تجسم خلاق، پلی بین رویا تا واقعیت

تجسم خلاق، پلی بین رویا تا واقعیت

در موضوعاتی مانند “چگونگی باورهای منحصر به فرد بسازیم؟” و تکنیک‌ها و تمرین‌های مربوط به رسیدن به خواسته‌ها، با مبحثی تحت عنوان “تجسم” و “تجسم خلاق” روبه‌رو می‌شویم. به همین دلیل، در این مقاله به توضیح “تصور” و “تجسم خلاق” پرداخته می‌شود.

پس تا انتها با ما همراه باشید.

 

مقدمه

“برای رسیدن به هدف‌های بزرگ، باید اول رؤیاپردازی کنیم، بعد تجسم کنیم، بعد برنامه‌ ریزی کنیم و به آن اعتقاد داشته باشیم. در انتها آستین‌ها را بالا بزنیم و دست‌به‌کار شویم.”

آلفرد مونتاپرت

یکی از ویژگی‌های مهم ما انسان‌ها این است که به هرچیزی که فکر کنیم، به آن تبدیل می‌شویم. روی هر موضوعی که تمرکز کنیم، آن موضوع را جذب کرده و هر آنچه که در ذهن خود مجسم کنیم، توانایی انجام آن را داریم.
ما می‌توانیم با کمک همین تجسم و تصور، افکار و اعمالمان را هدایت کنیم و با آگاهی، تمرکز و هدفمندی بیشتری زندگی کنیم. پس به خوبی می‌توانیم دریابیم که تجسم، روشی عالی و جذاب برای استفاده از نیروی افکار بوده و سبب می‌شود تا با بهره بردن از این نیروی قدرتمند، بهبودی همه جانبه در زندگی خود ایجاد کنیم.
از این رو افرادی که از قدرت تجسم خوبی برخوردار هستند، می‌توانند به‌صورت آگاهانه یا ناآگاهانه موفقیت را به سوی خود جذب کنند.

در ادامه‌ی این مقاله با تجسم خلاق بهتر آشنا خواهیم شد و به خوبی در می‌یابیم که “تجسم چیست” و “چگونه می‌توانیم از این مورد برای ایجاد تغییرات مثبت در زندگیمان استفاده کنیم” و ضمناََ چندین تکنیک ساده برای دستیابی به بهترین نتیجه را خواهیم آموخت.

همانطور که در مقالات متعدد بخش “ذهنت را تربیت کن” دیدیم، تجسم خلاق یکی از تکنیک‌های قدرتمند است که می‌توانیم به آن، به چشم یک تمرین نگاه کرده که بارها و بارها در ذهنمان رخ می‌دهد. سپس با همین تمرین است که می‌توانیم با استفاده از تخیل خود، تغییراتی در جهت مثبت برای زندگی خود ایجاد کنیم. این تجسم به خوبی کمک می‌کند تا رویاهای زندگی خود را جذب کنیم و آن‌ها را تحقق بخشیم.

 

قدرت تجسم

با استفاده‌ی درست و صحیح از قدرت تجسم، می‌توانیم شرایط مناسب را جذب زندگی خود کنیم. این تجسم قدرت تغییر در محیط را داشته و فرصت‌های مناسبی را برای ما بوجود می‌‌آورد. این بدان معناست که اگر بخواهیم از قدرت تفکر خود استفاده کنیم و در جهت دستیابی به خواسته‌های خود، آن را به کار بگیریم، باید از تجسم خلاق استفاده کنیم.

تجسم خلاق چیست و چه کاربردهایی دارد؟

 

کاربرد تجسم خلاق

از کاربردهای تجسم خلاق می‌توانیم در جنبه‌های متفاوتی از زندگی اشاره کنیم. موضوعاتی همچون مباحث کار، مباحث دانشجویی، کسب و کار و زندگی شخصی و غیره.
قبل از هر کاری باید آن را در ذهن تداعی کنیم مثلا برای اینکه بخواهیم هر چیزی از جمله اعتماد به نفس، موفقیت در کسب و کار، روابط و برخوردهای عالی و غیره را بدست آوریم و آن را در دنیای واقعی بروز دهیم، باید آن‌ها را در ذهنمان مرور و تجسم کنیم. چرا که اصل خود تلقینی، تنها در ذهن ما اجرایی شده و این ویژگی‌ها را به حقیقت تبدیل می‌کند. در این‌جا می‌توانیم این موضوع را به خوبی درک کنیم و اذعان داشته باشیم که تجسم خلاق و تصویرسازی ذهنی، مرکز اصلی تکنیک‌ها و اصول موفقیت است.

ما هرگز نخواهیم توانست موارد و اهدافی مشخص را در زندگی بدست آوریم و یا اینکه اعتماد به نفس داشته باشیم، مگر اینکه این ویژگی‌ها را در ابتدای امر، در ذهنمان متصور شویم. پس در موضوع کاربرد این تجسم خلاق، به این نکته پی می‌بریم که ما می‌توانیم از تجسم خلاق برای موارد زیادی از جمله سلامتی، ازدواج، موفقیت در کسب و کار و یا تجسم خلاق ثروت استفاده کنیم.

ذهن خیالی ما به دو شکل تجسمی عمل می‌کند. اول تجسم خلاق و سپس تجسم مصنوعی. اما این دو چه تعریفی دارد؟

تجسم مصنوعی: به کمک این ذهنیت، ما مفاهیم، نقطه نظرها و یا برنامه‌های گذشته را با ترکیبی جدید ارائه می دهیم. در واقع این ذهنیت چیزی را خلق نمی‌کند بلکه صرفاً به استناد تجربه، آموزش و مشاهدات دریافتی گذشته کار می کند. این ذهنیتی است که اغلب مخترعین از آن استفاده می کنند.

تجسم خلاق: به کمک یک ذهن خلاق، ما با “فهم و تصوری نامتناهی” رابطه برقرار می‌کنیم. ما با همین ذهنیت، الهامات را دریافت کرده و بوسیله‌ی همین ذهنیت است که نظرهای جدیدی را به خود منتقل می‌کنیم. همین ذهنیت نیز سبب می‌شود تا با ذهن نیمه هوشیار سایرین ارتباط برقرار کنیم.

دوستی درخصوص همین تصور و تجسم و کاربرد آن می‌گفت:

زمانی که ۱۳ یا ۱۴ سال سن داشتم، یکی از اقوام به من گفت ان‌شاالله خانم مهندس بشی و من تا اونموقع هدفی برای خودم تعیین نکرده بودم و بعد از حرف فامیلمون خیلی ذوق کرده بودم و شبانه روز به مهندس شدن فکر می‌کردم. توی ذهنم تجسم می‌کردم که سرکارم و صدام میزنن خانم مهندس.
زمان کنکور رسید مهندسی قبول شدم و دقیقا تجسمم به واقعیت تبدیل شد. بعدش رفتم سرکار و از اینکه منو خانم مهندس صدا میزدن واقعا ذوق میکردم، چون به آرزوی بچگیم رسیده بودم.

در زمان کنکور دوست داشتم شهر دور قبول بشم و دانشگاهم دولتی باشه که دوری از خانواده رو تجربه کنم. بخاطر همین تجسم می‌کردم در شهر دوری قبول شدم، تنهایی کارامو‌ انجام میدم، در حال غذا پختن، لباس شستن و غیره خودمو می‌دیدم. همینطور هم شد. به واقعیت پیوست، من شهر دوری قبول شدم و کاملا مستقل زندگی کردن رو یاد گرفتم.

تکنیک های پیاده سازی تجسم خلاق با قانون جذب - پرورش افکار

 

کسب مهارت به کمک تجسم خلاق

مهمترین کار برای کسب مهارت “تجسم خلاق”، این است که به‌طور مداوم و پیوسته و از همه مهمتر، به صورت اصولی تمرینات را دنبال کنیم و انجام دهیم. همین تمارین اصولی و پیوسته است که درصد موفقیت ما را در این زمینه افزایش خواهد داد.

در ادامه چند تمرین و تکنیک در مبحث تجسم خلاق را دنبال می‌کنیم که تکرار آن، معجزه‌گر است. این تمرینات عبارتند از:

1. تجسم درست:

در اغلب موارد، بسیاری از ما این را به خوبی نمی‌دانیم که چگونه باید به درستی تجسم کرد. این را باید بدانیم که تجسم صحیح، فقط ۷ تا ۱۰ دقیقه زمان می‌برد و در همین چند دقیقه است که ما از لحاظ ذهنی و جسمی در بهترین حالت خود قرار می‌گیریم. همین تجسم اصولی، ما را در مرز بین خواب و بیداری قرار میدهد.

برای شروع تمرین و کار، ابتدا باید هدف واقعی که داریم را مشخص کنیم. باید توجه داشت که این هدف مورد نظر قابلیت تجسم را داشته باشد و بالاترین هدف ما باشد. هدفی که در زندگی، آرزوی رسیدن به آن را داشته باشیم.

پس از اینکه هدف خود را مشخص نمودیم، زمان آن رسیده است تا در مکانی آرام و راحت نشسته تا بدنمان از لحاظ فیزیکی در بهترین حالت ممکن قرار گیرد. با انتخاب یک مکان آرام، می‌توانیم تمرکز بیشتری روی هدفمان داشته باشیم.

اکنون زمان آن رسیده است که تجسم کردن را آغاز کنیم باید با تمامی جزئیات این را متصور شویم که به هدف خود رسیده‌ایم. به تمام جزئیات فیلم هدفمان که در ذهنمان درحال پخش است دقت می‌کنیم. لازم است در این لحظه احساسی خوب داشته و سعی کنیم دیگر افکار مزاحم را از ذهنمان دور کنیم. هرچه این فیلم ذهنی شفاف‌تر و با جزییات بیشتر باشد، تجسمی خلاقانه‌تر خواهیم داشت.

این کار را بهتر است تا دو بار در طول روز انجام دهیم. بدین صورت می‌توانیم از قدرت تجسم استفاده کرده و از تصور مهمترین هدف زندگی خود خسته نشویم.

2. نقشه کشیدن:

اگر بخواهیم این مهارت تجسم خلاق و حفظ انگیزه را برای ادامه‌ی راه افزایش دهیم، نیاز به روشی داریم که آن نقشه‌ی گنج است. در این نقشه باید مواردی همچون اهداف بلند مدت و کوتاه مدت، همراه با تمامی پستی‌ها و بلندی‌های مهم موجود در راه رسیدن به هدف، با ابزاری مثل مداد و یا حتی فتوشاپ طراحی گردد.

به راحتی از نام نقشه‌ی گنج در میابیم که در انتهای این نقشه باید گنجی را قرار دهیم که قابلیت تجسم را داشته باشد و زمانی که بارها و بارها این نقشه را دیدیم، به خوبی گنج واقعی این نقشه را تجسم کنیم. از خوبی‌ها و مزایای این روش این است که علاوه بر وجود خلاقیت، درصد خستگی ما از تکرار تجسم را کاهش می‌دهد.

در بندهای بالا، صحبت از تجسم موفقیت‌های کوتاه مدت نیز شد. برای ایجاد این اهداف کوتاه‌مدت، ابتدا لازم است هدف اصلی و مهم خود را مشخص کنیم، سپس این مسیر گنج و هدف والا را به چندین هدف کوچکتر تقسیم کنیم. باید این اهداف به ترتیب اهمیت در نقشه‌ی گنجمان قرار داده و با تجسم دستیابی به هدف کوچکتر، هدف اصلی را نیز به عنوان نتیجه‌ی همین اهداف فرعی تجسم کنیم.

3. انرژی مثبت داشتن:

اگر در کاری انرژی مثبت نداشته باشیم، خیلی زود خسته می‌شویم و یا حوصله‌ی انجام آن کار را نداریم، در نتیجه موفق نمی‌شویم. این مورد را می‌توان به عنوان یک تمرین کارآمد در نظر گرفت. همین انرژی مثبت می‌تواند علاوه بر افزایش هرچه بیشتر مهارت تجسم خلاق، سبب افزایش انرژی مثبت در زندگی و روابطمان گردد.

برای این کار، می‌توانیم با کمک “جملات تاکیدی مثبت” به خود و هدفمان انرژی مثبت بدهیم. برای دستیابی به این جملات تاکیدی مثبت، می‌توانید به دیگر مقالات همچون “جملات تاکیدی باور لیاقت و ارزشمندی“،”جملات تاکیدی باور ثروت” و “جملات تاکیدی باور سلامتی” مراجعه کنید.

4. به پدیده‌های زندگی نگاه کردن:

ما می‌توانیم به تمامی پدیده‌های زندگی خود، به چشم یک راهنما برای تجسم خلاق نگاه کنیم. اگر یک پدیده خاص در زندگی شخصی ما رخ داد، بهترین کار این است که دست به کار شده و آن را به هدف خود ربط دهیم. مثلا اگر سوار بر یک خودروی لوکس و گرانقیمت شدیم، سریعا قوه‌ی تجسم خلاق خود را فعال کرده و این را متصور شویم که به هدفمان رسیده و ماشین را برای خود بدانیم.

این موضوع نه تنها به افزایش مهارت تجسم خلاقانه در ما کمک می‌کند، بلکه باعث داخل شدن این ویژگی در زندگی شخصی‌مان می‌شود. درواقع اگر تجسم خلاق در ثانیه به ثانیه زندگی ما وارد شود، درصد دستیابی به موفقیت در ما چند برابر خواهد شد.

5. جهت دهی

تصویرسازی کار خیلی سخت و دشواری نیست، در همین لحظه نیز می‌توانیم یک خانه‌ی زیبا، در یک برج چند طبقه را ببینیم. یا تصویر یک سبد میوه و یا حتی ماشین مورد علاقه. به‌طور کلی این تصاویر ممکن است در هرلحظه رخ دهد، اما چیزی که از این تصویرسازی یک اتفاق عالی می‌سازد، جهت‌دهی مناسب آن است.

6. فیلم خواسته‌ها

کاری که در تجسم بسیار به ما کمک می‌کند و می‌تواند مفید واقع شود، این است که فیلم خواسته‌های خود را از اینترنت دانلود کرده و چندین و چند بار به تماشای این محصولات بپردازیم. مثلا از فیلم‌های تبلیغاتی استفاده کنیم یا حتی با نرم‌افزارهای متفاوت موبایل و کامپیوتر برای خودمان یک فیلم عالی درست کنیم. این فیلم می‌تواند با استفاده از عکس‌ها و فیلم‌هایی که مرتبط با اهداف و آرزوهای ماست ساخته شود. بدین صورت می‌توان تجسم کردن را راحتتر انجام دهیم و نتایج عالیتری بگیریم.

تجسم خلاق پلی بین رویا تا واقعیت - گروه آموزشی جیم تجسم خلاق پلی بین رویا تا واقعیت

تفاوت میان تجسم خلاق و خیال‌پردازی

خیال‌پردازی و توهم درخصوص کاری که در عمل انجام آن ممکن نیست، صدق می‌کند مثلا، شرایطی را متصور شویم که بال درآورده و پرواز کنیم! از نظر عقلانی، این یک تخیل غیرممکن بوده و در دسته‌ی توهم و خیال قرار می‌گیرد. اما اگر ما خود را در حالتی تجسم کنیم که سوار بر جت شخصی خود شده و در بالای شهر‌ها و ابرها در حال پروازیم، این یعنی تجسم خلاق.

اگر از زاویه دیگر به این موضوع بنگریم، تجسم خلاق یعنی ما به رسیدن به آن چیزی که می‌خواهیم قلباََ اعتقاد و باور داریم و آن را تجسم کنیم. در همین حین نیز در جهت رسیدن به این خواسته بدون وقفه، اقدام می‌کنیم.
اما در مقابل، خیال‌بافی بدان معناست که من می‌دانم به فلان مورد نمی‌رسم، اما حداقل درخصوص آن، در ذهنم رویاپردازی و خیالبافی می‌کنم! این به این دلیل است که در این حالت به توانایی‌های خود ایمان نداشته و نمی‌توانیم بپذیریم که ما می‌توانیم در دنیای واقعی به این لذت و خواسته برسیم.

به همین دلیل هم این نکته در هدف‌گذاری بسیار مهم می‌باشد که اهداف خیلی دور از دسترس را برای خودمان در نظر نگیریم مثلا یک فردی هنوز هیچ ماشینی ندارد اما هدف اولیه خودش را خرید یک ماشین خارجی گران قیمت (مانند پورشه یا بی‌ام‌‌و یا لندکروز) گذاشته است. در حالیکه در هدفگذاری این فرد ابتدا باید یک پراید را در نظر بگیرد و هر وقت به پراید رسید به ماشین یک سطح بالاتر از آن (مثلا پژو) فکر کند. به عبارت دیگر تکامل خودش را طی کند تا بتواند به آن هدف ماشین خارجی خودش برسد.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما
×