جلسه پنجم دوره دکترای عزت نفس بگیرید

صفحه دیدگاه‌ها و تمرینات مربوط به جلسه پنجم دوره عزت نفس

احساس گناه یکی از بدترین احساساتی هست که در وجود ما قرار داره و متاسفانه بخاطر عقاید و مطالبی که شنیده‌ایم و دیدیم، این احساس در وجود ما بسیار قوی هست و باورهای مارو تحت تاثیر خودش قرار داره. دلیل اینکه احساس گناه در وجود ما نهادینه شده به این دلیله که ما فکر می‌کنیم که خدا گناهان مارو نبخشیده و ما هرچی گناه کردیم باید بخاطر همشون عذاب بشیم و نا امید میشیم. درحالیکه خداوند خیلی خیلی مهربون و غفار هست و خودش در آیات مختلف قرآن وعده‌ی بخشش داده است.

احساس گناه یکی از بدترین فرکانس‌هایی هست که ما به جهان هستی می‌تونیم بفرستیم چون فرکانس این احساس دائمی و پایداره و هر احساسی که بصورت دائمی باشه، اثراتش وارد زندگی ما بیشتر و بیشتر حس میشه. احساس گناه باعث میشه ما شاد نباشیم و از زندگی لذت نبریم. این درحالی هست که خداوند در قرآن به ما گفته “لا یحزن” یعنی ناراحت و غمگین نباشید.

خدا اینقدر مهربونه که حضرت موسی که فردی رو به قتل میرسونه رو هم می‌بخشه و به مقام پیامبری می‌رسونه! حضرت موسی به اشتباهش پی برد و توبه کرد و به خدا پناه برد، خدا هم بلافاصله بهش میگه تورو بخشیدم. پس فقط کافیه تصمیم بگیریم و هر گناهی رو که انجام دادیم بخاطرش توبه کنیم و مطمئن باشیم که خدا هم اون گناه رو بخشیده و سعی کنیم اون گناه رو دوباره تکرار نکنیم. اگرم تکرار کردیم بازم از رحمت خدا نا امید نشیم و استغفار کنیم. رحمت خدا در همه جا گسترده هست.

کلمه رحیم در قرآن 115 بار تکرار شده که حدودا 70 بارش با کلمه غفور، 9 بارش با تواب، 9 بارش با رئوف اومده، اینا به این معنیه که خدا غفاره، خدا رحیمه، خدا توابه، خدا می‌بخشه. پس باوری که باید برای خودمون بسازیم اینه که ما هر گناهی کرده باشیم خدا می‌بخشه و نباید نا امید بشیم. چون ناامیدی اولین و مهمترین راهی است که شیطان ازون وارد ذهنمون میشه. ما باید بدونیم که خدا عاشق ماست و مارو خیلی خیلی دوست داره.

نباید فکر کنیم که هیچکس گناهی نکرده و نباید خودمون رو با ظاهری که از دیگران می‌بینیم مقایسه کنیم. ذات دنیای مادی اینه که هیچکس در این جهان نیوده و نیست که گناهی نکرده باشه و هرکس متناسب با موقعیتی که در اون قرار گرفته اشتباهی انجام داده اما مهمتر از همه برگشت به سمت خداوند هست.

گناهانی که برای ما گفتند که حق الله و حق الناس هست. اما حق الناس به این معنایی که به ما گفتند نیست و وجود نداره چون براساس قوانین جهان هستی ما هر کاری که می‌کنیم اثرش وارد زندگی خودمون میشه و روی زندگی هیچکس تاثیری نداریم. ما باید زندگی خودمون رو اصلاح کنیم و ما در برابر رفتار خودمون پاسخگو هستیم. عدالت خداوند اینو ایجاب میکنه که هیچکس بر روی زندگی هیچکس تاثیری نداره و خود خود فرد روی زندگیش تاثیر داره چون ما هر لحظه داریم به افکار و باورهامون به جهان هستی فرکانس می‌فرستیم و اتفاقات زندگیمون رو رقم می‌زنیم.

یکی از جملات طلایی در جهان هستی “استغفرالله ربی و اتوب الیه” هست، اگر سعی کنید این عبارت طلایی رو تکرار کنید اتفاقات جالب و زیبایی براتون میفته. این عبارت کلیدی است که اساتید حوزه پاکسازی و افراد مشهور و مومن سفارشات اکید به استفاده از این جمله کرده‌اند.

تمرین جلسه پنجم

اگر فکر می‌کنید گناهی دارید و یا در مال کسی دستکاری کردید و ناحقی کردید، اول از خدا استغفار طلب کنید و ازش کمک بخواین که شرایطی رو برای شما جور کنه و شمارو به راه راست هدایت کنه. همین الان تصمیم بگیرید و اون مال رو به اون فرد مورد نظر برسونید و در جهت بهبود شرایط خودتون گام بردارید تا احساس گناهتون کم کم از بین بره.

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط با این مقاله را نیز بررسی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

پیشنهاد ما به شما