقَدْ کَرَّمْنا بَنی آدَمَ وَحَمَلْناهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْناهُمْ مِنَ الطَّیِّباتِ وَفَضَّلْناهُمْ عَلی کَثیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنا تَفْضیلاً (70) ۞

ما آدمیزادگان را گرامی داشتیم؛ و آنها را در خشکی و دریا، (بر مرکبهای راهوار) حمل کردیم؛ و از انواع روزیهای پاکیزه به آنان روزی دادیم؛ و آنها را بر بسیاری از موجوداتی که خلق کرده‌ایم، برتری بخشیدیم.(70)

4- آیه 64 سوره مبارکه غافر

۞ اللَّهُ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ الْأَرْضَ قَرَارًا وَالسَّمَاءَ بِنَاءً وَصَوَّرَکُمْ فَأَحْسَنَ صُوَرَکُمْ وَرَزَقَکُمْ مِنَ الطَّیِّبَاتِ ذَلِکُمُ اللَّهُ رَبُّکُمْ فَتَبَارَکَ اللَّهُ رَبُّ الْعَالَمِینَ ﴿۶۴﴾ ۞

خداوند کسی است که زمین را برای شما جایگاه امن و آرامش قرار داد و آسمان را همچون سقفی (بالای سرتان)؛ و شما را صورتگری کرد، و صورتتان را نیکو آفرید؛ و از چیزهایی پاکیزه به شما روزی داد؛ این است خداوند پروردگار شما! جاوید و پربرکت است خداوندی که پروردگار عالمیان است! (64)

 

در واقع خداوند متعال خودش را در ارتباط با انسان‌ها اینگونه معرفی می‌کند که: جایگاه انسان امن و با آرامش است و نباید با نگرانی‌ها دچار ترس و نگرانی شود، در حالی که خداوند بارها بر این نکته تاکید داشته که “ای کسانی که ایمان آورده‌اید، ترس و نگرانی نداشته باشید، چرا که این دو عامل بیماری و ناخوشی است. همچنین نعمت‌های بیشماری که برخی از آن‌ها در اینجا بیان شد، همه و همه برای زندگی آرام و در آسایش و همراه با سلامتی است.

خداوند متعال برای این موارد به خودش تبریک گفته و سپاسپگزاری نموده است.

 

ترمزها و موانع باور سلامتی

علاوه بر ساخت باورهای مرتبط با سلامتی و توجه نکردن به بیماری که در خصوص آن صحبت کردیم، ترمزهایی در ذهن بسیاری از ما وجود دارد. این ترمزها مانع سلامتی شده و منافع بیماری برای ما هستند.

عدم داشتن عزت نفس:

در اکثر مواقع، این ترمزها به عزت نفس افراد بر می‌گردد. اگر به خاطر داشته باشید، در ابتدای مقاله به صحبت یکی از دوستان اشاره شد و ایشان عنوان کرده بود که یکی از دلایل مشتاق بودن ایشان برای جذب بیماری، دریافت توجه و محبت اطرافیان بوده است. شاید در بسیاری از پدر و مادرهایی که در سنین بالاتر هستند عامل بیماری همین جلب توجه و محبت فرزندان است.
پس عزت نفس یکی از مولفه‌های عالی برای تقویت باورهای سلامتی بوده که این موضوع نیازمند تربیت و تعلیم هرچه بیشتر است.

سلب مسئولیت:

یکی دیگر از منافع بیماری و ترمزهای ذهنی، می‌تواند همان سلب مسئولیت باشد. شاید مدتی وظایفی را پذیرفته‌ باشیم و دیگر اشتیاقی نسبت به انجام وظایفمان نداشته باشیم. در همین هنگام نیز اعتماد به نفس بیان این موضوع را با خانواده، دوستان و … نداریم. چه دلیلی موجه‌تر از بیماری؟! بیماری دلیل بسیار مناسبی است و ما دیگر نگران ناراحتی یا قضاوت دیگران نبوده و از آن مسئولیت و وظیفه شانه خالی می‌کنیم.

همچنین، زمانی که ما قاطعانه و مستقیم، قدرت نه گفتن به اطرافیانی که از ما توقعی دارند را نداریم، بیماری بهانه خوب و راه نجات مناسبی برای فرار از انجام خواسته‌ی آنان است که علاقه‌ای به انجام آن نداریم.

 

این موارد تنها نمونه‌ای از ترمزهایی است که اگر در وجود ما باشد، برای داشتن سلامتی کامل و پایدار، باید کاملا حذف شود. این موارد در وجود همه‌ی انسان‌ها با شدت و ضعف‌های متفاوت موجود بوده و ما باید بر روی موضوعاتی همچون عزت نفس، ارزشمندی، قدرت نه گفتن، بیشتر از دیگران خودمان را دوست داشتن و از این قبیل موارد کار کنیم و اگر این موارد در وجود ما تقویت نشود، آن‌گاه رنج بیماری به مراتب کمتر از رنج نه گفتن است. به همین دلیل ناخودآگاه حاضریم درد و بیماری را تحمل کنیم، اما کسی را با گفتن کلمه نه ناراحت و ناامید نکنیم و آن‌ها فکر نکنند که ما فردی بی مسئولیت،خودخواه و یا تنبل هستیم.

برای اینکه جسمی سالم داشته باشیم، باید جای این رنج و لذت را تغییر دهیم. یعنی با پیدا کردن اعتماد به نفس لازم و دوست داشتن خودمان و همچنین افزایش خودخواهی مثبت در وجودمان، سلامتی را حق طبیعی و مسلم خودمان بدانیم و حاضر نباشیم به دلیل مواردی که در بالا بیان شد، برای دیگران این نعمت بزرگ “سلامتی” را از خودمان سلب کنیم.

 

جملات تاکیدی باور سلامتی

اگر ما به چیزهایی که بدان علاقه‌ای نداریم، فکر کنیم، این افکار را در قالب افکار منفی به جهان هستی می‌فرستیم. اما باید بدانیم که جهان هستی به این مورد که آیا این فکر و اندیشه و کلام مثبت باشد یا منفی، توجهی ندارد و تنها از همان طیفی که درون فکر ما قرار گرفته برای ما می‌فرستد. پس باید در ذهن و زندگی، از جملاتی استفاده کنیم که افکار مثبت را به جهان هستی می‌فرستد و در مقابل طیفی از رویدادهای مثبت برای ما فرستاده شود. این جملات را “جملات تاکیدی باور سلامتی” می‌نامیم.

شما می‌توانید اطلاعات جامع و کاملتر در خصوص مبحث سلامتی را در نوشته ‌های زیر نیز دنبال نمایید:

جملات تاکیدی باور سلاکتی

راز دستیابی به سلامت کامل با قدرت ذهن

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×