آیا چشم زخم وجود دارد؟

 یکی از باورهایی که ما باهاش بزرگ شدیم، باور به چشم زخم هست. اما ابتدا باید ببینیم که این باور از کجا اومده و چرا ما اینقدر بهش اعتقاد داریم. از هرکس که سوال می‌کنیم که چرا به چشم زخم اعتقاد داری، میگه قرآن گفته چشم زخم وجود داره! و همشون آیه 51 سوره قلم رو بهش اشاره می‌کنند. جالب اینجاست وقتی که از همین افراد معنی این آیه رو می‌پرسیم، خیلی‌ها حتی معنی این آیه رو نمی‌دونند! حالا من می‌خوام در ادامه، ترجمه اصلی و درستی که از این آیه میشه داشت رو با ریشه کلماتش توضیح بدم.

۞ وَ إِنْ يَکادُ الَّذينَ کَفَرُوا لَيُزْلِقُونَکَ بِأَبْصارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّکْرَ وَ يَقُولُونَ إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ ۞

و کافران چون این ذکر (قرآن) را شنیدند، نزدیک بود تو را با چشمانشان بلغزانند [و از پای درآورند] و می گویند: بی تردید او دیوانه است.

۞ وَ ما هُوَ إِلاَّ ذِکْرٌ لِلْعالَمينَ ۞

در حالی که این ( قرآن ) جز مایه بیداری برای جهانیان نیست.

من همیشه اصرار دارم که وقتی ما آیه‌ای از قرآن رو می‌خوایم ترجمه کنیم حتما چند آیه قبل و بعدش رو با دقت نگاه کنیم. در همین آیه شما اگر به آیات قبل برگردید می‌بینید که کافران در حال انکار قرآن و پیامبر بودند و خدا به پیامبر میگه من اونهارو فعلا مهلت میدم و بعد عذاب می‌کنم و تو عجله نکن و شکیبا باش و غیره. اول این آیه هم گفته میشه که کافران وقتی این ذکر (قرآن) را شنیدند نزدیک بود که تو را با چشمانشان بلغزانند.

فایل های تصویری و صوتی آیا چشم زخم وجود دارد؟

فایل تصویری آیا چشم زخم وجود دارد؟ ویدئو

مدت زمان: 24:33 دقیقه | حجم 408 مگابایت

فایل صوتی آیا چشم زخم وجود دارد؟ فایل صوتی

مدت زمان: 24:27 دقیقه | حجم: 44 مگابایت


باید به ریشه کلمات در این آیه بسیار دقت کنیم که اولا از “یکاد” استفاده شده است که معنی نزدیک بود را می‌دهد پس یعنی اتفاق نیفتاده است! دوما از “لیزلقونک” استفاده شده که از ریشه “زلق” گرفته شده که به معنی لغزاندن هست. ریشه زلق در قرآن دو بار تکرار شده است که در آیه 40 سوره کهف نیز ذکر شده است.

۞ فَعَسي‏ رَبِّي أَنْ يُؤْتِيَنِ خَيْراً مِنْ جَنَّتِکَ وَ يُرْسِلَ عَلَيْها حُسْباناً مِنَ السَّماءِ فَتُصْبِحَ صَعيداً زَلَقاً ۞

شاید پروردگارم بهتر از باغ تو به من بدهد و مجازات حساب شده ای از آسمان بر باغ تو فروفرستد ، بگونه ای که آن را به زمین بی گیاه لغزنده ای مبدّل کند!

همانطور که می‌بینیم در این آیه کلمه “زلق” به معنای لغریدن ترجمه میشه که من عمداً در ترجمه آیه 51 سوره قلم هم از ترجمه‌ای استفاده کردم که لغزاندن ترجمه شده و نه چشم زدن! در آیه بعد هم میگه که این ذکری برای عالمیان هست و نه اینکه اون بگه چشم زخم وجود داره و این مطلب تایید کنه. پس متوجه میشیم که کافران با خشم و ناراحتی داشتند پیامبر رو نگاه می‌کردند (مثل اینکه ما بچمون رو با خشم نگاه می‌کنیم که بترسه و کارش رو ادامه نده!). علاوه بر این نتونستند چون میگه نزدیک بود و چون نتونستند و ناراحت شدند، گفتند پیامبر دیوانه است!

ما با اعتقاد داشتن به چشم زخم انگار به یک نفر غیر خدا قدرت دادیم که میگیم اون نفر میتونه در زندگی ما تاثیر بذاره و مارو با دعا و چشم نابود کنه. وقتی که ما به غیر خدا قدرت بدیم مسلما براساس قوانین جهان هستی اون نفر روی زندگی ما تاثیر داره، چون ما شرک ورزیدیم و ما باور کردیم که اون می‌تونه کاری کنه. چون خدا گفته هرکس بمن شرک ورزید و به شرکش ادامه داد مسلما جز افرادی هست که عذاب میشه چه در این دنیا و چه در آخرت. آخه اگر قرار بود دیگران روی زندگی ما تاثیری بذارند، پس ما اون دنیا باید جواب چیو بدیم؟! پس عدل الهی چی میشه؟! اما اون دنیا خدا به ما میگه خودت بهش قدرت دادی، پس برو سزاش رو ببین.

من خیلی متاسفم برای مردم و جامعه‌ای که ادعا می‌کنند پیرو پیامبرند، اما به دلیل اعتقادات غلط و اشتباه به در و دیوار خونه‌هاشون، آیه‌ی دیوانگی پیامبر رو زدند! بجای اینکه از آیات زیبای قرآن استفاده کنیم که به آدم آرامش و احساس خوب بده.

خیلی در اعتقادات و باورهامون دقت کنیم و برای هر کدوم تحقیق و جستجو کنیم و همینجوری هر چیزی رو نپذیریم چون هم در این دنیا و هم در آخرت باید جواب فرکانس‌ها و اعمال خودمون رو بدیم و نه هیچکس دیگه! بارها در قرآن گفته شده که هرچی برای شما اتفاق میفته بخاطر “بما قدمت ایدیهم” هست یعنی هر آنچه از پیش فرستادید! پس دیگران رو در زندگی خودمون بزرگ نکنیم و فقط به خدا تکیه کنیم و فرکانس‌ها و باورهای خودمون رو اصلاح کنیم تا یک زندگی بهشتی رو تجربه کنیم.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×